راهنمای خرید کفش فوتسال در 1402

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. راهنمای خرید کفش فوتسال در 1402
راهنمای خرید کفش فوتسال
5/5 - (1 امتیاز)

راهنمای خرید کفش فوتسال در این مقاله ارائه میشود. کتونی های فوتسال نسبت به کتونی های فوتبال از لحاظ ساختاری متفاوت هستند. به دلیل آنکه فوتسال ورزشی است که در سالن برگزار می شود به همین خاطر کف کتونی های آن بر خلاف کتونی های فوتبال استوک ندارد. زیره کتونی فوتسال همانند کتونی های بسکتبال و والیبال از جنس بادوامی ساخته شده و همانند یکدیگر می باشد. به علت لغزندگی زیاد در سالن های ورزشی این کتونی ها از چسبندگی خوبی برخوردار می باشد، در واقع یکی از ملاک های یک کتونی فوتسال مناسب میزان چسبندگی آن است.

اسپرت مال در ادامه ویژگی های یک کتونی مناسب برای ورزش فوتسال را شرح خواهد داد:

افرادی هستند که می گویند فوتسال چیزی جز فوتبال داخل سالن معمولی نیست، که مطلقاً درست نیست. فوتسال نه تنها یک ورزش بسیار سریع و فنی است، بلکه در آن از توپی کاملاً متفاوت نیز استفاده می شود که نسبت به یک فوتبال معمولی در یک زمین سخت داخلی، بسیار کمتر می پرد.

دقیقاً همین امر ثابت می کند که فوتسال معمولاً در پاس های کوتاه و کاملا مسطح انجام می شود. کنترل توپ نقش مهمی را در این بازی ایفا می کند. با توجه به این موضوع، تعجب آور نیست که باید در کفش فوتبال و فوتسال تفاوتی وجود داشته باشد. همانطور که گفته شد فوتسال یک ورزش داخل سالن بسیار فنی است. دقیقاً همین جنبه‌های فنی است که بسیاری از تولیدکنندگان بزرگ و مشهور کفش‌های داخلی را بر آن داشته تا کفش‌های فوتسال ویژه تولید کنند.

در حال حاضر انتخاب زیادی از انواع کفش های فوتسال نایکی، کفش های فوتسال آدیداس و همچنین کفش های فوتسال پوما وجود دارد. کفش فوتسال بانوان و کفش فوتسال آقایان و البته در راستای هدف بنیانگذار این ورزش کفش فوتسال پسرانه و کفش فوتسال دخترانه نیز وجود دارد.

بیشتر بخوانید: انواع لوازم تکواندو (خرید عمده انواع لباس تکواندو و سایر تجهیزات از تکواندو استار)

راهنمای خرید کفش فوتسال

قبل از انتخاب یک کفش، باید بدانید که به چه چیزی نیاز دارید و چه گزینه هایی در دسترس شماست. در ادامه راهنمای خرید کفش فوتسال به مواردی از آن ها خواهیم پرداخت.

راهنمای خرید کفش فوتسال

 • فرم

کفش باید کاملاً متناسب باشد، به شکل پا در آید، اما نباید خیلی تنگ باشد. مهم است که به یاد داشته باشید که کفش ها به مدتی برای تنظیم نیاز دارند.

 • جنس

چرم طبیعی، چرم مصنوعی یا ترکیبی از هر دو. روی سطح کفش را با مش می پوشانند که بخش مهمی از کفش است، به خصوص در آسترهای داخلی.

 • کشش

بستگی به سطحی دارد که روی آن بازی می کنید. زیره های آدامسی یا به سادگی لاستیکی، برای کفش های فوتسال بهترین هستند. الگوهای زیره کم عمق به پا کمک می کند تا به زمین بهتر بچسبد. شیارها باید کم باشند و به اندازه ای عمیق نباشند که به صورت برآمدگی در بیاید در غیر این صورت کفش ها لیز خواهند خورد.

 • راحتی

بیشتر کفش های فوتسال طوری طراحی شده اند که پا محکم در کفش قرار می گیرد و لیز نمی خورد. در این کفش ها اغلب بالشتک های محتاطانه نیز وجود دارد.

 • پایداری

چرم مصنوعی بادوام ترین است و پس از آن چرم طبیعی. مش به سرعت فرسوده می شود، اما روی پاها نیز بسیار راحت است. امروزه در بیشتر کفش ها از ترکیبی از مش و چرم مصنوعی یا طبیعی استفاده می کنند.

اگر بخواهیم برای انتخاب بهترین جنس برای کفش فوتسال تصمیم بگیریم، باید گفت که هر شخص باید یک تعادلی بین احساس راحتی، نرمی و انعطلاف پذیری، طول عمر مفید، یک مورد را انتخاب کند. به عنوان مثال برای کسی که فقط طول عمر کفش مهم است، مسلما انتخاب رویه چرمی مناسب تر است. ولی برای شخصی که هم به دنبال زیبایی و هم به دنبال سبکی در کفش است، جنس مصنوعی انتخابی مناسب تر خواهد بود.

 • میزان چسبندگی کتونی

همانطور که در مقدمه مقاله اشاره شد، کتونی های فوتسال استوک ندارند و کف آن مسطح بوده تا بتوان بر روی سطوح مختلف از جمله سالن فوتسال، بازی کرد. از آنجا که فوتسال همانند فوتبال ورزش پر تحرک و سریعی می باشد، برای جلوگیری از لغزندگی کف این کفش ها حالت چسبندگی دارد تا ورزشکاران به راحتی بتوانند جهت خود را عوض کرده و یا سرعت خود را کم کنند. این نکته را در نظر بگیرید که چسبندگی کتونی مانع انعطاف پذیری کفش نشود.

 • پست بازیکن

پس بازیکن در انتخاب نوع کتونی فوتسال تاثیرگزار است. کسانی که در خط حمله نقش دارند، به دلیل اینکه هدف آنها گل زدن است، ترجیح این است که روی کفش بند کمتری داشته و مسطح باشد. این امر باعث راحتی دریبل زدن بازیکن تیم مقابل می باشد. دروازه بان و بازیکنان خط دفاعی به دلیل تغییر جهت ها، حرکات عرضی و برخوردهای ناگهانی. بهتر است کتونی های مقاوم در برابر حرکت های عرضی با طول عمر بالا و ساپورت بیشتر را تهیه نمایند.

 • مواد تشکیل دهنده کتونی

عملکرد و دوام کفش یکی از بزرگترین مشخصه های جنس کتونی می باشد. به طور کلی برای ساخت کتونی های فوتسال از دو نوع متریال استفاده می شود: چرم مصنوعی و چرم طبیعی. مشخص است که چرم طبیعی منعطف تر، راحت تر و دارای عملکرد بالاتری نسبت به چرم مصنوعی می باشد ولی چرم مصنوعی سبک تر و بادوام تر از چرم طبیعی می باشد. با دانستن این موارد به راحتی می توانید در مورد جنس کتونی تصمیم گیری بنمایید.

 • ساپورت کتونی

هر بازی فوتسال بین 60 تا 90 دقیقه طول می کشد. به همین دلیل کتونی شما باید دارای دیواره های محکمی باشد که مچ پای شما را در برابر حرکت های ناگهانی عرضی حمایت کند. همچنین در مورد قوس کف پا باید طوری طراحی شده باشد که آنها را نیز ساپورت کند.

 • وزن کتونی فوتسال

کتونی فوتسال به دلیل کف مسطحی که دارد وزن آن از کتونی فوتبال سنگین تر است. وزن یک کفش ایده آل فوتسال بین 220 تا 230 گرم می باشد

 • توانایی تنفس کتونی

به علت تعرق زیاد در این ورزش بهتر است کتونی ای تهیه فرمایید که دارای تهویه باشد تا پای شما در کفش عرق نکند. تعریق پا می تواند در مواردی منجر به آسیب شود پس به همین دلیل بهتر است این قابلیت کفش را مورد بررسی قرار دهید.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید توپ فوتسال

راهنمای خرید کفش فوتسال (ویژگی ها)

کفش های فوتسال چه ویژگی هایی باید داشته باشند؟

انتخاب طرح مناسب برای کفش فوتسال مهم است، اما انتخاب سایز مناسب کفش نیز به همان اندازه و یا حتی بیشتر مهم است. در راهنمای خرید کفش فوتسال به شما کمک می کنیم تا بهترین مورد را بتوانید انتخاب کنید.

هنگام بررسی تناسب کفش خود باید به چند نکته توجه کنید:

 1. کفش باید به خوبی جا بیفتد و کاملا اندازه پا های شما باشد.
 2. علیرغم تناسب مناسب، باید فضایی برای تکان دادن انگشتان پا وجود داشته باشد و پاشنه پا باید تا انتهای کفش برسد.
 3. پای شما نباید داخل کفش بلغزد و این به این معناست که کفش نباید زیادی برای شما آزاد باشد.
 4. اگر پاهای شما پهن تر از حد متوسط ​​است، ایده خوبی است که کفش های چرم طبیعی را انتخاب کنید، زیرا چرم طبیعی می تواند کشش داشته باشد و این کمک می کند کفش ها بهتر به پای شما بچسبند.
 5. مهم ترین چیزی که باید بدانید این است که همه کفش ها به زمان نیاز دارند تا با پای شما سازگار شوند. بنابراین بهترین تناسب را پس از چندین بار پوشیدن آنها برای مدت طولانی خواهید داشت.

کفش‌های فوتسال با اندازه مناسب مانند پوست دوم دور پا می‌پیچند و مانند لایه‌ای ضخیم‌تر از جوراب به نظر می‌رسند. یک کفش مناسب کنترل توپ شما را افزایش می دهد و پای شما را در داخل کفش ثابت نگه می دارد. همانطور که متوجه شدید انتخاب کفش بسیار مهم است و یک کفش مناسب، می تواند در بهتر بازی کردن شما بسیار تاثیر گذار باشد.

راهنمای خرید کفش فوتسال

بیشتر بخوانید: انواع کفپوش سالن ورزشی و نحوه نصب آن ها

راهنمای خرید کفش فوتسال مناسب سطح بازیکن

 • افرادی که فوتسالیست حرفه ای هستند و به صورت روزانه تمرین و مسابقه دارند.

این دسته از افراد باید از کفش های اورجینال استفاده کنند تا از آسیب های جدی جلوگیری شود و همچنین بتوانند سطح بازی خود را ارتقا دهند. در کفش های اورجینال از جدیدترین متد ها بهره گرفته اند تا بتواند پاسخگوی نیاز ورزشکاران باشد.

 • فوتسال باز های نیمه حرفه ای

این دسته از افراد می توانند از کفش های کپی استفاده کنند که بیشترین شباهت را به مدل اصلی دارند. این مدل کفش قیمت مناسب تری نسبت به مدل اصلی دارد و می تواند انتخاب خوبی باشد.

 • بازیکنان آماتور

افرادی که بازیکن معمولی فوتسال هستند، خیلی به دنبال انجام حرکات تکنیکی یا قدرتی نیستند اما در طول هفته یکی دو جلسه بازی می کنند، باید به دنبال خرید کفش فوتسال طرح اورجینال باشند. کفش هایی که از کیفیت و عمر مفید قابل قبولی برخوردارند و قیمت مناسبی هم نسبت به دو مدل دیگر دارند.

 • افرادی که بصورت تفریحی و هر چند وقت یک بار فوتسال بازی می کنند.

این افراد نباید به دنبال کفش های خاص و گران قیمت باشند. چرا که کم بازی می کنند و ارزش هزینه کردن ندارد. این دسته از افراد می توانند با کمترین قیمت یک مورد مناسب برای فوتسال بازی کردن خود پیدا کنند. البته باید توجه داشته باشند که کفش به گونه ای نباشد که به پای آن ها آسیب بزند.

در نهایت از توجه شما بسیار ممنونیم که تا انتهای راهنمای خرید کفش فوتسال با ما بودید. منبع

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

اسپرت مال اولین و بزرگترین پاساژ آنلاین خرید عمده لباس ورزشی و لوازم ورزشی در ایران است.

آگهی های اخیر

 • ابوالفضل عباسی
  8 بهمن 1402 در 10:12

  سلام وقتتون بخیر

  من پاشنه پام بخاطر کفش درد میگیره بنظر شما چجور کفشی باید بخرم
  رشتم فوتسال هستش

افزودن دیدگاه