انواع استپ ورزشی در سال 1402

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. انواع استپ ورزشی در سال 1402
انواع استپ ورزشی
5/5 - (1 امتیاز)

انواع استپ ورزشی یک وسیله کمک آموزشی کلاسیک است که به دلیل امکانات فراوان در باشگاه های تناسب اندام و در منزل کاربرد فراوانی دارد. تخته استپ ورزشی قابل تنظیم ارتفاع، 10 – 15 – 20 سانتی متر است، به طوری که می توان شدت یک تمرین را تغییر داد. با توجه به مواد مرغوب، این استپ میتواند تا 250 کیلوگرم قابل بارگیری باشد و بسیار بادوام باشد.

پروفیل ضد لغزش در بالا و پایین پاها استحکام و چسبندگی نهایی را تضمین می کند.

نام این وسیله برگرفته از کلمه انگلیسی step به معنی پله می باشد. این تخته ورزشی که همانند یک پله است، دارای طول و عرض استاندارد و متفاوت می باشد. ارتفاع نیز به صورت استاندارد طراحی شده اما در برخی مدل ها قابل تنظیم و متفاوت هستند. استپ های ورزشی یک سطح صاف دارند و پایه هایی مستحکم برای ایجاد پایداری دارا می باشند.

استپ های ورزشی در میان ورزشکاران بسیار محبوب می باشد و همچنین در ورزش های زیادی از جمله ایروبیک، بدنسازی، فیتنس، ورزش های هوازی و انجام حرکات ورزشی مختلف کاربرد دارد.

انواع استپ ورزشی

انواع استپ ورزشی در دو جنس مختلف موجود هستند.

 • تخته استپ فوم یا اسفنجی

جنس این نوع از انواع استپ ورزشی فوم EVA می باشد که با فشردگی بالا تولید شده است. این فشردگی به اندازه ای اعمال شده است که تخته استپ در استفاده طولانی نیز ارتفاع خود را از دست ندهد. استپ های ورزشی با جنس اسفنج در سه رنگ مختلف موجود هستند. همچنین این نوع از استپ ها از سه تکه مختلف تشکیل شده اند که موجب افزایش مقاومت در هنگام پرش ورزشکاران می شود. همچنین باعث جلوگیری از کاهش ارتفاع در طولانی مدت می شود.

 • تخته استپ فایبر گلاس

تخته استپ با جنس فایبر گلاس یک سکوی پرش تقویت شده می باشد که روکش سطحی آن دارای شیار می باشد. این شیار ها باعث می شود که از لغزش ورزشکار جلوگیری شود. فایبر گلاس استفاده شده در ساخت این مدل از استپ ورزشی بسیار مقاوم بوده و همچنین سطح شیاردار آن برای جلوگیری از لغزش که یک موضوع رایج در استفاده از این وسیله است را به حداقل می رساند.

جنس پایه های تخته استپ از لاستیک است که باعث می شود روی هر سطحی حتی سرامیک بسیار چسبنده باشد و لیز نخورد. از دیگر ویژگی های آن نیز می توان به سبک بودن استپ ورزشی فایبر گلاس اشاره کرد که جابه جایی آن را آسان می کند.

انواع استپ ورزشی فایبر گلاس دارای قابلیت تنظیم ارتفاع می باشد. این افزایش ارتفاع با استفاده از قطعه هایی که در زیر آن قرار می گیرند متغیر می باشد که شامل ارتفاع های10 ، 15 و 20 سانتی متری می شود. انواع استپ ورزشی در عرض 29 سانتی متری و طول 63 ، 70 ، 80 ، 90 و 97 سانتی متری تولید شده اند. استپ های ورزشی با جنس فایبر گلاس در چهار رنگ مختلف تولید شده اند.

از ویژگی های خوب و مهم این نوع تخته استپ می توان به قابل شستشو بودن آن اشاره کرد که در صورت کثیف شدن تخته می توان آن را با مایع های شوینده شست و ضد عفونی کرد. همچنین جنس فایبر گلاس به گونه ای است که در تمرینات سخت ورزشی مقاومت خود را حفظ می کند و نمی شکند.

قیمت تخته استپ اسفنجی مناسب تر از تخته استپ با جنس فایبر گلاس است. اما کاربرد هر دو جنس تقریبا یکسان است و هر دو آن ها می تواند یک سکوی پرش عالی برای ورزشکاران باشد.

بیشتر بخوانید: خرید عمده استپ ورزشی و قیمت

انواع استپ ورزشی

ویژگی انواع استپ ورزشی

 • ثبات وسیله

یکی از مهمترین ویژگی های انواع استپ ورزشی، ثبات وسیله می باشد. جنس تخته استپ تاثیر گذار ترین موضوع در ثبات استپ های ورزشی می باشد. جنس پلی اتیلن که با تراکم بالا در ساخت استپ های ورزشی به کار می رود یکی از بهترین جنس های موجود در بازار می باشد که از ثبات بالایی نیز برخوردار می باشد. اغلب جنس های موجود در بازار همین جنس می باشد و می تواند ثبات وسیله را برای شما تضمین کند.

پایه استپ نیز بسیار اهمیت دارد و جنس آن نیز باید به گونه ای باشد که روی انواع سطوح لیز نخورد. جنس پایه های استپ باید به گونه ای باشد که علاوه بر لیز نخوردن روی سطح زمین، باعث ایجاد شدن خط و خراش بر روی زمین خانه یا باشگاه ورزشی نشود. پایه های استپ ورزشی باید به گونه ای روی زمین محکم و ثابت شود که ورزشکار در هنگام پرش احساس ثبات و امنیت کند و احساس ناراحتی نداشته باشد.

 • راحتی وسیله

راحتی استپ ورزشی نیز از دیگر موارد مهم است که باید حتما مورد توجه قرار بگیرد. سطح استپ باید راحت و لایه دار باشد. لایه های روی سطح استپ علاوه بر فراهم کردن احساس راحتی، باید کمترین فشار را به مفاصل مچ پا وارد کند. همچنین یک ورزشکار به تخته استپی نیاز دارد که هنگام پرش روی آن لیز نخورد و احساس راحتی کند. به این منظور جنس رویه انواع استپ ورزشی از لاستیک است که پرش های ورزشکار مطمئن و ایمن باشد.

همچنین برخی از مدل ها دارای شیار هستند که باعث افزایش چسبندگی پای ورزشکار می شود. هر نوع بافتی که روی سطح تخته استپ باشد مفید است و می تواند از لغزش جلوگیری کند. این موضوع که جنس رویه انواع استپ ورزشی به گونه ای باشد که از لغزش جلوگیری کند بسیار اهمیت دارد و حتما باید مدلی را انتخاب کنید که این ویژگی را داشته باشد.

همچنین برخی مدل نیز وجود دارد که قابلیت جذب ضربه دارند. این مدل برای کسانی که تمرینات پُر فشار انجام می دهد بسیار مناسب می باشد.

دیگر نکته مهم که باید آن را در نظر بگیرید اندازه سطح تخته استپ می باشد. برخی استپ ها سطح مربعی شکل و برخی دیگر نیز مستطیل شکل هستند که استفاده از تخته هایی که سطح پهن تری دارند، راحت تر می باشد. برخی از تخته هایی که سطح کوچکتری دارند، تمرکز را از شما می گیرند. به گونه ای که هنگام استفاده از این وسیله تمرکز شما به جای انجام تمرینات، معطوف به فضای قرار گرفتن پاها می شود.

بیشتر بخوانید: حلقه پیلاتس چیست و چه کاربردی دارد

ویژگی انواع استپ ورزشی

 • سایز استپ ورزشی

اغلب تخته های استپ موجود در بازار قابلیت تنظیم ارتفاع دارند. اما همچنان وجود دارند مدل هایی که این قابلیت را ندارند. بنابراین مهم است که در هنگام خرید به این موضوع دقت کنید و مدلی را انتخاب کنید که قابلیت تنظیم ارتفاع را داشته باشد. این قابلیت به شما این امکان را می دهد که از استپ ورزشی خود به چند منظور استفاده کنید و تمرین های مختلفی انجام دهید. با استپ ورزشی شما می توانید عضلات مختلفی را تقویت کنید که این امر تنها با تغییر ارتفاع تخته اسپرت امکان پذیر می باشد.

شاید برای اولین بار قصد استفاده از استپ ورزشی را داشته باشید و نسبت به قابلیت تنظیم ارتفاع اطلاعات دقیقی نداشته باشید و این موضوع را در نظر نگیرید و یا حتی فکر کنید که تا مدت طولانی به این قابلیت نیازی پیدا نخواهید کرد. اما باید به شما بگوییم که این قابلیت بسیار اهمیت دارد و وجود آن الزامی می باشد. همچنین شما به سرعت پیشرفت می کنید و به ارتفاع های بلندتری نیازمند می شوید.

بنابراین بهتر است که در همان ابتدا انواع استپ ورزشی را که قابلیت تنظیم ارتفاع دارند را خریداری کنید. این موضوع که هر استپ ورزشی تا چه اندازه ای قابلیت تنظیم ارتفاع دارد بسته به نوع آن متفاوت است و لازمه آگاهی از این موضوع، مطالعه قابلیت محصول می باشد. اغلب استپ‌ هایی که قابلیت تنظیم دارند، در ارتفاع های 10، 15 و 20 سانتی متری تنظیم می‌ شوند. اما هستند مدل هایی که تا ارتفاع 25 و 35 سانتی متری هم تنظیم می شوند.

این مدل از استپ های ورزشی معمولا با پایه های اضافی فروخته می شوند.

بیشتر بخوانید: بیضه بند ورزشی (خرید عمده از تولیدی های معتبر)

 • وزن استپ ورزشی

یکی از مواردی که روی دوام و کیفیت استپ ورزشی تاثیر دارد، ظرفیت وزنی استپ می باشد. انواع استپ ورزشی در محدودیت های وزنی بالایی همچون 250 کیلوگرم یا بیشتر در بازار موجود هستند. با این حال برخی از آن ها در محدوده 100 کیلوگرم هستند که همانطور که حدس می زنید از کیفیت خوبی برخوردار نیستند. این مدل از استپ های ورزشی استقامت زیادی ندارند و معمولا مشتری ها از آن ها شاکی هستند.

بهتر است که برای خرید استپ ورزشی یا حتی دیگر وسیله های ورزشی هزینه کنید که برای سلامتی تان خطری نداشته باشد و بتوانید با آن به اهداف خود برسید.

وزن استپ ورزشی

 • استفاده راحت

یکی از مواردی که کمتر به آن پرداخته شده اما اهمیت زیادی نیز دارد، همین موضوع است. برخی از افراد برای ورزش کردن فضای محدودی دارند و باید سایز و محل نگهداری از این وسیله را در نظر بگیرند. برخی از استپ های ورزشی قابلیت تا شدن دارند که یک ویژگی مثبت برای برخی افراد محسوب می شود که استپ ورزشی را با خود به مکان های مختلفی حمل کنند و همچنین فضای کمتری را نیز اشغال کند.

شما همچنین باید وزن این وسیله را نیز در نظر بگیرید. مسلم است که استپ هایی که وزن کمتری دارند در حمل و نقل و نگه داری راحت تر هستند. اما این را نیز در نظر بگیرید که سبک بودن به صورت کلی یک مزیت محسوب نمی شود و در برخی موارد نشان دهنده کم بودن مقاومت آن محصول می باشد. چیزی که اهمیت دارد این است که شما بتوانید مدلی را انتخاب کنید که قابلیت های مورد نظر را داشته باشد و وزن آن نیز متناسب با قابلیت هایش باشد و همچنین مقاومت خود را از دست ندهد.

بیشتر بخوانید: کشاله بند ورزشی ( خرید عمده از تولیدی های معتبر)

 • دیگر قابلیت ها

برخی از استپ های ورزشی موجود در بازار، ساده هستند و تنها قابلیت این را دارند که روی آن ها گام بزنید. اما برخی دیگر قابلیت های متنوع تری دارند. به عنوان مثال قابلیت تنظیم ارتفاع دارند که این امر به دلیل وجود پایه های اضافی امکان پذیر می باشد. شما می توانید از این پایه ها به عنوان وزنه استفاده کنید و تمرین های مختلفی را با آن ها انجام دهید. برخی دیگر قابلیت های پیشرفته دیگری دارند.

شما می توانید از آن ها به عنوان دیگر وسیله های تمرینی استفاده کنید. برای مثال شما می توانید از آن ها به عنوان تخته استقامتی برای بدنسازی یا همچنین تمرینات دایره ای استفاده کنید. همانطور که پیشتر اشاره کردیم استفاده از استپ های ورزشی که سطح پهن تری دارند مناسب تر است و شما برای استفاده راحت تر و مطمئن تر با تمرکزی بالا می توانید از این نوع استفاده کنید که مزیت بیشتری نسبت به مدل باریک دارند.

دیگر قابلیت ها

 • چسبندگی

انواع استپ ورزشی در مدل ها و اندازه های مختلفی موجود هستند. نکته ای که بسیار اهمیت دارد و پیشتر نیز به آن اشاره کردیم، قابلیت چسبندگی می باشد. هنگامی که شما مشغول به ورزش کردن هستید و سرعت زیادی نیز دارید، باید از جای پای خود اطمینان یابید و مطمئن باشید که لیز نمی خورید. وجود شیار و آج روی سطح استپ های ورزشی امری ضروری می باشد و باعث می شود که شما دیگر روی سطح استپ لیز نخورید.

آج های بزرگ تر و عمیق تر باعث ایجاد چسبندگی بیشتری می شوند در نتیجه مدلی که اج های عمیق تری دارند، مدل مناسب تری هستند که باعث می شود احتمال بروز حادثه یا مصدومیت به حداقل برسد.

بیشتر بخوانید: حلقه تقویت مچ (خرید عمده از تولیدی)

 • کنترل حرکت

مورد دیگری که قبل از خرید حتما باید به آن توجه کنید میزان کنترل حرکت مورد نظر است. اگر تنها قصد دارید که نرمش کنید، دستگاه استپ با موتور مکانیکی یک مورد مناسب برای شماست. اما اگر می خواهید با این وسیله تمرین های متنوع و پیشرفته ای انجام دهید و تمامی اندام های شما درگیر شوند، باید از مدل های قدیمی که شامل نیمکت بدنسازی می شود، استفاده کنید. زیرا این مدل به شما این امکان را می دهد که تمرین های متنوع تری انجام دهید.outdoorgearlab

در این مقاله سعی کردیم تا در مورد انواع استپ ورزشی صحبت کنیم و ویژگی های انواع استپ ورزشی را نیز بیان کنیم. شما برای داشتن یک خرید خوب نیاز دارید تا تمامی اطلاعاتی را که به آن ها اشاره کردیم را بدانید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید. در پایان از توجه شما بسیار ممنونیم که تا انتها با ما بودید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

اسپرت مال اولین و بزرگترین پاساژ آنلاین خرید عمده لباس ورزشی و لوازم ورزشی در ایران است.

آگهی های اخیر

 • کوثر ایمانی
  11 تیر 1403 در 11:31

  سلام بزرگ ترین سایز اسنپ ورزشی اسفنجی تون چقدره از نظر طول عرض و ارتفاع؟

  • محمدی (اسپرت مال)
   11 تیر 1403 در 11:46

   سلام دوست عزیز، لطفا در قسمت جستجو، عبارت استپ ورزشی را سرچ کنید تا تمام تولیدکنندگان و فروشدگان در این زمینه برای شما لیست شود، سپس با کلیک روی پروفایل هر کدام، به محصولاتشان و شماره تماس آنها دسترسی داشته باشید، اسپرت مال، معرفی کننده تولیدکنندگان، فروشگاه های ورزشی سطح کشور و عمده فروشان می‌باشد.

افزودن دیدگاه