تشک استوانه ای ژیمناستیک چیست و چه کاربردی دارد؟ 1403

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. تشک استوانه ای ژیمناستیک چیست و چه کاربردی دارد؟ 1403
تشک استوانه ای ژیمناستیک

تشک استوانه ای ژیمناستیک چیست و چرا باید به آن بپردازیم؟ اگر می‌خواهید دربارۀ این تشک و کاربردهایی که دارد بیشتر بدانید، اسپورت مگ شما را دعوت می‌کند تا انتهای این مقاله با ما باشید. در ابتدا از خودِ ورزش ژیمناستیک شروع می‌کنیم.

از ژیمناستیک چه می‌دانید؟

برای قدم گذاشتن روی تشک ژیمناستیک آماده باشید، البته نه از نوع تشک استوانه ای ژیمناستیک! می‌خواهیم سری بزنیم به دنیای فریبنده و مهیج ژیمناستیک. این ورزش پویا قلب علاقه‌مندان را در سرتاسر جهان به تسخیر خود درآورده است. با ما همراه باشید تا تاریخچه، ریشه و مشهورترین چهرۀ ژیمناستیک را بشناسیم. ما برای حرکت نیم پشتک و نیم وارو هنوز آمادگی نداریم ولی اگر شما می‌توانید خودتان را به چند حرکت مهمان کنید و بعد این مقاله را بخوانید.

ژیمناستیک یکی از ورزش‌ها محبوب در سراسر جهان است.

ژیمناستیک یکی از رایج‌ترین ورزش‌های جهانی است، بنابراین مرد یا زن، جوان یا پیر، توانا یا ناتوان می‌توانند در آن شرکت کنند زیرا سبک زندگی پُر فعالیت و مفرّحی را ترویج می‌کند و مهارت‌های حرکتی کلیدی را توسعه می‌دهد. احتمالا یکی از دلایلی که باید دربارۀ تشک استوانه ای ژیمناستیک هم بیشتر بدانیم، همین محبوبیت و رایج بودن این ورزش است.

قدرت بدنی، انعطاف‌پذیری، چابکی، هماهنگی و تعادل همگی از اجزای اصلی این ورزش هستند، از طرفی یادگیری و انجام دادن ورزشی همچون ژیمناستیک باعث ایجاد اعتماد به نفس، خلاقیت و مهارت لیدر بودن هم می‌شود، البته مانند همه ورزش‌های دیگر موجب سلامتی ذهن، روان و بدن هم می‌شود.

بیشتر بخوانید: انواع مدل لباس های ژیمناستیک دخترانه و پسرانه 

تاریخچۀ ورزش ژیمناستیک

ژیمناستیک تاریخی غنی و کهن دارد که به تمدن‌های باستانی مانند یونانی‌ها باز می‌گردد؛ تمدنی که آمادگی جسمانی و چابکی را جزء ضروری یک آموزش جامع می‌دانستند. این ورزش در طول زمان تکامل یافت و تمرینات ژیمناستیک ساختار یافته در آموزش نظامی در کشورهایی مانند آلمان گنجانده شد.

دو تن از موثرترین چهره‌های دنیای ژیمناستیک در قرن نوزدهم، یوهان کریستوف فردریش و فردریش لودویگ یان هستند، این دو نقش مهمی در رسمی کردن ژیمناستیک به عنوان یک رشته ایفا کردند. پایه و اساس مسابقات ژیمناستیک مدرن، روال‌ها و استاندارهایی که امروز در این ورزش می‌بینیم، مدیون تلاش‌های این دو می‌باشد.

Johann Christoph Friedrich Guts Muths را پدربزرگ ژیمناستیک می‌شمارند.
Johann Christoph Friedrich Guts Muths را پدربزرگ ژیمناستیک می‌شمارند.

با افزایش علاقه به ژیمناستیک در سطح جهانی، سازمان‌هایی مانند فدراسیون بین‌المللی ژیمناستیک (FIG) برای نظارت بر مسابقات رسمی و تعیین استانداردهایی برای داوری‌ در اجرای حرکات ژیمناستیک تأسیس شدند. امروزه، ژیمناستیک همچنان با ترکیبی از ورزش، هنر و اراده، مخاطبان را مجذوب و میخکوب خود می‌کند. تا اینجا هنوز نشانی از تشک استوانه ای ژیمناستیک نیست، چرا که این تشک ابتکار دنیای مدرن است.

منشاء واژۀ ژیمناستیک کجاست؟ 

آیا تا به امروز فکر کرده‌اید که کلمۀ “ژیمناستیک” از کجا آمده است؟ این اصطلاح ریشه در یونان باستان دارد و از کلمۀ یونانی “gymnos” به معنای برهنه گرفته شده است. در دوران باستان، تمرینات ژیمناستیک اغلب به صورت برهنه به عنوان ادای احترام به خدایان و به نمایش گذاشتن قدرت بدنی انجام می‌شد.

یونانیان معتقد بودند که پرورش یک بدن قوی به اندازۀ پرورش ذهن خلاق و سالم اهمیت دارد. ژیمناستیک نقشی حیاتی در سیستم آموزشی آنها داشت و بر تعادل، چابکی، قدرت و انعطاف‌پذیری تأکید زیادی داشت.

واژه ژیمناستیک، ریشه‌ای یونانی دارد.
واژه ژیمناستیک، ریشه‌ای یونانی دارد.

با گذشت زمان، ژیمناستیک به یک ورزش ساختاریافته با رشته‌های مختلف مانند ژیمناستیک هنری، ژیمناستیک ریتمیک و ترامپولین تبدیل شد. امروزه این ورزش، همچنان با ترکیبی از ورزش و هنر، مخاطبان را در سراسر جهان مجذوب خود می‌کند. تاریخ غنی و اهمیت فرهنگی و هنری ژیمناستیک آن را به چیزی فراتر از یک ورزش ساده تبدیل کرده است.

منبع

سیمون بایلز – Simone Biles

سیمون بایلز، یکی از مشهورترین ژیمناست‌های جهان است.

Simone BilesT مشهورترین ژیمناست جهان است.

او با مهارت‌های چشمگیری که در این ورزش دارد چندین مدال طلای المپیک و قهرمانی جهان را از آنِ خود کرده است. علاوه بر این به قدری در این ورزش مصمم است که آن را با مهارت‌ها و ارادۀ باورنکردنی خود به سطح جدیدی رسانده است. فداکاری و اشتیاق سیمون به ژیمناستیک، به ورزشکاران جوان بی‌شماری انگیزه داده تا راه او را دنبال کنند. سیمون الگوی بسیاری از علاقه‌مندان ورزش ژیمناستیک است و توجه گسترده‌ای را به ورزش ژیمناستیک جلب کرده است. او با شکستن رکوردها در این حوزه، ورزشکاران جوان بی‌شماری را در سرتاسر جهان برانگیخته تا رویاهای بزرگی داشته باشند و به اهداف خود در ژیمناستیک واقع‌بینانه نگاه کنند.

تجهیزات ژیمناستیک 

تجهیزات ژیمناستیک، بستگی به نوع آن و سطح مهارت ژیمناست‌ها دارد. هر وسیله یا دستگاهی به مهارت‌های متفاوتی نیاز دارد، بنابراین نوع تجهیزات نیز بر این اساس متفاوت خواهد بود. بعضی از این ابزارها به تعادل و هماهنگی نیاز دارد، بعضی به قدرت و استقامت و تعدادی به هر دوی این مهارت‌ها نیاز دارد. وسیله‌ای مثل تشک استوانه‌ ای ژیمناستیک هم اغلب برای آموزش استفاده می‌شود.

تجهیزات ژیمناستیک 

اما به طور کلی مهمترین تجهیزات ژیمناستیک عبارتند از:

 • متراز
 • بارگذارها
 • ترامپولین
 • کول
 • حلقه‌های ژیمناستیک
 • بالشتک
 • توپ ژیمناستیک
 • میز ژیمناستیک
 • مینی ترامپولین

بیشتر بخوانید: ترامپولین ورزشی چیست

تشک استوانه ای ژیمناستیک چیست؟

تشک استوانه ای ژیمناستیک هنگام آموزشِ مهارت‌های اصلی ورزش ژیمناستیک، نوعی تکیه‌گاه و پشتیبانی برای شخص فراهم می‌کند. این وسیله برای هر سنی یا هر سطحی از توانایی مناسب است و به همین علت به گزینه‌ای محبوب برای مهدکودک‌ها، پیش دبستانی‌ها، سالن‌های ورزشی و واحدهای فیزیوتراپی تبدیل شده است.

تشک استوانه ای ژیمناستیک یک ابزار تمرینی همه‌کاره است که برای تقویت تعادل، قدرت و انعطاف‌پذیری ورزشکاران طراحی شده است. بر خلاف تشک‌های تخت سنتی، تشک استوانه ای ژیمناستیک شکلی گرد دارد که تعادل و ثبات ژیمناست را به چالش می‌کشد.

تشک استوانه ای ژیمناستیک چیست

طراحی منحصر به فرد تشک استوانه ای ژیمناستیک به شما این امکان را می‌دهد تا طیف گسترده‌ای از تمرینات را انجام دهید، از حرکت‌های سادۀ نیازمند تعادل گرفته تا حرکات پیشرفته‌تر که هماهنگی و میزان کنترل شما را محک می‌زند. شما چه یک مبتدیِ در جستجوی بهبود مهارت‌های خود باشید، چه یک ورزشکار باتجربه که به دنبال چالش‌های جدید باشد، تشک استوانه ای ژیمناستیک برای تمرینات خلاقانۀ شما، یک وسیلۀ کاربردی و مفید است.

بافت فومی درون تشک استوانه ای با اندازۀ جمع و جور و ساختار سبکی که دارد، حمل و نقل و نگهداری از آن را آسان کرده است و آن را برای استفاده در منزل یا در سفر به یک گزینۀ عالی تبدیل کرده است.

متریال به کار رفته در تشک استوانه ای ژیمناستیک 

تشک استوانه ای ژیمناستیک معمولا از فوم فشرده و PVC بادوام و غیر سمی تولید می‌شود تا تمیز کردن و نگهداری از آنها راحت‌تر باشد. اما مهمترین ویژگی پوشش مقاوم آن است که به راحتی دچار سائیدگی و پارگی نخواهد شد. این تشک در رنگ‌های متنوعی تولید می‌شود. در برابر فشار وارد شده مقاوم هستند، پوسته پوسته نمی‌شوند و برای آماتورها و به ویژه حرکت پارکور مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بهترین تشک استوانه ای ژیمناستیک 

هنگامی که نوبت به انتخاب بهترین تشک استوانه ای ژیمناستیک برای تمرین روتین می‌رسد، به یاد داشته باشید که عواملی مانند کیفیت مواد، دوام، اندازه و قابل حمل بودن را حتما در نظر بگیرید. به دنبال تشک‌هایی باشید که تکیه‌گاه و ساپورت کافی برای تمرین و حرکات شما فراهم می‌کنند و در عین حال این فرصت را برای شما ایجاد می‌کنند تا انواع تمرینات را به راحتی انجام دهید.

برای خرید تجهیزات ورزشی، به ویژه تشک استوانه ای ژیمناستیک از هزینه کردن نترسید. در واقع خرید تجهیزات ورزشی نوعی سرمایه‌گذاری برای حفظ سلامت شما و جلوگیری از جراحت و صدمات حین حرکات ورزشی محسوب می‌شود. هر اندازه که در انتخاب این نوع تشک با دقت بیشتر دست به انتخاب بزنید، به همان اندازه میزان و کیفیت تمرینات شما بهتر و موثرتر خواهد بود.

بهترین تشک استوانه ای ژیمناستیک 

چه یک ورزشکار مبتدی یا یک ورزشکار باتجربه باشید، داشتن تجهیزات مناسب می‌تواند در رسیدن به اهداف تناسب اندام و پیشرفت حرفه‌ای شما تفاوت چشمگیری ایجاد کند. پس عاقلانه و هوشمندانه انتخاب کنید و از مزایای استفاده از تشک استوانه ای ژیمناستیک درجۀ یک بهره ببرید.

مزایای تشک استوانه ای ژیمناستیک 

همانطور که در ابتدای مقاله توضیح دادیم، تشک استوانه ای ژیمناستیک کاربردهای زیادی دارد که می‌تواند تمرینات شما را به سطح بالاتری برساند؛ از افزایش تعادل و هماهنگی گرفته تا افزودن یک چالش جدید به تمرینات. در سودمندی و کاربردی بودن این تشک‌ها هیچ شک و شبهه‌ای وجود ندارد.

در حوزۀ ژیمناستیک، تجهیزات مناسب فقط یک امر ضروری به شمار نمی‌رود بلکه پایه و اساس ایمنی و حفظ سلامت، توسعۀ مهارت‌ها و تونایی‌ها و موفقیت شما را هم تضمین می‌کند. در میان تجهیزات مختلفی که این ورزش نیاز دارد، تمرکز ما در این مقاله روی تشک استوانه ای ژیمناستیک است که به دلیل انعطاف‌پذیری و مزایای خاصی که دارند، از دیگر تجهیزات این ورزش پویا متمایز هستند.

این تشک‌ها برای پشتیبانی از طیف وسیعی از فعالیت‌ها طراحی شده است و برای حرکات آکروباتیک پیشرفته هم، ساپورت و تکیه‌گاه بی‌نظیری ارائه می‌دهند. شکل منحصربه‌فرد آن‌ها عملکرد ورزشکاران را افزایش می‌دهد و ژیمناست‌ها را قادر می‌سازد تا مهارت‌های خود را در محدودۀ حفاظت و مراقبت کامل به کار ببرند.

1- ایمنی و حفاظت

مهمترین و اولین مزیت استفاده از تشک استوانه ای ژیمناستیک، ایمنی قابل توجهی است که در طول جلسات تمرینی برای ژیمناست فراهم می‌کنند. این تشک‌ها با بافت نرم و انعظاف‌پذیری که دارند ضربات احتمالی را به حداقل می‌رساند، خطر آسیب‌هایی مانند رگ به رگ شدن، کشیدگی و شکستگی را به شدت کاهش می‌دهند. علاوه‌بر این، ثبات این تشک‌ها به جلوگیری از لغزش و افتادن ورزشکار کمک می‌کند، این مورد به ویژه در طول تمرینات تعادلی بیشتر رخ خواهد داد.

2- انعطاف‌پذیری 
انعطاف‌پذیری تشک استوانه ای ژیمناستیک فوق‌العاده است. همین مورد باعث شده این تشک فقط به ورزش ژیمناستیک محدود نشود، ورزش‌های دیگری مانند هنرهای رزمی و پارکور هم می‌توانند از این تشک استفاده کنند. این تشک‌ها سطح ایمنی را برای تمرین طیف وسیعی از حرکات فراهم می‌کنند.

3- دوام و نگهداری

خرید یک تشک استوانه ای ژیمناستیکِ با کیفیت بالا به معنای دستیابی به یک وسیلۀ بادوام است. همانطور که گفتیم این تشک‌ها از موادی ساخته شده‌اند که در برابر سایش و پارگی مقاوم هستند و باعث می‌شود تا در برابر استفادۀ مکرر بدون از دست دادن ویژگیِ محافظتی خود برای مدتهای طولانی قبل استفاده باشند. نگهداری این تشک‌ها از جمله تمیز کردن و ضد عفونی کردن، برای افزایش عمر این تشک‌ها و اطمینان از ادامۀ عملکرد بهینۀ آنها بسیار مهم است.

نکات کاربردی برای استفاده از تشک استوانه ای ژیمناستیک 

 • قرار دادن تشک استوانه ای 

در هنگام استفاده از تشک استوانه ای ژیمناستیک دقت کنید تا آن را روی یک سطح صاف و پایدار قرار دهید تا هنگام استفاده دچار حادثه نشوید. خاطرنشان می‌کنیم که تشک‌ها را از هر جسم برنده و تیزی که می‌تواند موجب پارگی تشک شود، دور کنید. این کار هم به حفظ تشک استوانه ای کمک می‌کند و هم به حفظ سلامتی شما.

 •  تمیز کردن تشک استوانه ای 

برای حفظ کیفیت و طول عمر تشک استوانه‌ ای ژیمناستیک، تمیز کردن منظم و اصولی نکتۀ مهمی است. پیشنهاد می‌کنیم با یک محلول تمیز کنندۀ ملایم شروع کنید. اجازه دهید تشک‌ها قبل از استفاده مجدد به طور کامل در هوا خشک شوند تا از رشد کپک یا هر نوع باکتری دیگر جلوگیری شود.
سعی کنید از محلول‌هایی استفاده کنید که نه تنها به تشک آسیبی نمی‌رساند، بلکه برای ورزشکاران هم خطری نداشته باشد.

 • نگهداری طولانی مدت

در مقالات دیگر اسپورت مگ اشاره کردیم که نگهداری صحیح تجهیزات ورزشی و به ویژه تشک استوانه ای ژیمناستیک که موضوع این مقاله است حفظ شکل و عملکرد آنهاست. در صورت عدم استفاده، تشک‌ها را در مکانی خشک و دارای تهویۀ مناسب نگهداری کنید. به طور مثال می‌توانید قفسه‌هایی را برای نگهداری این نوع تشک‌ها در نظر بگیرید. به این ترتیب هم تشک‌ها فضای داخلی انجام تمرینات را اشغال نمی‌کند و هم اینکه دسترسی به آنها در استفادۀ بعدی برای ورزشکاران راحت‌تر است.

مزایای تشک استوانه ای ژیمناستیک 

نحوۀ انتخاب تشک ژیمناستیک مناسب

درک این نکته مهم است که همۀ تشک‌های ژیمناستیک کیفیت و عملکرد یکسانی ندارند. خرید یک تشک با کیفیت پایین نه تنها شانس نامناسب بودن تشک را افزایش می‌دهد، بلکه در واقع می‌تواند ژیمناست‌ها را در معرض خطر آسیب‌دیدگی قرار دهد. به همین علت تصمیم گرفتیم نکات مهمی که هنگام خرید تشک ژیمناستیک باید به آنها فکر کنید را با شما با اشتراک بگذاریم:

چه استفاده‌ای از تشک دارید؟

قبل از خرید تشک، به نوع استفاده و کیفیتی که نیاز دارید فکر کنید. به عنوان مثال اگر به دنبال تشکی برای جذب ضربه به هنگام فرود آمدن ژیمناست‌ها یا انتهای خط خرک هستید، به تشکی نیاز دارید که بسیار متفاوت از آن چیزی است که برای تمرینات روی زمین استفاده می‌شود.
سن ژیمناست‌هایی که از تشک استفاده می‌کنند، تعداد دفعاتی که به تشک نیاز می‌شود، فعالیت‌هایی که ژیمناست‌ها انجام می‌دهند و میزان کلی ضربه‌ای که تشک باید جذب کند، بسیار مهم است. حتی میزان مبتدی یا حرفه‌ای بودن هم را باید در نظر بگیرید. به طور نمونه همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، تشک استوانه ای ژیمناستیک در تمرینات آموزشی بیشتر کاربرد دارد.

ضخامت

به طور کلی، هرچه تشک ضخیم‌تر باشد، ضربه‌گیری بیشتری را فراهم می‌کند، اگرچه مواد خاص استفاده شده در تشک نیز در این امر نقش دارند. ما قبلا به مواد مورد استفاده در تشک استوانه ای ژیمناستیک اشاره کردیم.

ماندگاری

قطعا شما دوست ندارید تشکی را انتخاب کنید که بعد از مدت کوتاهی غیرقابل استفاده باشد. خواه یک تشک ساده باشد خواه یک تشک استوانه ای ژیمناستیک. انتخاب یک تشک با کیفیت بالا به این معنی است که از دوام بیشتر و در نتیجه محصولی با ماندگاری بیشتر لذت خواهید برد. یکی از دلایل اصلی عدم خرید تشک‌های ورزشی ارزان قیمت این است که آنها ماندگاری بالایی ندارند.

انعطاف‌پذیری

در مورد تشک استوانه‌ ای ژیمناستیک گفتیم که انعطاف پذیری نقش مهمی دارد. این موضوع درمورد همۀ انواع دیگر تشک‌ها هم صدق می‌کند.

منبع

سخن پایانی

با توجه به نیازهای ژیمناست‌ها، چه مبتدیانی که نیاز به ساپورت بیشتری دارند تا ورزشکاران حرفه‌ای که به حداکثر ثبات و تعادل نیاز دارند، واضح است که انتخاب تشک ژیمناستیک مناسب برای دستیابی به ایمنی و عملکرد مطلوب بسیار مهم است. اگرچه تشک‌های مورد استفاده در ژیمناستیک فقط به تشک استوانه‌ ای ژیمناستیک محدود نمی‌شوند، ولی این مدل کاربردهای زیادی دارد و در ورزش‌های دیگری هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این مقاله ما سعی کردیم کلیاتی از ورزش ژیمناستیک، منشاء این واژه و همین طور انواع تجهیزاتی که در این ورزش مورد استفاده قرار می‌گیرد، دیدگاهی کلی از این ورزش پویا که ترکیبی از تعادل و قدرت است به شما ارائه کنیم.

نکاتی پیرامون مراقبت و نگهداری از تشک استوانه‌ ای ژیمناستیک بیان کردیم که موجب طول عمر این وسیلۀ ارزشمند می‌شود. یادآوری می‌کنیم که خرید تجهیزات درست و باکیفیت برای هر ورزشی، در واقع سرمایه‌گذاری روی سلامت ورزشکاران است. در نتیجه هنگام خرید تجهیزات ورزشی دقت داشته باشید تا کیفیت را قربانی قیمت نکنید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

آگهی های اخیر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه