کفش استوک چیست؟ (جامع1402)

آیا می‌دانید کفش استوک چیست؟ آیا با فواید استفاده از آن آشنا هستید؟ در واقع همه ما قطعا با فواید انواع ورزش‌ها آشنا هستیم و برای مثال می‌دانیم که فوتبال یکی از پرطرفدارترین ورزش‌ها در دنیا است و اهمیت بسیار زیادی دارد. اما همان طور که اطلاع دارید هر فردی برای اینکه بتواند ورزش کند و از فواید آن بهره ببرد باید در ابتدا تجهیزات لازم و ضروری که البته باید دارای استانداردهای لازم باشند را خریداری کند. به عنوان مثال از جمله تجهیزات و یا ابزار لازم برای ورزشی مانند فوتبال، کفش است.

به عبارتی بهتر یک بازیکن فوتبال برای اینکه بتواند بهترین عملکرد را داشته باشد، لازم است تا بهترین کفش را خریداری نماید و به همین دلیل نیز بسیاری از ستارگان جهان برای انتخاب کفش مناسب وسواس بسیار زیادی دارند چرا که کفش‌ها می‌توانند به صورت مستقیم بر نحوه عملکرد آن‌ها در زمین اثر بگذارند. می‌توان گفت که انتخاب کفش استوک مناسب برای بسیاری از افراد بسیار دشوار است، چرا که یک بازیکن باید بتواند در هر بازی و با توجه به نوع زمین، شرایط آب و هوایی و اقلیمی انتخاب درستی داشته باشد.

البته خرید کفش مناسب دغدغه بسیاری دیگر از بازیکنان در رشته‌های دیگر نیز است. به طور کلی برای اینکه بتوانید استوک مناسبی خریداری کنید باید در ابتدا با قسمت‌های مختلف آن آشنا شده تا بتوانید در هنگام انتخاب کیفیت، کارایی و یا حتی قیمت آن را تشخیص دهید. در ادامه این مقاله قصد داریم برای شما توضیح دهیم که کفش‌های استوک چه ویژگی‌هایی دارند و نکاتی را برای خرید آن نیز در اختیار شما قرار دهیم.

کفش استوک دار

به طور کلی به میخ‌های برآمده موجود در زیر کفش‌های بازیکنان، استوک می‌گویند و کفش‌‌هایی که دارای استوک باشند نیز به کفش‌ استوک دار معروف هستند که البته دارای انواع مختلفی مانند فلزی، پلاستیکی و لاستیکی هستند. همچنین این استوک‌ها را به گونه‌ای طراحی می‌کنند که بتوان به راحتی اقدام به جداسازی و یا تعویض آن‌ها کرد. برخی انواع پرسی استوک نیز تولید می‌شوند که برای تمرین و یا کاربردهای غیر حرفه‌ای قابل استفاده هستند. همان طور که بیان شد استوک‌ها دارای انواع مختلفی هستند که نوع کاربرد آن‌ها به شرایط و امکانات زمین بازی بستگی دارد.

کفش استوک دار

 

جالب است بدانید که استفاده از کفش استوک دار فلزی در بعضی از لیگ‌ها به دلیل اینکه ممکن است به دیگر بازیکنان در زمان تکل زدن آسیب وارد شود، ممنوع است. از جمله فواید و مزایای کفش‌‌های استوک دار می‌توان به جلوگیری از سر خوردن بازیکن، ارائه دویدن سریع و همچنین راحتی در اجرا کردن حرکات تکنیکی اشاره کرد که بدین طریق بازیکن بهتر می‌تواند توانایی‌های فنی خود را به نمایش بگذارد. به طور کلی استوک‌ها در شکل‌هایی مانند مخروط، تیغه‌ای و یا ترکیبی از مخروطی و تیغه‌ای تولید می‌شوند که هر یک از آن‌ها دارای قابلیت‌های مشخصی برای بازی کردن در انواع زمین‌ها دارند.

برای مثال کفش استوک دار مخروطی برای بازی کردن در زمین‌های نرم مانند زمین‌های دارای چمن طبیعی استفاده می‌شوند چرا که دارای تماس بیشتری با زمین هستند. همچنین از استوک‌های تیغه‌ای برای بازی کردن در زمین‌های سفت مانند زمین‌های دارای چمن مصنوعی و زمین‌های خاکی استفاده می‌کنند چرا که از وارد شدن فشار بیش از حد به پاهای بازیکن جلوگیری می‌کنند.

بیشتر بخوانید: انواع کفش چمن | راهنمای خرید کفش چمن

قسمت‌های مختلف کفش استوک

لازم است بدانید که کفش‌های استوک به طور کلی از هفت قسمت زیره، رویه، کفی، لایه میانی، پنجه، پاشنه و استوک تشکیل شده است که در ادامه به معرفی این قسمت‌ها می‌پردازیم‌.

قسمت‌های مختلف کفش استوک

1- زیره کفش‌های استوک دار

زیره بخش‌های مختلفی از جمله داخلی، میانی و بیرونی را شامل می‌شود و به طور مستقیم با سطح زمین در تماس است و به طور کلی باید حتما با توجه به نوع و جنس زمین بازی انتخاب شود.

2- رویه استوک

بخش دیگر کفش استوک، رویه آن است. رویه عمدتا از چرم طبیعی و یا چرم‌های مصنوعی ساخته می‌شوند که تمامی قسمت‌های رویه و میانی کفش را تشکیل می‌دهد.

3- کفی استوک

کفی این نوع کفش دارای جنس پد است و درون کفش فوتبال قرار داده می‌شود. از مزایای این قسمت می‌توان به ایجاد راحتی برای کف پا و یا حمایت از قوزک پای بازیکنان اشاره کرد. البته کفی را به صورت چسبی و یا جدا شونده قرار می‌دهند.

4- لایه میانی استوک

لایه میانی در زیر کفی کفش استوک دار قرار داده می‌شود و وظیفه اصلی آن حمایت از کف پاها در نتیجه فشار حاصل از دویدن و ضربات مختلف از انواع حرکات انفجاری است.

5- پنجه استوک

پنجه استوک در اصل بخشی است که در قسمت جلویی رویه کفش قرار دارد و معمولا بازیکنان فوتبال با این قسمت ضربات و شوت‌های خود را به توپ وارد می‌کنند. در اغلب کفش‌ها این قسمت به خود کفش دوخته می‌شود و از تکنولوژی جهت افزایش کنترل توپ و یا قدرت شوت بازیکن، در طراحی پنجه کفش استوک استفاده می‌کنند.

6- پاشنه استوک

پاشنه دیگر قسمت این نوع کفش است و همان طور که از نام آن نیز مشخص است وظیفه حمایت کردن از قسمت پاشنه بازیکن را برعهده دارد و از وارد شدن فشار به کف پای زمین ممانعت می‌کند.

8- استوک (میخ) کفش

استوک در اصل همان میخی است که در کف کفش قرار گرفته است. این قسمت در اصل در جایی است که کفش به صورت مستقیم با سطح زمین در تماس است، نصب می‌شود. استوک‌ها عمدتا به شکل مخروطی هستند و دارای سه نوع فلزی، پلاستیکی و لاستیکی می‌باشند. از جمله مزایا و فواید کفش استوک دار می‌توان به این امر اشاره کرد که باعث ایجاد اصطکاک لازم با سطح زمین و همچنین بالا بردن سرعت بازیکنان در هنگام بازی می‌شود.

بیشتر بخوانید: خصوصیات کفش بدمینتون

راهنمایی خرید کفش استوک دار

زمانی که برای خرید کفش‌های استوک دار برای هر رشته ورزشی اعم از فوتبال، فوتسال و یا دیگر ورزش‌ها به بازار و یا سایت فروش آنلاین مراجعه می‌کنید، با انواع مدل‌ها و قیمت‌ها رو‌به‌رو خواهید شد و همین امر نیز از دلایل اصلی سردرگمی شما برای انتخاب یک کفش استوک مناسب خواهد شد. در ادامه این مقاله قصد داریم با در نظر گرفتن فاکتورهای مهمی مانند قیمت، جنس، دوام و نوع بازی بازیکن نکاتی در مورد این نوع کفش‌ها به شما ارائه دهیم تا بهترین انتخاب و خرید را داشته باشید.

راهنمایی خرید کفش استوک دار

1- انتخاب کفش‌های استوک با قیمت مناسب:

احتمالا شما نیز مانند بسیاری دیگر از افراد به دنبال نوعی کفش استوک هستید که علاوه بر داشتن کیفیت، قیمت مناسبی نیز داشته باشد. در صورتی که شما نیز مثل ورزشکاران دیگر این دغدغه را دارید، پیشنهاد می‌کنی توصیه‌های زیر را مطالعه کنید تا بتوانید بهترین نوع کفش را با قیمت مناسب خریداری کنید.

  • توصیه اول: به هیچ عنوان کفشی که به تازگی وارد بازار شده است را خریداری نکنید، چرا که هر کفشی در ابتدا با بالاترین میزان قیمت به بازار ارائه می‌شود و به همین دلیل نیز توصیه می‌کنیم که حداقل ۳ تا ۶ ماه پس از معرفی کفش به بازار اقدام به خرید آن کنید.
  • توصیه دوم: زمانی که مدل جدیدی از یک کفش استوک دار به بازار عرضه می‌شود و پس از گذشت ۲ الی ۳ ماه به دنبال طرح‌ها و یا رنگ‌های قدیمی همان مدل بروید چرا که مطمئنا مس از اینکه طرح و رنگ جدیدی وارد بازار شود، طرح‌های قبلی آن با کاهش قیمت مواجه خواهند شد.
  • توصیه سوم: از بین دو مدل مربوط به یک سری بهتر است که نسخه دوم آن را خریداری کنید چرا که حداقل ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان دارای اختلاف قیمت خواهند بود. به عنوان مثال در بین آدیداس نمزیز ۱۷+ و نمزیز ۱۷.۱ از نظر فنی هیچ تفاوتی وجود ندارد و شاید تنها تفاوت آن‌ها فقط به دلیل بنددار بودن و یا نبودن آن بستگی داشته باشد و شما می‌توانید نسخه بنددار آن را خریداری کنید و در صورت نیاز از آن استفاده نکنید.
  • توصیه چهارم: شما می‌توانید برای خرید کفش استوک همچنین به سراغ مدل‌های تاپ نسخه قدیمی به جای مدل‌های پایین نسخه جدید بروید.

بیشتر بخوانید: کفش ورزشی بوکس

2- توجه به تمامی انواع برندها:

احتمالا می‌دانید که برندهای آدیداس، نایک و پوما از جمله برترین و تاپ‌ترین برندهای مطرح در زمینه تولید کفش‌های استوک هستند و مطمئنا بخاطر این دلیل هم که شده دارای قیمت بالاتری نسبت به دیگر تولید کننده‌های زیر دست خود هستند. به عبارتی بهتر با وجود اینکه این سه برند در دنیا و جهان بسیار مطرح هستند اما دلیل بر این نیست که برندهای دیگری مانند نیوبالانس، میزانو، آمبرو، دیادورا را که دارای محصولات با کیفیتی هستند را نادیده گرفت. به همین دلیل توصیه می‌شود در هنگام خرید کفش استوک به جای تمرکز بر روی برخی برندهای مشهور، تمامی برندهای موجود را بررسی کنید.

کفش‌های استوک

3- به سبک بازی بازیکن مورد علاقه خود توجه کنید:

قطعا شما نیز به عنوان ورزشکار، یک بازیکن دیگری را به عنوان الگو برای ادامه مسیر خود انتخاب کرده‌اید که توصیه ما این است با توجه به سبک بازی بازیکن الگوی خود، استوک را خریداری کنید. به عبارتی بهتر قطعا بازیکن مورد نظر شما با دقت به پستی که دارد، الگوها و حرکات خاص خود را دارا است. در هنگام انتخاب و خرید کفش شما می‌توانید به بازیکن مورد علاقه خود توجه کنید و با توجه به کارایی و عملکرد وی با نوع کفش خاصی که پوشیده است، اقدام به خرید کفش استوک کنید.

4- در هنگام خرید کفش استوک به نوع چمن توجه کنید:

از مهم‌ترین نکاتی که باید در زمان خرید کفش‌های استوک آن را در نظر بگیرید، نوع چمن بازی است. در صورتی که شما در یک چمن مصنوعی بازی می‌کنید و یا زمین بازی مورد نظر شما دارای چمن خشک، سفت و یا نرم باشد باید حتما با توجه به آن کفش را خریداری کنید. چرا که این امر می‌تواند به صورت مستقیم بر روی سلامت پا و یا حتی کمر شما اثر بگذارد. در صورتی که وسوسه شدید که کفش چمن طبیعی را برای بازی بر روی چمن مصنوعی استفاده کنید این امر در همان روز اول نیز می‌توتند منجر به ایجاد آسیب‌های مختلف شود.

5- سبک و استیل بازی خود را بشناسید:

هر بازیکن دارای یک سری خصوصیات و حرکات ویژه خود است و به عبارتی بهتر هر ورزشکاری می‌تواند از نظر نوع استارت زدن، کنترل توپ با قسمت‌های مختلف نحوه شوت زدن و یا دریبل‌ها با بازیکن دیگر تفاوت داشته باشد. در هنگام خرید کفش‌های استوک شما باید درک کاملی از نوع و یا سبک بازی خود داشته باشید و بر این اساس اقدام به خرید کفش استوک دار مناسب کنید. به عنوان مثال اگر شما یک مدافع سرسخت هستید کفشی که بدنه نازک و سبک داشته باشد برای شما مناسب نخواهد بود و شما باید نوعی را خریداری کنید که دارای راحتی و استحکام لازم باشند.

بیشتر بخوانید: تولیدی کفش پیاده روی |عمده فروشی کفش پیاده روی

خرید کفش استوک

6- خرید آنلاین و یا حضوری:

در بخش پایانی راهنمای معرفی و خرید کفش‌های استوک، احتمالا این سوال برای شما پیش آید که کفش را به صورت آنلاین و یا حضوری خریداری کنیم؟ به طور کلی هر یک از خرید حضوری و یا آنلاین دارای مزایا و معایب خاص خود هستند اما آنچه که لازم است بدانید این است که در خرید به صورت آنلاین شما می‌توانید به راحتی تمامی فروشگاه‌ها، مدل‌ها و یا برندهای مختلف دیدن کنید، همچنین انواع نقش‌ها و یا طرح‌ها را ببینید و البته با یک کلیک از قیمت هر یک مطلع شوید.

در اغلب سایت‌های فروش آنلاین شما می‌توانید توضیحات هر محصول را بارها و به دقت مطالعه کنید که می‌تواند راهنمای بسیار خوبی برای خرید کفش استوک برای شما باشد. همچنین از نظرات کاربرانی که این نوع کفش‌ها را خریداری کرده‌اند به راحتی آگاه شوید. علاوه بر این شما می‌توانید جنس بی‌کیفیت و یا خراب را نیز مرجوع کنید. اما بسیاری از این مزایا را شما در هنگام مراجعه حضوری به بازار نخواهید داشت و علاوه بر آن‌ها به صرف هزینه رفت و آمد نیز نیاز خواهید داشت.

بیشتر بخوانید: کفش کوهنوردی عمده

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم به طور دقیق برای شما توضیح دهیم که کفش استوک چیست و البته نکاتی را برای خرید بهترین نوع آن برای شما ارائه کردیم. دقت کنید که کفش استوک به کفش‌هایی گفته می‌شود که در زیر خود دارای میخ‌‌‌ است که البته دارای انواع مختلفی هستند و برخی از آن‌ها شکل مخروطی و برخی دیگر تیغه‌ای مانند هستند. به همین دلیل نیز باید با توجه به یک سری ویژگی‌ها و نکات مهمی که در این مقاله نیز ذکر کردیم، اقدام به خرید کفش مورد نظر کنید. امیدواریم که این مقاله برای شما کمک کننده و مفید بوده باشد.

4/5 - (1 امتیاز)

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه