راهنمای خرید چوب ماهیگیری

چوب ماهیگیری به دلیل نیاز به انعطاف پذیری از کامپوزیت فیبر کربن، الیاف شیشه، نی و… می باشد. این تصور غالب است که ماهیگری تنها به عنوان تفریح و امرار معاش استفاده می شود ولی از چوب ماهیگیری برای ورزش ماهیگیری نیز استفاده می شود. چوب ماهیگیری با اهداف مختلف در طراحی های متفاوت در بازار موجود است. پارامتر هایی از قبیل اندازه ماهی و درجه شوری و یا شیرینی آب و…ابعاد، طول چوب و اکشن های مختلف چوب ماهیگیری را مشخص می کند. طول چوب ماهیگیری از 60 سانتی متر تا 6 متر می رسد. چنانچه قصد خرید چوب ماهیگیری را دارید این مقاله اسپرت مال را تا انتها دنبال کنید.

انواع چوب ­های ماهیگیری

 • چوب ماهیگیری کاسی (چوب فیبر کربن): از این چوب برای صید ماهی هایی تا وزن 6 کیلوگرم نیز استفاده می شود. این چوب در ابعاد گوناگونی ساخته شده و بدون چرخ و کاملا سبک است. این چوب همچنین دارای مقاومت بالا و انعطاف پذیر است.
 • چوب ماهیگیری مگس (چوب فلای): امروز در ایران به دلیل نبود مربی در این رشته تعداد کمی از این نوع چوب استفاده می کنند ولی به دلیل زیبایی و نوع خاص پرتاب این چوب، افرادی که تمایل به استفاده از این چوب را دارند رو به افزایش است. حلقه های موجود بر روی چوب فلزی است و از حشرات مصنوعی استفاده می شود.
 • چوب بیت کستینگ: در این چوب ماهیگیری پایه چرخ شکل خاصی دارد. روی دسته چوب مکانی برای قرار گرفتن انگشت طراحی شده است و حلقه هایی که نخ را هدایت می کنند رو به بالا می باشد. به دلیل اینکه چرخ ها به صورت اسپین کستینگ طراحی شده اند، ماهیگیر برای پرتاب متوالی مشکلی نخواهد داشت.
 • چوب ماهیگیری اسپینینگ: طول این چوب ها بین 1.80 تا 3.30 متر و دارای 5 الی 8 حلقه هدایتگر می باشد. این نوع چوب انواع مختلفی دارد که بهترین آن سه تک توپر (جنس فیبر کربنی) می باشد. و ضعیف ترین نوع آن تلسکوپی می باشد.
 • چوب های ساحلی: به دلیل طراحی این مدل چوب برای پرتاب بلند از ساحل به دریا، طول این چوب بلند می باشد (3.30 تا 5متر). جنس این چوب از الیاف کربن می باشد که هم انعطاف پذیری و مقاومت بالایی دارد. به دلیل طول بلند این چوب ها روی آن حلقه های زیادی وجود دارد.
 • چوب های ماهیگیری اسپینینگ دریایی: این چوب های برای صید ماهیان سنگین دریای طراحی شده اند. طعمه این چوب مصنوعی می باشد طراحی منحصر به فردی دارد. طول این نوع چوب خیلی بلند نمی باشد (2.10 الی 3.30). قطر این پوب ضخیم و مقاوم است و به خاطر وزن پرتابی خوبی که دارد می توان هم در ساحل و هم در قایق استفاده کرد.
 • چوب های ترولینگ: این چوب ها برای صیادان و ماهیگیران آب های شور و دریاچه های بزرگ مورد استفاده است. در این روش ماهیگیری، ماهیگیر در قایق در حال حرکت طعمه را به آب انداخته و با سرعت عمل بالا ماهی را صید می کنند.
 • چوب دریایی سطحی: چوب های سطح ویژه چرتاب های بلند می باشد و بین ماهیگیران دریایی بسیار محبوب می باشد. این چوب ها دارای مقاومت بالا و طول 2 تا 4 متر می باشد. این چوب ها در آب های کم عمق و نزدیک به ساحل مورد استفاده قرار می گیرد.
 • چوب ماهیگیری فلوتینگ و پوله: این مدل چوب ماهیگیری دارای وزن بسیار سبک و طول بلند است که خود به دو نوع تلسکوپی (مناسب دریاچه ها و نهرهای عریض) که طول آن 6 تا 9 متر می باشد و چند تکه فلوتینگ در نهر های دارای عرض کم و رودخانه ها مورد استفاده است که طول آن 3 تا 4.20 متر می باشد. این نوع چوب دارای حلقه هایی با آلیاژ خاصی است که اصطلاک کمتری با نخ برقرار می کند.
 • چوب تخصصی کپور: همانطور که از اسم این چوب به نظر می آید این چوب برای صید ماهی کپور طراحی شده است. این چوب مقاومت بالایی دارد و وزن پرتاب آن بین 20 تا 100 گرم می باشد.

بیشتر بخوانید: فروش عمده ترامپولین

بیشتر بخوانید: قوانین لباس بسکتبال

بیشتر بخوانید: قیمت تشک ورزشی انفرادی

5/5 - (1 امتیاز)

نظر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه