نردبان چابکی چیست و چه فواید و انواعی دارد (جامع2024)

زمانی که صحبت از بهبود و افزایش سرعت حرکت می‌شود، نردبان چابکی که به نام نردبان تمرینی نیز معروف است، به عنوان یکی از بهترین تجهیزات برای این امر معرفی می‌شود. بر خلاف تصوری که اغلب افراد نسبت به این وسیله دارند اما نردبان چابکی نه تنها توسط ورزشکاران حرفه‌ای بلکه فوتبالیست‌ها، والیبالیست‌ها و یا حتی افراد عادی نیز می‌توانند از آن استفاده کنند.

این نوع از تجهیزات ورزشی برای استفاده در خانه و باشگاه بسیار مقرون به صرفه هستند و علاوه بر آن با وجود سوزاندن کالری اما به طور همزمان باعث بهبود سرعت، چابکی، تعادل، قدرت عضلات و انعطاف پذیری شما می‌شود و برای داشتن یک بدن سالم و البته پر قدرت بسیار کمک کننده می‌باشد. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با انواع نردبان چابکی و همچنین فواید نردبان چابکی آشنا کنیم‌ و نکات مهمی در این زمینه برای شما ارائه دهیم‌.

نردبان چابکی چیست

پیش از اینکه شما را با فواید نردبان چابکی و انواع آن آشنا کنیم، در ابتدا قصد داریم برای شما شرح دهیم که نردبان چابکی چیست. نردبان چابکی که به انگلیسی به نام Agility ladder معروف است، در اصل نوعی وسیله ورزشی برای تمرین کردن در بسیاری از رشته‌های ورزشی شناخته شده است.

این نردبان دارای چند پلکان مشابه به نردبان‌های معمولی است که در یک میزان فاصله مشخصی از یکدیگر قرار گرفته‌اند و به شما این امکان را می‌دهند تا با صعود و نزول، تمرینات مختلفی برای بهبود کیفیت بدنی خود انجام دهید.

از جمله فواید نردبان چابکی در واقع این است که به عنوان یک راه برای تقویت کردن عضلات، مفاصل، رباط‌ها و تاندون‌ها و البته به عنوان یک عامل مهم برای ارتباط برقرار کردن بین مغز و دیگر اندام‌های حرکتی شناخته می‌شود. علاوه بر این باعث بهبود تعادل، افزایش دقت، سرعت و توانایی انجام دادن انواع تمرینات ورزشی نیز می‌شود. انواع نردبان چابکی عمدتا دارای وزن کمی هستند و در هر مکانی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

اصول کار این وسیله در واقع ایجاد هماهنگی بین اعصاب، عضله و سرعت در کنار هم است. لازم است به این نکته نیز اشاره کنیم که با کمک این وسیله می‌توانید آمادگی جسمانی خود را افزایش دهید و از آن در ورزش‌های مختلف اعم از فوتبال، والیبال و یا حتی ایروبیک استفاده کنید. علاوه بر این نردبان چابکی برای تکنیک‌های پرش و یا حرکات توانبخشی و چابکی نیز قابل استفاده می‌باشد.

بیشتر بخوانید: نردبان چابکی ورزشی (قیمت و خرید عمده از تولیدی های ایرانی)

نردبان چابکی چیست

چه کسانی می‌توانند از نردبان چابکی استفاده کنند؟

تمرین کردن با انواع نردبان چابکی برای همه‌ی ورزشکاران که به پاهای قوی، هماهنگی و همچنین سرعت عمل بالایی نیاز دارند، می‌تواند مجاز باشد. در واقع این ورزشکاران می‌توانند ورزشکاران رشته‌های مختلفی اعم از فوتبال، بسکتبال، تنیس، فوتبال آمریکایی و یا حتی ورزش رزمی باشند. جالب است بدانید که حتی در ارتش نیز برای افزایش و بهبود عملکرد صحیح رزمی و تناسب اندام از نردبان چابکی استفاده می‌کنند و تمرینات مختلف مربوط به آن را انجام می‌دهند.

بیشتر بخوانید:معایب کفپوش پی وی سی

مزایای استفاده از نردبان چابکی

تمرین کردن با نردبان چابکی علاوه بر اینکه موجب لاغر و قوی شدن بدن می‌شود، فواید بسیار زیاد دیگری نیز دارد. در واقع شما با تمرین کردن با این نردبان نه تنهای حال و هوای بهتری پیدا خواهید کرد بلکه اعتماد به نفستان نیز به مقدار بسیار قابل توجهی افزایش می‌یابد. علاوه بر این از دیگر فواید نردبان چابکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- بهبود تعادل و هماهنگی

از جمله فواید نردبان چابکی می‌توان به این امر اشاره کرد که تمرین کردن با آن با ویژه با انجام دادم مستمر حرکت پا قیچی موجب می‌شود تعادل همزمان با انجام حرکات سریع و دینامیکی را بهبود دهد. استارت‌های انفجاری و یا توقف‌های سریع و مداوم باعث می‌شود که بدن عملکرد بسیار ساده‌تری داشته باشد. بدون شک این وضعیت موجب می‌شود تعادل و هماهنگی بدن شما بهبود پیدا کند چرا که اندام‌های بدن هماهنگی بیشتر و بهتری با یکدیگر خواهند داشت.

2- ایجاد ارتباط سریع‌تر ذهن با جسم

از جمله فواید نردبان چابکی این است که تمرینات چابکی عمدتا موجب تحریک بدن برای ارائه واکنش‌های سریع‌تر نسبت به محرک‌های پیش بینی نشده می‌شوند. با تمرین کردن و تکرار مداوم، بدن سیال خواهد شد و انتقال‌ها به سادگی و هماهنگی بیشتری انجام خواهند شد که در نتیجه آن بدن با شناسایی محرک‌های پیش بینی نشده توسط ذهن و یا مغز، واکنش نشان خواهد داد.

مزایای استفاده از نردبان چابکی

3- جلوگیری از مصدومیت

یکی دیگر از مهم‌ترین فواید نردبان چابکی این است که انجام پیوسته تمرینات با کمک آن به بهبود انعطاف پذیری، هماهنگی، تقویت عضلات پشت و فلکسور و لگن و همچنین افزایش هماهنگی کمک می‌کند. این موارد در نهایت موجب می‌شوند احتمال مصدومیت در هنگام انجام تمرینات بسیار کاهش یابند.

دیگر مزایا و فواید نردبان چابکی

  • تقویت عضلات: تمرینات با نردبان چابکی باعث تقویت عضلات پایینی بدن از جمله ران و پا می‌شود.
  • افزایش سرعت و دقت: از جمله دیگر فواید نردبان چابکی می‌توان به افزایش دقت و همچنین حفظ سرعت و توانایی انجام حرکات چابک اشاره کرد.
  • سوزاندن چربی: تمرین کردن با نردبان چابکی موجب سوزاندن چربی‌های اضافه در بدن شده و متابولیسم بدن را نیز افزایش می‌دهد.
  • بهبود سلامتی قلب و عروق: از جمله فواید نردبان چابکی این است که تمرین کردن با آن موجب بهبود سلامتی قلب و عروق و البته افزایش پایداری قلبی و همچنین بهبود تنفس می‌شود.
  • بهبود کارایی ورزشی: از جمله مهم‌ترین فواید نردبان چابکی می‌توان به این امر اشاره کرد که موجب بهبود کارایی و عملکرد ورزشی شما شده و همچنین قدرت و برنامه‌ریزی حرکات شما را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: انواع کفپوش تاتامی

انواع نردبان چابکی

اکنون که با نردبان چابکی و همچنین فواید نردبان چابکی آشنا شدید، در این قسمت قصد داریم شما را با انواع نردبان چابکی آشنا کنیم. در واقع امروز انواع مختلف و متعددی از نردبان‌ها وارد بازار شده‌اند که هر کدام دارای ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاصی است. در واقع نردبان‌های چابکی بر اساس قابلیت‌ها مختلفی که می‌توانند داشته باشند به دسته‌بندی‌های مختلفی نیز تقسیم شده‌اند که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

1- انواع نردبان چابکی از نظر تعداد پله‌ها

امروزه انواع نردبان چابکی وجود دارد که از نظر تعداد پله‌ها با یکدیگر تفاوت دارند. اغلب نردبان‌های چابکی عمدتا ارتفاع یکسانی داشته که تقریبا 5 تا 6 متر هستند. تنها تفاوتی که بین نردبان‌ها وجود دارند تعداد پله‌های آن‌ها می‌باشد. با این وجود که برخی از نردبان‌ها تنها 8 پله دارند اما برخی دیگر به 12 یا 16پله مجهز می‌شوند. نردبان‌های دارای تعداد پله‌های بیشتر به طبع فاصله گذاری کمتری نیز دارد و عمدتا برای افراد و ورزشکاران حرفه‌ای توصیه می‌شوند.

در صورتی که نردبان مناسب برای اشخاصی که تازه کار هستند نوعی است که پله‌های کمتری و همچنین فاصله گذاری بیشتری داشته باشد. البته علاوه بر این میزان پله‌ها بر اساس فضای قابل دسترسی در محیط کاری و یا منزل نیز مشخص می‌شوند. به عنوان مثال در صورتی که در محیط کار و یا منزل شما فضای زیادی ندارید، بهتر است از یک نردبانی استفاده کنید که تعداد پله‌های کمی داشته باشد و فضای زیادی را اشغال نکند.

انواع نردبان چابکی

2- انواع نردبان چابکی از لحاظ مواد تشکیل دهنده

عمدتا نردبان‌های چابکی از مواد با دوام و ماندگاری ساخته می‌شوند، چرا که ممکن است پایتان بر روی آن و یا نزدیک به آن قرار گرفته شود. اغلب انواع نردبان چابکی از جنس نایلون ساخته می‌شوند که برخی از آن‌ها دوام و ماندگاری بیشتری نسبت به دیگر مدل‌ها دارند‌.

پله‌ها نیز عمدتا از جنس پلاستیک ساخته می‌شوند، اما برخی از انواع نردبان چابکی موجود در بازار از پلاستیک با دوام و محکمی ساخته می‌شوند که دارای انعطاف پذیری بیشتری نیز است. البته لازم به ذکر است که نردبان‌های نخی نیز وارد بازار شده‌اند که ماندگاری و دوام آن‌ها در مقایسه با نوع پلاستیکی کمتر می‌باشد.

3- انواع نردبان‌های چابکی از نظر طول

انواع نردبان چابکی در طول‌های متفاوتی و از 2 متر تا 10 متر ساخته و تولید می‌شود. علاوه بر این شما باید تصمیم بگیرید که قصد دارید آن را در فضای سربسته و یا فضای باز به کار ببرید و به عبارتی برای تمرین کردن به چه میزان فضا نیاز خواهید داشت. در صورتی که می‌خواهید تمرینات پیوسته‌ای داشته باشید، بهتر است نردبان‌های 6 تا 9 متری خریداری کنید. البته لازم است بدانید که اغلب نردبان‌های چابکی که در بازار وجود دارند 4.5 یا 9 متری می‌باشند.

4- انواع نردبان‌های چابکی از نظر قابلیت تنظیم

در صورتی که قصد دارید از نردبان برای تمرین استفاده کنید که دارای فاصله‌های مختلف و متعددی در بین پله‌ها باشد، پس باید از بین انواع نردبان چابکی نوعی را انتخاب کنید که قابلیت تنظیم داشته باشند. بعضی از نردبان‌های چابکی قابلیت تنظیم ثابت دارند.

سایر نردبان‌ها نیز این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهند تا به صورت آزادانه پله‌ها را حرکت دهید. اما اگر از نردبان تنها برای تمرینات معمولی استفاده می‌کنید، بهتر است نوعی را انتخاب و خریداری کنید که قابلیت تنظیم ندارد. این نوع نردبان‌ها دارای ساختار بهتری هستند و تمرین کردن با آن‌ها بسیار راحت انجام می‌شود.

مزایا و فواید نردبان چابکی

5- انواع نردبان‌های چابکی از نظر قابلیت حمل

اغلب انواع نردبان چابکی موجود در بازار پله‌های باریکی دارند تا بتوانید به سرعت آن‌ها را جا‌به‌جا کنید‌. اما با این وجود هنوز مدل‌های وجود دارند که پله‌های گرد و بزرگی دارند که ممکن است فضای زیادی اشغال کنند. این نوع نردبان‌ها نسبت به نوع دارای پله‌های باریک، سنگین‌تر هستند. در صورتی که در مکان‌های مختلفی تمرین خود را انجام می‌دهید و قصد دارید نردبان را با خود همراه داشته باشید، بهتر است نوعی را انتخاب و خریداری کنید که قابلیت حمل داشته باشند.

سخن پایانی

امروزه تجهیزات ورزشی بسیار زیاد و متنوعی وجود دارند که هر یک علاوه بر داشتن ویژگی‌های منحصر به فرد، اثرات و مزایای خاصی نیز دارند. نردبان چابکی از جمله تجهیزات ورزشی است ‌که کاربردهای بسیار زیادی دارد و از جمله فواید آن می‌توان به بهبود عملکرد بدن اشاره کرد. به همین دلیل در این مقاله سعی کردیم علاوه بر فواید نردبان چابکی شما را با انواع نردبان چابکی آشنا کنیم.

به این نوشته امتیاز دهید-:)

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه