بند لیفت بدنسازی چیست |انواع بند لیفت، کاربرد و نحوه استفاده از آن در سال 1403

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. بند لیفت بدنسازی چیست |انواع بند لیفت، کاربرد و نحوه استفاده از آن در سال…
بند لیفت بدنسازی
4.7/5 - (3 امتیاز)

اگر در رشتۀ بدنسازی تمرین می‌کنید و یا بدنساز حرفه‌ای هستید احتمالا به مزیت و اهمیت استفاده از بند لیفت بدنسازی آگاه هستید. این بندها برای بلند کردن وزنه‌های سنگین کاربرد زیادی دارند. بند لیفت بدنسازی در واقع مثل یک واسط بین دستان ورزشکار و وزنه‌ها سنگین عمل می‌کند و در اجرای تکنیک‌ها به بدنسازان کمک می‌کند.

اسپرت مال قصد دارد در این مقاله به معرفی بند لیفت بدنسازی، کاربردهای آن و همینطور انواع مختلف بند لیفت بدنسازی که به بازار عرضه می‌شود، بپردازد. همچنین لینک‌های مرتبط و فهرستی از فروشندگان و تولیدکنندگان تجهیزات ورزشی هم در اختیار شما قرار خواهد گرفت. امیدواریم این مقاله برای شما مفید و قابل استفاده باشد.

کلیاتی پیرامون بند لیفت بدنسازی، کاربردها و انواع مختلف آن

تعریف بند لیفت بدنسازی

بند لیفت بدنسازی یکی از لوازم جانبی ویژه‌ای است که عمدتاً توسط ورزشکاران و علاقه‌مندان به تناسب اندام و بدنسازی برای افزایش قدرت گرفتن آنها در طول تمرینات بلند کردن وزنه‌های سنگین استفاده می‌شود. این بندها به ویژه برای فعالیت‌هایی که نیاز به حفظ ایمنی در گرفتن و بلند کردن هارتل و دیگر وزنه‌های سنگین است، مفید واقع می‌شوند.

بند لیفت بدنسازی معمولاً از پارچه‌های بادوام مانند پنبه، نایلون یا چرم ساخته می‌شود که برای بسته شدن دور مچ دست و هالتر یا دمبل طراحی شده‌اند. هدف اصلی از به کار بردن این بندهای لیفت ارائه پشتیبانی بیشتر برای گرفتن وزنه و هارتل است که به ورزشکار اجازه می‌دهد وزنه‌های سنگین‌تری را بدون محدودیت و نگرانی از رها شدن بالای سر ببرد و یا با آنها تمرین کند.

لازم به ذکر است بغضی از بدنسازان و ورزشکارن به طور همزمان هم از دستکش بدنسازی استفاده می‌کنند و هم از بند لیفت بدنسازی. این موضوع کاملا به مهارت و توانایی، راحتی ورزشکار و سلیقه شخصی بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: انواع مچ بند مناسب بدنسازی | اهمیت مچ بند در بدنسازیتعریف بند لیفت بدنسازی

مزایای استفاده از بند لیفت بدنسازی

بند لیفت بدنسازی ابزار ارزشمندی برای هر فردی به شمار می‌رود که خواهان بهبود مهارت و توانایی خود برای بالابردن هارتل‌های سنگین‌تر و وزنه‌های سنگین است. آنها قدرت گرفتن و نگهداشتن توسط دست را افزایش می‌دهند، به تمرکز بهتر عضلات کمک می‌کنند و با محکم نگه داشتن هالتر یا دمبل در دست، خطر آسیب را کاهش می‌دهند.

آشنایی با مزایای استفاده از بند لیف بدنسازی می‌تواند در تصمیم و انتخاب بند لیفت بدنسازی راهگشا باشد. در ادامه به تعدادی از این مزایا اشاره خواهیم کرد.

مزایای استفاده از بند لیفت بدنسازی   توضیحات 
افزایش قدرت گرفتن بندها به محکم نگهداشتن میله‌ها و ابزارهای مورد استفاده کمک می‌کنند و از لیز خوردن آن از دست‌ها در هنگام بلند کردن وزنه‌ها جلوگیری می‌کنند، در نتیجه با کاهش خستگی در دست، وزنه‌برداران می‌توانند وزنه‌های سنگین‌تری را بلند کرده و تکرارهای بیشتری را انجام دهند که منجر به افزایش قدرت می‌شود.
بهبود تمرکز بر روی عضلات هدف با استفاده از بند لیفت، ورزشکاران بدون نگرانی از وارد شدن آسیب به مچ دستها، فقط روی عضلات هدف تمرکز می‌کنند.
کاهش خطر آسیب مهمترین مزیت استفاده از بند لیف بدنسازی برای ورزشکاران این است که دیگر لازم نیست نگران آسیب دیدن مچ دست‌های خود باشند.
محافظت از مچ  بندهای لیفت بدنسازی از مچ حمایت می‌کنند و خطر کشیدگی یا آسیب حین بلند کردن اجسام سنگین را کاهش می‌دهند.
جلوگیری از لغزش آنها به جلوگیری از لغزش میله در دست کمک می‌کنند و از بروز اتفاقات ناخوشایند جلوگیری می‌کنند.

بند لیفت بدنسازی مزایای متعددی را ارائه می‌دهد که می‌توانند عملکرد و ایمنی را در طول تمرینات وزنه برداری و استفاده از ابزارهای ورزشی سنگین افزایش دهند. به طور خلاصه، بند لیفت بدنسازی ابزارهای ارزشمندی برای افزایش قدرت گرفتن، ظرفیت بلند کردن، تمرکز عضلانی و ایمنی در حین بلند کردن اجسام سنگین هستند، و آنها را به یک وسیله جانبی ضروری برای وزنه برداران و دیگر ورزشکاران تبدیل می‌کنند.

مزایای استفاده از بند لیفت بدنسازی

نحوه استفاده از بند لیفت بدنسازی

نحوه استفاده از بند لیفت بدنسازی مهم است چون اگر به درستی دور دست و ابزار مورد استفاده بسته نشود، ممکن است موجب صدمه زدن به دست ورزشکار شود. به همین دلیل ما در این بخش از مقاله در اسپرت مال تصمیم گرفتیم نحوه استفاده از این بند را توضیح بدهیم. پیشنهاد می‌کنیم حتما از مربی خود کمک بگیرید تا مشکلی رخ ندهد.

برای استفاده از بند لیفت دست راست خود، پایین بند را از سمت راست حلقه عبور دهید. برای استفاده از بند لیفت بدنسازی سمت چپ، پایین بند را از سمت چپ حلقه عبور دهید. این حلقه‌ها برای این است که بتوانید دست خود را درون آن رد کرده و حلقه را دور مچ محکم کنید.

نحوه بستن بلند لیفت دور مچ دست با توجه به جهتی که انتهای تسمه روی دستان شما قرار می‌گیرند، متوجه خواهید شد که تسمه‌ها را به درستی روی آن قرار داده‌اید یا خیر. به تصویر زیر نگاه کنید تا متوجه شوید نحوه درست قرار گرفتن بند لیفت روی هر دست چطور است.

نحوه درست قرارگیری انتهای بند لیفت روی دست

حالا باید بند لیفت بدنسازی را دور هالتر بپیچید. می‌توانید ابتدا با دست غالب خود برای پیچیدن انتهاب بند لیفت بدنسازی دور هالتر استفاده کنید. دست خود را بالای میله و بند را زیر میله قرار دهید. بند را محکم بکشید و یک بار دور هالتر بپیچید. فقط یک بار باید آن را بپیچید، همین یک دور کافیست.

بند لیفت بدنسازی دور هالتر

حالا میله را مانند حالت عادی بگیرید. برای دست بعدی هم باید همین مراحل را ادامه دهید اما این بار چون یکی از دستها روی هالتر بسته شد، باید از همان دست برای بستن استفاده کنید. در ابتدا ممکن است کمی چالش برانگیز باشد ولی وقتی به آن تسلط پیدا کنید کار سختی نخواهد بود.

اگر تمام مراحل کار را درست پیش رفته باشید در نهایت باید بندها روی دست و هالتر به شکل تصویر زیر درآمده باشد.

مرحله آخر بستن بند لیفت بدنسازی

بیشتر بخوانید: انواع کمربند ورزشی و بدنسازی و مزایای استفاده از آن ها

انواع بند لیفت

بند لیفت در ورزش کاربردهای زیادی دارد، همچنین در فعالیت‌های متنوع قابل استفاده است. ما در این بخش قصد داریم تعدادی از انواع بندهای لیفت را معرفی و دربارۀ هر کدام توضیح بدهیم.

1- Loop Straps

این بندها دارای یک حلقه در انتهای یک طرف بند لیفت بدنسازی هستند. این مدل همان بند لیفت بدنسازی است که ما در بخش قبلی نحوه استفاده از آن را توضیح دادیم. جایی که انتهای دیگر برای ایجاد یک حلقه قابل تنظیم که در اطراف مچ قرار می‌گیرد، بسته می‌شود. این مدل چندمنظوره است و معمولاً برای انواع تمرینات بلند کردن استفاده می‌شود. تصویر این مدل را در ادامه خواهید دید.

لوپ استرپ یا بند لیفت ساده

مدل بند لیفت ساده یا لوپ استرپ، ساده‌ترین نوع موجود در بازار هستند، با اندازه‌ها و جنس‌های مختلف، از جمله پارچه و چرم. ساختار حلقه به شما امکان می‌دهد تا سایز بند را در اطراف مچ دست فیت کنید. اما پیچاندن انتهای دیگر بند دور میله، به خصوص با یک دست، ممکن است سخت باشد و ادامه بند رها شده بعد از بستن ممکن است مانع تمرکز دقیق ورزشکار شود.

2- Speed Straps/Olympic Straps

این مدل که به بند لیفت المپیک معروف است، مانند بندهای دسته اول دارای یک حلقه هستند، اما بدون انتهای اضافه و رها شده و این حلقه همچنین دارای قطر بلندتری است که می‌تواند چندین بار دور میله پیچیده شود تا امنیت بیشتری در نگهداشتن میله فراهم کند. از این مدل بیشتر برای بالابردن هارتل‌های بسیار سنگین که حداکثر حمایت از طرف مچ دست لازم است، فوق‌العاده کاربردی هستند.

حلقۀ بسته باعث می‌شود سریع و آسان به میله متصل شوند به همین دلیل از آنها برای بالابردن وزنه در المپیک استفاده می‌شود. از طرفی چون طول بند کمتر است ممکن است به اندازه کافی حمایت و پشتیبانی ایجاد نکند. همچنین امکان تنظیم کردن حلقه دور مچ دست وجود ندارد.

3- Hook Straps

در بند لیفت بدنسازی هوک استرپ نیازی به بستن نیست. چیزی شبیه یک دستکش و حلقه از قبل تعبیه شده که مچ خود را درون آن قرار می‌دهید. در یک سمت این حلقه چیزی شبیه قلاب وجود دارد که برای قرار گرفتن میله در آن است. از بزرگترین معایب این نوع بند لیفت این است که میله به طور کامل و محکم درون قلاب قرار نمی‌گیرد به همین دلیل برای مسابقات و تمرینات حرفه‌ای توصیه نمی‌شود.
بند لیفت هوک استرپ

بند لیفت بارفیکس

بند لیفت بدنسازی که برای بارفیکس استفاده می‌شود، برای تمرین با تجهیزات بارفیکس بسیار مفید هستند. این بندها پشتیبانی زیادی برای نگهداشتن میله فراهم می‌کنند و به ورزشکاران اجازه می‌دهد تا حرکات مختلفی را با ثبات و اطمینان بیشتر انجام دهند.

بند لیفت بارفیکس ابزاری همه‌کاره است که می‌تواند عملکرد و ایمنی شما را در طول تمرینات بارفیکس به میزان قابل توجهی افزایش دهد. با توجه به فراهم کردن قدرتِ گرفتن و نگهداری بیشتر و پشتیبانی از مچ ورزشکار را قادر می‌سازند تا روی تکنیک خود تمرکز کنند و تکرارهای بیشتری را انجام دهید و در نهایت منجر به قدرت و رشد بهتر عضلات می‌شود.

بیشتر بخوانید: تولیدی دستکش بدنسازی|فروش عمده و پخش دستکش بدنسازی

جنس بند لیفت بدنسازی

در تولید بند لیفت بدنسازی از مواد مختلفی استفاده می‌شود که هر کدام مزایای منحصر به فردی از نظر دوام، راحتی و عملکرد دارند. آشنایی با این مواد مختلف مورد استفاده در بندهای لیفت به ورزشکاران و علاقه‌مندان به تناسب اندام و وزنه برداری کمک کند تا بهترین گزینه را برای نیازهای خود انتخاب کنند. در اینجا متداول‌ترین مواد مورد استفاده معرفی خواهد شد:

 • پنبه

بندهای لیفت پنبه‌ای روی پوست نرم و راحت قرار می‌گیرند و خطر تحریک یا ساییدگی پوست دست در طول استفاده طولانی مدت را کاهش می‌دهند. پنبه یک ماده قابل تنفس است که به خنک و خشک نگه داشتن دست‌ها در طول تمرینات شدید کمک می‌کند. از طرفی بندهای لیفت پنبه‌ای معمولاً نسبت به سایر مواد ارزان‌تر هستند و آنها را به انتخابی مقرون به صرفه برای افراد مبتدی تبدیل می‌کند.

اما بندهای لیفت پنبه‌ای ممکن است سریعتر از سایر مواد فرسوده شوند، به خصوص با بلند کردن مکرر وسایل سنگین و همچنین در طول زمان به دلیل کشیدگی  اثربخشی خود را از دست خواهند داد.

 • نایلون

نایلون ماده‌ای قوی و بادوام است که قادر به تحمل وزن‌های سنگین و استفاده مکرر بدون پارگی یا ساییدگی است. کشش بند لیفت بدنسازی نایلونی شکل و استحکام چسبندگی خود را در طول زمان حفظ می‌کند و عملکرد ثابتی را ارائه می‌دهد. نایلون را می‌توان برای طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های بلند کردن، پاورلیفتینگ تا بدنسازی استفاده کرد.

برخی از بدنسازان ممکن است به دلیل استفاده از نایلون در بند لیفت دچار سوزش یا ناراحتی پوست شوند و البته نایلون به اندازه پنبه یا چرم چسبندگی ندارد، که گاهی اوقات باعث می‌شود بند در حین استفاده کمی لیز بخورد.

 • چرم

بند لیفت چرمی چسبندگی عالی دارد و به جلوگیری از لیز خوردن میله از دست‌ها در هنگام بلند کردن وزنه‌های سنگین کمک می‌کند. چرم بسیار بادوام است و می‌تواند وزن سنگین هالترها و دمبل‌های سنگین و استفاده مکرر را بدون سایش و پارگی قابل توجه تحمل کند.
چرم پشتیبانی و حمایتی زیادی از مچ فراهم می‌کند و خطر کشیدگی یا آسیب را کاهش می‌دهد. در ابتدا بندهای چرمی می‌توانند سفت و ناراحت کننده باشند تا به مرور زمان که شکلشان کمی منعطف و نرم‌تر شود. همچنین ممکن است در ابتدا باعث تحریک پوست شوند.

بندهای لیفت بدنسازی  چرمی معمولاً گران‌تر از گزینه‌هایی همچون پنبه‌ای یا نایلونی هستند که ممکن است برای همه ورزشکاران مناسب نباشد.

 • پلی استر

پلی‌استر ماده‌ای قوی و بادوام است که می‌تواند وزنه‌های سنگین و استفاده مکرر را تحمل کند. مانند نایلون، تسمه‌های پلی‌استر شکل خود را حفظ می‌کنند و در طول زمان کشیده نمی‌شوند و پشتیبانی ثابتی را ارائه می‌دهند. تسمه‌های پلی‌استر به طور کلی مقرون به صرفه هستند و تناسب خوبی بین هزینه و عملکرد دارند.

پلی‌استر نسبت به پنبه راحتی بیشتری روی پوست ایجاد می‌کند اما در طول استفاده طولانی مدت باعث تحریک پوست می‌شود. چسبندگی ارائه شده توسط بندهای لیفت پلی استر به طور کلی کمتر از چرم یا پنبه است، که ممکن است عملکرد را در طول تمرین مکرر با وزنه‌های سنگین تحت تاثیر قرار دهد.

سوالات متداول

 • آیا بند لیفت فقط برای بدنسازی استفاده می‌شود؟

بند لیفت به طور کلی انواع متنوعی دارد که هر کدام در رشته ورزشی و تمرینات خاصی کاربرد دارد. بند لیفت بدنسازی تنها یکی از انواع مختلف بند لیفت است، قبل از خرید بهتر است هدف خود از خرید بند لیفت را مشخص کرده و بعد دست به انتخاب بزنید.

 • نحوه استفاده از بند لیفت بدنسازی چگونه است؟

نحوۀ استفاده از بند لیفت با توجه به نوعی که خریداری شده فرق می‌کند. در ساده‌ترین نوع بند لیفت، در ابتدا باید یک حلقه درست کنید تا مچ دست از درون آن رد شود. سپس باید کف دست را روی میله هارتل قرار دهید، دور اول بند باید از سمت خارج به سمت خودتان بچرخد. بعد از یک دور انتهای آزاد بند باید به سمت خودتان رها باشد. دست شما باید روی بندی که دور میله پیچیده شده قرار بگیرد.

 • از کجا می‌توان بند لیفت بدنسازی تهیه کرد؟

برای تهیه بند لیفت بدنسازی می‌توانید به تمامی مراکز و فروشگاه‌های تجهیزات ورزشی مراجعه کنید. فهرستی که در اسپرت مال وجود دارد هم می‌تواند برای انتخاب محل خرید به شما کمک کند.

سخن آخر

بند لیفت بدنسازی یکی از تجهیزات جانبی ارزشمند برای ورزشکاران و علاقه‌مندان به بدنسازی و تمرین با ورزنه و هارتل است. هدف آن افزایش عملکرد ورزشکاران در تمرینات قدرتی و تمرین با بارفیکس است. این لوازم جانبی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که حمایت بیشتری از نگهداری ابزار در دست را فراهم کنند و کاربران را قادر می‌سازد وزنه‌های سنگین‌تری را بلند کنند.

همچنین تکرار در این نوع تمرینات هم بیشتر خواهد شد و روی تکنیک خود بدون محدودیت، خستگی در مچ دست یا تعریق آن تمرکز کنند. مزایای استفاده از بند لیفت بدنسازی در جنبه‌های مختلف تمرین بدنی مشهود است و به بهبود ایمنی، عملکرد و راندمان کلی تمرین کمک می‌کند.

یکی از مزایای اصلی بند لیفت بدنسازی، افزایش قدرت نگهداری است. هنگام بلند کردن وزنه‌های سنگین، پنجه‌ها اغلب به عنوان یک عامل محدود کننده عمل می‌کنند و مانع از به حداکثر رساندن پتانسیل زور بازوها برای بالابردن وزنه می‌شوند. اینجاست که استفاده از بند لیفت بدنسازی با محکم کردن میله روی دست‌ها، این مشکل را کاهش می‌دهد و امکان نگه‌داشتن محکم‌تر و کاهش احتمال لیز خوردن میله را فراهم می‌کند.

این امنیت بیشتر ورزشکاران را قادر می‌سازد تا هارتل‌های سنگین‌تری را نسبت به آنچه که می‌توانند تنها با قدرت گرفتن دستان خود بلند کنند، امتحان کنند. یکی دیگر از مزایای قابل توجه بند لیفت بدنسازی، توانایی انجام تکرارهای بیشتر است. خستگی در هنگام تمرین با وزنه‌های سنگین مانع سرعت و تکرار می‌شود که با استفاده از بند لیفت بدنسازی، ورزشکاران می‌توانند در تمام ست‌های خود تمرینی ایمن داشته باشند.

بندهای لیفت بدنسازی یک وسیله حیاتی برای هر کسی است که در مورد تمرینات قدرتی و بهبود عملکرد خود در باشگاه جدی است. آنها مزایای متعددی از جمله افزایش قدرت گرفتن، افزایش ظرفیت بلند کردن، تمرکز بهتر عضلات، پیشگیری از آسیب و حمایت در طول تمرینات مختلف را ارائه می‌دهند. با استفاده از بند لیفت در تمرینات، ورزشکاران می‌توانند بر محدودیت‌های خستگی در دست غلبه کنند.

بند لیفت فواید روانی نیز دارد. اعتماد به نفس حاصل از دانستن اینکه مچ و پنجه‌ها ایمن هستند به ورزشکاران این امکان را می‌دهد تا بیشتر از توانایی خود استفاده کنند و وزنه‌های سنگین‌تر یا تمرینات چالش برانگیزتری را انجام دهند. این تقویت روانی می‌تواند منجر به بهبود عملکرد و پیشرفت سریعتر در تمرین شود.

علاوه بر این، استفاده از بندهای لیفت بدنسازی می‌تواند لذت تمرین را افزایش دهد، زیرا ورزشکاران می‌توانند به جای ناراحتی یا نگرانی در مورد آسیب زدن به دست خود، روی تلاش و نتایج بهتر تمرکز کنند.

استفاده از بند لیفت بدنسازی نه تنها عملکرد فیزیکی را افزایش می‌دهد، بلکه باعث تقویت روحی نیز می‌شود و به ورزشکاران اجازه می‌دهد با اعتماد به نفس تمرین کنند و محدودیت‌های خود را پشت سر بگذارند. چه برای بلند کردن وزنه‌های سنگین و چه برای تمرین با بارفیکس، بند لیفت بدنسازی ابزاری ضروری برای بهینه‌سازی و کارایی تمرین و دستیابی به اهداف بدنسازی هستند.

از اینکه اسپرت مال را برای خرید و فروش تجهیزات، لباس و ابزارهای جانبی ورزشی انتخاب می‌کنید از شما قدردانی می‌کنیم. برای هر نوع سوال و پیشنهادی می‌توانید از طریق ارسال پیام با همکاران با در تماس باشید.

منبع 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

اسپرت مال اولین و بزرگترین پاساژ آنلاین خرید عمده لباس ورزشی و لوازم ورزشی در ایران است.

آگهی های اخیر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه