فواید جامپ باکس و انواع آن در 2024

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. فواید جامپ باکس و انواع آن در 2024
فواید جامپ باکس و انواع آن
5/5 - (1 امتیاز)

ورزشکاران در دنیای تناسب اندام و ورزش همواره به دنبال راه‌ ها و وسیله هایی هستند که به آن ها کمک کنند توان، مهارت و عملکرد ورزشی خود را به سطح بالاتری ارتقاء دهند. به همین دلیل امروزه با پیشرفت تکنولوژی تجهیزات و لوازم ورزشی گوناگونی طراحی و ساخته می‌ شوند که هر کدام از آن‌ ها برای تناسب اندام و کاهش وزن بسیار مفید و مؤثر هستند و تنوع تمرینات و حرکات ورزشی را هم گسترش می‌ دهند.

یکی از این لوازم ورزشی مؤثر جعبه پرش یا Jump Box می‌ باشد. این وسیله که سکوی ایمن است از جمله لوازم ورزشی مورد استفاده در ورزش کراس فیت و حتی سایر رشته های ورزشی همچون فوتبال به شمار می رود. فواید جامپ باکس در ورزش کراس فیت، افزایش قدرت انفجاری پایین تنه، شکل گیری عضلات شکم، تقویت پا ها و بسیاری موارد دیگر می باشد.

در واقع اگر بخواهید زیبایی در اندام را هم مد نظر قرار دهید، پرش روی جامپ باکس های کراس فیت و انجام حرکات مختلف با جعبه پرش تأثیر بسیار زیادی بر روی زیبایی عضلات زیر شکم شما خواهد داشت.

در ادامه ی این مقاله قصد داریم بیشتر در خصوص فواید جامپ باکس و انواع مختلف آن صحبت کنیم. برای آشنایی بیشتر با فواید این وسیله ی ورزشی با ارزش همراه ما باشید.

فواید جامپ باکس

فواید جامپ باکس

انجام حرکات ورزشی با ابزار ورزشی جامپ باکس یا همان جعبه پرش فواید بسیار زیادی دارد که در ادامه آن ها را ذکر خواهیم کرد:

 • افزایش تمرکز
 • افزایش کالری سوزی
 • تقویت قدرت عضلانی
 • افزایش عملکرد بدنی
 • تقویت ماهیچه های پا
 • تقویت عضلاتی همچون چهار سر ران، همسترینگ و سرینی

در ادامه توضيحات بیشتری را در خصوص فواید جامپ باکس برای شما عزیزان بیان خواهیم داد.

افزایش کالری سوزی

انجام تمرینات مختلف با ابزار ورزشی جامپ باکس باعث افزایش سطح کالری سوزی در بدن می‌ شود. به همین دلیل از جامپ باکس به عنوان یک ابزار ورزشی بسیار مهم به منظور کاهش وزن و سوزاندن چربی‌ های اضافی بدن استفاده می‌ شود.

تقویت قدرت عضلانی

انجام تمرینات گوناگون با جامپ باکس به تقویت عضلات پا، شکم و کمر کمک بسیار زیادی می‌ کند. البته بعد ها تقویت قدرت عضلانی که جز فواید جامپ باکس می باشد باعث انجام بهتر دیگر تمرینات ورزشی و افزایش توان ورزشی هم می‌ شود.

افزایش تمرکز

انجام حرکات و تمرینات پلیومتریک به کمک ابزار ورزشی جامپ باکس نیازمند تمرکز بسیار بالا و کنترل دقیق بر روی انجام حرکات می باشد. به همین دلیل انجام حرکات و تمرینات پلیومتریک با جامپ باکس باعث افزایش توانایی تمرکز و انتقال آن به دیگر بخش های زندگی مثل داشتن تمرکز به هنگام انجام کار ها می‌ شود. بنابراین می توان گفت افزایش تمرکز نیز جز فواید جامپ باکس می باشد.

افزایش عملکرد بدنی

انجام تمرینات ورزشی با استفاده از جامپ باکس به بهبود عملکرد کلی بدنی کمک بسیار زیادی می‌ کند. از جمله افزایش عملکرد بدنی به کمک جامپ باکس، بهبود کارایی ورزشکاران در فعالیت‌ های ورزشی می باشد.

تقویت عضلات و ماهیچه‌ های پا

انجام تمرینات ورزشی با استفاده از جامپ‌ باکس به تقویت عضلات پا و ماهیچه‌ های مرتبط با آن ها کمک بسیار زیادی می‌ کند. تقویت عضلات و ماهیچه های پا در افزایش توان ورزشی و بهبود کارایی ورزشکاران در ورزش‌ هایی همچون دوچرخه‌ سواری و دو بسیار مفید و مؤثر می باشد.

فواید جامپ باکس بسیار زیاد است و در مجموع می توان گفت این گونه ورزش‌ ها قدرت انفجاری بدن را افزایش می‌ دهند. انجام تمرینات ورزشی به کمک جامپ باکس به ماهیچه‌ ها کمک می‌ کنند تا در کوتاه‌ ترین زمان ممکن به بیشترین نیرو دست پیدا کنید. ورزشکاران با انجام این گونه ورزش‌ ها از توانایی کششی عضلات و تاندون‌ ها و بازتاب کشش‌ ها بیشترین استفاده ممکن را می برند.

ابزار ورزشی جامپ باکس کمک می کند با تمرینات مستمر پرش های بلند تری را به انجام برسانید. همچنین باکس پرش در آمادگی جسمانی بیشتر رشته های ورزشی از جمله فوتبال، والیبال، کراس فیت و… برای بهتر کردن قدرت و مهارت پرش ورزشکاران مورد استفاده قرار می گیرد. البته از جامپ باکس برای انجام انواع مختلف تمرینات مانند تمرین پله که به چربی سوزی و حجم و قدرت عضلات کمک بسیار زیادی می کند هم استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: انتخاب مرکز پخش لوازم ورزشی: چه مواردی را باید در نظر بگیریم؟

انواع جامپ باکس

انواع جامپ باکس

جعبه های پرش یا همان جامپ باکس ها از نظر جنس انواع مختلفی دارند که از جمله آن‌ ها می‌ توان به جامپ باکس های چوبی، جامپ باکس های فومی و جامپ باکس های فلزی اشاره کرد. درست است که این جعبه ها جنس های متفاونی دارند اما تمامی این جعبه‌ ها کاربرد یکسانی دارند و تنها از برخی جهات از جمله فواید جامپ باکس ممکن است با یک دیگر تفاوت هایی داشته باشند.

جامپ باکس ها معمولاً از جنس های چرمی، چوبی، فلزی و ابری ساخته می شوند و دارای ارتفاع های مختلف و متنوعی از جمله ۷، ۱۵، ۳۰، ۴۵ و ۶۰ سانتی متر و… می باشند که در ادامه به معرفی انواع مختلف جامپ باکس ها خواهیم پرداخت:

جامپ باکس چوبی

جعبه پرش چوبی که با نام جامپ باکس چند وجهی هم شناخته می شود، باکس چوبی با سه ارتفاع مختلف می باشد که با چرخاندن آن می توان پرش‌ های کوتاه و پرش‌ های بلند را به راحتی انجام داد. در ساخت و تولید این نوع جعبه های پرش از چوب‌ های مختلفی استفاده می‌ شود که رایج‌ ترین آن‌ ها چوب چند لایه ترموود و چوب الیی روسی می باشد.

چوب به کار رفته شده در این جامپ‌ باکس ها باید دارای مقاومت و استحکام و طول عمر بسیار زیادی باشد و قابلیت تحمل وزن زیادی را هم داشته باشد. علاوه بر این ویژگی ها جامپ باکس‌ های چوبی زیبایی بیشتری نسبت به دیگر جامپ باکس‌ ها دارند.

جامپ باکس فلزی

جامپ باکس های فلزی به عنوان یک سکوی پرش ایمن و بسیار مقاوم، انتخاب بسیار مناسبی برای تمرینات و حرکات سنگین ورزشی به شمار می‌ روند. شاید وزن این نوع باکس ها کم باشد اما استقامت بسیار زیادی دارند و می توان گفت یکی از ویژگی های خوب این محصول این است که تا وزن ۲۰۰ کیلوگرم را تحمل می‌ کنند. اغلب جامپ باکس فلزی در سه ارتفاع ۳۰، ۴۵ و ۶۰ سانتی متری به تولید می‌ رسد و با داشتن وزن سبک به راحتی قابل حمل و جابه‌جایی خواهد بود.

به هنگام خرید جامپ باکس های فلزی به این نکته مهم توجه داشته باشید که بدنه آن اگر از جنس فولاد باشد، استحکام بالاتر و امنیت بیشتری خواهد داشت. این نکته بسیار مهم را هم فراموش نکنید که جامپ باکس فلزی را نمی‌ توان بر روی هم قرار داد تا به ارتفاع بیشتری برسد. از این وسیله ورزشی برای انجام تمرین پله نیز می‌ توان استفاده کرد و فواید جامپ باکس فلزی شامل افزاش حجم و قدرت عضلات و چربی سوزی می باشد.

جامپ باکس فومی

جامپ باکس فومی که با نام سافت جامپ باکس نیز شناخته می‌ شود، به دلیل ساختار کاملاً فومی که دارد بسیار سبک‌ تر از انواع دیگر جعبه های پرش می باشد و به راحتی می توان آن ها را حمل و جا به جا کرد. جامپ باکس های فومی بیشتر در باشگاه‌ های ورزشی بانوان مورد استفاده قرار می‌ گیرند. البته روکش این باکس‌ ها اغلب از جنس چرم ساخته می‌ شود.

بیشتر بخوانید: کفپوش پلی یورتان ورزشی چیست و چه ویژگی‌ هایی دارد

ابعاد جامپ باکس

ابعاد جامپ باکس

سایز و ابعاد جامپ باکس به شکلی طراحی شده است که بتوانید ارتفاع‌ های مختلف را برای پرش امتحان کنید و بسته به میزان مهارت و توانایی خود مناسب ترین ارتفاع را برای انجام حرکات و تمرینات ورزشی خود انتخاب کنید. برای دست یابی به فواید جامپ باکس در وهله اول می‌ توانید تمرینات خود را با باکس ۷/۵ یا ۱۵ سانتی متری شروع کنید. به مرور زمان باید ارتفاع جعبه پرش را افزایش‌ بدهید.

با بر روی هم قرار دادن ست کامل جامپ باکس می‌ توان به ارتفاع ۱۵۷/۵ سانتی متر رسید. البته توجه داشته باشید که پرش چنین ارتفاع زیادی تنها برای ورزشکاران حرفه‌ ای و با مهارت و قدرت بدنی بسیار بالا امکان پذیر می باشد.

باکس جامپ (Jump Box) یا همان جعبه پرش یک سکوی ایمن و استاندارد برای تمرینات رشته ورزشی کراس فیت می‌ باشد. عرض و طول تمام باکس‌ ها ۶۰ در ۶۰ سانتی متر می باشد و ارتفاع آن‌ ها ۶۰، ۴۵، ۳۰، ۱۵ و ۷/۵ سانتی متر است.

وسیله ورزشی جامپ باکس با ارتفاع های ۱۵ و ۳۰ سانتی متری برای ورزشکاران مبتدی و تازه کار انتخاب بسیار مناسب و ایده آلی می‌ باشد. اگر آمادگی جسمانی قابل قبولی دارید و در زمینه ورزشی سطح متوسطی دارید و نه مبتدی به حساب می آیید و نه حرفه ای، جعبه پرش با ارتفاع ۴۵ سانتی متر انتخاب ایده آلی برای شما عزیزان خواهد بود. البته این سایز برای تیم‌ های ورزشی که حرکات و تمرینات پلیومتریک را انجام می‌ دهند نیز مناسب است.

جعبه پرش هایی با ارتفاع های ۶۰ و ۷۰ سانتی متری نیز یک سایز عالی برای افزایش کارایی و عملکرد ورزشکاران است و برای ورزشکاران حرفه ای و با سطح مهارتی بسیار بالا مناسب می باشند.

بیشتر بخوانید: مراکز پخش لوازم ورزشی در اینترنت: راهنمایی برای خرید امن و مطمئن

خرید جامپ باکس

خرید جامپ باکس

به هنگام خرید جامپ باکس باید اطلاعات کاملی در خصوص فواید جامپ باکس و انواع مختلف آن داشته باشید تا بتوانید بهترین و مناسب ترین خرید ممکن را تجربه کنید. برای خرید لوازم ورزشی همچون جامپ باکس باید حتماً از یک فروشگاه حضوری یا غیر حضوری معتبر که قیمت و کیفیت محصولات ورزشی خود را تضمین می کند، خرید کنید. البته این نکته بسیار مهم را فراموش نکنید که به هنگام خرید باید هدف خود از خرید این ابزار ورزشی را نیز در نظر داشته باشید.

به عنوان مثال اگر می‌ خواهید ساعت‌ های طولانی برای تمرین از ابزار ورزشی جامپ باکس استفاده کنید، بهتر است از مدل‌ هایی که دارای پوسته ای از جنس فوم هستند استفاده کنید تا دچار مشکل نشوید. همچنین در زمان خرید لازم است جنس روکش سطح جامپ باکس را نیز مورد بررسی قرار دهید تا از آسیب‌ های ناشی از سر خوردن به هنگام انجام حرکات مختلف در امان بمانید.

در خرید جامپ باکس علاوه بر فواید جامپ باکس باید به جنس بدنه ی آن نیز توجه و دقت کافی را داشته باشید که جنس این وسیله ورزشی معمولاً چوبی، فومی یا فلزی می باشد. توجه داشته باشید که بدنه جامپ باکس باید استحکام و مقاومت کافی برای تحمل ضربه و وزن حاصل از پرش شما را داشته باشد. این ابزار ورزشی در وزن‌ های مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌ شود که با توجه به شرایط خود می‌ توانید آن را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید.

مثلاً اگر فضای کافی برای نگهداری جامپ باکس در اختیار ندارید و یا احتیاج به جا به جایی مداوم این وسیله ورزشی دارید، سافت باکس‌ ها که وزن سبک‌ تر و کمتری نسبت به جامپ باکس های دیگر دارند و اغلب از جنس فوم فشرده طراحی و ساخته می‌ شوند، برای ورزشکاران عزیز مناسب تر خواهند بود.

جامپ باکس

سخن پایانی

تمرین با جامپ باکس می تواند یک روش بسیار مؤثر و متنوع برای بهبود عملکرد ورزشی و تقویت عضلات شما باشد که با توجه به فواید جامپ باکس می توان گفت یک انتخاب خوب برای ورزشکاران و علاقه‌ مندان به تناسب اندام می باشد. البته به این نکته بسیار مهم هم باید توجه داشته باشید که با رعایت نکات مهم و انتخاب یک جامپ باکس مناسب می‌ توانید از این تمرینات نهایت استفاده را ببرید.

فواید جامپ باکس شامل افزایش کالری سوزی، تقویت عضلات و ماهیچه های پای ورزشکاران، تقویت قدرت عضلانی، افزایش عملکرد بدنی و افزایش تمرکز  آن ها می باشد. جامپ باکس ها از نظر جنس انواع مختلفی دارند که از جمله آن‌ ها می‌ توان به جامپ باکس فومی، چوبی و جامپ باکس فلزی اشاره کرد. تمام این جامپ باکس ها کاربرد یکسانی دارند. اما از برخی جهات و خصوصیات و ویژگی ها ممکن است با یکدیگر اندک تفاوتی داشته باشند.

در این مقاله سعی کردیم در خصوص فواید جامپ باکس و انواع مختلف آن بر اساس جنس و ابعاد صحبت کنیم. امیدواریم که مطالب گفته شده در این مقاله برای شما کاربران و همراهان گرامی مفید واقع شده باشد و در پایان از شما عزیزان بسیار سپاسگزاریم که تا به انتهای مطالب این مقاله همراه ما بودید.

setforset

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

اسپرت مال اولین و بزرگترین پاساژ آنلاین خرید عمده لباس ورزشی و لوازم ورزشی در ایران است.

آگهی های اخیر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه