انواع کفش چمن | راهنمای خرید کفش چمن در سال 1402

  1. خانه
  2. »
  3. اسپرت مگ
  4. »
  5. انواع کفش چمن | راهنمای خرید کفش چمن در سال 1402
انواع کفش چمن برای خرید

یکی از مهم‌ترین تجهیزات برای انجام بسیاری از ورزش‌ها مانند فوتبال، انواع کفش چمن مناسب است که همیشه بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. اما سوالی که عمدتا برای بسیاری از افراد پیش می‌آید این است که چه نوع کفشی برای ارائه بهترین عملکرد مناسب است؟ و یا اینکه برای خرید انواع کفش چمن باید به چه نکاتی توجه کرد؟

دقت داشته باشید که مواردی مانند فرم پا، نوع زمین، نوع پست و موقعیت بازی از مهم‌ترین عواملی هستند که دارای نقش موثری در انتخاب و خرید کفش چمن دارند. ممکن است شما از جمله افرادی باشید که ساعت‌ها به دنبال یک کفش مناسب برای ورزش خود باشید و بنابراین انتخاب کفش چمن آنطور که به نظر می‌آید کار ساده‌ای نیست.

در این مطلب با ما همراه باشید تا برای شما به طور دقیق توضیح دهیم که چه نوع کفش چمن برای شما مناسب خواهد بود.

پیش نیاز انتخاب انواع کفش چمن

در ابتدا و پیش از انتخاب و خرید انواع کفش چمن، لازم است تا یک سری شناخت از موقعیت و شرایط داشته باشید. در واقع پیش نیاز در انتخاب و خرید انواع کفش چمن برای ورزش‌های مختلف مانند فوتبال از مهم‌ترین الزامات برای داشتن یک انتخاب درست به شمار می‌رود. وزن و انعطاف پذیری از مهم‌ترین موارد در انتخاب کفش مناسب برای رشته‌های ورزشی مختلف از جمله فوتبال است.

همچنین عوامل متفاوتی وجود دارند که بر روی میزان و شدت این آیتم‌ها نقش دارند. از جمله عوامل تعیین کننده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فرم پا
  • نوع زمین
  • نوع پست و موقعیت بازی

پیش نیاز انتخاب انواع کفش چمن

تاثیر فرم پا در خرید انواع کفش چمن

همان طور که حتما می‌دانید پای هر شخص به دلیل اینکه نوع استخوان بدنی مختلفی دارد، با شخص دیگر متفاوت است. اما لازم است توجه کنید که یک نکته وجود دارد و باید برای خرید انواع کفش چمن ورزشی برای هر نوع فرم پا آن را در نظر بگیرید. در واقع این نوع کفش‌ها می‌بایست از ناحیه نوک انگشتان تا پاشنه‌ی پا سفتی و استحکام لازم خود را داشته باشند.

اما در قسمتی که پای شما خم می‌شود این کفش است که باید انعطاف پذیری لازم برای پای شما را تامین کند. برای اینکه بتوانید میزان انعطاف پذیری را تشخیص دهید، شما می‌بایست نوع قوس پای خود را بشناسید.

بنابراین از نکات مهم خرید کفش چمن توجه به فرم پا و همچنین تشخیص نوع قوس پا است. برای اینکه بتوانید نوع قوس پای خود را شناسایی کنید یکی از بهترین راه‌ها این است که پای خود را در آب فرو کرده و پس از آن بر روی یک تکه مقوا راه بروید. در صورتی که بیشتر ردپای خود را بتوانید مشاهده کنید، پای شما دارای قوس کمی است، اما اگر ردپای خود را کمتر ببینید، قوس پای بالایی دارید.

البته لازم به ذکر است که بازیکنان دارای قوس بالا، می‌توانند انواع کفش چمن را که دارای بالشتک‌هایی هستند، خریداری نمایند تا میزان قوس پای خود را کنترل کنند.

بیشتر بخوانید: قیمت و خرید کفپوش چمن مصنوعی از تولیدی های معتبر ایران 

تاثیر فرم پا در خرید انواع کفش چمن

انواع زمین بازی برای انتخاب کفش چمن

یکی از مهم‌ترین نکات برای خرید انواع کفش چمن این است که با انواع زمین بازی و یا به عبارتی انواع چمن آشنا شوید. در واقع می‌توان بیان کرد که نوع زمین و یا نوع چمن موجب می‌شود که کفش‌های مخصوص بازی، با یکدیگر دارای تفاوت‌هایی باشند. بنابراین پس از اینکه با نوع فرم پای خود آشنا شدید، باید نوع زمین بازی خود را نیز شناخته و بر اساس آن کفش مناسب را خریداری نمایید.

یکی از اساسی‌ترین تفاوت‌ بین انواع کفش چمن در زمین‌های بازی مختلف به زیره آن‌ها بستگی دارد. در زیره کفش‌های چمن یک نوع برجستگی‌هایی وجود دارند که به گل میخ معروف هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با انواع زمین بازی و یا انواع چمن بازی آشنا کنیم.

1- زمین نرم (Soft ground)

عمدتا زمین نرم به زمینی گفته می‌شود که چمن طبیعی دارد و در روزهای بارانی نیز نرم و گل آلود است. بنابراین همان طور که می‌توان حدس زد در این نوع زمین‌ها به انواع کفش چمن نیاز دارید که بتوانند قدرت کششی بیشتری برای سرعت گرفتن و دویدن برای شما فراهم کنند. همچنین از دیگر ویژگی‌های این نوع زمین بازی می‌توان به چمن کوتاه آن که در حد ۲ سانتی‌متر است، اشاره کنیم.

در زیر این چمن نیز یک لایه شن و ماسه قرار دارد و موجب می‌شود که زیرسازی نرمی برای پاها وجود داشته باشد.

کفش چمن مناسب در زمین نرم

کفش مناسب در زمین نرم، معمولا دارای ۶ گل میخ مخروطی شکل قابل تعویض است. این گل میخ برای اینکه کفش بتواند نفوذ مناسبی در زمین نرم و گل آلود داشته باشد و به حداکثر ثبات طولانی‌تر برسد، بسیار کاربردی و مفید است. معمولا گل میخ‌های این نوع کفش دارای جنس آلومینیومی است. این نوع کفش که از جمله انواع کفش چمن به حساب می‌آید، دارای ۴ عدد گل میخ در قسمت جلویی و ۲ عدد در زیره کفش است.

دقت کنید که این نوع از کفش‌های چمن را اگر در زمین‌های غیر نرم استفاده کنید، باعث می‌شوند که در هنگام بازی چسبندگی با زمین و تعادل خود را از دست داده و در نتیجه آن حتی به قوزک پای شما نیز آسیب وارد شود.

2- زمین سفت (Firm ground)

نوع دیگری از زمین‌های بازی و یا چمن بازی به زمین سفت معروف است. این زمین در واقع دارای چمن تقریبا کوتاه و طبیعی است. همچنین کف آن استحکام و ثبات لازم را دارد اما با این وجود ممکن است کمی احساس رطوبت نیز کنید. به طور کلی زمین سفت و دارای رطوبت با زمین سفت خشک تفاوت‌های اساسی دارد.

کفش چمن مناسب در زمین سفت

از دیگر انواع کفش چمن که برای زمین سفت قابل استفاده است، می‌توان کفش‌هایی را نام برد که دارای گل میخ‌های مخروطی و توخالی و یا گاهی تیغه‌ای هستند. در واقع این نوع گل میخ‌ها موجب افزایش سرعت، کشش، راحتی و همچنین کاهش دادن فشار از سطح زمین به پا شوند. این نوع کفش‌ها از دیگر نوع های کفش های چمن هستند که برای چمن‌های طبیعی ولی خشک و محکم بسیار کاربردی و مناسب به شما می‌روند.

3- زمین با چمن مصنوعی (artificial ground)

نوعی دیگر از زمین بازی وجود دارد که دارای چمن‌های مصنوعی است. این نوع زمین‌ها برای هر نوع آب و هوا مناسب هستند. به طور کلی در مورد این نوع زمین‌ها می‌توان بیان کرد که شبیه سازی چمن‌های طبیعی بوده اما با مواد غیر طبیعی است. در زیر چمن مصنوعی، چمن طبیعی همراه با خرده لاستیک، پرزهای مخصوص و یا مخلوط و ترکیبی از ماسه و خرده‌های لاستیکی وجود دارد.

کفش چمن مناسب در زمین با چمن مصنوعی

برای زمین‌های دارای چمن مصنوعی برخی از انواع کفش چمن وجود دارد که دارای گل میخ (استوک) متمرکز پلاستیکی هستند. اما گل میخ آن‌ها دارای نکته‌ای است که باید به آن توجه کنید. در واقع درون گل میخ‌ها نوعی سوراخ وجود دارد که در هنگام برخورد کردن با چمن مصنوعی که خود نیز پلاستیکی است، ساییدگی ایجاد نشود.

4- زمین سخت (Hard ground)

همان طور که از نام نیز مشخص است این نوع زمین، چمن بسیار خشکی دارد که ممکن است در آن ماسه و سنگ ریزه نیز وجود داشته باشد.

کفش چمن مناسب در زمین سخت

از انواع کفش چمن که برای زمین سخت قابل استفاده است، می‌توان به نوعی اشاره کرد که گل میخ زیره آن‌ها مانند کفش‌های زمین سفت دارای شکل مخروطی و یا تیغه‌ای هستند با این تفاوت که پایه‌های آن کوتاه است. در واقع کوتاهی آن‌ها به دلیل افزایش میزان راحتی، کشش در هنگام برخورد کفش با سطح زمین است. معمولا جنس میخ این نوع کفش‌ها از Tpu سخت و فشرده است تا باعث افزایش طول عمر و دوام کفش شود.

5- انواع کفش‌ چمن با قابلیت کاربری دوگانه

لازم است توجه کنید که برخی انواع کفش چمن نیز وجود دارند که دارای کاربری دوگانه هستند و از آن‌ها می‌توان برای زمین‌های چمن طبیعی و مصنوعی نیز استفاده کرد. این امر موجب می‌شود یک بازیکن بتواند به راحتی کفش مورد نیاز خود را انتخاب و خریداری کند. البته دیگر انواع کفش چمن نیز وجود دارند که هم بر روی آسفالت و هم بر روی سالن و همچنین در چمن، این امکان را برای بازیکنان فراهم می‌کنند تا به راحتی بازی کنند.

بیشتر بخوانید:فروش کفش چمن مصنوعی {خرید عمده}

تاثیر نوع پُست و موقعیت بازی در انتخاب کفش چمن

آیا تا به حال به نوع پست و موقعیت یک بازیکن در بازی توجه کرده‌اید؟ ممکن است اکنون که با انواع کفش چمن مناسب برای زمین‌های بازی مختلف آشنا شدید، گمان کنید همه چیز را برای انتخاب و خرید یک کفش مناسب می‌دانید. اما باید بگوییم که اینطور نیست. در واقع یک نکته بسیار مهم دیگر برای انتخاب انواع کفش چمن به نوع پست و همچنین موقعیت بازی یک بازیکن نیز بستگی دارد.

چرا که هر یک از موقعیت‌های بازیکن به میزان دقیق و مشخصی از کنترل و شدت کشش و فشار نیاز دارد. در ادامه قصد داریم نکاتی را در زمینه خرید انواع کفش چمن بر اساس موقعیت‌های یک بازیکن فوتبال برای شما شرح دهیم.

تاثیر نوع پُست و موقعیت بازی در انتخاب کفش چمن

انتخاب کفش برای موقعیت بازیکن مهاجم

در صورتی که پست و موقعیت یک بازیکن در تیم مهاجم است، حتما می‌دانید که این موقعیت نیاز به حرکات تند و انفجاری دارد. به همین دلیل نیز در هنگام انتخاب کفش چمن باید نوعی را خریداری نمایید که دارای وزن سبکی باشند. همچنین به دلیل اینکه بازیکن باید بتواند سطح ضربات بیشتری را تحمل کند، رویه کفش نیز باید Strike Zone باشد. بدین طریق یک بازیکن می‌تواند ضربات محکمی را به توپ وارد کند.

کفش مناسب در پست هافبک

از جمله مشخصات و ویژگی‌های پست هافبک این است که بازیکن به صورت مداوم در حال حرکت در زمین است. به همین دلیل باید از بین انواع کفش چمن موجود در بازار نوعی خریداری شود که راحتی را برای بازیکن فراهم می‌کند و به عبارتی بهتر دارای زیره و کفی راحت برای بازی ۹۰ دقیقه‌ای می باشد.

پست مدافع و کفش مناسب آن

پست مدافع از آن‌ جایی که تغییر جهت زیادی را در دریبل مهاجمین دارد، کفش آن‌ها باید دارای زیره مستحکم باشد. عمدتا بازیکنان مدافع چندین بار باید بر روی توپ تکل روند و به همین دلیل نیز استحکام در کفش آن‌ها بسیار ضروری است. البته به دلیل اینکه بازیکن مدافع به صورت مداوم باید تغییر جهت داشته باشد، کفش آن نیز باید چسبندگی عالی داشته باشد.

موقعیت دروازه‌بان و کفش مناسب آن

از مهم‌ترین حرکت بازیکن موقعیت دروازه‌بان، حرکت عرضی است. بنابراین باید یکی از انواع کفش چمن را انتخاب کنند که دارای چسبندگی بالایی بر روی زمین باشند. میخ‌های موجود در زیر این نوع کفش‌ها عمدتا دارای شکل تیغه‌ای هستند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید چمن مصنوعی

جنس رویه کفش مناسب چمن

جنس رویه کفش مناسب چمن

اکنون که با انواع کفش چمن و مناسب برای موقعیت‌های مختلف بازیکن آشنا شدید، در این قسمت قصد داریم شما را با جنس رویه کفش‌های متفاوت آشنا کنیم. به طور کلی لازم است بدانید که جنس رویه کفش‌های بازی مناسب، متفاوت است و به سه دسته کلی زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

1- رویه چرم

رویه چرمی کفش عمدتا بسیار راحت و نرم هستند. همچنین نباید از منحصر به فرد بودن این رویه‌ها چشم پوشی کرد‌. از جمله دلایل راحت بودن رویه چرم می‌توان به امر اشاره کرد که پس از گذشت مدتی کش آمده و فرم پای بازیکن را می‌گیرد. این نوع رویه‌ها برای افرادی که پاهای پهنی دارند می‌توانند بسیار مناسب باشند.

اما نکته‌ای که باید در مورد این نوع رویه نیز ذکر کنیم این است که رویه چرم نیازمند مراقبت بیشتری نسبت به دیگر انواع رویه‌ها دارد.

2- رویه بافتنی

از دیگر انواع رویه‌ها که ممکن است در انواع کفش چمن پیدا کنید، رویه بافتنی است. به طور کلی می‌توان بیان کرد که رویه بافتنی نمونه از تاثیر تکنولوژی و فناوری در صنعت کفش است. این نوع رویه‌ها امکان تنفس پا را فراهم کرده و همچنین دوام و ماندگاری بسیار بالایی دارند. البته لازم به ذکر است که برای جلوگیری از تاثیر عوامل بیرونی بر روی این نوع رویه ماده سیلیکونی قرار می‌دهند.

3- رویه مصنوعی

از رایج‌ترین نوع رویه به ویژه در ورزش فوتبال می‌توان به رویه مصنوعی اشاره کرد. این رویه دارای دوام بسیار بیشتری نسبت به رویه چرم است و آب را جذب نمی‌کند. البته علاوه بر آن دارای وزن کم و نازک‌تر است. از مزایای این رویه همچنین می‌توان به عدم نیاز برای مراقبت ویژه از آن‌‌ها اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید کفش فوتبال

در هنگام خرید کفش چمن این اشتباهات را مرتکب نشوید!

بسیاری از افراد در هنگام خرید انواع کفش چمن مرتکب اشتباهاتی می‌شوند که در ادامه قصد داریم به چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها اشاره کنیم تا شما نیز دچار اشتباه نشوید.

در هنگام خرید کفش چمن این اشتباهات را مرتکب نشوید!

کفش را به‌خاطر بازیکن موردعلاقه‌تان انتخاب نکنید

از جمله رایج‌ترین اشتباهات این است که یک کفش ورزشی را به خاطر بازیکن مورد علاقه خود خریداری کنید. این امر به دلیل اینکه ممکن است بازیکن صرفا برای تبلیغ، آن کفش را پوشیده باشد، درست نیست. البته کفشی که برای دیگران مناسب است لزوما برای شما مناسب نخواهد بود.

کفش را تنها به دلیل اینکه زیباست خریداری نکنید

هر کفش دارای ظاهر زیبا به این معنی نیست که حتما برای پای شما مناسب خواهد بود و فقط کفشی را خریداری کنید که در آن احساس راحتی خواهید داشت و البته متناسب با موقعیت شما باشد.

مراقب باشید کفش تقلبی را به شما قالب نکنند

متاسفانه امروزه کفش‌های تقلبی بسیار افزایش یافته‌اند و به همین دلیل باید حتما به مراکزی مراجعه کنید که معتبر باشند. دقت کنید که کفش‌های برند به هیچ عنوان قیمت ارزانی ندارند.runnersworld

جمع بندی

در خرید انواع کفش چمن عوامل بسیار زیادی موثر هستند. اما سوال این است که واقعا چه کفشی مناسب است؟ در هنگام خرید کفش مناسب صرفا به رنگ و یا لعاب آن دقت نکنید. بسیار مهم است که شما در چه موقعیتی بازی می‌کنید و یا اینکه قرار است در زمین بازی چه حرکاتی داشته باشید. همچنین زمین بازی و یا چمن نیز از اصول مهم دیگری است که باید به آن دقت کنید.

در این مقاله سعی کردیم تمامی نکات لازم و مهم را برای خرید کفش چمن برای شما معرفی کنیم.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

آگهی های اخیر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه