انواع آجر یوگا (3 نوع اصلی) و نحوه استفاده از آن ها

استفاده های زیادی از انواع آجر یوگا وجود دارد زیرا به حفظ یکپارچگی آناتومیک در حین انجام ژست های مختلف کمک می کند. برای اینکه یوگا واقعاً مؤثر باشد، باید نحوه استفاده از آجر یوگا را بدانید وضعیت و تعادل صحیح را حفظ کنید تا بیشترین فواید را ببرید. آجر های یوگا اساساً وسایل کمکی هستند که گرفتن حالت و نگه داشتن آن را آسان‌تر می‌کنند. به عنوان مثال، قرار دادن دست خود بر روی آجر در حالت های ایستاده مانند پارسواکوناسانا (زاویه جانبی) یا تریکوناسانا (مثلث) می تواند حرکات شما را از حالت ناراحتی و فشار، بصورت بهتر و آزادتر تبدیل کند.

آجر یوگا نیز به شما کمک می‌کنند تا از طریق تمرین به درستی ژست بگیرید. این می تواند به شما کمک کند آزادانه نفس بکشید و ثبات ذهن و بدن خود را افزایش دهید. انواع آجر یوگا همچنین برای یوگای ترمیمی مانند یوگا سوپتا باداکوناسانا بسیار مهم هستند. برای مثال، آجر یوگا باید در نزدیکی قسمت انتهایی تکیه گاه یوگا قرار گیرد. این حالت تکیه گاه را در شیب سمت راست قرار می دهد که باعث می شود ستون فقرات آرام تر و خنثی تر شود.

علاوه بر این، این ابزار آجری شکل برای بهبود هم ترازی شما در حین تمرین یوگا استفاده میشود. برای تمرین‌کنندگان باتجربه، انواع آجر یوگا توانایی کشش بیشتر و همچنین محافظت از آنها را در برابر آسیب‌ها و کشش‌ها فراهم می‌کنند.

فهرست

یک آجر یوگا یا دو آجر یوگا

تعداد آجر ها بیشتر به ترجیحات شخصی بستگی دارد. امروزه، اکثر تولیدکنندگان آجر یوگا مجموعه ای از دو آجر را می فروشند یا با دریافت یک جفت، تخفیف می دهند.

دو آجر یوگا می تواند روال یوگای شما را متنوع تر کند. شما می توانید آساناهای بسیار بیشتری انجام دهید، به خصوص زمانی که از بلوک های انباشته استفاده می کنید. اگر آنها را پشت سر هم بچینید، به خصوص انواع آجر یوگا فوم، نیازی به سرمایه گذاری روی یک تقویت کننده یوگا نخواهید داشت. آنها به خوبی با تمریناتی برای باز کردن سینه و حالت های آرامش بخش کار می کنند.

اگر تصمیم دارید فقط از یکی استفاده کنید، همیشه می توانید دیگری را برای یک روز دیگر در جایی مخفی نگه دارید. به همین دلیل است که بیشتر توصیه می شود دو عدد آجر یوگا خریداری کنید.

زمان استفاده از آجر های یوگا

زمان استفاده از آجر های یوگا

اگر برخی از آجر های یوگا را می‌بینید یا اگر مربی‌تان به شما پیشنهاد می‌دهد، قطعاً باید از آجر های یوگا استفاده کنید. لازم نیست از آسیب دیدگی رنج ببرید یا مبتدی باشید تا از بلوک ها بهره مند شوید.

اگر احساس می کنید که بدن شما انعطاف پذیری ندارد یا برای ژست های کامل آماده نیست، استفاده از انواع آجر یوگا می تواند عالی باشد. در صورتی که در طول یک آسانا سخت با مشکل در تنفس صحیح مواجه می شوید، آجر ها می توانند به شما در شل کردن عضلات کمک کنند. حتی اگر برای حفظ تعادل به کمی حمایت اضافی نیاز دارید یا روز سختی را پشت سر می گذارید، آجر های یوگا واقعا می توانند کمک کننده باشند.

با این حال، مهم است که در طول جلسه خیلی روی آجر های یوگا نمانید. ممکن است لازم باشد بعد از اینکه انعطاف پذیر و قوی شدید، ارتفاع را تغییر دهید. در نهایت، پس از تمرین کافی نیز باید در برخی از حالت‌ها از شر آجر خلاص شوید.

انواع آجر یوگا

سه نوع اصلی آجر یوگا وجود دارد که اکثر سازندگان آن ها را از چوب پنبه، چوب و فوم می سازند.

آجر یوگا چوب پنبه ای

آجر یوگا چوب پنبه ای
آجر یوگا چوب پنبه ای

آجر های چوب پنبه ای از پوست درخت بلوط ساخته می شوند. آنها قابل بازیافت، پایدار، جامد و غیرقابل نفوذ هستند. از آنجایی که درختان چوب پنبه حتی پس از برداشت پوست به رشد خود ادامه می دهند، دوستدار محیط زیست برای شما هستند. سطح چوب پنبه دارای اصطکاک طبیعی است که باعث می شود هنگام استفاده از این بلوک ها پایدار بمانید. این ثبات به همین دلیل است که آنها در طول سال ها بسیار محبوب شده اند.

آجر های یوگا چوب پنبه ای مقرون به صرفه نیزهستند زیرا چوب پنبه محصولی ارزان است. نرمی مواد نیز بسیار مناسب است و کمی سنگین تر از بلوک های فوم هستند. آنها در رنگ های زیادی موجود هستند، به این معنی که شما می توانید با توجه به ترجیحات شخصی خود یکی را انتخاب کنید.

آنها حتی زمانی که خیس هستند ضد لغزش میباشند. علاوه بر این، آنها به راحتی روی هم قرار می گیرند و امکان گرفتن راحت را فراهم می کنند. با این حال، آجر های چوب پنبه ای به اندازه بلوک های چوبی صاف نیستند زیرا بافتی تا حدودی پوسته پوسته دارند. به دلیل سطح متخلخل، بلوک های یوگا چوب پنبه تمیز کردن آنها واقعا سخت است.

آنها می توانند عرق و رطوبت را هنگام ورزش جذب کنند، که می تواند بر یکپارچگی آجر یوگا تأثیر بگذارد. بلوک‌های چوب پنبه‌ای ارزان‌تر مستعد فرو ریختن از گوشه‌ها هستند.

آجر یوگا چوبی

آجر یوگا چوبی
آجر یوگا چوبی

آجر های چوبی یوگا، بلوک های کلاسیکی هستند که مدت ها قبل از ساخته شدن آجرهای چوب پنبه یا فوم، مورد استفاده قرار می گرفتند. با این حال، آنها گران هستند، به همین دلیل است که باید با کمی دقت انتخاب شوند. بلوک های چوبی ضخیم و سنگین هستند، به این معنی که هنگام استفاده، نمی لغزند. با این حال، آنها خیلی انعطاف پذیر نیستند و کاملاً سنگین میباشند، بنابراین حمل آنها ممکن است دردسرساز به نظر برسد.

یکی از اولین آجر های یوگا از توس، بامبو یا کاج ساخته شده بود. بلوک‌های چوبی بادوام‌ترین کالایی هستند که می‌توانید بخرید، و باعث می‌شود ماندگاری بیشتری داشته باشند. اغلب ضمانت‌های مادام العمر برای بلوک‌های یوگا وجود دارد، زیرا آنها حتی پس از سال‌ها استفاده، فرسوده نمی‌شوند.

محبوب ترین چوبی که برای انواع آجر یوگا چوبی استفاده می شود چوب بامبو است. این به این دلیل است که پایدار است و آنها را به بهترین انتخاب برای تولید کنندگان و متخصصان دوستدار محیط زیست تبدیل می کند.

آجر های چوبی یوگا واقعاً برای تمرینات تعادل و تقویت قدرت عالی هستند. آنها ظاهر دلپذیری دارند و به راحتی تمیز می شوند. با این حال، به خاطر داشته باشید که این بلوک‌های یوگا ممکن است برای ستون فقرات سخت باشند و بنابراین واقعاً برای خم شدن به پشت یا یوگای ترمیمی مناسب نیستند. اگر دست‌هایتان عرق می‌کند بیشتر مراقب باشید زیرا سطح آن در صورت خیس شدن به راحتی می‌تواند لیز شود.

آجر یوگای فومی

آجر یوگای فومی
آجر یوگای فومی

آجر های فوم یوگا به دلیل سبک بودن و حمل آسان بسیار محبوب هستند. آنها می توانند فشار زیادی را بدون تغییر شکل یا آسیب تحمل کنند. آنها برای مبتدیان بسیار خوب کار می کنند، زیرا در طول تمرین آسانا، پشتیبانی خوبی ارائه می کنند. علاوه بر این، انواع آجر یوگا فومی واقعاً جذاب هستند زیرا در انواع رنگ های نئون روشن موجود هستند. استفاده از آنها راحت است و برای هر دو حالت نشسته و ایستاده عالی میباشند.

آنها همچنین بسیار مقرون به صرفه هستند، به خصوص در مقایسه با آجر های چوبی. آجرهای فومی، نرم تر از چوب پنبه یا چوب هستند، که آنها را به ملایم ترین مواد برای حالت های ترمیمی تبدیل می کند. آنها برای قرار دادن روی لگن و ستون فقرات، سبک هستند.

حمل و تمیز کردن آنها نیز آسان است. علاوه بر این، بلوک های فوم لغزنده نیستند که آنها را برای سخت ترین حالت ها نیز عالی می کند.

با این حال، بسیاری از یوگی ها هنوز از آنها اجتناب می کنند. این به این دلیل است که آنها می توانند نسبتاً سست باشند و زمانی که وزن بدن خود را روی آنها می گذارید ممکن است فرو بریزند. این مواد همچنین می‌توانند به راحتی دچار فرورفتگی یا خراش شوند، که باعث می‌شود فقط برای استفاده کوتاه‌مدت مناسب باشند. علاوه بر این، فوم یک ماده سازگار با محیط زیست نیست، به همین دلیل است که بسیاری از پزشکان استفاده از آن را توصیه نمی کنند.

سایز آجر های یوگا

آجر های یوگا به طور کلی در سه اندازه اصلی برای پاسخگویی به نیازهای افراد با وزن ها و قد های مختلف موجود هستند. این مهم است که هر نوع فردی را در خود جای دهند. از این رو، در اینجا سه اندازه اصلی آجر های یوگا موجود در بازار وجود دارد.

آجر های یوگا 3 اینچی

آجر های یوگا 3 اینچی
آجر های یوگا 3 اینچی

انواع آجر یوگای 3 اینچی در اندازه‌های 3*6*9 اینچ هستند. آنها برای افرادی با فریم های کوچکتر طراحی شده اند زیرا بلوک های 4 اینچی ممکن است برای آنها بیش از حد پهن باشد. اگر از فاصله بین آنها استفاده می کنید، همانطور که در Tadasana (ژست کوه) و Utkatasana (ژست شدید) انجام می دهید، قطعاً به یک بلوک کوچکتر نیاز خواهید داشت.

این آجر های یوگا در طول یوگای ترمیمی مفید هستند زیرا قد نقش مهمی در نحوه سفارشی‌سازی جلسه تمرینی دارد. این بلوک ها همچنین مقرون به صرفه ترین هستند زیرا اندازه های بزرگتر گران تر میباشند.

آجر های یوگا 4 اینچی

آجر های یوگا 4 اینچی
آجر های یوگا 4 اینچی

آجر های 4 اینچی در اندازه های استاندارد هستند که در انواع مواد از جمله بامبو، چوب پنبه و فوم قابل بازیافت، وجود دارند. آنها به طور جهانی توسط پزشکان با اندازه متوسط استفاده می شوند و در هر استودیو یوگا یافت می شوند.

آجر های یوگا 5 اینچی

آجر های یوگا 5 اینچی
آجر های یوگا 5 اینچی

آجر های یوگا بزرگ 5 اینچ در 12 اینچ در 6.75 اینچ برای تمرین‌کنندگان قد بلند و بزرگ‌تر عالی هستند. برخی از افراد برای اندازه های استاندارد بیش از حد بلند هستند. بلوک یوگا 5 اینچی برای آنها بهترین است. با این حال، به خاطر داشته باشید که این بلوک‌ها فقط به افراد قدبلند محدود نمی‌شوند، زیرا یوگی‌هایی که سطوح بالایی از انعطاف‌پذیری را تمرین می‌کنند نیز ممکن است آنها را بسیار مفید بدانند.

بلوک های 5 اینچی می توانند تنفس عمیق را در حالت هایی مانند Prasarita Padottanasana (خم شدن به جلو با پاهای پهن) تقویت کنند و ستون فقرات خنثی را ایجاد کنند. آنها همچنین بسیار پایدار هستند و تمایل دارند هنگام تمرین سر نخورند.

آجر های یوگا واقعاً می‌توانند به شما در حفظ وضعیت بدنی خوب در هنگام تمرین یوگا کمک کنند. این بسیار مهم است زیرا می تواند به شما کمک کند حتی در سخت ترین حالت ها نفس بکشید و تعادل خود را حفظ نمایید. همین امروز آجر یوگا با اندازه مناسب را تهیه کنید و ببینید که چگونه می تواند در حین تمرین برای شما تفاوت ایجاد کند!

 

 

تولیدی آجر یوگا

در زیر تولیدی ها و فروشگاه های آجر یوگا را مشاهده می کنید که با کلیک روی هر کدام به اطلاعات تماس دسترسی پیدا خواهید کرد.

منبع مقاله

امیدواریم از این مقاله درباره انواع آجر یوگا نهایت استفاده را برده باشید.لطفا نظرات، پیشنهادات و سوالات خود را از طریق کامنت ها با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه