توپ بسکتبال چیست| انواع توپ بسکتبال +تعمیر خرید عمده و سوالات متداول

4/5 - (2 امتیاز)

در این مقاله از اسپرت مگ در مورد توپ بسکتبال صحبت خواهیم کرد.اینکه توپ بسکتبال چیست، انواع توپ بسکتبال کدامند، نحوه تعمیر توپ بسکتبال و سوالات متداول دیگر در مورد توپ بسکتبال را جواب خواهیم داد.با اسپرت مگ همراه باشید.

توپ بسکتبال چیست

بسکتبال یک توپ کروی شکل است که در بازی های بسکتبال استفاده می شود. توپ‌های بسکتبال معمولاً از اقلام تبلیغاتی بسیار کوچک که فقط چند اینچ (چند سانتی‌متر) قطر دارند تا توپ‌های بسیار بزرگ با محیط نزدیک به 2 فوت (60 سانتی‌متر) که در تمرینات استفاده می‌شوند، متغیر است.

برای مثال، محیط یک توپ بسکتبال جوانان می تواند 27 اینچ (69 سانتی متر) باشد، در حالی که توپ مردان انجمن ملی دو و میدانی (NCAA) حداکثر 30 اینچ (76 سانتی متر) و توپ زنان NCAA حداکثر 29  اینچ (74 سانتی متر) خواهد بود. استاندارد برای بسکتبال در انجمن ملی بسکتبال (NBA) 29.5 اینچ (75 سانتی متر) و برای انجمن ملی بسکتبال زنان (WNBA)، حداکثر دور 29 اینچ (74 سانتی متر) است. لیگ‌های دبیرستانی و نوجوانان معمولاً از توپ‌هایی با اندازه NCAA، NBA یا WNBA استفاده می‌کنند.

توپ مورد استفاده در بسکتبال کاملا کروی است. به صورت استاندارد پس از باد شدن توپ، بادی بین 75 تا 78 سانتی متر محیط داشته باشد. NBA مشخص کرده است که توپ استاندارد باید بیت 29/65 تا 29/875 اینچ باشد. جتس این توپ، همانطور که مشخص است از لاستیک و یا کامپوزیت است. از سال 1976، رنگ قرمز و آبی سفید برای مشخصه توپ بسکتبال مورد استفاده قرار گرفت. سایز توپ بسکتبال نسبت به سایر توپ های کروی بزرگتر می باشد. مقدار فشار داخل توپ بسکتبال باید میزانی باشد که اگر از ارتفاع 1.8 متری بیفتد پس از برخورد با زمین تنها 1.2 تا 1.4 متر بلند شود. این درحالتی است که وزن توپ بین 600 تا 650 گرم باشد.

بیشتر بخوانید: لباس های ورزش ووشو | انواع، الگو، مدل و بهترین لباس ووشو + تولیدی لباس ووشو

توپ بسکتبال چیست

بجز زمین و سبد، توپ بسکتبال تنها وسیله ای است که برای بازی بسکتبال لازم است. در طول بازی، توپ باید به طور مداوم پرتاب شود (دریبل)، در هوا به بازیکنان دیگر پرتاب شود (پاس دادن) یا به سمت سبد پرتاب شود (تیراندازی). بنابراین، توپ باید بسیار بادوام باشد و به راحتی بتوان آن را نگه داشت.

همچنین از توپ بسکتبال برای انجام ترفندهایی (که گاهی اوقات به آن سبک آزاد گفته می شود) استفاده می گردد که رایج ترین آنها چرخاندن توپ روی نوک انگشت اشاره، دریبل زدن با الگوهای پیچیده، چرخاندن توپ روی شانه یا انجام مانورهای آکروباتیک با توپ بسکتبال است. هنگام اجرای یک اسلم دانک، به ویژه در زمینه مسابقه اسلم دانک.

جنس و ساختار توپ بسکتبال

کمپانی های متعددی توپ بسکتبال را تولید می کنند و هر کدام از موارد و روش منحصر به فرد خود به تولید توپ می پردازند. همه توپ های بسکتبال در داخل خود توپ هوای لاستیکی دارند و سطح خارجی آن ها را با مواد مختلفی از قبیل چرم، لاستیک و یا مواد ترکیبی سنتزی ساخته می شود. البته تفاوت کیفیت در نوع ساخت و جنس در کمپانی های مختلف متفاوت است.

توپ های بسکتبال دو نوع مصرف دارد و با توجه به مصارف آن جنس متفاوتی دارد.

مصرف داخل سالن: این توپ ها عموما از جنس چرم و یا مواد ترکیبی هستند.

مصرف داخلی/بیرونی از سالن: این توپ های برای همه سطوح مناسب هستند و از استیک و مواد کامپوزیتی درست شده اند.

سه متریالی که برای ساخت توپ بسکتبال استفاده می شود دارای مزایا و معایب خود می باشد. توپ های چرمی به راحتی در دست گرفته می شود و سطح آن طوری است که انگشت ها به آسانی دور آن قرار می گیرند. توپ های کامپوزیتی حالت های چرم را شبیه سازی می کند و در عین حال نسبت به رطوبت که از عرق دست ورزشکاران درست می شود مقاوم هستند. توپ های لاستیکی نسبت به توپ های چرم و کامپوزیتی عمر طولانی تری داشته و ارزانتر است ولی زبر و سخت است. توپ بسکتبال به 6 قسمت تقسیم می شود:

 • بادکنک هوا
 • لایه داخلی
 • سیم پیج هایی از جنس نخ
 • کاور و لایه محافظتی
 • کانال ها
 • عاج

انواع توپ بسکتبال

چه طرفدار بسکتبال باشید، چه این ورزش را انجام دهید چه بچه ای دارید که این کار را انجام می دهد، یک نکته مهم که باید بدانید تفاوت بین انواع توپ بسکتبال های موجود و سطح مسابقات بسکتبال آنها است. هنگامی که یک بازیکن از جوانی، به دبیرستان، و فراتر از آن به سطوح NCAA و NBA می‌رود، اندازه‌ها و مواد مختلف توپ بسکتبال می‌توانند به طور قابل توجهی لمس و احساس بازیکن را نسبت به توپ در حین انجام کارهایی مانند دریبل زدن و شوت‌زنی تغییر دهند.

هنگامی که انواع توپ بسکتبال مورد استفاده در مسابقات را در نظر می گیریم، یک قانون که به طور کلی رعایت می شود این است که برای بازی های رسمی، خواه NBA یا مدرسه ابتدایی، یک توپ بسکتبال معمولی نصف قطر حلقه اندازه دارد.

توپ های بسکتبال می توانند از چندین ماده مختلف بر اساس اینکه قرار است در زمین های بیرون یا در محل های سرپوشیده استفاده شوند، متفاوت باشند، اما سه ماده اصلی که معمولا در توپ بسکتبال دیده می شود چرم طبیعی، چرم مصنوعی و لاستیک هستند.

 

انواع توپ بسکتبال

انواع توپ بسکتبال چرم

توپ هایی که 100 درصد چرم طبیعی هستند، بهترین توپ های بسکتبال موجود هستند و در بازی های بسکتبال NBA و WNBA استفاده می شوند. در اینجا مواردی وجود دارد که باید در مورد توپ های چرمی بدانید:

 • آنها پس از استفاده مکرر دچار شکستگی می‌شوند.
 • آنها فقط باید به عنوان توپ داخلی در زمین های سرپوشیده استفاده شوند.
 • اغلب گران ترین نوع توپ بسکتبال برای خرید است زیرا از چرم طبیعی ساخته شده اند.
 • توپ های بسکتبال چرمی اغلب به عنوان توپ بازی رسمی برای همه سنین، از بسکتبال جوانان تا لیگ های حرفه ای استفاده می شود.

دو برند رایج بسکتبال چرمی عبارتند از Wilson که در حال حاضر توپ رسمی NBA است و Spalding، توپ رسمی سابق بسکتبال NBA می‌باشد.

بهترین مارک توپ بسکتبال-wilson
بهترین مارک توپ بسکتبال-wilson
بهترین مارک توپ بسکتبال-spalding
بهترین مارک توپ بسکتبال-spalding

انواع توپ بسکتبال چرم مصنوعی

چرم مصنوعی یا کامپوزیت نوعی ماده مصنوعی است که شبیه چرم بوده ولی تولید آن ارزان‌تر است. در اینجا مواردی وجود دارد که باید در مورد توپ های بسکتبال مصنوعی بدانید:

 • مواد همه کاره تر هستند، به این معنی که هم برای استفاده در فضای داخلی و هم برای استفاده در فضای باز ساخته شده اند.
 • چرم مصنوعی نیازی به شکستن ندارد، زیرا مواد کامپوزیت در حال حاضر احساس نرم تری دارند که بسکتبالیست ها ترجیح می دهند.

رایج ترین نوع توپ بسکتبال کامپوزیت، Wilson Evolution است.

Wilson Evolution
Wilson Evolution

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد لباس تکواندو

انواع توپ بسکتبال لاستیکی

در اینجا چند نکته کلیدی وجود دارد که باید در مورد انواع توپ بسکتبال لاستیکی بدانید:

 • توپ های لاستیکی ارزان ترین هستند.
 • آنها برای بازی های بسکتبال در فضای باز ایده آل هستند زیرا در زمین های آسفالتی که بیشتر بسکتبال خیابانی در آن بازی می شود، کارایی دارند.

انواع توپ بسکتبال لاستیکی

 

سایز توپ های بسکتبال چقدر است

توپ بسکتبال مناسب برای استفاده بازیکن بستگی به سن و سطح رقابتی دارد که در آن رقابت می کنند، تقریباً در هر سطحی که بازیکن به سمت بالا می رود، اندازه های متفاوتی دارد.در بازار به صورت عمده توپ بسکتبال در سه سایز 5، 6 و 7 یافت می شود. اینکه شما چه سایزی را باید تهیه کنید به سن و جنس شما بستگی دارد.

 • توپ بسکتبال با محیط 75 سانتیمتر: توپ بسکتبال رسمی و با اندازه کامل است که در بسکتبال مردان، به ویژه در دبیرستان، کالج و سطح NBA دیده می شود.
 • توپ بسکتبال با محیط 72 سانتیمتر: توپ بسکتبال کمی کوچکتر و متوسط که توپ رسمی سایز حرفه ای زنان است.
 • توپ بسکتبال با محیط 68 سانتیمتر: اندازه توپ های جوانان، به ویژه برای جوانان مبتدی بین سنین 4 تا 8 سال توصیه می شود.
 • توپ بسکتبال با محیط 56 سانتیمتر: توپ کوچک معمولاً برای اهداف تمرینی استفاده می شود، برای آموزش هماهنگی دست و چشم مفید است.

بیشتر بخوانید: هولاهوپ چیست | بهترین حلقه لاغری کدام است

نحوه تعمیر توپ بسکتبال

توپ‌های بسکتبال در طول بازی‌ها و تمرین‌ها دچار فرسودگی و آسیب زیادی می‌شوند. به این ترتیب، وقتی توپ شما شروع به نشت می کند، جای تعجب نیست. اگر از تعمیر وسایل خود لذت می برید، نمی توانید توپ را تعویض کنید یا اگر توپ ارزش خاصی دارد، ممکن است به جای تعویض آن، تعمیر را در نظر بگیرید. فرقی نمی‌کند که خود توپ نشتی داشته باشد یا دریچه، در هر صورت می‌توانید آن را برطرف کنید.

 

نحوه تعمیر توپ بسکتبال

 گزینه 1:نشت توپ بسکتبال

توپ بسکتبال را در یک وان آب فرو کنید و آن را بچرخانید و مراقب حباب های هوای خروجی باشید تا منبع نشت شما را مشخص کند.

ناحیه را خشک کنید و محل نشتی را با مداد یا نوار علامت بزنید.

نوک یک چاقوی کهنه و کند را با نگه داشتن آن روی شعله داغ کنید.

چاقوی داغ را روی نشتی روی توپ بسکتبال بکشید تا وینیل شروع به ذوب شدن کند.

اجازه دهید وینیل حداقل 5 دقیقه خنک و جامد شود.

سوزن بادکننده را به سوراخ دریچه توپ فشار دهید، سپس با استفاده از یک پمپ دستی، توپ را به آرامی باد کنید. توپ را با فشار توصیه شده پر کنید و بیش از حد باد نکنید.

بیشتر بخوانید:انواع لگ های ورزشی | ویژگی لگ ورزشی + معرفی 14 تولیدی عمده

نشتی دریچه توپ بسکتبال

یک سوزن باد کردن مرطوب را چندین بار در سوراخ سوپاپ فرو کنید تا آلودگی از آن پاک شود.

اگر نشتی ادامه داشت، یک خلال دندان را در سوراخ قرار دهید.

انتهای خلال دندان را بشکنید و دریچه را مسدود کنید.

 

گزینه 2:نشت توپ بسکتبال

یک سیلانت تعمیر توپ با سرنگ بخرید.

طبق دستور سازنده سرنگ را با درزگیر پر کنید.

سرنگ را در سوراخ دریچه توپ قرار دهید.

پیستون را روی سرنگ فشار دهید، سپس توپ را به شدت و چند بار زمین بزنید.

نکات
اگر از ذوب وینیل روی بسکتبال خود بیزار هستید، یکی دیگر از گزینه های تعمیر این است که یک کیت تعمیر لاستیک دوچرخه خریداری کنید و دستورالعمل های ارائه شده توسط سازنده را دنبال نمایید.

هشدارها
محصولات تعمیراتی که برای استفاده در لاستیک های خودرو در نظر گرفته شده اند، برای استفاده در بسکتبال یا سایر تعمیرات توپ توصیه نمی شوند.

 

خرید عمده توپ بسکتبال

اگر به دنبال خرید عمده توپ بسکتبال برای سالن ورزشی یا فروشگاه ورزشی خود هستید، در زیر فروشگاه ها و تولیدی های برتر ایران را که کار فروش عمده توپ بسکتبال را انجام می‌دهند به شما معرفی میگردد.با کلیک روی هر کدام به اطلاعات تماس ایشان دسترسی پیدا می‌کنید.

سوالات متداول در مورد توپ بسکتبال

در ادامه سوالات متداول در مورد توپ بسکتبال مورد بررسی قرار می‌گیرد.

چگونه توپ بسکتبال را روی انگشت بچرخانیم؟

 

علت کم باد شدن توپ بسکتبال چیست؟

هیچ پاسخ کلی برای این سوال وجود ندارد. چون هر توپی ظرفیت خودش را دارد. برخی از آنها می توانند هوا را برای 3-4 ماه حفظ کنند، در حالی که برخی پس از 5-6 ماه تخلیه می شوند.

تغییرات آب و هوایی نیز باعث خالی شدن باد توپ بسکتبال میشود.توصیه میشود توپ بسکتبال را همیشه تا فشار استاندارد باد کنید و در محلی قرار دهید که تغییرات دمایی زیادی نداشته باشد.

 

حداقل و حداکثر وزن توپ بسکتبال چقدر است؟

وزن توپ‌های بسکتبال NBA برای مردان باید حدود ۶۲۴ گرم باشد.

براساس استانداردهای این لیگ در مسابقات زنان باید حدود ۵۱۰ الی ۵۶۷ گرم باشد.

 

سایز توپ بسکتبال برای رده های سنی مختلف چقدر است؟

سایز بندی توپ بسکتبالسنجنسیتمحیطتوضیحات
سایز ۷13 سال به بالامردان۷۵ سانتی مترتوپ بازی‌های رسمی NBA با تمام استاندارد‌های NBA با ابعاد ۷۵ سانتی متر مطابقت دارد. روکش چرمی از ویژگی‌های این توپ است
سایز ۶۹ سال به بالازنان۷۲/۵ سانتی متراین توپ برای زنان و افراد ۹ سال به بالا مناسب است
سایز ۶۹ تا ۱۲ سالمردان۷۲/۵ سانتی متر

سایز ۵۵ تا ۸ سالبرای مردان و زنان۶۹/۹ سانتی متر

سایز 3همه سنینبرای همه جنسیت‌ها۵۵/۹ سانتی متر

سایز سه توپ بسکتبل، یا توپ بسکتبال مینی، برای همه سنین مناسب است.

 • سایز پنج:

بازیکنان کودک و نوجوان تا سن یازده سالگی از این توپ می توانند استفاده کنند. که این توپ دارای محیط 70 سانتی متر و وزن 510 گرم می باشد.

 • سایز شش:

این سایز توپ برای نوجوانان 12 تا 15 ساله و بسکتبال زنان مورد استفاده قرار می گیرد.محیط این توپ 72.5 سانتی متر و وزن آن 567 گرم می باشد.

 • سایز هفت:

این سایز توپ برای بازیکنان مرد بزرگتر ایز 16 سال مناسب می باشد. محیط این توپ 80 سانتی متر و وزن آن 623.5 گرم می باشد.

بهترین مارک توپ بسکتبال چیست؟

مارک wilson و مارک spalding از بهترین مارک های توپ بسکتبال هستند که در ایران سخت پیدا می‌شوند.

توپ بسکتبال سنگین تره یا والیبال؟

توپ بسکتبال سنگین‌تر است.

منبع

نظر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه