انواع کفپوش تاتامی | معرفی در سال 2024

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. انواع کفپوش تاتامی | معرفی در سال 2024
انواع کفپوش تاتامی
5/5 - (1 امتیاز)

انواع کفپوش تاتامی از فوم فشرده تولید می شوند. کفپوش های تاتامی برای مکان هایی که به دلایلی نیاز به یک سطح نرم دارند، انتخاب بسیار مناسبی می باشد. این کفپوش ها بسیار سبک و انعطاف پذیر می باشند و به راحتی قابل نصب در هر فضای بسته و سر پوشیده ای هستند.

کفپوش های تاتامی بیشتر در باشگاه های ورزشی و بدنسازی و مهدکودک ها و خانه سالمندان مورد استفاده قرار می گیرند تا افراد به هنگام زمین خوردن آسیبی نبینند. برای ساخت و تولید کفپوش های تاتامی از نوعی فوم معروف به نام EVA استفاده می شود.

این فوم با انواع مختلف فوم پلی اتیلن ترکیب می شود و در طراحی های شکیل و پازلی شکل روانه بازار می شود. قبل از خرید انواع مختلف کفپوش های تاتامی باید یک سری نکات بسیار مهم را بدانید تا هنگام خرید بتوانید بهترین و مناسب ترین کفپوش تاتامی را برای مکان مورد نظر خود انتخاب و خریداری کنید.

به همین دلیل در ادامه ی این مقاله قصد داریم به معرفی انواع کفپوش تاتامی بپردازیم و در خصوص ویژگی ها و کاربرد های متنوع این کفپوش ها نیز صحبت کنیم. برای آشنایی بیشتر با انواع مختلف کفپوش های تاتامی با ما همراه باشید.

معرفی انواع کفپوش تاتامی

معرفی انواع کفپوش تاتامی

انواع کفپوش تاتامی در دو نوع ساده و طرحدار تولید و به بازار عرضه می شوند. از نوع طرحدار این کفپوش بیشتر برای اتاق کودکان و مهدکودک ها استفاده می شود که دارای طرح گل، حروف و اعداد و… می باشد. از نوع ساده این کفپوش که خود دارای رنگ بندی های متنوعی می باشد بیشتر در باشگاه های ورزشی و سالن های ورزشی استفاده می شوند.

بیشتر بخوانید: کفپوش تاتامی باشگاه ورزشی خرید عمده کفپوش تاتامی از تولیدی

کفپوش تاتامی مهدکودک ها و اتاق کودکان

کفپوش های تاتامی اتاق کودک دارای حالت ارتجاعی و انعطاف پذیری بسیار بیشتری نسبت به دیگر کفپوش ها هستند. با توجه به این نکته مهم که کودکان بسیار بازیگوش و پر تحرک هستند لازم است در اتاق کودکان و مهدکودک ها از کفپوش هایی با قابلیت های مناسب استفاده شود.

در مکان های نگهداری کودکان و اتاق کودک، کفپوش تاتامی یک کفپوش ایده آل می باشد. زیرا این نوع کفپوش ضربه گیر بسیار خوبی می باشد و به هنگام افتادن کودکان از وارد شدن فشار به اعضای بدن آن ها پیشگیری می کند.

درست است که به این نوع کفپوش تاتامی، کفپوش تاتامی کودک می گویند اما در بسیاری از خانه های سالمندان و اتاق افراد مسن و یا افراد معلول و دارای مشکلات حرکتی نیز از کفپوش تاتامی استفاده می شود. انواع کفپوش تاتامی از آسیب دیدگی جدی ناشی از سقوط افراد پیشگیری می کنند.

به طور کلی نصب کفپوش تاتامی در اتاق سالمندان و کودکان به عنوان یک عامل بازدارنده توصیه می شود.

کفپوش تاتامی باشگاه ورزشی

کفپوش های تاتامی ورزشی در مقایسه با کفپوش های تاتامی مهد کودک و اتاق های بازی کودکان دارای حالت ارتجاعی کمتری می باشند.

از نظر ضخامت و محکم بودن نیز کفپوش تاتامی باشگاه ورزشی از کیفیت بیشتری برخوردار است و دارای استاندارد های لازم برای رشته های ورزشی مختلف می باشد و برای هر رشته ورزشی باید کفپوش تاتامی مخصوص به همان رشته ورزشی را خریداری کرد. به عنوان مثال کفپوش تاتامی ایروبیک با کفپوش تاتامی جودو و رزمی از نظر ضخامت متفاوت می باشد.

کاربرد انواع کفپوش تاتامی

کاربرد انواع کفپوش تاتامی

کفپوش های تاتامی دارای کاربرد های بسیار زیادی هستند و از آن ها در مکان های بسیار زیادی می توان استفاده کرد. برخی از کاربرد های انواع مختلف کفپوش های تاتامی عبارتند از:

 • کفپوش های تاتامی باشگاه های ورزشی
 • کفپوش های تاتامی اتاق کودک
 • قابل نصب در پارک ها و زمین بازی کودکان
 • کفپوش مناسب برای مهد کودک ها
 • قابلیت استفاده در اتاق سالمندان
 • کفپوش مناسب اشخاص معلول و دارای مشکلات حرکتی
 • قابل نصب در محل نگهداری حیوانات خانگی
 • کفپوش مناسب برای نمازخانه ها و سالن اجتماعات

بیشتر بخوانید: کفپوش سالن ورزشی چند منظوره

ویژگی های انواع کفپوش تاتامی

ویژگی های انواع کفپوش تاتامی

انواع کفپوش تاتامی در طرح های شکیل و رنگ های بسیار متنوع و گوناگونی تولید و به بازار عرضه می شوند. انواع مختلف کفپوش های تاتامی جدای از برند و سازنده آن دارای خصوصیات و ویژگی های مشترک هستند که در ادامه این ویژگی ها را ذکر خواهیم کرد:

وزن کفپوش های تاتامی

با وجود انواع مختلف ضخامت کفپوش های تاتامی، وزن این نوع کفپوش ها سنگین نیست و در نوع خود بسیار سبک و کم وزن به حساب می آید. حمل و جا به جایی انواع کفپوش تاتامی به دلیل سبک بودن وزن شان و ابعاد و اندازه کوچک شان بسیار راحت و آسان می باشد.

کفپوش پازلی تاتامی

معمولاً در ساخت کفپوش های تاتامی ابعاد آن ها یک متر در یک متر در نظر گرفته می شود. انواع کفپوش تاتامی پازلی شکل و دارای لبه های دندانه دار می باشند. این خصوصیت و ویژگی تاتامی باعث شده تا کار نصب این کفپوش بسیار ساده و راحت و سریع تر انجام شود.

در حقیقت می توان گفت نیازی به نصب نیست و به راحتی می توانید تایل های تاتامی را به یک دیگر وصل کنید. حالت قفل شوندگی تاتامی به دلیل وجود لبه های دندانه داری است که در هر تایل دیده می شود و بعد از قفل شدن تایل های ۱۰۰ سانتی متری به یک دیگر، هیچ فاصله و فضای خالی بین تایل های تاتامی دیده نمی شود.

بنابراین بعد از نصب یک کفپوش تاتامی کامل و بدون فاصله را می بینید که ظاهری بسیار جالب و زیبا دارد و از ضربه دیدن و آسیب دیدگی افراد جلوگیری می کند.

بیشتر بخوانید: خرید کفپوش وینیل از تولیدی

انعطاف پذیری انواع کفپوش تاتامی

انعطاف پذیری انواع کفپوش تاتامی

کفپوش های تاتامی دارای تراکم بسیار خوبی هستند و همین مسئله میزان ضربه گیری و خاصیت ارتجاعی کفپوش ها را افزایش می دهد. جنس فوم به کار رفته شده در پروسه ساخت کفپوش و همچنین ضخامت مناسب و تراکم بالا از مواردی هستند که انعطاف پذیری کفپوش های تاتامی را افزایش داده اند.

تمام کفپوش های تاتامی جز کفپوش های انعطاف پذیر هستند و به خوبی می توانند جلوی آسیب دیدگی های ناشی از ضربه و زمین خوردن افراد را بگیرند. خاصیت ارتجاعی کفپوش های تاتامی باعث شده تا بسیاری از صدمات ناشی از افتادن و کوفتگی های ورزشی ورزشکاران کاهش پیدا کند.

دارای سطوح صاف و نرم

انواع کفپوش تاتامی از محصولات ایمن به شمار می روند. زیرا دارای سطوح زیر یا لبه های تیز نیستند. کفپوش های تاتامی حتی در انواع آج دار نیز نرم و انعطاف پذیر هستند و به هیچ وجه آسیبی به افراد نمی رساند.

به همین دلیل در مکان هایی که امکان آسیب دیدن افراد وجود دارد از کفپوش تاتامی استفاده می شود. به عنوان مثال کفپوش تاتامی ورزشی ضربه گیر خوبی است و جلوی آسیب های ورزشی را می گیرد. همچنین کفپوش تاتامی اتاق کودک باعث بروز خش و خراشیدگی یا ایجاد حساسیت روی بدن کودکان نمی شود.

بهداشتی بودن کفپوش تاتامی

فوم های EVA که در تولید کفپوش های تاتامی استفاده می شوند دارای کیفیت بسیار بالایی هستند و تراکم بسیار خوبی دارند. فشردگی تاتامی از نفوذ آلودگی به اعماق کفپوش جلوگیری می کند و در صورت کثیف شدن و آلودگی به راحتی می توان کفپوش تاتامی را شستشو داد و تمیز کرد.

جنس فوم به کار رفته شده در کفپوش های تاتامی به شکلی می باشد که در برابر آب و رطوبت به هیچ وجه دچار آسیب و خرابی نمی شوند. شستن کفپوش تاتامی بسیار آسان و ساده می باشد و آب را در خود نگه نمی دارد.

در مجموع می توان گفت تاتامی یک کفپوش بهداشتی و دارای استاندارد های بالای سلامت می باشد و در تولید انواع کفپوش تاتامی از مواد حساسیت زا و یا مواد سمی استفاده نشده و فوم ها به راحتی تمیز می شوند.

دارای مقاومت بالا

فشردگی فوم و تراکم بالا به همراه ضخامت مناسب تاتامی دو عامل بسیار مهم در افزایش مقاومت انواع کفپوش تاتامی هستند. این مدل کفپوش ها برای مکان هایی همچون سالن های ورزشی بسیار مناسب هستند و در اثر فشار و ضربه دچار آسیب نمی شوند.

دویدن، راه رفتن، ضربه زدن و حتی فشار آوردن به کفپوش های تاتامی به هیچ وجه باعث آسیب به کفپوش ها نمی شود.

کفپوش های تاتامی به هیج وجه پوسیده یا پاره نمی شوند. این نوع کفپوش های پرکاربرد نسبت به خش و خراشیدگی و فرسایش مقاومت و استحکام بسیار زیادی دارند. در مجموع می توان گفت کفپوش های تاتامی دارای ماندگاری بسیار بالا هستند که همه ی استاندارد های لازم برای نصب در مهد کودک ها و یا باشگاه های ورزشی را دارند.

رنگ بندی متنوع

یکی از ویژگی های بارز انواع کفپوش تاتامی تنوع رنگی بسیار بالای آن ها است. کفپوش های تاتامی ورزشی مشکی در کنار کفپوش های تاتامی رنگارنگ و شاد را در همه فروشگاه های معتبر می توانید ببینید. کفپوش های تاتامی ورزشی معمولاً تیره تر هستند. البته در این مورد باید بدانید که استاندارد های هر رشته ورزشی متفاوت است.

به عنوان مثال کفپوش تاتامی مخصوص رشته ورزشی تکواندو به رنگ آبی می باشد. بنابراین به هنگام خرید باید بدانید رنگ استاندارد رشته ورزشی مورد نظر شما چه رنگی می باشد و بعد اقدام به خرید کنید.

خرید کفپوش تاتامی ورزشی با رنگ های شاد و روشن و متنوع و جذاب برای مهدکودک ها، اتاق بازی کودکان و کفپوش اتاق خواب کودک ایده بسیار مناسبی است.

تنوع رنگی کفپوش های تاتامی به حدی زیاد است که گزینه های بسیار زیادی برای انتخاب دارید. معمولاً استفاده از دو یا چند رنگ کفپوش تاتامی یا کفپوش های طرحدار تاتامی برای کفپوش های اتاق کودکان مناسب تر است.

بیشتر بخوانید: تولید کننده کفپوش پلی یورتان ورزشی در ایران

کاربرد انواع کفپوش تاتامی بر اساس ضخامت

کاربرد انواع کفپوش تاتامی بر اساس ضخامت

کفپوش تاتامی ضخامت ۳۰ میلی متری، ۴۰ و ۴۵ میلی متری: این کفپوش ها جز کفپوش های تاتامی ضخیم هستند و برای استفاده در محیطی هایی مناسب هستند که به تاتامی ضخیم احتیاج دارند. به عنوان مثال این مدل تاتامی های ضخیم در سالن ها و باشگاه های ورزشی و رزمی مورد استفاده قرار می گیرند.

کفپوش تاتامی ضخامت ۲۰ میلی متری: این نوع کفپوش ها برای استفاده در مهدکودک ها و اتاق بازی کودکان مناسب می باشند.

کفپوش تاتامی ۲۵ میلی متری: این مدل کفپوش های تاتامی برای باشگاه های هوازی بانوان کاربردی می باشند.

قیمت کفپوش تاتامی

قیمت کفپوش تاتامی

عوامل گوناگونی می توانند بر قیمت انواع کفپوش تاتامی تأثیر داشته باشند.

برخی از این عوامل تأثیر گذار بر قیمت کفپوش تاتامی شامل نوع کفپوش تاتامی، وزن و ضخامت تاتامی، میزان نرمی کفپوش ها بر اساس مواد اولیه ای که در ساخت آن ها استفاده می شود، دستگاهی که برای تولید تاتامی استفاده می شوند و خارجی یا ایرانی بودن رنگ به کار رفته شده در طراحی کفپوش می شود.

برای اطمینان از مناسب بودن قیمت کفپوش تاتامی مورد نظر خود، قیمت محصولات چند فروشگاه معتبر را با یک دیگر مقایسه کنید و حتماً از فروشگاه معتبری خرید کنید که قیمت و کیفیت کفپوش های خود را تضمین می کند و دارای گارانتی و خدمات پس از فروش می باشد.

بیشتر بخوانید: خرید کفپوش لاستیکی از تولیدی های ایرانی

سخن پایانی

انواع کفپوش تاتامی از جنس فوم فشرده و EVA با کیفیت و نرم ساخته می شوند که از آن ها برای پوشاندن سطح زمین استفاده می شود. کفپوش های تاتامی در دو نوع ساده و طرح دار در بازار موجود می باشد.

بیشترین استفاده از کفپوش های تاتامی در سالن های ورزشی همچون باشگاه های تکواندو، جودو، کاراته، ایروبیک و… به عنوان کفپوش تاتامی ورزشی می باشد.

بر خلاف کفپوش های لاستیکی و گرانولی که مخصوص فضا های خارجی و محیط های بیرونی هستند، کفپوش های تاتامی معمولاً در محیط های بسته مانند مهدکودک ها، نمازخانه ها، سالن های ورزشی و… مورد استفاده قرار می گیرند.

بعضی از خصوصیات و ویژگی های انواع مختلف کفپوش های تاتامی شامل وزن کم و سبک، بسیار نرم و صاف و بدون سطوح خراش دهنده، نصب راحت و سریع، قابلیت ارتجاعی و انعطاف پذیری بالا، ضد لغزش و سرخوردگی، بدون تغییر رنگ به هنگام شستشو، دارای رنگ های شاد و متنوع، ایمن و بهداشتی، دارای طرح های متنوع، ضد آب و ضد پوسیدگی و خرابی می شود.

در این مقاله در خصوص انواع کفپوش تاتامی و کاربردها و ویژگی های آن ها صحبت کردیم. امیدواریم که مطالب ذکر شده در این مقاله در مورد انواع مختلف کفپوش های تاتامی برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد و در پایان از شما همراهان گرامی بسیار متشکریم که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید.

japanlivingguide

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

اسپرت مال اولین و بزرگترین پاساژ آنلاین خرید عمده لباس ورزشی و لوازم ورزشی در ایران است.

آگهی های اخیر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه