دروازه‌ی فوتبال چیست؟ و چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ جامع 2024

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. دروازه‌ی فوتبال چیست؟ و چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ جامع 2024
دروازه‌ی فوتبال چیست و چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد

بازی پرطرفدار جهانی که جذابیت‌های زیادی دارد و به خاطر داشتن هیجان زیاد در زمان برگزاری مسابقات، افراد زیادی را به این ورزش علاقه‌مند کرده‌ است، ورزشی جز ورزش فوتبال نیست. این ورزش به شدت هیجانی و جذاب است که از هر گروه سنی علاقه‌مندانی دارد و بیشتر آن‌ها در کنار تماشای بازی‌های فوتبالی که از تلویزیون پخش می‌شود و یا در داخل استودیو‌های بزرگ آن‌ را می‌بینند و به بازی کردن و انجام این ورزش می‌پردازند.

در این ورزش بامزه دو تیم که حریف یکدیگر هستند و هرکدام که از ۱۱ نفر تشکیل شده‌اند، به دنبال این هستند که تنها توپ موجود در زمین بازی را تصاحب کنند و به دروازه‌ی تیم حریف گل بزنند.

بنابراین دو وسیله‌ی خیلی مهم در این بازی که با وجود آن‌ها بازی معنا پیدا می‌کند، توپ و دروازه‌ی فوتبال است. زمانی که توپ در دروازه گل می‌شود، هیجان بی‌نظیر و غیر قابل توصیفی به تماشاچیان و طرفداران تیمی که گل زده‌اند، منتقل می‌شود و آن‌ها را به وجد می‌آورد. بنابراین وجود دروازه‌ی فوتبال در این بازی فوق العاده از اهمیت زیادی برخوردار است. در ادامه بیشتر درباره‌ی این وسیله از دو وسیله‌ی مخصوص بازی فوتبال صحبت می‌کنیم و مواردی را درباره‌ی آن برای شما بیان می‌کنیم.

آشنایی با دروازه‌ی فوتبال

در بازی فوتبال یکی از اجزای اصلی در زمان مخصوص به این بازی، دروازه‌ها هستند. در زمین مخصوص بازی فوتبال دو عدد دروازه در دو طرف زمین قرار گرفته‌ است و بازیکن‌هایی که در زمین مدام به دنبال تک توپ موجود در بازی می‌دوند، به دنبال این هستند که این توپ را وارد دروازه‌ی تیم مقابلشان کنند و از این طریق به آن‌ها گل زده و امتیازاتی را برای خود ثبت کنند.

آشنایی با دروازه‌ی فوتبال

دروازه‌های فوتبال معمولا دو پایه دارند که به صورت عمودی به زمین متصل شده و یک پایه‌ی افقی نیز در بالا این دو تیر عمودی را به هم وصل کرده است.

در مسابقات فوتبالی که برای افرادی که بزرگسال هستند، برگزار می‌شود، از دروازه‌هایی استفاده می‌کنند که اندازه‌های آن‌ها به صورت زیر است:

 • عرض: ۷.۳۲ متر
 • ارتفاع: ۲.۴۴ متر

در قسمت پشتی دروازه‌های فوتبال توری وجود دارد که اجازه نمی‌دهد، زمانی که توپ گل شد از زمین خارج شود و توپ بعد از گل شدن به تور برخورد می‌کند و در داخل دروازه باقی می‌ماند. این حالت به داور هم کمک می‌کند تا بتواند بهتر و راحت‌تر توپ‌هایی که گل می‌شود را بشمارد و آن‌ها را به ثبت برساند.

در داخل دروازه شخصی قرار می‌گیرد که نقش او در بازی فوتبال دروازه بان است. او تنها کسی است که در طول جریان بازی مجاز است تا به توپی که وارد محوطه‌ی جریمه می‌شود دست بزند و و آن را لمس کند و از این طریق از گل شدن توپی که بازیکن تیم حریف شوت می‌کند، جلوگیری کند.

به طور کلی نقش دروازه‌های فوتبال در این بازی بسیار زیاد است، زیرا آن‌ها هستند که مشخص می‌کنند در طول بازی فوتبال کدام تیم موفق شده که چند تا گل بزند و برنده نهایی بازی چه کسی است. بنابرین نباید از نقش و اهمیت دروازه‌ی فوتبال در جریان بازی غافل شد.

بیشتر بخوانید: تولیدی دروازه فوتبال

ویژگی‌های دروازه‌ی فوتبال

ویژگی‌های دروازه‌ی فوتبال

یکی از قسمت‌های خیلی مهم و با اهمیت در زمین‌های فوتبال، دروازه‌های فوتبال هستند که نقش خیلی مهم و اساسی در بازی فوتبال و مشخص کردن نتیجه‌ی بازی دارند. شاید توجه زیادی به دروازه‌های فوتبالی که در زمین بازی فوتبال وجود دارد نشود ولی این باعث نمی‌شود که از اهمیت این دروازه‌ها کاسته شود.

دروازه‌های فوتبال مثل بقیه‌ی وسایل و تجهیزات ورزشی باید بر اساس یک سری از استاندارد‌هایی که برای این وسیله وجود دارد، ساخته شود و بعد از اطمینان پیدا کردن از یک سری موارد، سپس در زمین فوتبال نصب شود. فیفا و سایر سازمان‌هایی که فوتبال را مدیریت و برنامه ریزی می‌کنند، باید ویژگی‌هایی را که یک دروازه‌ی فوتبال خوب و عالی داشته باشد را مشخص کرده و بیان کنند تا سازندگان و اپراتور‌های نصب کننده به آن‌ها دقت کنند.

در زیر چندتا از ویژگی‌هایی که دروازه‌های فوتبال داشته باشند را برای شما بیان می‌کنیم:

ابعاد دروازه‌های فوتبال

بر اساس نظر این دو سازمان که در بالا از آن‌ها نام بردیم، ابعاد استانداردی برای دروازه‌ای فوتبال در نظر گرفته شده است. این ابعاد استاندارد برای هر مسابقه‌ی رسمی فوتبالی که برگزار می‌شود، صدق می‌کند و حتما باید دروازه‌ی مورد استفاده در عرضی به اندازه‌ی ۷: ۳۲ متر که معادل ۸ پارد است داشته باشد. همچنین ارتفاع دروازه‌ هم باید ۲.۴۴ متر که معادل ۸ فوت است باشد.

در مسابقات رسمی و المپیک و لیگ‌های حرفه‌ای زمانی که زمین بازی فوتبال را آماده می‌کنند، دروازه‌های فوتبال با این ابعاد را نیز آماده کرده و در محل مورد نظر قرار می‌دهند.

مواد استفاده شده در ساخت دروازه‌ی فوتبال

دروازه‌های فوتبال معمولا از موادی ساخته می‌شوند که در برابر ضربات محکم و سنگین مقاوم و سرسخت باشند. علت این موضوع هم جلوگیری از آسیب دیدن این دروازه‌ها در برابر ضربه‌های محکم توپ‌هایی است که به سمت دروازه وارد می‌شود. همچنین ممکن است که برخی از بازیکنان یا دروازه بان خیلی محکم به این دروازه برخورد کنند.

به خاطر این دلایل است که دروازه‌ی فوتبال را از موادی مثل آلومینیوم و فولاد و یا ترکیبی از این مواد ساخته می‌شود. در واقع از این مواد برای ساختن دروازه استفاده می‌شود تا دروازه‌های فوتبال علاوه بر محکم بودن و داشتن استحکام کافی در برابر ضربه‌های خیلی محکم و سنگین در زمان جابه‌جایی خیلی سنگین نباشند و به خاطر وزن سبک‌شان بتوان آن‌ها را به راحتی جابه‌جا کرد.

رنگ دروازه‌های فوتبال

برای اینکه دروازه‌های فوتبال به خوبی در زمین فوتبال دیده شوند و رنگ‌های پس زمینه و یا بخش‌های مختلف زمین مانع نشود که بازیکنان فوتبال که در زمین در حال تلاش برای گرفتن توپ و زدن گل در دروازه‌ی تیم حریف هستند، دروازه را نبینند. برای همین هم معمولا دروازه‌های فوتبالی که ساخته می‌شود را با رنگ‌های روشنی مثل رنگ سفید یا زرد رنگ می‌کنند تا به خوبی برای بازیکنان قابل دیدن و رویت باشد.

تور متصل شده به دروازه‌ی فوتبال

در پشت همه‌ی دروازه‌های فوتبال شبکه‌ای را وصل می‌کنند که از اینکه توپ بعد از وارد شدن به دروازه از آن خارج شود را جلوگیری می‌کند. به این شبکه اصطلاحا تور دروازه می‌گویند که اجازه نمی‌دهد توپ بعد از گل شدن از دروازه خارج شود و به داور برای تشخیص دادن گل شدن توپ کمک خیلی زیادی می‌کند. این تور‌های مخصوص دروازه باید از موادی ساخته شده باشد که بسیار نرم و انعطاف پذیر باشند تا زمانی که توپ با قدرت و شدت زیاد به آن برخورد کرد باعث پاره شدن آن نشود.

همچنین علت دیگر ما برای تاکید کردن به نرم بودن تور دروازه‌ی فوتبال این است که اگر این تور سفت و محکم باشد، در صورتی که بازیکنی به این تور سخت و محکم بخورد آسیب خیلی زیادی می‌بیند و ممکن است از اینکه بتواند در ادامه‌ی بازی فوتبال در زمین باشد و بازی کند، محروم شود. به همین دلایل است تورهای دروازه‌های فوتبال را از موادی نرم و انعطاف پذیر می‌سازند تا کسی آسیب نبیند و تور دروازه نیز پاره نشود.

معمولا تورهای دروازه‌های فوتبال را از نخ‌هایی که حالت نایلونی دارند، می‌سازند که از استحکام خوبی هم برخوردار باشند.

داشتن امنیت و ثبات در دروازه‌های فوتبال

در همه‌ جای دنیا زمانی که می‌خواهند دروازه‌های فوتبال را در زمین بازی فوتبال نصب کنند، تاکید می‌کنند که دروازه‌ها به طور محکمی به زمین متصل بشوند و امکان تکان خوردن آن‌ها در جریان بازی وجود نداشته باشد. علت تاکید خیلی زیاد برای نصب کردن دروازه‌ی فوتبال در زمین این است که دروازه در اثر ضربه‌های محکمی که از طریق توپ به دروازه وارد می‌شود و یا برخورد بازیکنان با دروازه، دروازه به صورت ناگهانی برگردد و از زمین جدا شود.

زیرا این اتفاق بسیار خطرناک است و به بازیکنان و به ویژه به دروازه‌بان ممکن است آسیب برساند. برای اینکه دروازه‌ی فوتبال به طور محکمی به زمین متصل شود، ممکن است که از میخ‌های خیلی محکم و یا پایه‌های خیلی سنگین برای این کار استفاده شود.

امنیت بازیکن‌ها

دروازه‌ی فوتبال باید به گونه‌ای طراحی شود که هیچ خطری برای دروازه‌بان و بازیکنان نداشته باشد. یعنی در طراحی آن دقت شده باشد که لبه‌های دروازه کاملا گرد باشد و اگر تیزی در لبه‌های دروازه وجود دارد باید این تیزی‌ها پوشیده شود تا آسیبی به بازیکن‌هایی که در داخل زمین مشغول بازی هستند، وارد نشود.

بیشتر بخوانید: تولید کننده تور دروازه فوتبال

انواع دروازه‌های فوتبال

انواع دروازه‌های فوتبال

برای اینکه دروازه‌های فوتبال را بسازند، لازم است که از مواد مختلفی استفاده کنند و در واقع متریالی که برای ساختن دروازه لازم است را پیدا کرده و از آن برای ساختن دروازه استفاده کنند. دروازه‌های فوتبال از نظر نوع متریال و مواد اولیه‌ای که برای ساختن آن‌ها استفاده می‌شود، به چند دسته تقسیم بندی می‌شوند. اما چند دسته نوع بسیار پرکاربرد و محبوب این دروازه‌های فوتبال، دروازه‌های چوبی، آلومینیومی و آهنی است.

دروازه‌های فوتبال چوبی همانطور که از اسمشان مشخص است، ماده‌ی اولیه برای ساختن آن‌ها، چوب است. در مسابقه‌های رسمی و همینطور در زمین‌های فوتبال که بر اساس استانداردهایی که برای طراحی این زمین‌ها وجود دارد، طراحی شده‌اند، هرگز از دروازه‌ی فوتبال چوبی استفاده نمی‌شود. تنها مکانی که شما می‌توانید دروازه‌ای فوتبال چوبی را ببینید در ویلاها و باغ‌های بزرگی است که با نظر شخصی صاحب ویلا دروازه‌ای چوبی ساخته شده و در ویلا نصب می‌شود.

دروازه‌های فوتبال آهنی، دروازه‌های خیلی جالب و فوق العاده‌ای هستند که در زمین‌های فوتبال استاندارد و بازی‌های رسمی و حرفه‌ای فوتبال مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دروازه‌ی فوتبال آهنی هم نوع دیگری از دروازه‌های فوتبال است که آن را می‌توانید در بازی‌های رسمی، المپیک و لیگ‌های حرفه‌ای در زمین بازی فوتبال مشاهده کنید. این نوع از دروازه‌های فوتبال در عین حال که وزن کمی دارند و سبک هستند، خیلی محکم هستند و استحکام خیلی بالایی دارند. برای همین هم است که در بازی‌های رسمی و حرفه‌ای می‌توانید این مدل از انواع دروازه‌های فوتبال را مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید: خرید گرمکن شلوار عمده

نکته‌های مهم برای وصل کردن دروازه‌ی فوتبال

وقتی که تصمیم می‌گیرید دروازه‌های فوتبال را در زمین بازی فوتبال نصب کنید، باید به چند تا از مهم‌ترین نکته‌هایی که برای وصل کردن درواز‌‌ه‌های فوتبال وجود دارد توجه کنید تا بتوانید به خوبی آن‌ها را در محل دقیق وبا رعایت همه‌ی نکته‌ها نصب کنید. در زیر چند نکته که از مهم‌ترین نکته‌ها است را برای شما بازگو می‌کنیم:

 • وقتی که می‌خواهید دروازه‌ی فوتبال را نصب کنید، حتما دقت کنید که جایی که دروازه را قرار می‌دهید، دقیقا در مرکز خط دروازه باشد تا بازی حالت استاندارد خودش را از دست ندهد.
 • وقتی که دروازه‌های فوتبال را می‌خواهید نصب کنید باید دقت کنید که این دروازه‌ از دو پرچمی که در دو سمت دروازه و در گوشه‌های زمین قرار گرفته، فاصله‌ی یکسانی داشته باشد.
 • جنس دروازه تاثیری روی کیفیت بازی نمی‌گذارد و می‌تواند از چوب، آلومینیوم، آهن و… ساخته شده باشد.
 • سطح مقطعی که برای دروازه‌های فوتبال در نظر گرفته می‌شود باید بیضی شکل و یا مربعی شکل باشد.
 • سطح مقطعی که برای تیر دروازه‌ی عمودی در نظر می‌گیرید، باید با سطح مقطعی که برای تیر دروازه‌ی افقی در نظر می‌گیرید، یک اندازه باشد. علاوه بر این هم این اندازه نباید بیشتر از ۱۲ سانتی متر باشد.
 • فاصله‌ها و اندازه‌های استاندارد برای دروازه‌های فوتبال را هم نیز باید رعایت کنید. عرض ۷.۳۲ متری و ارتفاع ۲.۴۴ متری اندازه‌های استاندارد برای دروازه‌ی فوتبال است.

کلام آخر

ما در تلاش بودیم تا بتوانیم به طور کامل، جامع و صحیحی شما را با دروازه‌های فوتبال آشنا کنیم و هر نکته و موردی که با دروازه‌های فوتبال مرتبط است را برای شما بیان کردیم. در بازی‌های فوتبال یکی از وسیله‌هایی که نقش اصلی در جریان بازی را برعهده دارد و نشان می‌دهد که در پایان بازی کدام تیم برنده شده و بازی را به نفع خودش برده است، دروازه‌ی فوتبال است.

داور به کمک این دروازه‌ها می‌تواند تعداد گل‌هایی که هر تیم به تیم مقابل می‌زند را بشمارد و مشخص کنید که نتیجه‌ی اینهمه تلاش و دویدن بازیکن‌ها به چه صورتی بوده است.

برای ساختن دروازه‌های فوتبال یک سری نکات که آن ها را فیفا و… تعیین می‌کنند، باید رعایت بشود تا بتوانیم بگوییم یک دروازه‌ی استاندارد فوتبال تولید شده و می‌توان از آن استفاده کرد.

از همراهی گرم و صمیمانه‌ی شما تا آخر این مقاله‌ی ورزشی در خصوص درواره‌های فوتبال بود، از شما تشکر می‌کنیم.

منبع: dlgsc

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید چوب ماهیگیری

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید دستگاه دوچرخه ثابت

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

آگهی های اخیر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه