دستکش بیلیارد برای چیست (جامع 1402)

از جمله سوالاتی که ممکن است برای بسیاری از افراد پیش آید این است که دستکش بیلیارد برای چیست؟ در واقع اگر که بیلیارد بازی می‌کنید و یا اینکه اخبار جهانی بیلیارد را دنبال می‌کنید، حتما متوجه این موضوع شده‌اید که اغلب بازیکنان از دستکش مخصوص و ویژه‌ای در حین بازی استفاده می‌کنند.

البته این امر به سلیقه بازیکنان و همچنین شرایط آن‌ها بستگی خواهد داشت و به عبارتی می‌توان بیان کرد که استفاده و یا عدم استفاده از دستکش نشان دهنده حرفه‌ای بودن بازیکن نیست. اما استفاده از آن می‌تواند بر عملکرد بازیکن تاثیر مثبتی بگذارد.

در این مقاله سعی می‌کنیم علت و دلایل مهم استفاده از دستکش بیلیارد را برای شما شرح دهیم و همچنین نکات مهمی را در زمینه خرید این نوع از تجهیزات را برای شما شرح دهیم.

انواع دستکش بیلیارد

به طور کلی این نوع محصولات دارای طراحی یکسانی هستند اما در جزئیات ممکن است تفاوت‌هایی با یکدیگر داشته باشند. عمدتا این نوع دستکش‌ها سه انگشت وسط، اشاره و همچنین شصت را پوشش می‌دهند تا پل دست بازیکنان به صورت کامل کاور شود. هر برند با دقت به نوع طراحی خاص خود یک مدل خاصی را در بازار ارائه می‌دهد که در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

برخی شرکت‌ها و برندهای فعال در این زمینه نوک انگشتان را باز نگه می‌دارند تا بازیکنان بتوانند همزمان با دستکش سطح پارچه را به خوبی لمس کنند و پل مستحکمی بگیرند. علاوه بر این راحتی بسیار بیشتری در زمان ضربه زدن داشته باشند. از جهتی دیگر در برخی مدل‌ها سه انگشت به طور کامل پوشانده می‌شود.

هر دو مدل‌های نام برده شده استاندارد بوده و فرد می‌تواند بر اساس راحتی و همچنین سلیقه خود مدل دلخواه را انتخاب و خریداری نماید. دقت کنید که دستکش دست راست با دست چپ متفاوت است و هنگام خرید باید به این نکته مهم توجه کنید.

مورد بعدی که در مورد کاربرد دستکش بیلیارد می‌توان به آن اشاره کنیم به چسب در بخش مچ دستکش بستگی دارد. این ویژگی در واقع موجب می‌شود که بازیکن بتواند به راحتی دستکش را به طور کامل به اندازه مچ دست خود فیکس کند. لازم است به این نکته نیز اشاره کنیم که دستکش‌های کشی از جمله انواع دستکش‌های موجود در بازار هستند که دارای خاصیت کشسانی مناسبی بوده و به دست افراد می‌چسبند.

نکته بعدی پد دستکش‌ها است که در زیر دست قرار می‌گیرد و برای ایجاد اصطکاک بیشتر بسیار مفید بوده و البته از لغزش دست‌ها در زمان ضربه نیز جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید: انواع توپ‌ بیلیارد | راهنمای خرید توپ بیلیارد

انواع دستکش بیلیارد

دستکش بیلیارد برای چیست؟

دلایل مختلف و مهمی وجود دارد که موجب می‌شود بازیکنان برای انجام بازی بیلیارد از دستکش بیلیارد استفاده کنند. در ادامه شما را با مهم‌ترین این دلایل آشنا می‌کنیم.

1- وضعیت دست‌ها

بنابر دلایل مختلفی ممکن است دستان شما آلوده، خاکی، چسبناک و یا حتی عرق کنند. در این حین شما احتمالا برای تمیز کردن دستان خود مجبور شوید آن‌ها را بشویید. در این حالت این احتمال وجود دارد که بازی متوقف شود و شما تمرکز خود را از دست دهید. به کار بردن دستکش بیلیارد در این موارد مانند یک محافظ برای دست‌های شما عمل می‌کند و بنابراین از جمله کاربرد و دلایل استفاده از دستکش این است که از دست‌های شما محافظت می‌کند.

2- چوب نامناسب و بی‌کیفیت

در صورتی که چوب شما شرایط مطلوبی نداشته باشد، قسمت شفت آن زبر می‌شود. استفاده از دستکش بیلیارد موجب می‌شود تا بتوانید با چوب خود به صورت روان بازی کنید و از ضربه‌های خود نهایت استفاده را ببرید.

3- حداقل مراقبت

برای اینکه یک بازیکن بتواند چوب روان داشته باشد باید به صورت مداوم مدت زمانی را برای تمیز کردن، چرب کردن و نگهداری از چوب خود کنند. در صورتی که شما حداقل زمان را برای تمیز کردن و نگهداری از چوب دارید با کمک دستکش بیلیارد می‌توانید در این شرایط نیز از چوب خود استفاده بسیار روان و راحتی داشته باشید.

نکته بسیار جالب که باید در این قسمت به آن اشاره کنیم این است که دستکش با جلوگیری از همه‌ی خاک‌ها، چسبندگی‌ها و عرق‌ها که در اصل باعث نامطلوب شدن چوب می‌شوند، زمان بسیار زیادی از وقت نگهداری چوب را برای شما کاهش دهند.

دستکش بیلیارد

4- تغییر چوب

در صورتی که شما از چوب بیلیارد با جنس فیبر کربن استفاده می‌کنید، حتما می‌دانید که این نوع چوب‌ها با حداقل نگهداری و تمیزکاری، روان و راحت هستند. به عبارتی گفته می‌شود که برای استفاده از آن‌ها نیازی به دستکش نخواهید داشت. اما بسیاری از بازیکنان حرفه‌ای با این وجود سال‌ها است که همراه با این نوع چوب از دستکش بیلیارد استفاده می‌کنند.

به طور کلی در صورتی که قصد داشته باشید چوب فیبر کربن خود را به نوعی دیگر تغییر دهید، با کمک گرفتن از دستکش می‌توانید همان تجربه روان و آسان را با چوب جدید به دست آورید.

5- ثبات

از جمله مهم‌ترین دلیل که اغلب بازیکنان حرفه‌ای در این زمینه برای استفاده از دستکش بیلیارد ذکر کرده‌اند، ثبات وضعیتی است. در واقع بازیکنان در زمان بازی با کمک این دستکش‌ها می‌توانند ثبات بیشتری داشته باشند. خاک، آلودگی، چسبندگی و یا حتی عرق بر کنترل شما بر روی چوب اثر گذار بوده و دستکش می‌تواند از این عوامل جلوگیری کند و ثبات لازم برای اجرای بهترین بازی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید: فروش چوب بیلیارد در تهران

نکات مهم در خرید دستکش بیلیارد

اکنون که با دلایل و اهمیت استفاده از دستکش در این زمینه آشنا شده‌اید، در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با نکات مهمی که در هنگام خرید دستکش بیلیارد باید مورد توجه قرار دهید، آشنا کنیم.

نکات مهم در خرید دستکش بیلیارد

1- جنس پارچه

اولین نکته که قصد داریم برای شما شرح دهیم، جنس پارچه می‌باشد. پارچه‌ای که برای ساخت و تولید این نوع از تجهیزات ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد نقش بسیار مهم و موثری در ایجاد راحتی و البته نتیجه‌ی نهایی بازی بازیکن خواهد داشت. داشتن تناسب با اندازه دست‌ها و البته دوام و ماندگاری آن‌ها از جمله نتایجی است که جنس دستکش بیلیارد می‌تواند بر روی آن تاثیر بگذارد.

اغلب این محصولات از جنس اسپندکس،  نایلون و یا چرم ساخته و تولید می‌شوند. اسپندکس و نایلون از جمله جنس‌های انعطاف پذیر و بسیار سبک هستند. در حالی که دستکش‌های دارای جنس چرم، دوام و ماندگاری بیشتری دارند. در زمان انتخاب و خرید این نوع از تجهیزات باید به این امر دقت کنید که کدام نوع جنس با سبک بازی شما تطابق بیشتری دارد.

این بدان معنا می‌باشد که باید در زمان خرید به نکاتی مانند میزان راحتی و چسبندگی نیز توجه کنید. از جهتی دیگر لازم است بدانید که جنس دستکش نه تنها بر روی کیفیت بازی شما اثر گذار خواهد بود، بلکه بر قیمت آن نیز موثر است. به عنوان مثال دستکش پردیتور که از یک برند معتبر و معروف در جهان است، قیمت بیشتر و همچنین کیفیت برتری نیز دارد.

2- اندازه یا سایز

در زمان خرید دستکش متوجه خواهید شد که بسیاری از آن‌ها به صورت تک‌سایز تولید و عرضه می‌شوند. در بین انواع جنس این محصول، جنس کشی کمک می‌کند تا این محصولات به راحتی بر روی دست بخوابند. البته برخی دیگر از برندهای موجود این محصولات را در سایزهای مختلف نیز تولید می‌کنند تا افراد با داشتن هر نوع سایز دستی بتوانند نیازهای خود را تامین کنند.

نحوه انتخاب سایز درست دستکش بیلیارد

نحوه انتخاب سایز درست دستکش بیلیارد

برای اینکه بتوانید دستکش بیلیارد را متناسب با سایز خود انتخاب کنید لازم است تا دور دست از زیر انگشتان خود را اندازه‌گیری کنید. در صورت داشتن متر خیاطی می‌توانید از آن کمک بگیرید‌. اما اگر متر خیاطی نداشته باشید می‌توانید از یک بند و یا نخ استفاده کنید. این بند و یا نخ را در دور دست خود بتابید و محل آن را مشخص کنید، سپس بند را باز کرده و آن را بر روی خط‌کش قرار دهید. سایز بدست آورده شده را در جدول دستکش نگاه کنید و دستکش متناسب با خود را انتخاب و خریداری کنید.

دقت کنید که یک دستکش خوب باید بتواند به دست‌های شما بچسبد، چرا که اگر دستکش از سایز دست شما بزرگ‌تر باشد برای ضربه زدن دچار مشکلاتی خواهید شد و در نتیجه دقت ضربه شما کاهش خواهد یافت. برندهای مطرح عمدتا برای تولید دستکش آن را در چند سایز مختلف تولید می‌کنند. به عنوان مثال برند کاموی که کمپانی ژاپنی است، چهار سایز دستکش تولید می‌کند که به ترتیب از کوچک به بزرگ (small, medium, large, xlarge) را شامل می‌شود.

سایز دستکش کوچک و Small بین 14 تا 17 سانتی‌متر دارد و این عدد برای سایز متوسط یا Medium بین 18 تا 20 سانتی‌متر است. همچنین سایز بزرگ و یا Large آن 20 تا 23 سانتی‌متر دارد و سایز خیلی بزرگ یا X large آن 23 سانتی‌متر به بالا است. دیگر برندها نیز بر همین اساس سایز بندی می‌کنند. برخی دیگر نیز دارای 6 سایز مختلف هستند.

به هر حال پیش از اقدام به خرید حتما باید جدول سایز مختص به برند مربوطه را به دقت مطالعه کنید. دقت کنید به هر میزان که سایز درستی انتخاب کنید، عمر دستکش شما نیز افزایش خواهد یافت.

3- تناسب و راحتی

یک دستکش بیلیارد خوب و مناسب نوعی است که بتواند بدون هیچ نوع سفتی محدود کننده و یا اذیت کننده بر روی دست بنشیند. به همین دلیل لازم است نوعی را انتخاب و خریداری کنید که بالاترین میزان راحتی در زمان حرکت را در اختیار شما قرار دهد. همچنین دستکش‌های دارای قابلیت تنفس می‌توانند باعث شوند دست‌های شما خنک و خشک نگه داشته شوند. این موضوع به ویژه برای بازی‌های طولانی مدت اهمیت بسیار زیادی دارد.

4- دستکش بیلیارد دست چپ یا دست راست

از دیگر نکات مهم خرید دستکش بیلیارد این است که این دستکش‌ها برای دست چپ و یا دست راست به صورت اختصاصی طراحی و تولید شده‌اند. البته این احتمال نیز وجود دارد که برخی دستکش‌ها برای استفاده و کاربرد دو دست مناسب باشند. اما عمدتا دستی که نشانه را نگه‌ می‌دارد، دارای دستکش مخصوص به خود است. به ویژه اینکه بعضی دستکش‌ها دارای بافت متمایزی بر روی سطح انگشتان و کف دست هستند. این امر باعث افزایش اصطکاک و همچنین تمایز دستکش هر دست می‌شود.

5- قیمت دستکش بیلیارد

به طور کلی عوامل مختلف و متعددی وجود دارند که بر قیمت نهایی دستکش اثرگذار هستند. جنس پارچه و همچنین نوع دوخت علاوه بر اینکه بر کیفیت این محصول اثر می‌گذارد، بر روی قیمت نهایی آن نیز تاثیر گذار است.

بیشتر بخوانید: مشخصات تور تنیس و ویژگی‌های آن

بیشتر بخوانید: فروشگاه لوازم بدنسازی منیریه

بیشتر بخوانید: فروش تشک جودو

نحوه نگهداری و شستشو دستکش‌های بیلیارد

نحوه نگهداری و شستشو دستکش‌های بیلیارد

هر برند تولید کننده این نوع محصولات عمدتا بر روی جعبه محصول نکاتی در زمینه نگهداری و تمیزکاری آن‌ها ذکر می‌کند‌. شما می‌توانید با مطالعه این نکات و عمل کردن به آن‌ها مدت زمان بیشتری از این محصول استفاده کنید. به طور کلی پیشنهاد می‌کنیم همواره دستکش بیلیارد را با آب سرد بشویید.

همچنین برای شستن آن از شوینده‌های قوی و یا ماشین لباس‌‌شویی استفاده نکنید. علاوه بر این توصیه می‌کنیم به دلیل تفاوت در سایز دست‌ها، دستکش خود را با هیچ شخص دیگری به اشتراک نگذارید، چرا که این امر می‌تواند موجب شود دستکش شما فرم اولیه خود را از دست دهد و همچنین عمر آن بسیار کوتاه شود.

قابلیت Quick Dry چیست؟

از جمله قابلیت‌های مهم و ویژه‌ای ‌که در برخی از دستکش‌های بیلیارد به کار گرفته می‌شود، قابلیت Quick Dry است. احتمالا در تبلیغات مختلفی که در زمینه دستکش‌های بیلیارد انجام می‌شود این ویژگی را دیده باشید. در واقع یک دستکش خوب دارای قابلیت تکنولوژی خشک شدن سریع است. این امر موجب می‌شود دستکش خیس نشود و بازیکن در بازی‌های طولانی مدت احساس راحتی داشته باشد.

نکته دیگر استفاده از پد ضد لغزش در قسمت پاشنه دست بازیکن می‌باشد که در ابتدای مقاله نیز به این ویژگی اشاره کرده‌ایم.

دستکش داوری اسنوکر و بیلیارد

احتمالا در مسابقات مختلفی که از تلویزیون پخش می‌شود دستکش‌های داوری را دیده‌اید. این نوع دستکش‌ها برای تمیز کردن توپ‌ها از چربی‌ها و آلودگی‌ها استفاده می‌شوند. حتی اگر داور نباشید نیز می‌توانید برای تمیز کردن توپ‌های خود از دستکش مخصوص داوری بیلیارد استفاده نمایید. این محصول برخلاف دیگر انواع دستکش‌ها پنج انگشت را به طور کامل پوشش می‌دهد و عمدتا رنگ سفیدی دارد.

برندهای مطرح دستکش بازی بیلیارد

دستکش بیلیارد توسط برندهای مختلف و مطرح دنیا تولید می‌شود. این محصولات را می‌توانید با تنوع بسیار بالایی در بازار پیدا کنید. از جمله کمپانی‌های فعال در زمینه تولید این محصولات می‌توان به برند مولیناری، کاموی، لونگونی اشاره کرد که از جمله مطرح‌ترین تولید کنندگان این نوع محصولات به شمار می‌روند.

بیشتر بخوانید: لوازم ورزشی اورجینال: راهنمایی برای جلوگیری از کلاهبرداری در خرید آنلاین

بیشتر بخوانید: کانال لباس ورزشی مردانه

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید اسکوتر برقی

برندهای مطرح دستکش بازی بیلیارد

سخن پایانی

امروزه بیلیارد به یکی از سرگرمی‌های پرطرفدار تبدیل شده است. برای انجام این بازی به تجهیزات مختلفی نیاز خواهید داشت که از جمله آن‌ها می‌توان به دستکش بیلیارد اشاره کرد. دستکش‌های بیلیارد در انواع مختلفی ساخته می‌شوند که مزایای بسیار زیادی دارند. در این مقاله سعی بر این بود شما را با انواع دستکش‌های بیلیارد و همچنین دلایل و اهمیت استفاده از آن‌ها آشنا کنیم. علاوه بر این به فاکتورهای مهمی اشاره کرده‌ایم تا بتوانید بهترین و مناسب‌ترین دستکش‌ها را خریداری کنید.

mcdermottcue

5/5 - (1 امتیاز)

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه