انواع اسکوتر ها و مزایای استفاده از آن ها در سال 1403

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. انواع اسکوتر ها و مزایای استفاده از آن ها در سال 1403
انواع اسکوتر ها برای ورزش و تفریح

شاید باور نکنید اما نسخۀ اولیه انواع اسکوتر ها که امروزه جذاب و رنگارنگ هستند و ما امروزه می‌بینیم، به اختراع آهنگری به نام پاتریک مک‌میلان اسکاتلندی در سال 1830 برمی گردد. او با ساخت اولین دوچرخۀ پدالی تحولی عظیم در صنعت حمل‌و‌نقل و همین‌طور دنیای ورزش ایجاد کرد. این دوچرخه برای اولین بار فرصت استفاده از وسیلۀ نقیله شخصی را برای بشر فراهم کرد. او به مدت 5 سال متوالی روی طرح اولیۀ خود کار کرد تا در نهایت آن را به جایی رساند که به سرعت 22 کیلومتر در هر ساعت برسد.

اسکوترها هم مانند بسیاری دیگری از تجهیزاتی که امروزه استفاده می‌کنیم به مرور زمان دستخوش تغییر شدند. امروزه ما با انواع اسکوتر های مدرن که برندهای مشهور سازندۀ آنها هستند، روبرو هستیم. اسکوترهایی که به فعالیت فیزیکی، حمل‌ونقل، فعالیت‌های تفریحی و ورزشی رنگ‌‌وبوی دیگری دادند.

کرک پاتریک مک میلان مخترع اولین دوچرخه رکابی
کرک پاتریک مک میلان مخترع اولین دوچرخه رکابی

با ما همراه باشید تا در این مقاله با انواع اسکوتر ها و سیر تکاملی آنها بیشتر آشنا شوید.

سفری از پدال تا انواع اسکوترهای خودران

در سال 1913، اولین اسکوتر بدون پدال و بنزینی توسط کمپانی Autoped ساخته شد. این نوع از اسکوترها در واقع دریچۀ ورود به دنیای حمل و نقل مدرن قرن 20 بود. علاقمندی مردم به این نوع اسکوترها قابل توجه بود. در این مدل یک موتور کوچک مابین دو چرخ اسکوتر تعبیه شده بود.

ورود این نوع اسکوتر مزیت‌های زیادی برای کاربران داشت. از جمله اینکه کاربران برای راندن اسکوترهای جدید نسبت به اسکوترهای پدالی، زحمت کمتری داشتند در حالیکه سرعت و راحتی بیشتری را تجربه می‌کردند. همین مسئله باعث شد کمپانی Autoped، به عنوان اولین سازندۀ اسکوترهای خودران به لحاظ تبلیغاتی بسیار مشهور شود. در واقع این کمپانی نسخۀ جدیدی از وسایل نقلیۀ جمع‌وجور، سریع و کارآمد را به مردم ارائه کرد.

همزمان انواع دیگری از وسایل نقلیۀ مدرن هم وارد بازار شد و مردم به تدریج تغییرات چشمگیری که در دنیای حمل‌ونقل رخ می‌داد را تجربه می‌کردند. با گذشت سال‌ها از نسخه‌های ابتدایی اسکوتر و با احترام زیادی که برای اجداد و اولین سازندگان اسکوترهای برقی امروزی قائل هستیم، در ادامه به معرفی نسل جدید  انواع اسکوتر ها خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید اسکوتر برقی

انواع اسکوترها در بازار جهانی

امروزه با توجه به آلودگی هوا، محافظت از محیط زیست، رشد فزایندۀ تکنولوژی و همین‌طور اهمیت فعالیت‌های تفریحی و ورزشی اسکوترها تنوع زیادی پیدا کرده‌اند. ویژگی‌هایی همچون جمع‌وجور و کم‌جا بودن، راندن لذت‌‌بخش و کاربردی بودن اسکوتر آن را به یکی از وسایل جابجایی محبوب میان طبقات مختلف مردم تبدیل کرده است. کودک و نوجوان، بزرگسال، زنان‌ و مردان همه از طرفداران این وسیلۀ جابجایی کاربردی و راحت به شمار می‌روند.

به لطف پیشرفت‌های گستردۀ تکنولوژی و طراحی، ما شاهد انواع اسکوترها در بازار هستیم. مطمئن باشید شما با هر سلیقه‌ای که دارید بعد از خواندن این مقاله در انتخاب اسکوتر موردنظر خود مشکلی نخواهید داشت.

1- اسکوترهای ساده 

اگر خواهان فعالیت فیزیکی هستید و وقت زیادی برای باشگاه ندارید، پیشنهاد می‌کنیم از اسکوترهای ساده استفاده کنید. با این کار هم جابجایی راحت‌تری خواهید داشت، هم ورزش می‌کنید و هم لحظات خوشایندی را تجربه خواهید کرد.

اسکوترهای ساده که به اسکوترهای پایی هم شناخته می‌شوند، شناخته‌شده‌ترین نوع اسکوتر هستند. این نوع اسکوترها نیازمند فعالیت بدنی و فیزیکی بیشتری است. این مدل نسبت به انواع دیگر اسکوترها هم سبک‌تر است، قیمت مناسب‌تری دارد و غالبا از آلومینیوم ساخته می‌شود. این مدل میان افرادی که خواهان فعالیت بیشتری هستند، یعنی نوجوانان بسیار محبوب است. به راحتی می‌توانید از آن برای حرکت در پیاده‌روها و مسیرهای طراحی شده برای دوچرخه‌سواران استفاده کنید.

اسکوترهای ساده
اسکوترهای ساده از رایج‌ترین انواع اسکوترها

این نوع اسکوتر مزیت‌های زیادی دارد از جمله اینکه:

 1. ساده است
 2. سبک است
 3. قیمت مناسبی دارد
 4. برای جابجایی در پیاده‌روها قابل استفاده است
 5. برای علاقمندان به فعالیت بدنی بهترین انتخاب است.

اما باید توجه داشته باشید اسکوترهای پایی یا ساده روی چمن قابل استفاده نیستند و نمی‌توانید با آنها حرکات نمایشی انجام دهید. اگر این دو مورد برای شما مهم است، پیشنهاد ما به شما اسکوترهای برقی است.

2- اسکوترهای سه‌چرخ ساده 

اگر ما به عنوان بزرگسال از راندن اسکوتر لذت می‌بریم چرا همین لذت را به کودکان خود هدیه نکنیم؟ نگران نباشید، اسکوترهای سه‌چرخ با در نظر گرفتن امنیت و سلامت کودکان طراحی شده‌ است. این مدل معمولا دو چرخِ جلو و یک چرخ عقب دارند، گاهی هم برعکس دو چرخ عقب و یک چرخ جلو. کاربرد چرخ سوم برای ایجاد و حفظ تعادل بیشتر برای کودکان است. در ابتدای یادگیری اسکوتر سواری آنها باید یاد بگیرند چطور تعادل و بالانس خود را روی اسکوتر حفظ کنند، اینجاست که چرخ سوم وارد میدان می‌شود.

اسکوترهای سه چرخ
اسکوترهای سه چرخ

اسکوترهای سه چرخ برای کودکان امنیت بیشتری هنگام راندن دارند. کودکان با راندن این نوع اسکوتر لذت و شادی زیادی را تجربه می‌کنند چرا که این اسکوترها وزن زیادی ندارد، به راحتی قابل استفاده است و برای راندن آن نیازی به مهارت‌های پیچیده نیست.

بیشتر بخوانید: فروش عمده انواع اسکوتر بچگانه و بزرگسالان

3- اسکوترهای Y Flikers

اگر تا اینجا با ما همراه بوده باشید، گفتیم اسکوترهای ساده برای حرکت نیاز به فعالیت فیزیکی دارند. استفاده‌کنندگان باید با نیروی پاهای خود این نوع اسکوتر را در حال حرکت نگه دارند. از طرفی این اسکوترها فضای زیادی برای هیجان ندارند. اما اسکوترهای Y Flikers هیجان و مهارت بیشتری نیاز دارند.

برای راندن این نوع اسکوترها در ابتدا باید کمی با آن حرکت کنید و در ادامه آنچه که موجب ادامه حرکت می‌شود، حرکات بالاتنه و بدن شماست. شما می‌توانید با حرکت‌دادن بدن خود به طرفین هم هیجان بیشتری داشته باشید و هم به راندن ادامه دهید.
بسیاری معتقدند این مدل با مدل‌های ساده که در بالا توضیح دادیم، فرق زیادی ندارند. از طرفی کاربران این مدل معتقدند برای راندن اسکوترهای Y Flikers باید مهارت بیشتری داشته باشند و کاربر باید در حفظ تعادل و بالانس بدن خود روی اسکوتر توانایی زیادی داشته باشد.

 اسکوترهای Flicker
اسکوترهای Flicker

4- اسکوترهای Space

اگر به موتورسواری علاقه دارید، اسکوترهای مدل Space را به شما پیشنهاد می‌کنیم. صاحبنظران معتقدند این اسکوترها در واقع چیزی بین اسکوترهای ساده و موتور سیکلت هستند. این نوع اسکوتر چیزی بین اسکوتر ساده و موتورسیکلت است.

اسکوترهای Space
اسکوترهای Space

شاید بتوان گفت مهمترین مزیت این اسکوترها در این است که هم در پیاده‌رو و هم در پارک‌ها قابل استفاده هستند و از مهمترین تفاوت این مدل با مدل‌های قبلی این را باید گفت که این اسکوترها به جای پدال، ترمز دارند. یعنی کاربر به جای پدال از ترمزی که زیر پا قرار گرفته است، استفاده می‌کند. محل قرارگیری پاها در اسکوترهای مدل Space پهن‌تر است اما اندازه چرخ‌ها کوچک‌تر می باشد.

5- اسکوترهای حرفه‌ای 

این اسکوترها برای آنهایی طراحی شده که دوست دارند حرکات نمایشی و هیجان‌انگیز انجام دهند. اگر شما از طرفداران این نوع مسابقات و نمایش‌های جذاب هستید، پیشنهاد می‌کنیم به این اسکوترها نگاهی داشته باشید.

اسکوترهای حرفه‌ای 
اسکوترهای حرفه‌ای

قبل از اینکه برای خرید این اسکوترها تصمیم بگیرید، لازم است یادآوری کنیم این مدل ترمز ندارد، پس برای راندن این اسکوترها باید بسیار حرفه‌ای بوده و از همه ترفندهای آن مطلع باشید. اسکوترهای حرفه‌ای از دیگر انواع اسکوترها گران‌قیمت‌تر هستند. اما وزن سبک، کوچک بودن، جابجایی راحت و برخورداری از سیستم کمپرسور که باعث افزایش ثبات، دوام و میزان کنترل این اسکوتر می‌شود، از جمله مزیت‌های فوق‌العاده در اسکوترهای حرفه‌ای است.

6- اسکوتر مدل Dirt Scooters

ممکن است شما از آن دسته افرادی باشید که بخواهید حرکات نمایشی و سواری هیجان‌انگیزی در دل طبیعت روی تپه‌ها، خاک و فضای بکر را امتحان کنید. چنین تجربه‌ای نیازمند اسکوتر حرفه‌ای مناسب است. اسکوترهای مدل Dirt Scooters دارای چرخ‌های پپنوماتیک هستند که برای راندن روی گل‌وخاک طراحی شده است. کاربران با استفاده از این اسکوترها می‌توانند از روی موانع و تپه‌های کوچک بپرند و حرکات نمایشی روی مسیرهای ناهموار اجرا کنند.

اسکوتر مدل Dirt Scooters
اسکوتر مدل Dirt Scooters

این اسکوترها، به دلیل اینکه از مواد سنگین‌تری ساخته شده‌اند، در مقایسه با انواع اسکوتر ها سرعت کمتری دارند.

7- اسکوتر آفرود Off-Road

اسکوتر آفرود Off-Road

 

در میان انواع اسکوترها، اسکوترهای مدل آفرود، دارای چرخ‌های بزرگتری هستند. عاج‌ها و دندانه‌های چرخ اسکوترهای آفرود طوری طراحی شده که برای یک سواری هیجان‌انگیز در مسیری خاکی و ناهموار مناسب باشد. علیرغم اینکه چنین اسکوترهایی سرعت بالا و نسبتا وزن سبکی هم دارند، اما برای حرکت‌های نایشی مناسب نیستند.

8- اسکوترهای برقی

اسکوترهای برقی یکی از پرفروش‌ترین اسکوترها در میان انواع اسکوتر ها هستند. این اسکوترها دارای یک موتور برقی و باطری هستند. از آنجایی که این اسکوترها دارای ترمزهای حرفه‌ای‌تری هستند، برای جابجایی در پیاده‌روها و مسیرهای شلوغ و پرتردد به راحتی و با امنیت بالا قابل استفاده هستند. با این حال توصیه می‌شود از این اسکوترها برای حرکات نمایشی پیچیده استفاده نشود.

اسکوترهای برقی
اسکوترهای برقی

 

 

 

مزایای استفاده از انواع اسکوتر ها 

بدون اینکه توضیح بیشتری بدهیم، در این بخش به مزیت‌هایی که استفاده از انواع اسکوتر ها دارد اشاره‌ای خواهیم داشت.

1- خداحافظی با ترافیک

امروزه تقریبا همۀ شهرها با مشکل ترافیک سنگین روبرو هستند. رفت‌و‌آمدهای شغلی که اغلب در ساعات معینی از روز انجام می‌شود، شاغلین و ساکنین شهر را دچار استرس و اضطراب می‌کند. تصور کنید شما برای رفت‌و‌آمد از اسکوتر استفاده می‌کنید. به راحتی از صف‌های طولانی وسایل نقلیه رد می‌شوید. فعالیت بدنی دارید. دچار استرس و نگرانی هم نیستید. حتی اگر استفاده از اسکوتر هیچ مزیت دیگری نداشته باشد، همین یک مورد می‌تواند انگیزۀ کافی برای خریدن یک اسکوتر باشد!

2- مسئلۀ پارکینگ را حل شده بدانید

اسکوترها به دلیل فضای کمی که اشغال می‌کنند نیازی به فضای اختصاصی پارکینگ ندارند.

به آخرین باری که برای خرید به مرکز شهر رفته بودید فکر کنید. با خاطر دارید چقدر معطل شدید تا یک جای پارک برای وسیلۀ نقلیۀ خود پیدا کنید؟ خبر خوب این است که اگر یک اسکوتر داشته باشید دیگر نیازی نیست دنبال جاری پارک بگردید. صرفه‌جویی در زمان و سوخت یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از انواع اسکوتر است.

 

3- محافظت از محیط زیست

آلودگی هوا و مشکلاتی که برای شهرهای بزرگ و در نگاهی بزرگتر برای نسل آینده و زمین ایجاد کرده است، بر هیچ کس پوشیده نیست. استفاده از اسکوتر قدم بزرگی برای کمک به کاهش آلودگی هواست.

کاهش آلودگی هوا

4- هیجان و لذت بیشتر

قبول دارید که سوار شدن بر اسکوتر و حرکت کردن با آن بسیار لذتبخش و هیجان‌انگیزتر است؟ بد نیست در این باره از آنهایی که اسکوتر را تجربه کرده‌اند بپرسید. کاربران اسکوتر معتقدند حتی دوچرخه و موتور هم نمی‌تواند هیجان و لذتی را که اسکوتر ایجاد می‌کند به کاربر هدیه کند.

لذت استفاده از انواع اسکوتر ها

 

5- سرعت بیشتر و تلاش کمتر 

برای اسکوترها نیازی به فعالیت بدنی زیادی نیست. با اینکه سرعت قابل قبولی هم دارند. از طرفی استفاده از انواع اسکوتر ها نسبت به دیگر وسایل نقلیه ساده‌تر و راحت‌تر است.

خلاصه در مورد انواع اسکوتر ها

دنیای هیجان انگیز اسکوتر ها بسیار متنوع و مدرن است. ما در این مقاله سعی کردیم از تاریخچه و ایدۀ اولیه‌ای که در نهایت منجر به ساخت اسکوترهای امروزی شد، بنویسیم. داستان از جایی شروع شد که شخصی به نام پاتریک مک‌میلان اسکاتلندی تصمیم گرفت یک دوچرخۀ پدالی بسازد. دوچرخه‌ای که مادر اسکوترهای امروزی شد. این دوچرخه به دلیل نوآوری و ابتکاری که در ظاهر و سبک استفاده داشت مورد توجه مردم قرار گرفت.

به مرور زمان با پیشرفت‌هایی که در دنیای وسایل نقلیه رخ داد، استفاده از سوخت و موتور به جای پدال تغییرات شگرفی در دوچرخه‌ها و اسکوترها ایجاد کرد. ما امروزه به لطف تکنولوژی و رشد فزاینده‌ای که دارد شاهد انواع اسکوترها هستیم. از اسکوترهای دو چرخ، سه چرخ گرفته تا اسکوترهایی که برای حرکات نمایشی و هیجان‌انگیز طراحی شده است.

اما هر اندازه که تنوع در محصولی زیاد شود، به همان اندازه تصمیم‌گیری برای انتخاب مدل موردنظر هم سخت‌تر خواهد شد. در همین راستا سعی کردیم برترین برندهای سازند‌ۀ اسکوتر را معرفی کنیم. برندهایی که هر کدام بنا به دلیلی از محبوبیت و شهرت زیادی در جهان برخوردار شده‌اند. با این همه تنوع و هیجانی که استفاده از اسکوتر دارد، شاید سوال شما این باشد که چرا باید از اسکوتر استفاده کنیم؟ مابه این سوال هم فکر کردیم و مزایای استفاده از اسکوتر را هم برای شما نوشتیم.

از اینکه با ما تا انتهای این مقاله همراه بودید، از شما قدردانی می‌کنیم. امیدواریم این مقاله اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار داده باشد. شما می‌توانید این مقاله را با علاقمندان انواع اسکوتر به اشتراک بگذارید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

آگهی های اخیر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه