قوانین پینگ پنگ در 2024

افرادی که تمایل دارند پینگ پنگ را به تازگی آغاز کنند باید حتما در ابتدا تمامی قوانین پینگ پنگ و همچنین خطاهای پینگ پنگ را به طور کامل یاد بگیرند. پینگ پنگ از جمله ورزش‌هایی است که به تجهیزات و وسایل چندان زیادی نیاز ندارد. در واقع شما با کمک دو راکت و یک توپ و همچنین یک میز تنیس می‌توانید این بازی را انجام دهید. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با مهم‌ترین  قوانین این بازی آشنا کنیم، پس پیشنهاد می‌کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

قوانین پینگ پنگ چیست

پینگ پنگ از جمله ورزش‌های مورد علاقه بسیاری از افراد است که دارای قوانین خاصی است و در ادامه شما را با مهم‌ترین آن‌‌ها آشنا خواهیم کرد.

قوانین پینگ پنگ چیست

قوانین و مقررات مربوط به راکت پینگ پنگ

از مهم‌ترین قوانین پینگ پنگ می‌توان به قوانین موجود و مربوط به راکت اشاره کرد. با دقت به قوانین و مقررات مربوط به راکت، در مسابقات جهانی بازیکن نباید از راکت بدون روکش استفاده کند و همچنین حتما باید هر دو طرف راکت توسط یک رویه ساخته شده از پلاستیک پوشیده شده باشد.

از جمله دیگر ویژگی‌هایی که یک راکت باید داشته باشد، می‌توان به این مورد اشاره کرد که قسمت رویه راکت باید دارای رنگ مشکی باشد و دیگر قسمت آن رنگ قرمز داشته باشد.

اگر که فقط از یک رویه راکت استفاده می‌کنید، رنگ آن می‌تواند قرمز و یا مشکی باشد، اما دیگر طرف راکت نباید هیچ رنگی داشته باشد و یا رنگی مخالف با دیگری داشته باشد. لازم به ذکر است که بین لاستیک سیاه و لاستیک قرمز راکت‌ تفاوت‌هایی وجود دارد.

به این نکته مهم نیز توجه کنید که رویه راکت بدون رنگ را نمی‌توانید برای ضربه زدن در بازی  به کار ببرید. راکت رویه‌ها همچنین باید مورد تایید ITTF باشد و به عبارتی در نزدیک لبه راکت و قسمت بالای دسته آن باید ITTF حک شده باشد. در واقع این لوگو نشان دهنده تاییدیه روکش راکت می‌باشد.

بیشتر بخوانید: چرا باید از مرکز پخش لوازم ورزشی خرید عمده کنیم؟

قوانین و مقررات مربوط به راکت پینگ پنگ

تغییر راکت در حین مسابقه

در هنگام برگزاری مسابقه بازیکنان تنها در صورتی می‌توانند اقدام به تعویض راکت‌های خود کنند که به مقدار زیادی آسیب و ضربه دیده باشند و دیگر بازیکن نتواند از راکت مورد نظر استفاده کند. اگر به بازیکن اجازه تعویض راکت داده شود، باید پیش از آغاز ست مجدد راکت جدید را به داور و یا حریف نشان دهد، حتی اگر این امر با درخواست حریف برای دیدن راکت انجام شود.

خراب شدن راکت

نکته مهم دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که رویه لاستیکی راکت به غیر از لبه‌ها به هیچ عنوان نباید آثاری از زدگی و یا پارگی داشته باشند. اگر که توپ به این بخش‌های تغییر داده شده برخورد داشته باشد موجب می‌شود که در زمان بازی توپ از مسیر اصلی خود خارج شده و عملکرد خوبی نداشته باشد. راکت‌ها باید قبل از آغاز بازی توسط داور مورد تایید قرار بگیرند.

ارتفاع تور

از جمله بخش‌های مهم دیگری که قوانین پینگ پنگ آن‌ها را شامل می‌شود می‌توان به ارتفاع تور اشاره کرد. همان‌طور که می‌دانید پینگ پنگ ورزشی بسیار پرتکاپو و هیجان انگیز می‌باشد که پیش از بازی باید حتما تمام مقدمات آن به درستی فراهم شده باشند.

بر اساس قوانین پینگ پنگ ارتفاع تور تنیس روی میز باید ۲۵/۱۵ متر از سطح میز بالاتر قرار گرفته باشد. به همین دلیل نیز پیش از شروع تمرین و یا مسابقه لازم است تا سرعت دو طرف تور و یا حتی وسط آن به درستی بررسی شود تا مطمئن شوید که میزان ارتفاع تور به درستی انتخاب شده است.

برخورد کردن با میز

در زمان بازی ممکن است با شدت بسیار زیادی به توپ ضربه بزنید که در این حین این احتمال وجود دارد که میز تکان بخورد. به طور کلی بر اساس قوانین پینگ پنگ اگر که میز تکان نخورد، هیچ نوع خطایی به وجود نخواهد آمد، اما با این وجود گاهی اوقات ممکن است بازیکن با وارد کردن ضربه به توپ و به صورت غیر عمد میز را تکان دهد که این امر می‌تواند موجب شود امتیاز از آن‌ها کسر شود.

همچنین در صورتی که از میزهای تنیس دارای غلتک استفاده می‌شود، ترمز‌های آن را با دقت چک کنید‌، چرا که این امر از حرکت ناگهانی میز جلوگیری می‌کند‌.

مقررات سرویس

پینگ پنگ مانند ورزش والیبال دارای سرویس است با این تفاوت که این امر در رشته ورزشی والیبال با کمک دست انجام می‌شود اما در پینگ پنگ با کمک راکت و توپ سرویس می‌زنند. بنابراین از جمله قوانین پینگ پنگ این است که سرویس باید با کمک راکت و توپ زده شود.

بیشتر بخوانید: وسایل مورد نیاز ورزش پیلاتس

مشخص بودن توپ در هنگام زدن سرویس

مشخص بودن توپ در هنگام زدن سرویس

از موارد قوانین پینگ پنگ این است که در زمان زدن سرویس گیرنده و یا حریف باید بتواند به خوبی توپ را ببیند و بازیکن از هر نوع حرکتی که موجب می‌شود توپ مخفی شده باشد و یا به عبارتی بهتر حریف نتواند توپ را به وضوح ببیند، خودداری کند. لازم به ذکر است که اگر بنا به هر دلیلی گیرنده و یا حریف در یک موقعیتی باشد که نتواند توپ را به درستی مشاهده کند این کار خطا به شمار رفته و باید از بازیکن امتیاز کسر شود.

پیش از سرویس زدن باید توپ پینگ پنگ پرتاب شود

از جمله دیگر قوانین پینگ پنگ مربوط به سرویس زدن باید به این مورد اشاره کرد که در زمان پرتاب کردن توپ، بازیکن باید آن را تا یک ارتفاع 16 سانتی‌متری به سمت بالا پرتاب کند‌ بالا بردن توپ با کمک دست تا شانه و ضربه زدن به آن در هنگامی که پایین می‌آید کار بسیار اشتباه و غیر قانونی بوده و برای آن از بازیکن خطا گرفته خواهد شد.

بر اساس قوانین پینگ پنگ روش درست زدن سرویس به این صورت می‌باشد که توپ را بدون چرخش به بالا پرتاب کرده و در زمان فرود آمدن آن‌ها به زمین به آن ضربه وارد و سرویس را بزنند. همچنین توپ باید در زمان سرویس زدن در بالای میز و پس از خط پایان قرار گرفته باشد و هیچ اهمیتی ندارد که راکت دیده شود یا خیر و حتی می‌توانید راکت را در زیر میز نیز قرار دهید.

پیش از سرویس زدن باید توپ پینگ پنگ پرتاب شود

جلوگیری از حرکت کردن توپ

بر اساس قوانین پینگ پنگ زمانی که توپ از سطح میز بالاتر قرار گرفته شود و یا در حال زمان حرکت به زمین نرسیده باشد، بازیکن نمی‌تواند توپ را توسط راکت و یا بدن خود لمس کند‌. البته اگر که توپ از خط کناری عبور کرده باشد و از میز دور شود هیچ ایرادی وجود ندارد که بازیکن توپ را لمس کند‌.

پیش از آغاز بازی شیر و خط کنید

هنگامی که قبل از شروع بازی شما شیر یا خط کنید، برنده به طور کلی می‌تواند سه انتخاب زیر را داشته باشد:

 • سرویس زدن
 • دریافت کردن سرویس
 • زمین بازی

زمانی که برنده شیر یا خط یکی از موارد ذکر شده را انتخاب کند، بازنده باید سایر گزینه‌های دیگر را انتخاب نماید. هنگامی که برنده قصد داشته باشد سرویس بزند و یا دریافت را انجام دهد، بازنده نیز می‌تواند زمین بازی را انتخاب نماید. اگر برنده تصمیم گرفته باشد که زمین بازی را انتخاب کند، بازند می‌تواند سرویس و یا دریافت را انتخاب کند.

بیشتر بخوانید: راهنمایی برای مرکز پخش لوازم ورزشی مناسب: اصول و معیارها 

پینگ پنگ

تغییر دادن زمین بازی

اگر که مسابقه به ست آخر رسیده شده باشد بر اساس قوانین پینگ پنگ اولین بازیکنی که به امتیاز پنجم رسیده است باید زمین بازی را عوض کند. در صورتی که در زمان مقرر شده بازیکن و داور تغییر دادن زمین بازی را فراموش کرده باشند، امتیازها به همان حالت خود باقی خواهند ماند و فقط بازیکنان جای خود را تغییر می‌دهند و پس از آن ادامه بازی انجام خواهد شد.

ضربه زدن به توپ

بازیکنان می‌توانند برای ضربه زدن به توپ از انگشتان، دسته و یا ار بخش دیگری از راکت و مچ دست استفاده کنند. بدین منظور طبق قوانین پینگ پنگ بازیکن می‌تواند برای زدن ضربه به توپ از پشت و دسته راکت و همچنین لبه راکت به جای لاستیک لبه استفاده کند.

مدت زمان استراحت

لازم به ذکر است که پایان هر ست بازیکنان می‌توانند به مدت یک دقیقه استراحت کنند که در این هنگام باید مواظب باشند که راکت را بر روی میز جا نگذارند. چرا که تنها زمانی مجاز هستند این کار را انجام دهند که داور به آن‌ها اجازه داده باشد و در غیر این صورت خطا برای آن‌ها گرفته خواهد شد.

توقف موقتی بازی

در زمان مسابقه هر بازیکن می‌تواند تنها یک بار توقف موقت را از داور درخواست کند و آن هم حداکثر به میزان یک دقیقه خواهد بود. در صورتی که بازیکن سریع‌تر از یک دقیقه آماده شود، می‌توانید بازی را مجددا شروع کنید. اشخاصی که در این رشته ورزشی فعالیت می‌کنند لازم است تا این قوانین پینگ پنگ را به طور کامل رعایت کنند. در ادامه شما را با خطاهای پینگ پنگ آشنا خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: نردبان چابکی چیست و چه فواید و انواعی دارد 

خطاهای پینگ پنگ

خطاهای پینگ پنگ

در این بازی ممکن است خطاهای مختلفی ایجاد شود. از جمله خطاهای پینگ پنگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برخورد مداوم توپ به میز یک بازیکن به عنوان خطا حساب می‌شود.
 • ضربه زدن به توپ ارسال شده از سمت حریف با راکت پیش از برخورد با میز یکی دیگر از خطاهای پینگ پنگ به شمار می‌رود.
 • اگر یک بازیکن دو بار متوالی به یک توپ ضربه وارد کند، خطا برای وی گرفته خواهد شد.
 • برخورد کردن توپ با را‌کت و دسته مجاز بوده اما اگر به پایین‌تر از مچ دست برخورد داشته باشد به عنوان یکی دیگر از خطاهای پینگ پنگ گرفته خواهد شد‌.
 • تکان خوردن میز در جهت حرکت توپ مجاز نخواهد بود.
 • ضربه زدن به توپ خارج از نوبت به عنوان خطا حساب می‌شود.
 • برخورد کردن توپ به جایی به جز تور  پایه‌های تور و یا قسمت حریف به عنوان خطا به شمار می‌رود.
 • راکت بازیکن اگر که با تور و یا خود او تماس پیدا کند به عنوان یکی از خطاهای پینگ پنگ به حساب می‌آید.

سخن پایانی

امروزه بازی پینگ پنگ به دلیل هیجانی که دارد طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است و افراد مختلف با رده‌های سنی متفاوت می‌توانند این بازی را انجام دهند. اما پیش از اقدام به انجام این بازی لازم است تا با قوانین پینگ پنگ و خطاهای پینگ پنگ به طور کامل آشنا شده تا بتوان بهترین عملکرد را داشته باشید‌. به همین دلیل در این مقاله سعی کردیم شما را با این قوانین و خطاهای رایج آشنا کنیم.

pongfit

3.8/5 - (6 امتیاز)

نظر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه