انواع کفپوش سالن ورزشی و نحوه نصب آن ها در 2023

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. انواع کفپوش سالن ورزشی و نحوه نصب آن ها در 2023
انواع کفپوش سالن ورزشی

در این مقاله از اسپرت مال درباره انواع کفپوش سالن ورزشی صحبت میکنیم. انواع مختلفی از کفپوش های ورزشی موجود است و برای سالن های ورزشی مدارس، موسسه ها، دانشگاه ها و مراکز تفریحی می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. واقعا هیچ محدودیتی برای آنچه می توان به دست آورد وجود ندارد. سطوح ویژه ای برای ورزش هایی مانند فوتبال و هاکی و سطوح عمومی برای زمین های سرپوشیده، سالن ها و مناطق تناسب اندام کاربردی وجود دارد. در این مقاله به بررسی انواع کفپوش های ورزشی می پردازیم.

انواع کفپوش سالن ورزشی از چه ساخته شده است؟

سالن های ورزشی دارای کف چوبی، پلی اورتان (PU) یا وینیل هستند. بیست سال پیش، تمام سالن‌های ورزشی دارای کف چوبی بودند، اما نوآوری‌ها در علم مواد، جایگزین‌های مصنوعی عالی مانند PU و وینیل را به ما داده است. اینکه کدام بهتر است، به عملکرد و نیازهای بودجه شما بستگی دارد.

مواد مختلف انواع کفپوش سالن ورزشی

انواع کفپوش سالن ورزشی را می توان از پلی اورتان ساخت که در خانه موجود نیست. پلی اورتان همچنین به طور گسترده در محیط های تجاری به عنوان کفپوش استفاده می شود، اگرچه همیشه به راحتی در محیط های ورزشی نصب می شود. عنصر بالشتکی کف پلی اورتان آن را متفاوت می کند، با سطح 2 میلی متری که با لایه زیرین نرم تر تنظیم شده است.

یکی دیگر از مواد منحصر به فرد برای انواع کفپوش سالن ورزشی، کفپوش خرده لاستیکی EPDM (سطوح پلی متری) است که برای زمین های بسکتبال در فضای باز استفاده می شود. سطوح EPDM متصل به رزین را می توان در زمین های بازی کودکان و مناطق بازی های چند منظوره نیز یافت.

وینیل ماده دیگری است که با آنچه در هر جای دیگری پیدا می کنید متفاوت است. وینیل را می توان مستقیماً روی یک کف فنری نصب کرد و ما می توانیم کشش را برای دستیابی به ویژگی های عملکرد الاستیک نقطه ای و مخلوط تغییر دهیم.

زمین های فوتبال از چمن مصنوعی ساخته شده اند. ابعاد رول را می توان برای نیازهای زمین شخصی تنظیم کرد، با عمق چمن بین 8 تا 20 میلی متر تا اطمینان حاصل شود که سیستم 3G نیازهای بازیکنان و الزامات لیگ را برآورده می کند.

در نهایت، تفاوت اصلی بین کفپوش های ورزشی و معمولی، مهندسی برای ایجاد موادی است که ایمنی و عملکرد را بهبود می بخشد. ما طیف گسترده ای از انواع کفپوش سالن ورزشی را نصب می کنیم و به طور مداوم در مواد بهبود می یابد.

کفپوش سالن ورزشی
کفپوش سالن ورزشی

چه چیزی کفپوش های ورزشی را متفاوت می کند؟

انواع کفپوش سالن ورزشی برای کاهش خطر آسیب، جذب ضربه و زنده ماندن چندین دهه استفاده شده است. چه تخصصی باشند و چه چند منظوره، وجه مشترک همه کفپوش های ورزشی این است که برای بازی طراحی شده اند. در طراحی کفپوش های ورزشی فکر زیادی می شود و ما باید ایمنی بازیکن، الزامات عملکرد، موارد استفاده، دوام و بودجه را در نظر بگیریم.

بیشتر بخوانید: کفپوش سالن ورزشی چند منظوره| خرید و نصب از 0 تا 100 با اسپاد

زمین های 3G

زمین های 3G و 4G برای فوتبال استفاده می شود. چمن مصنوعی به طور معمول از پلی اتیلن (PE) ساخته می شود. چمن مصنوعی در سال های اخیر بسیار متقاعد کننده شده است و بازی مشابه چمن واقعی را ارائه می دهد. در محدوده ضخامت 8 تا 20 میلی متر موجود است.

زمین های هاکی

مانند زمین فوتبال، در زمین های هاکی در فضای باز از چمن مصنوعی استفاده می کنند. تفاوت بین آنها در این است که زمین های هاکی دارای سطح کوتاه تر و متراکم تر هستند بنابراین توپ از روی آن می پرد. آنها می توانند 2G یا 3G باشند و مناطق بازی چند منظوره در نظر گرفته می شوند.

زمین های تنیس

زمین های تنیس را می توان از چمن مصنوعی، پلی اورتان یا بتن ساخت. سطوح سنتی خاک رس، بتن و چمن است. سطح صحیح بستگی به محل زمین بازی دارد. یک زمین سرپوشیده باید سطح زمین سختی داشته باشد.

کفپوش های وینیل

کفپوش های وینیل در داخل خانه برای ایجاد مناطق بازی چند منظوره استفاده می شود. سطح سخت زیر پا را پشتیبانی می کند و آن را برای زمین های بسکتبال و نت بال مناسب می کند. مدارس و مراکز تفریحی می توانند از کفپوش های ورزشی وینیل برای پوشش مناطق وسیع استفاده کنند.

کفپوش های وینیل
کفپوش های وینیل

وینیل ارزان ترین گزینه برای کفپوش سالن های ورزشی است که عملکرد و دوام خوبی را ارائه می دهد. کفپوش‌های وینیل حدود ده سال عمر می‌کنند، اگرچه سطح بالایی از آن نسبت به PU یا چوب در معرض آسیب‌های سایشی است.

اگر بودجه کمی دارید و مشکلی برای تعویض کف سالن ورزشی خود پس از یک دهه ندارید، باید وینیل را انتخاب کنید. وینیل در مدت زمان کوتاه تر کارایی خوبی ارائه می دهد و برای همه ورزش ها از جمله بسکتبال و هاکی داخل سالن مناسب است.

وینیل همچنین گزینه خوبی است اگر می خواهید عملکرد الاستیک خاصی داشته باشید، وینیل را می توان برای دستیابی به تمام ویژگی های عملکرد الاستیک نقطه ای و الاستیک مخلوط تولید کرد.

بیشتر بخوانید: خرید کفپوش وینیل از تولیدی

کفپوش پلی اورتان

کفپوش های پلی اورتان شاید همه کاره ترین سطوح ورزشی در داخل ساختمان باشند، با حداکثر مقاومت در برابر لغزش و مقاومت در برابر سایش فوق العاده. این سطوح مادام العمر دوام می آورند و جهش بهینه توپ را برای بازی های توپی فراهم می کنند. پلی اورتان بادوام ترین ماده برای کف سالن های ورزشی است. کفپوش های PU به اندازه کف های چوبی دوام می آورند اما نیازی به نگهداری ندارند. علاوه بر این، آنها ارزان تر هستند و در رنگ های مختلف موجود می باشند، اگرچه ظاهر کلاسیک ندارند.

کفپوش پلی اورتان
کفپوش پلی اورتان

کفپوش‌های PU اغلب با کف‌های وینیل مقایسه می‌شوند، اما PU محصولی گران‌تر با دوام بیشتر است. عمر طولانی تری دارد و بعد از سال ها استفاده بهتر به نظر می رسد و همچنین از نظر نگهداری نسبت به الوار برتری دارد.

بیشتر بخوانید: تولید کننده کفپوش پلی یورتان ورزشی در ایران

کفپوش لاستیکی

کفپوش لاستیکی، چه به شکل کاشی های به هم پیوسته باشد و چه به صورت تشک لاستیکی، برای سطح وزن آزاد و باشگاه های بدنسازی استفاده می شود. کفپوش لاستیکی باید برای محافظت از یک زیرلایه (به عنوان مثال بتن) در برابر ضربه شدید استفاده شود.

کفپوش لاستیکی
کفپوش لاستیکی

کفپوش ورزشی چوبی

الوار یک ماده سنتی برای کفپوش سالن های ورزشی است که ظاهری کلاسیک را ارائه می دهد که نادیده گرفتن آن دشوار است. سبک های مختلف، از نوارها گرفته تا پارکت و چوب های سخت و انواع چوب های مهندسی شده، در دسترس هستند.

اگر می خواهید ظاهری کلاسیک از بلوط، کاج یا افرا داشته باشید، باید یک کفپوش ورزشی چوبی انتخاب کنید، و بدتان نمی آید که چوب را بعد از یک دهه با لاک جدید روکش کنید. لاک موجود در سالن ها با استفاده طولانی مدت حدود ده سال عمر می کند.

اصولا کفپوش‌های ورزشی چوبی با کارایی بالا را برای سالن‌های برندهای معروف ورزشی و برای مارک‌های کمتر شناخته شده گزینه های مقرون به صرفه‌تر را نصب میکنند.

کفپوش ورزشی چوبی برای سالن‌های ورزشی، سالن‌های رقص و مکان‌های بازی چند منظوره ایده‌آل است، اگرچه عمدتاً برای سالن‌های ورزشی استفاده می‌شود. طول عمر بیش از بیست سال با حداقل تعمیر و نگهداری در طول عمر خود را ارائه می دهد. علاوه بر این، می‌توانید کف‌های ورزشی چوبی با کارایی بالا برای ورزش‌های خاصی مانند بسکتبال، والیبال، اسکواش و بدمینتون دریافت کنید.

عملکرد یک کفپوش ورزشی چوبی با لایه های میرایی، با پدهای ضربه و طرح های لنگر در دسترس تعیین می شود. پدهای شوک بین لایه های چوبی قرار می گیرند و طرح های لنگردار نقاط مرده را از بین می برند. سطح سخت چوب جهش بی نظیری را ارائه می دهد و اصطحکاک را کاهش می دهد و آن را به گزینه خوبی برای هاکی داخل سالن و فوتبال 5 نفره تبدیل می کند.

کفپوش ورزشی چوبی2
کفپوش ورزشی چوبی

چرا کفپوش ورزشی چوبی متفاوت است؟

وقتی پای شما به کفپوش های ورزشی چوبی برخورد می کند، کمی فرو می رود. این به این دلیل است که الوار روی پایه ها نصب می شود و باعث ایجاد بالشتک می شود. کفپوش چوبی مستقیماً بر روی یک زیرزمین جامد در خانه نصب می شود، بنابراین هیچ گونه بالشتکی ندارد.

کفپوش ورزشی چوبی تقریباً همیشه از افرا ساخته می شود زیرا دارای درجه سختی جانکا 1450 است که بالاتر از بلوط و گردو میباشد.

علاوه بر این، انواع کفپوش سالن ورزشی چوبی دارای حداقل دو لایه درزگیر پلی اورتان است که برای مصارف ورزشی درجه بندی شده است. درزگیر براق ترجیح داده می شود زیرا باعث تقویت چوب سخت می شود.

عملکرد کفپوش ورزشی چوبی بستگی به زیرساخت دارد. کف زیرین جامد به معنای سطح سخت و غیر قابل بخشش است، در حالی که کف فنری، راحتی را بهبود می بخشد. زمین های بسکتبال حرفه ای همیشه دارای یک شکاف هوایی برای جداسازی ضربه ها و جذب لرزش هستند.

کفپوش ورزشی چوبی
کفپوش ورزشی چوبی

بیشتر بخوانید: فوم سایلنت پارکت (قیمت و خرید عمده)

انواع کفپوش سالن ورزشی چوبی

سه نوع اصلی کفپوش ورزشی چوبی وجود دارد:

 • کفپوش ورزشی چوبی مهندسی شده دارای یک لایه رویی چوب سخت و یک هسته مهندسی شده است که معمولاً MDF یا چوب ارزان‌تر است.
 • کفپوش‌های ورزشی چوبی از چوب سخت که مورد علاقه لیگ‌های ورزشی حرفه‌ای مانند انجمن ملی بسکتبال (NBA) است.
 • کفپوش چوبی فنری بر روی یک پلتفرم بر روی کف زیرین ساخته شده است و لرزش را، برای احساس نرم تر و بخشنده تر ایزوله می کند.

نحوه عملکرد کف های چوبی مختلف

کفپوش های ورزشی چوبی فقط یک لایه رویه چوب سخت نیستند، بلکه از چندین لایه تشکیل شده اند و برخی از سیستم های کفپوش دارای لایه های ساندویچی با فوم و پدهای شوک الاستیک هستند. در نهایت، کفپوش چوبی مناسب بستگی به محل مورد استفاده دارد.

عملکرد یک کفپوش ورزشی چوبی به این بستگی دارد که روی یک سطح جامد یا یک سکو نصب شده باشد و باعث فنر شدن آن شود.

ضخامت کف چوبی نیز نقش مهمی در احساس استفاده از آن دارد. یک طبقه ضخیم تر اغلب بازده انرژی بالاتری دارد و راحتی را بهبود می بخشد. اگر به دنبال چیز خاصی هستید، برای مشاوره با ما تماس بگیرید.

کفپوش سالن ورزشی فوتسال
کفپوش سالن ورزشی فوتسال

به چه نوع کفپوش ورزشی نیاز دارم؟

اگر یک سالن ورزشی یا یک مرکز تفریحی را بازسازی می کنید، واقعاً با انتخاب کف پلی اورتان پشیمان نمی شوید. در بسیاری از موارد نیازی به برداشتن کفپوش های موجود نیست و سطح به راحتی بیش از یک دهه دوام می آورد. برای ورزش های خاص، تهیه سطح استاندارد مهم است. برای فوتبال، این یک زمین 3G است. برای بسکتبال، زمین سختی است. اگر مطمئن نیستید که کدام کفپوش ورزشی برای شما مناسب است، برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

نصب انواع کفپوش سالن ورزشی چگونه انجام می شود؟

کفپوش های ورزشی در اشکال و اندازه های مختلف هستند، اما نصب کفپوش های ورزشی یک فرآیند ساختاری است. در اینجا نحوه کار این فرآیند آمده است:

 • برداشتن لایه قدیمی

در صورت لزوم، لایه قدیمی برداشته می شود. این می تواند یک کف چوبی قدیمی، فرش، وینیل یا کاشی باشد. این بستگی به کفپوش مورد استفاده قبلی دارد. حتی ممکن است یک کف لاستیکی قدیمی ورزشگاه باشد. هر چه که باشد، حذف شده و برای بازیافت فرستاده می شود.

 • آماده سازی کف زیرین

کف های زیرین از یکی از سه مورد زیر ساخته می شوند:

 • تخته های کف
 • بتن
 • تخته سه لا (شبیه کاری)

در مورد تخته های کف، ای موارد برای محافظت از آنها نیاز به سوار شدن بر روی شان را دارند. در غیر این صورت، کفپوش ورزشی به روی تخته‌ها فشرده می‌شود. در مورد بتن، همیشه نیازی به نصب تخته نیست. با این حال، بتن باید بدون ترک و در شرایط خوبی باشد.

 • نصب زیرانداز

بهترین نصاب های انواع کفپوش سالن ورزشی از زیرسازی استفاده می کنند. این همان زیراندازی نیست که برای فرش استفاده می‌کنید، بلکه یک زیرانداز لاستیکی یا فومی با کارایی بالا است.

لایه زیرین برای محافظت از کف زیرین در برابر ضربه ضروری است. سطح بالایی به جای زمین، به لایه زیرین فشرده می شود. لایه زیرین می تواند در دو یا سه لایه ساخته شود تا مناسب استفاده مورد نظر، مانند محلی برای ددلیفتینگ باشد.

 • نصب سطح بالا

هنگامی که لایه بالایی در جای خود قرار گرفت، می توانیم سطح بالایی را نصب کنیم. این یا تشک لاستیکی یا کاشی لاستیکی خواهد بود. سطح بالایی در صورت خیس شدن غیر لغزنده خواهد بود و به راحتی تمیز می شود. قبل از نصب سطح بالایی، یک چسب روی لایه زیرین ریخته می شود. سطح بالایی به لایه زیرین می چسبد. چسب کف را در جای خود نگه می دارد، اما در صورت لزوم بدون آسیب رساندن به لایه زیرین با استفاده از ابزار، بالا می آید.

 • تمیز کردن

اکنون که سطح بالایی نصب شده است، کف آماده استفاده است. اما قبل از حرکت، کف را تمیز می کنیم تا ردپاها و گرد و غبار را از فرآیند نصب پاک کنیم. اکنون کف شما آماده برای تمرین خواهد بود.

 • بازیافت مواد

آخرین مرحله این است که ما همه مواد و زباله ها را به طور مسئولانه بازیافت کنیم. این کار را در مراکز بازیافت محلی انجام می دهند که برای استفاده از آنها پول می دهیم (شوراها از اپراتورهای تجاری پول می گیرند). این در نقل قول پروژه گنجانده میشود، بنابراین نگران آن نباشید. منبع

خرید انواع کفپوش سالن ورزشی عمده و خرده از کارخانه

در زیر تولیدی ها و فروشگاه های فروش عمده و خرده کفپوش سالن ورزشی به شما معرفی می شود که میتوانید با یک کلیک به اطلاعات تماس ایشان دسترسی داشته باشید. روی هر کدام که کلیک کنید، صفحه مختص فروشگاه یا تولیدی باز می شود که میتوانید شماره های تماس را در آن ببینید. اگر با موبایل باشید کافیست روی آن کلیک کنید و اگر با کامپیوتر باشید میتوانید شماره بگیرید.

امیدواریم این پاسخ به سوالات شما در مورد نحوه عملکرد نصب انواع کفپوش سالن ورزشی داده شده باشد. اگر نه، در تماس باشید و آن را با جزئیات بیشتر توضیح خواهیم داد.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

آگهی های اخیر

 • عدیلی
  12 نوامبر 2023 در 15:42

  یالبته میدونم فومهای کارخانه سی میل هستن. از رنگهایی که موجود دارین و رنگهای تیره تر هستن میشه برام عکس بفرستین البته بجز مشکی.مثلا بنفش تیره ابیه تیره صورتی تیره تر

  • اشرفی (اسپرت مال)
   12 نوامبر 2023 در 16:35

   سلام با شماره ها تماس بگیرید

 • یلدا توتچی
  28 ژانویه 2024 در 10:22

  سلام صبح شما بخیر، قیمت کف پوش برای سالن ورزشی میخواستم و کمی توضیحات در مورد هر کدام از کف پوش های سالنی

  • اشرفی (اسپرت مال)
   28 ژانویه 2024 در 10:53

   سلام با شماره های داخل آگهی ها تماس بگیرید و استعلام قیمت و خرید خود را انجام دهید. با تشکر

 • عطایی
  28 ژانویه 2024 در 10:46

  سلام قربان بابت کفپوش سالنی میخواستم…بپرسم…اگه امکانش هست بامن تماس بگیرید

  • اشرفی (اسپرت مال)
   28 ژانویه 2024 در 10:49

   سلام با شماره های داخل آگهی ها تماس بگیرید و استعلام قیمت و خرید خود را انجام دهید. با تشکر

افزودن دیدگاه