معرفی انواع تجهیزات مورد نیاز کراس فیت (جامع 2024)

  1. خانه
  2. »
  3. اسپرت مگ
  4. »
  5. معرفی انواع تجهیزات مورد نیاز کراس فیت (جامع 2024)
معرفی انواع تجهیزات مورد نیاز کراس فیت
5/5 - (2 امتیاز)

کراس فیت (CrossFit) یک رشته ورزشی همه جانبه است که تمام ابعاد ورزشی را در بر می‌ گیرد. هدف از خلق این رشته ورزشی جذاب، افزایش تواناییِ کلی بدن همچون قدرت تحمل، سرعت، استقامت، انعطاف‌ پذیری، هماهنگی و تعادل است. در واقع می توان گفت این ورزش ترکیبی از رشته‌ های مختلف ژیمناستیک، وزنه‌ برداری، تمرین سرعت، تمرینات اینتروال شدت بالا، هوازی و استقامت می باشد.

به هنگام فعالیت در رشته ورزشی کراس فیت باید با تجهیزات مورد نیاز کراس فیت نیز آشنا شد. به همین دلیل در ادامه این مقاله می خواهیم به این موضوع بپردازیم که تجهیزات مورد نیاز رشته ورزشی کراس فیت چه چیز هایی هستند و ما برای داشتن یک باشگاه در خانه و یا مجهز کردن یک باشگاه کامل و بزرگ و یا خرید چند مورد از ابزار های ورزشی کراس فیت برای تمرینات شخصی به چه تجهیزاتی احتیاج دارید.

البته به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که هیچ ابزار و وسیله ورزشی بر دیگری برتری ندارد و هر فردی خود تشخیص دهنده ی این‌ مسئله است که چه ابزاری برای تمریناتش مناسب تر و بهتر است. ما در این مقاله در معرفی ابزار های کراس فیت هیچ ترتیب خاصی را مد نظر نگرفته ایم و بالاتر بودن یک محصول ورزشی مبنی بر ارجحیت آن نیست. برای آشنایی با تجهیزات مورد نیاز کراس فیت با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: کیسه بلغاری چیست و چه کاربردی دارد

لیست تجهیزات مورد نیاز کراس فیت

تجهیزات مورد نیاز کراس فیت شامل یک سری وسایل به مخصوص برای انجام حرکات و تمرینات ورزش کراس فیت می باشد که ما در ادامه به معرفی برخی از آن ها خواهیم پرداخت تا راهنمایی های لازم را در خصوص خرید تجهیزات و لوازم ورزشی کراس فیت به شما عزیزان ارائه دهیم.

سازه­ کراس فیت

سازه­ کراس فیت

مهم ترین و شاخص­ ترین تجهیزات مورد نیاز کراس فیت، سازه کراس فیت می ­باشد که جایگاه به خصوصی در لیست خرید تجهیزات ورزشی کراس فیت برای طرفداران این رشته ورزشی هيجان انگیز دارد.

جامپ باکس

جامپ باکس

یکی دیگر از مهم ترین تجهیزات کراس فیت جامپ باکس می‌ باشد. وسیله ورزشی باکس جامپ (Jump Box) یک سکوی پرش استاندارد و امن برای ورزشکاران کراس فیت می باشد که اندازه عرض و طول همه ی باکس‌ ها ۶۰ در ۶۰ سانتی متر و ارتفاع آن‌ ها ۶۰، ۴۵، ۳۰، ۱۵ و ۷/۵ سانتی متر می باشد. جامپ باکس وسیله ورزشی است که برای پریدن و تحرک و تقویت عضلات پا از آن استفاده می‌ شود.

فرقی نمی کند که قصد انجام تمرینات هوازی را داشته باشید یا غیر هوازی و یا تمرین دو میدانی، در هر صورت شما تنها به یک ست جامپ باکس با ابعاد مناسب و استاندارد نیاز دارید. شما می‌ توانید توسط این باکس‌ های مکعبی شکل که جز تجهیزات مورد نیاز کراس فیت می باشند حرکاتی که به پرش نیاز دارند را انجام دهید و بعد از مدتی شاهد قوی‌ تر شدن و تقویت عضلات خود باشید.

دمبل

دمبل

ورزش کراس فیت بدون دمبل معنایی ندارد و در واقع می توان گفت تمرینات دمبل بخش اصلی همه برنامه‌ های آموزشی رشته ورزشی کراس فیت می باشد. بنابراین اگر یک سری دمبل داشته باشید به راحتی مجموعه اصلی تجهیزات مورد نیاز کراس فیت را در منزل خود دارید.

در رشته ورزشی کراس فیت دمبل را برای قاپ زدن، حرکات سرعتی و استقامتی، فشار دادن و همچنین برای تمرینات بالا تنه و پایین تنه مورد استفاده قرار می دهیم.

هالتر کراس فیت

هالتر کراس فیت

هالتر میله‌ ای است که در کراس فیت کاربرد بسیار زیادی دارد. ورزشکاران با استفاده از این وسیله ورزشی چه در باشگاه و چه در داخل خانه می توانند وزنه‌ هایی را در میله هالتر قرار داده و حرکت‌ های متنوع ورزشی کراس فیت را انجام دهند. هالتر یکی از تجهیزات مورد نیاز کراس فیت می باشد که انتخاب بسیار خوبی برای افزایش قدرت اجرایی حرکات و تسلط بر چگونگی انجام تمرینات و حرکات ورزشی می باشد.

دمبل روسی یا کتل بل

دمبل روسی یا کتل بل

دمبل روسی یا کتل بل توپ‌ های فولادی چدنی با یک دستگیره هستند که یکی از مهم ترین تجهیزات مورد نیاز کراس فیت در باشگاه‌ های ورزشی می‌ باشند. دمبل روسی در انواع گوناگونی از وزن وجود دارد و به ورزشکاران این امکان را می‌ دهد که با بالا بردن مقیاس تدریجی، اهداف شخصی خودشان را در برنامه ورزشی‌ خود بگنجانند.

ورزشکاران با استفاده از کتل بل توانایی انجام حرکات گوناگونی از جمله گرم کردن برای شروع یک تمرین تا حرکات فشرده و کامل بدن را بر روی عضلات بدن خود خواهند داشت.

دار حلقه

دار حلقه نیز جز تجهیزات مورد نیاز رشته ورزشی کراس فیت می باشد که تمرینات بسیار زیادی را می‌ توان با آن انجام داد. دار حلقه اغلب از دو حلقه کوچک تشکیل شده که از جنس چوب و یا پلاستیک می باشد و فارغ از ظاهر کوچکش کاربرد بسیار زیادی دارد.

از آن جایی که کراس فیت از تلفیق و ترکیب چندین رشته ورزشی مختلف از جمله ژیمناستیک تشکیل شده، می‌ توان گفت که دار حلقه نماینده‌ ی ورزش ژیمناستیک در کراس فیت می باشد و توصیه ما به شما این است که اگر مایلید به طور حرفه‌ ای و اساسی کراس فیت را یاد بگیرید و آن را دنبال کنید، در بین تجهیزات مورد نیاز کراس فیت، به هیچ وجه استفاده از دار حلقه را فراموش نکنید.

 روئینگ

دستگاه روئینگ یکی از دستگاه‌ های ورزشی نسبتاً جدید موجود در بازار می باشد که تأثیرات بسیار خوب و مفیدی بر روی بدن ورزشکاران می‌ گذارد و از این دستگاه برای انجام حرکات و تمرینات ورزش‌ کراس فیت نیز استفاده می‌ شود. دستگاه ورزشی روئینگ شبیه‌ ساز حرکت پارو زدن در آب می باشد و نه تنها سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می‌ کند بلکه استفاده مداوم از این وسیله تناسب‌ اندام را هم در پی خواهد داشت.

این دستگاه فضای زیادی را اشغال نمی کند و شما می توانید با استفاده از این وسیله ورزشی جدید یک باشگاه کوچک در خانه خود راه‌ اندازی کنید.

بتل روپ

برای داشتن تناسب اندام و همچنین تقویت عضلات بدن، طناب‌ های مبارزه‌ ای برای تمرینات کراس فیت بسیار مناسب هستند. بتل‌ روپ با نام‌ های دیگری همچون طناب نبرد، طناب جنگی، طناب کراس‌ فیت و طناب قدرتی نیز شناخته می شود. برای این که بتوانید یک طناب کراس فیت محکم و مقاوم خریداری کنید باید به نکات مهمی در خرید توجه داشته باشید.

طناب‌ های قدرتی با توجه به اهداف تمرینی، قد ورزشکار، سطح آمادگی جسمانی و فضای تمرین انتخاب می‌ شوند. طناب نبرد برای بهبود وضعیت تعادل بدن، بهبود قدرت انفجاری، سوزاندن چربی، بالا بردن استقامت بدن، عضله‌ سازی و… کاربرد دارد. البته به این نکته مهم توجه داشته باشید که در بین تجهیزات مورد نیاز کراس فیت، بتل روپ برای تمرین ورزشکاران ضعیف و مبتدی مناسب نیست. زیرا تمرینات شدتی را به همراه دارند و می‌ توانند آسیب جدی به ورزشکار وارد کنند.

ایربایک

از این وسیله ورزشی فقط برای تمرین‌ های هوازی استفاده می‌ شود و تأثیر بسیار خوبی هم بر روی ورزشکاران می‌ گذارد. در حقیقت می‌ توان گفت که ایربایک هم به اندازه‌ ی دستگاه روئینگ در کراس فیت حائز اهمیت می باشد و بدن ورزشکاران را از پایه و اساس اصلاح می‌ کند.

بیشتر بخوانید: تجهیزات کلاس درس تربیت بدنی

میله بارفیکس یا مانکی بار کراس فیت

یکی دیگر از تجهیزات مورد نیاز کراس فیت مانکی بار کراس فیت یا میله بارفیکس می باشد که ورزشکاران تمرینات تقویت عضلات خود را با آن ها انجام می‌ دهند.

در ورزش کراس فیت ورزشکاران می‌ توانند از میله بارفیکس که قابلیت نصب بر روی دیوار و یا سقف را دارد، استفاده کنند و یا دستگاه‌ های چند کاره مثل مانکی بار را تهیه کنند.

البته به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که اگر قصد دارید در برنامه ورزش کراس فیت خود از میله بارفیکس استفاده کنید، بهتر است یک برنامه‌ ریزی درست و اصولی داشته باشید و از تمرین هر روزه بارفیکس جداً بپرهیزید. زیرا بعد از انجام تمرینات عضلات شما به استراحتی کوتاه و عضله‌ سازی نیاز دارند. مسلماً اگر به صورت یک روز در میان تمرین با میله بارفیکس را انجام دهید می‌ توانید نتیجه بهتری بگیرید.

وال بال

استفاده از وال بال که جز تجهیزات مورد نیاز کراس فیت می باشد، باعث بالا رفتن کیفیت تمرین ورزشکاران می شود. توپ‌ های وال بال کراس فیت در وزن‌ های مختلفی در بازار وجود دارند. استفاده از این توپ باعث تقویت بازو، مچ و ساعد ورزشکاران کراس فیت می‌ شود.

چکش کراس فیت

چکش کراس فیت یکی از جدید ترین وسایل ورزشی و تجهیزات مورد نیاز کراس فیت می باشد که برای تمرینات ‌گوناگونی طراحی و ساخته شده است. یکی از تمرین‌ های اصلی ورزشکاران با چکش کراس فیت، ضربه زدن به لاستیک می باشد. به شکلی که یک حلقه لاستیک تقریباً سایز بزرگ را به شکل افقی روی زمین گذاشته و با ضربه‌ های پی در پی نیروی بسیار زیادی را وارد می کنند.

این نیرو از عضلات فیله کمر به عضلات زیر بغل اشخاص منتقل شده و بعد به سرشانه‌ ها می‌ رسد و در نهایت منجر به تقویت عضلات بازو و ساعد ورزشکاران می‌ شود.

تایر فیلیپ

تایر فیلیپ یک نیم تایر است که تمام عضلات ورزشکاران را به چالش می‌ کشد. به کمک این وسیله ورزشی می‌ توان حرکات متنوعی را انجام داد و ماهیچه‌ های بدن را حجیم کرد. تایر فیلیپ با درگیر کردن همه ی ماهیچه‌ های بدن به افراد کمک می کند اندامی زیبا و روی فرم داشته باشند. این وسیله ورزشی به سوزاندن چربی‌ های اضافه بدن افراد کمک بسیار زیادی می‌ کند و با استفاده از تایر فیلیپ که جز تجهیزات مورد نیاز کراس فیت می باشد، می‌ توان استحکام و قدرت بدنی خود را بالا برد.

طناب صعود کراس فیت

طناب صعود از تجهیزات مورد نیاز کراس فیت است که برای تمرین های مختلف و گوناگونی طراحی و تولید شده است. از جمله تمرینات اصلی با طناب صعود کراس فیت بالا رفتن از آن و انجام حرکات دشوار به هنگام صعود می باشد. تمرین با طناب صعود کراس فیت باعث می شود عضلات بالا تنه افراد قوی و مقاوم شوند. همچنین باعث تقویت شرایط کشش، قوی شدن پنجه و چنگ و سوزاندن چربی نیز می شود.

این ورزش سخت از تنوع تمرینی بسیار زیادی برخوردار است تا ورزشکاران بتوانند از تمرین های خود نتیجه بیشتر و بهتری بگیرند. فراموش نکنید که یک کراس فیتر حرفه ای هیچ تمرین روتینی را در یک هفته دو بار تکرار نمی کند و هر تمرین هم عمدتاً بین ۴۵ دقیقه تا یک ساعت به طول می انجامد.

سورتمه کراس فیت

هل دادن و کشیدن جز حرکات ورزشی هستند که استقامت بدن افراد را افزایش می دهند. دستگاه سورتمه کراس فیت نیز جز تجهیزات مورد نیاز کراس فیت می توان باشد که به کمک آن می توان این حرکات را انجام داد و استقامت بدن خود را افزایش داد. حتماً به این نکته توجه داشته باشید که از سورتمه کراس فیت فقط باید روی چمن مصنوعی استفاده کرد تا کشیدن و هل دادن آن راحت تر و آسان تر باشد.

این دستگاه ورزشی روی تاتامی، گرانول و سرامیک قابل استفاده نیست. زیرا استهلاک خود را از دست می دهد و نمی توان به آسانی از آن استفاده کرد. از دیگر ویژگی های ورزش با سورتمه این است که باعث چربی سوزی زیاد می شود. زیرا فعالیت بدن زیاد شده و منجر به چربی سوزی و لاغری می شود.

بیشتر بخوانید: خرید تجهیزات کراس فیت

لیست تجهیزات مورد نیاز کراس فیت

سخن پایانی

کراس فیت یک رشته ورزشی جذاب و همگانی برای تمام اشخاص فارغ از هر سن و جنسی می باشد. اگر شیوه صحیح انجام این ورزش را ندانید ممکن است صدمه ببینید. بنابراین برای این که حرکات و تمرینات ورزش کراس فیت را به درستی و اصولی انجام دهید نیازمند یک مربی و وسایل و تجهیزات مورد نیاز کراس فیت هستید.

این تجهیزات شامل سازه کراس فیت، جامپ باکس، دار حلقه، سورتمه کراس فیت، طناب صعود، تایر فیلیپ، چکش کراس فیت، ایربایک، وال بال، میله بارفیکس، بتل روپ، روئینگ، کتل بل، هالتر کراس فیت، دمبل و… می باشند. البته این نکته بسیار مهم را فراموش نکنید که تجهیزات کراس فیت را حتما باید از فروشگاه های معتبری که کیفیت و قیمت محصولات خود را تضمین می کنند و خدمات پس از فروش دارند تهیه و خریداری کنید.

در این مقاله به معرفی انواع مختلف تجهیزات مورد نیاز کراس فیت پرداختیم و نکات لازم در خصوص این وسایل و تجهیزات ورزشی را نیز برای شما عزیزان بیان کردیم. امیدواریم که مطالب این مقاله ورزشی برای شما همراهان گرامی و عزیز مفید واقع شده باشد و از شما عزیزان بسیار سپاسگذاریم که تا پایان این مقاله ما را همراهی کردید.

rhapsodyfitness

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

اسپرت مال اولین و بزرگترین پاساژ آنلاین خرید عمده لباس ورزشی و لوازم ورزشی در ایران است.

آگهی های اخیر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه