قوانین لباس بسکتبال در سال 1402

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. قوانین لباس بسکتبال در سال 1402
قوانین لباس بسکتبال

قوانین لباس بسکتبال شامل مواردی است که در ادامه این مقاله بررسی می کنیم. لباس بسکتبال شامل یک پیراهن، شلوارک و کفش می باشد که معمولا در پشت پیراهن نام و نام خانوادگی بازیکن و شماره آن نوشته می شود. بازیکن های یک تیم از یک رنگ هماهنگ استفاده می کنند زیرا این کار باعث نشان دادن رنگ و هماهنگی بین تیم است.

همچنین نکته جالب این است که تیم مهمان باید لباسی با رنگ تیره تر بپوشد. در لیگ های مختلف این ورزش قوانین لباس بسکتبال استاندارد دارای مشخصات متفاوتی است. در اوایل شروع این ورزش، بسکتبال را با هر لباس ورزشی بازی می کردند اما در دهه ۱۹۰۰ لباس های مخصوصی ویژه بازیکنان بسکتبال به بازار عرضه شد.

همانطور که می دانید این لباس باید بسیار راحت باشد، به بازیکنان اجازه حرکت سریع را بدهد و در عین حال ظاهر خوبی نیز داشته باشد. این لباس ها معمولا از پارچه های خنک و نرم تولید می شوند تا عرق بازیکنان را جذب کند و به سرعت تبخیر کنند.

در این مقاله قصد داریم تا به بررسی قوانین لباس بسکتبال و راهنمای خرید آن بپردازیم‌ تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

تاریخچه لباس بسکتبال

در ابتدا در ورزش بسکتبال با هر نوع لباس ورزشی از جمله لباس فوتبال بازی انجام می شد. اولین لباس رسمی این ورزش دارای ۳ نوع شلوار بود که شامل:

 1. شلوارک های روکش دار تا زانو
 2. شلوارک های کوتاه تر
 3. جوراب شلواری

همچنین دارای ۲ پیراهن پیشنهادی زیر نیز بود:

 1. پیراهن بدون آستین
 2. پیراهن آستین یک ربع

شلوار های بلند بعد ها در دهه ۱۹۲۰ به شورتک های قد متوسط تغییر پیدا کردند. همچنین مواد مورد استفاده در تولید پیراهن های بسکتبال از پشم سنگین به پلی استر و نایلون سبکتر تغییر پیدا کرد و در طول زمان قوانین لباس بسکتبال عوض شد و تبدیل به لباس های تنگ تر و شلوارک های کوتاه تر شدند.

همچنین قوانین لباس بسکتبال خانم ها نیز دچار تغییراتی شد و لباس های آن‌ها شبیه به پیراهن بسکتبال مردانه شد.

بیشتر بخوانید: تولیدی لباس بسکتبال | خرید عمده پیراهن شورت بسکتبال

تاریخچه لباس بسکتبال

جنس لباس بسکتبال

به طور کلی از قوانین لباس بسکتبال می توان به جنس پارچه اشاره کرد. پارچه این لباس باید خنک، نرم و با قابلیت جذب عرق بالا باشد. در عین حال باید به بازیکنان اجازه حرکت سریع و آسان را بدهد. در زیر به برخی از پارچه هایی برای لباس بسکتبال استفاده می شود، می پردازیم که شامل:

 1. پارچه پلی استر: پارچه پلی استر یکی از پارچه هایی می باشد که برای تولید لباس بسکتبال استفاده می شود. از مزیت های این پارچه خنک بودن، قابلیت جذب عرق و سبک بودن است که به بازیکنان توانایی حرکت سریع و آسان را می دهد.
 2. پارچه نایلون: این پارچه جزو پارچه های مقاوم و سبک محسوب می شود‌. که به عنوان پارچه بسکتبال استفاده می شود. از مزیت های این پارچه قابلیت جذب عرق و خشک شدن سریع بعد از شستشو می باشد.
 3. پارچه مخلوط پلی استر و پنبه: این پارچه ترکیبی از پلی استر و پنبه می باشد که باعث تولید یک پارچه نرم و با قابلیت جذب عرق می شود. از مزیت های این پارچه سبک بودن و اجازه حرکت سریع به بازیکنان است.

در کل باید بیان کرد که برای پارچه لباس بسکتبال استاندارد باید به خصوصیات گفته شده توجه کرد.

بیشتر بخوانید: انواع توپ بسکتبال(راهنمای خرید و تعمیرتوپ بسکتبال )

جنس لباس بسکتبال

ویژگی لباس های بسکتبال

ویژگی و قوانین لباس بسکتبال عبارتند از:

 • راحتی: یکی از قوانین لباس بسکتبال که در تولید لباس باید رعایت شود میزان راحتی آن است. زیرا بازیکنان باید بتوانند در حین تمرین یا مسابقه برای انجام حرکات راحت باشند‌.
 • قابلیت جذب عرق لباس: همانطور که می دانید بسکتبال یک ورزش با فعالیت بالا می باشد و ورزشکاران بسیار عرق می کنند‌. در نتیجه لباس بسکتبال باید قابلیت جذب عرق را داشته باشد تا بدن بازیکنان در زمان فعالیت خشک بماند.
 • لباس سبک: از دیگر قوانین لباس بسکتبال سبک بودن آن است. این لباس باید به قدری سبک باشد تا بازیکنان اجازه حرکت آسان را داشته باشند‌. این قابلیت سبب می شود تا بازیکنان بتوانند با حرکت هایی مانند دویدن، پرش و … عملکرد خوبی را از خود نشان دهند.
 • قابلیت انعطاف لباس: لباس های بسکتبال باید از قابلیت انعطاف و کشش خوبی برخوردار باشند تا ورزشکاران بتوانند به راحتی در حین بازی حرکت کنند.
 • ایمنی: داشتن ایمنی از دیگر قوانین لباس بسکتبال است. این لباس ها باید برای بازیکنان محافظت کننده باشند و در برابر خطرات و ضربات احتمالی از آن‌ها حفاظت کنند.
 • طراحی: این لباس ها باید دارای طراحی جذاب و برجسته ای باشند تا بازیکنان به راحتی هم تیمی خود را تشخیص دهند و همچنین احساس ارتباط با تیم خود داشته باشند.
 • دوام بالا: از دیگر مواردی که در تولید این لباس باید رعایت شود، بالا بودن دوام لباس می باشد. زیرا بازیکنان در ورزش بسکتبال نیاز به لباسی بادوام دارند که بعد از چند بار استفاده باز هم قابل استفاده باشد.

به طور کلی می توان گفت که این لباس ها باید با توجه به نیاز بازیکنان و بازی طراحی و تولید شوند تا بازیکنان بتوانند بهترین عملکرد را از خود نشان دهند.

بیشتر بخوانید: تولید کننده حلقه بسکتبال

ویژگی لباس های بسکتبال

اهمیت پوشیدن لباس مناسب بسکتبال

در واقع وجود لباس مناسب برای تیم و بازیکنان در هر ورزشی مهم است و دلیلی وجود دارد که هر ورزشی باید لباس منحصر به فرد خود را داشته باشد. دلیل های زیادی وجود دارد که چرا بازیکنان باید یونیفرم مخصوص آن ورزش را بپوشند. چند مورد از این شرایط به شرح زیر می باشد:

لباس پایه

همانطور که گفتیم لباس بسکتبال شامل:

 • پیراهن گشاد، معمولا بدون آستین
 • کفش مناسب
 • شلوارک گشاد، معمولا تا زانو یا مقداری بالاتر

هریک از این موارد نام برده شده مهم می باشند و باید طبق قوانین لباس بسکتبال به صورت استاندارد تولید و عرضه شوند.

ایمنی بازیکن

این لباس ها از بازیکنان حین تمرین و مسابقات محافظت می کنند. به طور مثال یک کفش مناسب از بازیکن در برابر آسیب های احتمالی مچ پا در حین تمرین یا مسابقات حفاظت می کند‌.

جنبش

آسانی و راحتی حرکت در این بازی اهمیت زیادی دارد. گشاد بودن لباس به بازیکن این اجازه را خواهد داد تا سریع و بدون محدودیت حرکت کند. در نتیجه لباس های تنگ و چسبان حرکات بازیکن را محدود کرده و بر میزان کیفیت بازی اثر می گذارد.

بیشتر بخوانید: کفش بسکتبال عمده

تفاوت لباس بسکتبال مردانه و زنانه

در ایران طراحی و قوانین لباس بسکتبال مرد و زن با هم کمی متفاوت می باشد. بزرگترین تفاوت لباس بانوان و آقایان در این ورزش پوشیده تر بودن لباس است. همچنین از دیگر تفاوت های این لباس سایز آن است که به طور معمول این لباس ها در سایز و ابعاد کوچکتر برای خانم ها تولید و طراحی می شوند.

تفاوت لباس بسکتبال مردانه و زنانه

نکات مهم در انتخاب لباس بسکتبال

در این قسمت چند نکته مهم و قوانین لباس بسکتبال را برای شما بیان می کنیم:

اولین نکته مهم در انتخاب لباس، اندازه و سایز آن می باشد. این لباس باید متناسب بدن بازیکن باشد. زیرا لباس کوچک یا بزرگ مانع از عملکرد بالای بازیکن می شود‌.

دومین نکته ای که باید به آن توجه کنید قدرت پوشش لباس است. برخی از این لباس ها دارای پد و حفاظت کننده های دیگر برای محافظت از بازیکنان در برابر ضربات می باشند. در نتیجه یکی از نکات مهم در انتخاب لباس مناسب توجه به قدرت پوشش دهی‌ لباس می باشد.

سومین نکته مهم در انتخاب لباس بسکتبال هماهنگ بودن رنگ و طرح لباس های یک تیم است تا بازیکنان راحت تر همدیگر را تشخیص بدهند و با تیم خود ارتباط بر قرار کنند.

با توجه به این نکات مهم و قوانین لباس بسکتبال گفته شده می توانید بهترین لباس را انتخاب و تهیه کنید.

بیشتر بخوانید: توپ بسکتبال عمده

منبع:.epicsports

قیمت لباس بسکتبال

قیمت لباس بسکتبال با توجه به کیفیت و جنس آن متغییر می باشد و همچنین از موارد تاثیر گذار دیگر روی قیمت این لباس ها کیفیت دوخت آن نیز می باشد‌. پارچه های لباس بسکتبال از الیاف های متفاوتی ساخته شده‌اند و بر اساس میزان کیفیت این الیاف ها پارچه های مختلفی تولید می شوند که روی قیمت لباس بسکتبال تاثیر می گذارد.

همانطور که می دانید قیمت این لباس در مدل هایی که کیفیت بالاتری دارند بیشتر است. شما می توانید انواع لباس بسکتبال را در رنگ، سایز و طرح های متنوع با بالاترین کیفیت و به صورت عمده از تولیدی های معتبر اینترنتی لباس بسکتبال در ایران با قیمت مناسب تهیه کنید.

سخن آخر

در این مطلب تلاش کردیم تا نکات مهمی را درباره ی قوانین لباس بسکتبال، ویژگی و راهنمای خرید آن را برای شما بیان کنیم. همانطور که اشاره کردیم پوشیدن یک لباس بسکتبال مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است و سبب بالا رفتن عملکرد بازیکنان می شود. امیدواریم که مطالب گفته شده به شما در خرید این لباس کمک کند. سپاسگزاریم که تا آخر این مقاله همراه ما بودید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

آگهی های اخیر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه