مشخصات تور والیبال در 1402

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. مشخصات تور والیبال در 1402
مشخصات تور والیبال
5/5 - (2 امتیاز)

اگر بخواهیم یکی از رشته‌های ورزشی که بسیار هیجان انگیز و جذاب و پویا است را به شما معرفی کنیم، قطعا از ورزش والیبال اسم می‌بریم. ورزش والیبال در بین تمام رشته‌های ورزشی، رشته ورزشی پرطرفداری است که مسابقات جهانی برای آن برگزار می‌شود و همچنین در بین بعضی از افراد جنبه‌‌ی سرگرمی پیدا کرده است. در این ورزش پرشور و هیجان علاوه بر اینکه از توپ استفاده می‌شود، لازم است که از یک تور هم کمک بگیریم. مشخصات تور والیبال را در این مقاله بررسی خواهیم کرد.

هر توری را نمی‌توانیم برای استفاده کردن در زمین والیبال در نظر بگیریم و این تور باید یک سری مشخصات و ویژگی‌هایی داشته باشد تا به خوبی بتواند عملکردی که مد نظر است را انجام بدهد. برای اینکه شما هم به خوبی بتوانید با ویژگی‌ها و مشخصات تور والیبال آشنا بشوید، در ادامه می‌خواهیم که درباره‌ی این موضوع بیشتر با شما صحبت کنیم و از شما می‌خواهیم که اگر دوست دارید تا آخر این مقاله ورزشی ما را همراهی کنید.

آشنایی با تور والیبال

در بین انواع مختلف تورهای ورزشی که در بازار وجود دارد، تورهای والیبال یکی از انواع پرکاربردی است که و جزو یکی از وسیله‌های خیلی مهم در زمان انجام بازی والیبال به حساب می‌آید.

این مدل پرکاربرد از تورهای ورزشی در قسمت وسط زمین والیبال و دقیقا روی خط نیمه زمین والیبال نصب می‌شود و در واقع می‌توانیم آن را یکی از عامل‌ها یا وسیله‌هایی بدانیم که زمین والیبال را به دو قسمت کاملا مساوی تقسیم می‌کند به طوری که هر کدام یک از زمین‌های دو طرف تور والیبال مساحتی به اندازه ۹متر دارد. برای اینکه تور والیبال در وسط زمین قرار بگیرد و ثابت باشد آن را به دو میله ای که در دو طرف خط نیمه‌ی زمین والیبال وجود دارد وصل کرده‌اند.

در والیبال بعد از اینکه به این دو میله نصب می‌شود به طور کاملا ثابت در نیمه‌ی زمین والیبال قرار می‌گیرد. این موارد از مشخصات تور والیبال نشان دهنده‌ی اهمیت آن در زمان انجام بازی و قاعده‌های بازی والیبال است‌.

آشنایی با تور والیبال

ویژگی‌ها و مشخصات تور والیبال استاندارد

اندازه‌های تور والیبال که باید حتما برای انجام شدن بازی در وسط زمین والیبال قرار بگیرد، بر اساس معیار‌های استاندارد شامل اندازه‌های زیر است:

 • طول تور والیبال: ۵ متر و ۹ سانتی متر
 • عرض تور والیبال: ۱ متر

در بافت تور والیبال مربع‌های کوچکی وجود دارد که اندازه‌ی هر کدام از این مربع‌ها هم ۱۰ سانتی متر است‌. بافت توری مربعی در تور والیبال به بازیکنان هر طرف زمین والیبال این اجازه را می‌دهد که بتوانند حرکات بازیکن‌های تیم حریف که در زمین مقابل آن‌ها قرار دارند را ببیند و با سنجیدن نحوه‌ی عملکرد هر کدام از بازیکن‌ها، نحوه‌ی بازی کردن خود را طراحی کند.

برای اینکه تور والیبال محکم و مستحکم‌تر شود و به راحتی پاره نشود و از بین نرود، دود تا دور لبه‌ی تور را با استفاده از یک پارچه‌ی کتان که ضخامت آن ۵ سانتی متر است‌، دوخته اند.

فاصله‌ای که برای نصب کردن تور والیبال در نظر گرفته‌اند، فاصله‌ای به اندازه‌ی ۲ متر و ۴۳ سانتی متر است‌. البته باید بگوییم که این اندازه برای فاصله‌ی تور از زمین مخصوص بازی‌های بزرگسالان است و برای اینکه نوجوانان بتوانند بازی کنند، فاصله‌ی این تور از زمین را مجمع ملی تعیین می‌کند. اما اگر بازیکنان خانم‌ها باشند، تور والیبال را در فاصله‌‌ی ۲ متر ۳۳ سانتی متری از سطح زمین نصب می‌کنند.

از دیگر ویژگی‌ها و مشخصات تور والیبال می‌توانیم به این مورد اشاره کنیم که حتما باید تور را به صورتی در زمین والیبال نصب کنیم که دو سمت انتهایی آن فاصله‌اش از زمین یکسان باشد و حتی نباید هم به اندازه ۲ سانت این ارتفاع از زمین تفاوت پیدا بکند.

بیشتر بخوانید: خرید لوازم والیبال بصورت عمده از تولیدی های معتبر ایرانی

ویژگی‌ها و مشخصات تور والیبال استاندارد

ویژگی‌ها و مشخصات تور والیبال سیار

اگر بخواهیم به ویژگی‌ها و مشخصات تور والیبال سیار بپردازیم، به اولین چیزی که اشاره می‌کنیم، این است که این تور بیشتر در زمانی که قصد دارید ورزش والیبال را به عنوان یک سرگرمی و بازی در زمان تفریح و سفر انجام بدهید، می‌توانید مورد استفاده قرار بدهید. شما در گردش و تفریح و سفر‌های تفریحی خیلی راحت می‌توانید این تور را همراه خودتان ببرید و به راحتی با آن زمین والیبال فرضی تشکیل بدهید و این بازی هیجان انگیز را انجام بدهید.

تور والیبال سیار خیلی راحت و بدون دردسر در هر مکانی مثل زمین، چمن، آسفالت و ساحل و… نصب می‌شود د به خوبی در این مکان‌ها ثابت می‌ماند و شما به راحتی می‌توانید با یکدیگر بازی کنید و از تفریح خود لذت ببرید.

از دیگر ویژگی‌ها و مشخصات تور والیبال سیار می‌توانیم به راحت بودن حمل و جابه جا کردن آن اشاره کنید. شما خیلی راحت نیز می‌توانید که ارتفاع تور و کارد آن را تنطیم کنید و از مزیت‌های آن بهره‌مند شوید.

ویژگی‌ها و مشخصات تور والیبال سیار

تور والیبال چه جنسی دارد؟

اگر برای شما سوال است که جنسی که تور والیبال دارد، چیست و چگونه است، باید در جواب بگوییم که بسته به مکانی که قرار است از تور والیبال استفاده شود، ممکن است که تور والیبال جنس‌های مختلفی پیدا کند. اما معمولا تورهای والیبالی که برای باشگاه‌های ورزشی و مدرسه‌ها خریده می‌شود، نخ ابریشمی است که دارای کیفیت‌های مختلف و متنوعی می‌باشد.

اگر بخواهیم به مشخصات تور والیبال این مدلی اشاره کنیم ، به شما می‌گوییم که سایز این مدل از تورهای ورزشی معمولا ۹ متر است‌ که‌ برای‌ اینکه تور بتواند به خوبی کش بیاید از سیم بکسل هم در آن استفاده شده است.

البته این را هم باید بدانید که جنس تور والیبال ممکن است یا نخ ابریشمی باشد یا اینکه طرح ابریشم باشد. همچنین ممکن است که تور ابریشمی باشد که نوار برزنتی دارد و یا تور ابریشمی باشد که اعلا و درجه یک است. افراد با توجه به نیاز و کاربردی که انتظار دارند تور والیبال داشته باشد، می‌توانند که تور والیبال با جنسی که مدنظرشان است را بخرند و از آن استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: تولیدی تور والیبال

مشخصات مهم و مورد توجه در زمان خریدن تور والیبال

تورهای والیبال انواع مختلفی دارند که هر کسی می‌تواند با توجه به چیزی که نیاز دارد، تور مناسبش را پیدا کرده و از فروشگاه‌های معتبری که به فروش لوازم‌های ورزشی مشغول هستند، آن را بخرد و مورد استفاده قرار بدهد. اما یک سری مشخصات و ویژگی‌ها است که باید در زمان خرید تور والیبال حتما به آن‌ها توجه کرد. در زیر ما ویژگی‌ها و مشخصاتی که باید به آن‌ها توجه کنید را برای شما بیان می‌کنیم:

مشخصات مهم و مورد توجه در زمان خریدن تور والیبال

اندازه‌ی تور والیبال

تولیدکنندگان و سازندگان تور‌های والیبال با توجه به نیاز‌های مختلف افراد تصمیم گرفته‌اند که تورهای مختلفی را در سایزهای متنوع تولید کنند. اما سایز تور والیبال پرطرفدار بین بیشتر افراد، تور استاندارد است که برای استفاده در جاهای مختلف آن را می‌خرند. اگر می‌خواهید در پارک محله‌تان از تور والیبال استفاده کنید می‌توانید باز هم از تور استانداردی استفاده کنید که دارای قابلیت حمل و سیار باشد.

گاهی اوقات افراد می‌خواهند که برای بازی‌های کودکان و بچه‌های کوچکشان تور والیبال بخرند. برای همین هم دنبال توری می‌گردند که خیلی بزرگ نباشد، ارتفاع زیادی هم نداشته باشد. چنین افرادی می‌توانند با بیان مشخصات تور والیبال که نیاز دارند و مدنظرشان است از فروشندگان کمک بگیرند و تور مناسب برای این کار را پیدا کرده و بخرند.

بیشتر بخوانید: تولیدی کفش والیبال | قیمت و خرید

وزن تور والیبال

مورد بعدی از مشخصات تور والیبال که در زمان خریدن تور والیبال باید به آن توجه کرد و حتما آن را مدنظر قرار داد، وزن تور والیبال است‌. شما باید با توجه به اینکه می‌خواهید از تور والیبال برای چه منظوری استفاده کنید، تور والیبالی را پیدا کنید که وزن مناسبی داشته باشد. اگر می‌خواهید که در زمان رفتن به گردش از تور والیبال استفاده کنید، حتما تور والیبالی را انتخاب کنید و بخرید که وزن زیادی نداشته باشد تا در طول گردش و یا سفر به خاطر جابه جا کردن آن اذیت نشوید.

به طور کلی عامل‌های زیادی وجود دارند که باعث می‌شوند وزن تور والیبال تغییر کند. اما مهم‌ترین عامل که تاثیر فوق العاده‌ای در میزان وزن تور والیبال دارد، جنس‌ نخی است که با استفاده از آن تور والیبال را درست کرده‌اند.

وزن تور والیبال

آسان بودن استفاده از تور والیبال

اگر شما اهل سفر و گردش رفتن هستید و تور والیبال را هم برای اینکه در سفر و گردش بتوانید والیبال بازی کنید، قصد دارید که بخرید و تهیه کنید، حتما به این نکته توجه کنید که جمع کردن و حتی باز کردن و بستن آن برای شما راحت باشد و شما برای انجام دادن این کار به سختی و زحمت نیفتید.

تور‌های والیبال طراحی‌های مختلفی دارند که بعضی از آن‌ها نصب کردن و جمع کردن آن‌ها خیلی راحت و آسان است. اما طراحی بعضی از تور‌های والیبال هم کمی پیچیده است و نصب کردن و حتی جمع کردن آن با سختی‌ها و دشواری‌هایی همراه است.

بنابراین ارزش دارد که شما به این مورد از مشخصات تور والیبال توجه کنید و توری را بخرید که نصب کردن و جمع کردن آن راحت باشد تا بتوانید خیلی راحت بدون اینکه وقت زیادی انجام دادن این کار از شما بگیرد، آن را نصب کرده یا جمع کنید.

انتخاب تور مناسب با سطح مهارت شما

سازندگان تورهای والیبال زمانی که می‌خواستند تورهای والیبال را طراحی کنند، به این نکته توجه کردند که افراد مختلف بتوانند با هر سطح مهارتی که هستند، تور والیبالی را که مناسب آن‌ها است، را تهیه کنند.

بعضی از تورهای والیبال طراحی خاصی دارند و فقط برای استفاده کردن در زمین مسابقات مناسب هستند. مدل دیگری از تورهای والیبال هم برای اینکه افراد بتوانند به طور تفریحی والیبال بازی کنند، طراحی شده‌اند.

برای اینکه شما متوجه بشوید که توری که انتخاب کرده‌اید برای کدام دسته از افراد مناسب است و طراحی آن برای بازی حرفه‌ای است یا بازیکنان تفریحی حتما به برچسب اطلاعات که در آن مشخصات تور والیبال یادداشت شده دقت کنید. اگر طراحی تور برای بازی‌های حرفه‌ای و مسابقات صورت گرفته باشد روی این برچسب نوشته می‌شود و شما با خواندن موارد نوشته شده بر روی این برچسب می‌توانید این موضوع را بفهمید.

توجه کردن به برند تولید کننده تور والیبال

در برچسبی که اطلاعات و مشخصات تور والیبال بر روی آن نوشته شده است، علاوه بر اشاره کردن به اینکه آن تور برای چه سطح مهارتی تولید شده به این مورد هم اشاره شده که این تور توسط چه برندی ساخته شده است. شما می‌توانید با کمی جست و جو کردن برندی که معتبر است و تورهای والیبال با کیفیتی تولید می‌کند را پیدا کنید. سپس با خریدن آن برند از تورهای والیبال می‌توانید از تور والیبالی که نیاز داشتید و حالا آن را خریده‌اید با اطمینان خاطر استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: لباس داوری والیبال |قیمت و خرید

قیمت تور والیبال چقدر است؟

قیمت تور والیبال چقدر است؟

بعد از اینکه با مشخصات تور والیبال آشنا شدید، شاید این مورد هم برای شما سوال شده باشد که قیمت تورهای والیبال چقدر است و چگونه قیمت آن‌ها تعیین می‌شود. قیمت تورهای والیبال یک قیمت ثابت نیست و عامل‌های زیادی وجود دارد که قسمت این تورها را تعیین می‌کند و به عبارت دیگری این مشخصات تور والیبال است‌ که‌ تعیین می‌کند مدل‌های مختلف تور والیبال قیمت‌های مختلفی پیدا کنند.

اما عواملی مثل برند تولید کننده تور والیبال، جنس‌ تور والیبال، اندازه تور والیبال و… از عوامل مهمی هستند که قیمت تور والیبال را مشخص می‌کنند.

بیشتر بخوانید: خرید گرمکن شلوار عمده از تولیدی گرمکن شلوار ورزشی

بیشتر بخوانید: فروش کتل بل

کلام آخر

در این مقاله ما تلاش کردیم تا شما را با تور والیبال آشنا کنیم و مواردی را درباره‌ی این تورها برای شما بازگو کردیم. تورهای والیبال در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند به طوری که شما می‌توانید برای هر گروه سنی که مدنظر دارید یک تور والیبال مناسب پیدا کنید و آن را بخرید. البته این را هم باید بگوییم که تورهای والیبال جنس‌های مختلفی دارند و همین هم باعث شده تا کیفیت تورهای والیبال با یکدیگر متفاوت باشد.

موضوع دیگر که در این مقاله درباره‌ی آن صحبت کردیم، مشخصات تور والیبال بود که در زمان خریدن تور والیبال باید حتما به آن‌ها دقت کنید. اگر به هر کدام از ویژگی‌ها و مشخصاتی که گفتیم در زمان خریدن تور والیبال دقت و توجه کنید، به خوبی می‌توانید یک تور والیبال با کیفیت متناسب با چیزی که نیاز دارید را پیدا کنید و بخرید.

اگر سوالی درباره‌ی تورهای والیبال و یا مواردی که مرتبط با آن‌ها هستند، دارید می‌توانید آن‌ها را برای ما در کادر پایین صفحه که عنوان آن نظرات کاربران است یادداشت کنید تا به آن جواب بدهیم.

از همراهی گرم و صمیمانه شما تا آخر مقاله‌ی مشخصات تور والیبال بسیار تشکر می‌کنیم.

منبع: dimensions

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

اسپرت مال اولین و بزرگترین پاساژ آنلاین خرید عمده لباس ورزشی و لوازم ورزشی در ایران است.

آگهی های اخیر

 • محمد عطا
  2 اردیبهشت 1403 در 11:04

  سلام تور دور دوزی شده برای سا حلی می خام

افزودن دیدگاه