راهنمای خرید راکت تنیس

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. راهنمای خرید راکت تنیس
راهنمای خرید راکت تنیس

این مقاله راهنمای خرید راکت تنیس برای شما ارائه میشود. نوع راکت تنیسی که انتخاب می کنید کاملا با میزان مهارت شما ارتباط مستقیمی دارد. معیارهای دیگر از قبیل وزن، قد و هیکل شما هم بر انتخاب شما تاثیر دارد. در این مقاله اسپرت مال درصدد است با شما در خرید یک راکت تنیس مناسب همراهی کند.

راهنمای خرید راکت تنیس

تقسیم بندی راکت بر اساس میزان مهارت شما:

 • برای افراد آماتور راکتی با وزن سبک و صفحه بزرگ پیشنهاد می شود. این افراد به دلیل عدم تسلط بر تکنیک ها با صفحه ی بزرگ راحت تر می توانند به توپ ضربه بزنند و احتمال ضربه زدن به توپ افزایش می یابد.
 • افراد نیمه حرفه ای ( کسانی که پس از مدتی تا حدودی بر تکنیک های ورزش تنیس تسلط یافته اند) از دسته ای که دارای وزن متوسط و صفحه بزرگ استفاده می کنند، هستند. این افراد نسبت به افراد حرفه ای با قدرت کمتری به توپ ضربه می زنند ولی برای ضربات قدرتی نیار به راکتی دارند که کمی سنگین تر از راکت های آماتورها می باشد.
 • افراد حرفه ای معمولا راکتی سنگین تر دارای صفحه ای کوچک را دارند. وزن یک راکت حرفه ای بیش از 315 گرم می باشد.

استانداردهای راکت تنیس

استانداردهای راکت تنیس‌

 1. وزن راکت

وزن راکت از اهمیت بسازی برخوردار می باشد. دلیل آن این است که اگر وزن مناسب راکت را رعایت نکنید ممکن است به دست آسیب وارد شود. وزن راکت برای افراد آماتور از 250 گرم تا 290 گرم می باشد. این وزن بر اساس هیکل و قد محاسبه می شود که برای آقایان 290 گرم و برای خانم ها بین 250 تا 270 گرم می باشد. این وزن رابطه مستقیمی با مهارت بازیکن دارد.

۲. نقطه‌ی تعادل

نقطه تعادل به قسمتی از راکت تنیس می گویند که وقتی آن نقطه را بر روی لبه صاف قرار دهید، طوری که دو طرف راکت تکیه گاه نداشته باشند، راکت متعادل قرار گیرد. اگر تعادل به سمت سر راکت متمایل باشد، سر راکت سنگین تر است و اگر به سمت دسته متمایل باشد، سر راکت سبک تر است. نقطه تعادل را بر روی راکت به صروت HL ( سر سبک) و HH (سر سنگین) به صورت اختصاری می نویسند.

۳. عرض راکت

ضخامت راکت به عنوان عرض راکت شناخته می شود. همانطور که مشخص است استحکام راکت تنیس به عرض آن بستگی دارد. با استحکام بیشتر بازیکن می تواند ضربات قدرتی بیشتری بزند ولی اگر استحکام کمتر باشد انعطاف پذیری بیشتری خواهد داشت. برای افراد آماتور عرض راکت بهتر است بین 23 تا 27 میلی متر باشد.

۴. زه راکت

زه راکت تنیس در بازار در سه سایز 15 16 و 17 یافت می شود. سیم شماره 15 با بالاترین ضخامت و 17 نازکترین ضخامت می باشد. سیم های ضخیم تر با کنترل و قدرت بیشتری به توپ ضربه می زنند. برای راکت هایی با سیم نازک لرزش گیر تعیبیه می شود که در بازی خللی ایجاد نشود. راکت ها با سیم ضخیم درست است که ضربه های بهتری می زنند ولی بخاطر بافت درشت آنها دوام کمتری دارند.

۵. سر راکت

سر راکت در انجام ضربات قدرتی نقش مهمی را ایفا می کند. اگر وزن راکت به سمت سر سنگین تر باشد، به این معناست که سر راکت بزرگ است. بازیکنان حرفه ای تنیس به علت مهارت بالا نیاز به سر بزرگ ندارند. افراد آماتور سر 104 تا 105 اینچ مربع و افراد حرفه ای سری 98 یا 99 اینچ مربع استفاده می کنند.

۶. اندازه گریپ راکت تنیس

گریپ کوچک به بازیکنان اجازه مانور بیشتری در حرکات می دهد ولی فشار بیشتری به عضلات دست وارد می کند. استاندارد بین المللی سایز گریپ معمولا 4 تا 8/5 اینچ می باشد.

۷. طول راکت

استاندارد طول راکت تنیس 68.6 تا 71.1 سانتی متر می باشد. هرچه طول دسته بلندتر باشد قدرت بیشتری در ضربه زدن به توپ اعمال می شود. برای افراد آماتور راکتی با سر بزرگ و دسته بلند توصیه می شود برای کودکان طول کم و سر بزرگ پیشنهاد می شود.

۸. جنس راکت

راکت با جنس آلومینیومی برای افراد آماتور مناسب تر می باشد. این راکت ها ارزان، محکم و سنگین هستند ولی افراد مبتدی و نیمه حرفه ای با آن راحت تر کار می کنند. راکت های گرافیتی سبکتر و گران قیمت هستند. این راکت ها مستحکم بوده و افراد حرفه ای و کسانیکه به طور مداوم این ورزش را انجام  می دهند ازین راکت استفاده می کنند. راکت های گرافیتی کمتر از راکت های آلومنیومی ارتعاش دارند.

بیشتر بخوانید : تولیدی لباس فوتبال تهران

بیشتر بخوانید : تولیدی لگ ورزشی زنانه و مردانه

بیشتر بخوانید : قیمت کفش استوک نایک مرکوریال

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

آگهی های اخیر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه