اسپینر بار بوکس | انواع، کاربرد و ویژگی ها در سال 1403

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. اسپینر بار بوکس | انواع، کاربرد و ویژگی ها در سال 1403
اسپینر بار بوکس | انواع، کاربرد و ویژگی ها

اسپینر بار بوکس یکی از مهمترین و ضروری‌ترین قطعات مورد استفاده در تمرینات بوکس است. این ابزار نقش مهمی در توسعۀ سرعت، دقت و هماهنگی دست و چشم برای بوکسورهای تمام سطوح بازی می‌کند.

اسپینر بار بوکس یک میلۀ استوانه‌ای فلزی یا چوبی است که بر روی یک پایه چرخشی نصب می‌شود. این میله می‌تواند آزادانه بچرخد و به بوکسور اجازه می‌دهد تا با حفظ کنترل و تعادل، تکنیک‌های مختلف مشت زدن و ضربه زدن را تمرین کند.

به طور معمول از فلز یا پلاستیک باکیفیت بالا ساخته شده و بر روی پایه‌ای ثابت نصب می‌شود. میلۀ افقی که در واقع همان اسپینر بار است، با سرعت قابل تنظیم می‌چرخد ​​و کاربر باید با استفاده از دست‌ها، آرنج‌ها به میلۀ متحرک ضربه می‌زند یا آن را از حرکت باز می‌دارد. 

اسپینر بار بوکس چیست

از اسپینر بار بوکس معمولاً در بوکس، کیک بوکسینگ و سایر ورزش‌های رزمی برای کمک به بهبود هماهنگی چشم و دست، زمان واکنش و تکنیک‌های کلی ضربه زدن استفاده می‌شود.

بوکسورها حین تمرین با اسپینر بار، ضربه زدن به یک هدف در حال حرکت را تمرین می‌کند که به بهبود دقت، سرعت و زمان واکنش آنها کمک می‌کند.

پس به طور کلی هدف از اسپینر بار بوکس کمک به بوکسورها و رزمی‌کاران است تا هماهنگی چشم و دست، زمان‌بندی و هماهنگیِ واکنش‌های خود را تقویت کنند. 

همچنین می‌توان از اسپینر بار به عنوان بخشی از فرایند گرم کردن بدن یا حتی تمرینی برای ایجاد قدرت و استقامت در ساعد، مچ دست و شانه‌ها استفاده کرد.

احتمالا یکی از ویژگی‌های خوب تمرین با اسپینر بار بوکس این باشد که شما می‌توانید به تنهایی تمرین کنید. یکی از توصیه‌های جالب برای نتیجه‌بخش بودن تمرین با اسپینر بار این است که در فضایی با نور کم و نسبتا تاریک با این ابزار کاربردی تمرین کنید.

اسپورت مگ قصد دارد در این مقاله شما را با کاربرد این وسیله، انواع مختلف اسپینر بار بوکس و همچنین ویژگی‌های یک اسپینر بار عالی و قیمت آن در بازار بیشتر آشنا کند. 

اسپینر بار بوکس
ورزش بوکس یکی از ورزش‌های رزمی محبوب جهانی است.

انواع اسپینر بار بوکس 

امروزه انواع گوناگونی از اسپینر بار بوکس در بازار وجود دارد که این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا بر اساس سلیقه و معیارهایی که دارید دست به انتخاب بزنید. ما در این مقاله به معرفی انواع اسپینر بارهای موجود در بازار تجهیزات ورزشی خواهیم پرداخت.

 1. اسپینر بار دیواری
 2. اسپینر بار سقفی 
 3. اسپینر بار مستقل 
 4. اسپینر بار با قابلیت تنظیم ارتفاع
 5. اسپینر بار بوکس با قابلیت تنظیم وزن

اگرچه اسپینربارها انواع متنوعی دارند ولی هدف همۀ آنها به طور کلی یک نقطه مشترک ختم می‌شود: تقویت و بهبود هماهنگی چشم‌ها و دست‌ها، سرعت واکنش و نقطه‌زنی.

در ادامه پیرامونِ هر کدام از انواع اسپینر بار بوکس را توضیح خواهیم داد.

بیشتر بخوانید: انواع لباس بوکس

1- اسپینر بار بوکس دیواری

این مدل اسپینر بار باید به یک دیوار محکم متصل شوند. بعد از نصب این اسپینر بار  پلت‌فرم مطمئن برای تمرین‌های سرعتی و نقطه‌زنی خواهید داشت. این مدل برای سالن‌های ورزشی و تمرینی با فضای محدود بسیار مناسب هستند. منبع

کاربرد اسپینر بار

2- اسپینر بار بوکس سقفی 

همانطور که از نام آن پیداست، این اسپینر بارها روی سقف نصب می‌شوند و راه حلی برای صرفه‌جویی در فضای آموزشی ارائه داده‌اند. این مدل اسپینر بار بوکس به ویژه برای سالن‌های ورزشی خانگی و مناطق تمرینی با محدودیت ارتفاع ایده‌آل هستند.

بیشتر بخوانید: انواع باند بوکس

تجهیزات ورزش بوکس

3- اسپینر بار بوکس مستقل

برخلاف تصوری که عده‌ای از این نوع اسپینر بارها دارند، این اسپینر بار بوکس ثابت نیست، همان ویژگی چرخشی 380 درجه برای این مدل هم صادق است. تنها تفاوت این اسپینر بارها مستقل بودن آن است.

شما برای استفاده از این اسپینر بار نیازی نیست آن را به دیوار یا سقف نصب کنید. این مدل یک نگهدارنده دارد که در واقع نقش همان تکیه‌گاه سقف یا دیوار را بر عهده گرفته است.

اسپینر ایستاده
این مدل اسپینر بار بوکس نیازی به نصب شدن ندارد.

اسنیپر بار دارای استند، آزادی عمل زیادی به شما می‌دهد. شما می‌توانید در هر فضایی از جمله فضای باز یا مکان‌هایی بدون دیوار یا سقف از آن استفاده کنند.

4- اسپینر بار بوکس با قابلیت تنظیم ارتفاع 

اسپینر بار بوکس با قابلیت تنظیم ارتفاع، یکی دیگر از انواع کاربردی اسپینرها به شمار می‌رود. این اسپینرها به دلیل دارا بودن ویژگی تنظیم ارتفاع به کاربران این امکان را می‌دهند ارتفاع را بر اساس ترجیحات و نیازهای آموزشی خود سفارشی‌سازی کنند.

همانطور که متوجه شدید بهترین محل استفاده از این نوع اسپینرها در فضاهای آموزشی و تمرینی است که چند بوکسور از تجهیزات مشترک استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: انواع لثه بند بوکس

5- اسپینر بار بوکس با قابلیت تنظیم وزن 

نوعی از اسپینر بار بوکس هم وجود دارد که شما می‌توانید وزن میله را تنظیم کنید. این وزن اضافه شده باعث افزایش مقاومت و شدت تمرین می‌شود که موجب افزایش قدرت و استقامت در بازوها، شانه‌ها و عضلات مرکزی خواهد شد. 

ما تنها چند نمونه از انواع اسپینر بار بوکس موجود در بازار را نام بردیم. تنوع تجهیزات ورزشی با گذشت زمان بیشتر و بیشتر می‌شود. اما هدف ما از معرفی انواع اسپینر بارها این است که شما باید هنگام انتخاب، اهداف آموزشی، سطح مهارت و ترجیحات شخصی خود را در نظر بگیرید تا نوع مناسبی را که با نیازهای شما مطابقت دارد پیدا کنید.

اطمینان از ایمنی، دوام و تناسب با نیازهای آموزشی خاص شما معیارهای مهمی هستند.

کاربردهای اسپینر بار بوکس

ما در ابتدای مقاله اشارۀ مختصری به کاربرد اصلی اسپینر بار بوکس داشتیم. مهمترین کاربرد آن در بوکس بهبود مهارت‌های مشت‌زنی بوکسورها است. بوکسورها در تمرین با اسپینر بار می‌توانند سرعت، زمان و ریتم دست خود را افزایش دهند.

همچنین به توسعۀ استقامت شانه و بهبود هماهنگی دست و چشم کمک می‌کند، که از مهارت‌های ضروری برای موفقیت در بوکس محسوب می‌شوند.

علاوه بر این، این نوع تمرین تاثیر زیادی بر کارآیی بالاتر و بیشتر مکانیسم قلبی عروقی بوکسورها دارد، زیرا همانطور که می‌دانید مکانیسم قلبی و عروقی بوکسورها حین تمرین با این ابزار به مرور زمان ریتم ثابتی خواهد یافت. 

از دیگر کاربردهای تمرین با اسپینر بار بوکس می‌تواند به موارد زیر اشاره کرد: 

 • تقویت عضلات بازو و شانه‌: با استفاده از اسپینر بار بوکس می‌توانید عضلات بازوها و شانه‌های خود را تقویت کنید.
 •  اصلاح تناسب اندام: انجام تمرین‌ با اسپینر بار بوکس می‌تواند به تناسب اندام شما هم کمک کند.
 • افزایش استقامت: تمرین با اسپینر بار بوکس همچنین به‌شما کمک کند تا استقامت جسمی و بدنی خود را هم افزایش دهید و برای فعالیت‌های روزمره و ورزشی آمادگی بیشتری داشته باشید.
 • افزایش قدرت: تمرین با اسپینر بار بوکس قدرت عضلات درگیر در این تمرینات را افزایش می‌دهد و بهبود عملکرد ورزشی شما منجر خواهد شد.
 • تقویت قلب و عروق: تمرین با اسپینر بار یک تمرین چالش برانگیز و پویا است، این تمرین هوازی می‌تواند به بهبود سیستم عروق و قلب هم کمک کند.
 • بهبود تعادل و هماهنگی: و در نهایت همانطور که اشاره شد تعادل و هماهنگی بدنی شما را بهبود بخشیده و مهارت‌های حرکتی شما را تقویت می‌کند.منبع

ویژگی‌های یک اسپینر بار بوکس خوب

برای انتخاب یک اسپینر بار بوکس خوب، چندین فاکتور وجود دارد که باید آنها را در نظر بگیرید. اطمینان حاصل کنید که یک وسیلۀ ورزشی با کیفیت بالا و مقرون به صرفه به دست خواهید آورد.

ورزش رینگی

 

بیشتر بخوانید: لباس کیک بوکسینگ 

در این بخش ما نکات مهمی را که باید هنگام انتخاب یک اسپینر بار بوکس در نظر داشته باشید، لیست کرده‌ایم: 

جنس: در جستجوی یک اسپینر بار باشید که از مواد بادوام و باکیفیت مانند فولاد، آلومینیوم یا سایر فلزات محکم ساخته شده باشد. جنس اسپینر بار شما باید بتواند در برابر چرخش‌های مداوم، ضربه و سایش در طول زمان بدون اینکه کیفیت خود را از دست بدهد، مقاومت کند.

وزن و اندازه: وزن و اندازۀ اسپینر بار بوکس را بر اساس سطح آمادگی جسمانی و اهداف تمرینی خود در نظر بگیرید.

برای مثال یک اسپینر بار سنگین، مقاومت بیشتری برای ضربات سنگین ایجاد می‌کند، در حالی که اسپینر بار سبک‌تر ممکن است برای مبتدیان یا تمرینات سرعتی مناسب‌تر باشد.

روکش میله: یک اسپینر بار خوب برای جلوگیری از لغزش و سُر خوردن هنگام تمرین باید روکش مناسب داشته باشد. بهتر است از اسپینرهایی استفاده کنید که بافت‌دار هستند یا یا باشتک دارند تا هنگام تعریق دست مشکل‌ساز نباشند.

 قابلیت تنظیم: یک اسپینر بار خوب ویژگی‌های قابل تنظیم مانند طول یا وزن هم دارد. این مزیت به شما کمک می‌کند سطح مقاومت خود را بر اساس نیازها و پیشرفت فردی خود سفارشی‌سازی کنید. 

طراحی: به دنبال ویژگی‌های خاص همچون میله‌های دو طرفه یا طراحی ارگونومیک باشید که سطح عملکرد شما را افزایش می‌دهد.

برند: دربارۀ برندها و تولیدکنندگان معتبری که در زمینۀ بوکس و تجهیزات بدنسازی تخصص دارند تحقیق کنید. نظرات، رتبه‌بندی‌ها و بازخورد مشتریان را بررسی کنید تا از کیفیت و قیمت چیزی که می‌خرید، مطمئن شوید. 

بودجه: هنگام انتخاب اسپینر بار، بودجۀ خود را در نظر بگیرید، زیرا قیمت‌ها بسته به برند، کیفیت و ویژگی‌های ارائه شده متفاوت هستند. 

با در نظر گرفتن این عوامل و این نکته که شما برای خرید تجهیزات هزینه نمی‌کنید بلکه برای سلامتی خود سرمایه‌گذاری می‌کنید، می‌توانید یک اسپینر بار بوکس خوب انتخاب کنید.

ابزاری که هم بادوام و باکیفیت است و هم مقرون به صرفه. به خاطر داشته باشید هنگام استفاده از اسپینر بارها، دستورالعمل‌ها  ایمنی را دنبال کنید تا از به خودتان صدمه و آسیبی نرسانید. 

نکات ایمنی هنگام استفاده از اسپینر بار بوکس 

هر وسیله‌ای برای استفاده باید در ابتدا به درستی شناخته شود. وقتی شما اطلاعات کافی دربارۀ نحوه استفاده از یک وسیله یا ابزار را داشته باشید، نیمی از راه محافظت از خود و دیگران را حین کار کردن با آن طی کرده‌اید. 

نیم دیگر این راه هم با آگاهی به نکات ایمنی مختص همان ابزار فراهم خواهد شد. در مورد تجهیزات ورزش‌های رزمی این مسئله کمی حساس‌تر به نظر می‌رسد.

ما در اسپورت مگ تعدادی از نکات مهم هنگام تمرین با اسپینر بار بوکس را به شما خواهیم گفت. امیدواریم تمرین لذت‌بخشی را تجربه کنید: 

 1. قبل از شروع هرگونه تمرین با اسپینر بار، بدن خود را گرم کنید و مطمئن باشید که از نظر جسمانی آمادگی لازم برای تمرین را دارید.
 2. همیشه از اسپینر بار با وزن مناسب استفاده کنید تا از آسیب دیدگی جلوگیری کنید.
 3. حرکات صحیح و درست در تمرین بسیار بیشتر از آنچه فکر می‌کنید مهم است. اگر نیاز دارید، از یک مربی درخواست کنید نحوۀ صحیح انجام تمرین‌ها را به شما آموزش دهد.
 4. اگر مبتدی هستید بهتر است در ابتدا تمرینات سرعتی نداشته باشید. وقتی مهارت کافی را به دست آوردید، سرعت خود را افزایش دهید.
 5. از استراحت کافی بین تمرین‌ها غافل نشوید و از خستگی مفرط جلوگیری جلوگیری کنید. خستگی می‌تواند بهانه‌ای برای آسیب زدن به خودتان باشد.
 6. در صورت هرگونه مشکل یا درد یا آسیب به خودتان، بلافاصله تمرین را متوقف کنید و از مربی یا اورژانس کمک بگیرید. 

اسپینر بار دیواری

عوامل موثر بر قیمت اسپینر بار بوکس

قطعا قیمت تجهیزات ورزشی از جمله اسپینر بارها به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل را می‌توان به شکل زیر خلاصه کرد: 

1. برند و کیفیت: اسپینر بار‌های تولید شده توسط برندهای معروف معمولا قیمت بالاتری دارند. 

2. جنس و مواد سازنده: اسپینر بار بوکس‌ های ساخته شده از مواد باکیفیت و مقاوم قیمت بالاتری نسبت به مواد متوسط دارند.

3. وزن و ابعاد: اسپینر بارهایی که دارای وزن بیشتر یا ابعاد بزرگتری هستند، گران‌تر از بقیه‌اند. 

4. ویژگی‌های اختصاصی: بعضی از اسپینر بار بوکس‌ها امکانات و ویژگی‌هایی مانند تنظیمات مختلف و صفحۀ نمایش دارند که ممکن است باعث افزایش قیمت آنها شود.

5. بازار و مکان خرید: قیمت اسپینر بار بوکس ممکن است در فروشگاه‌های ورزشی مختلف یا آنلاین متفاوت باشد، به همین دلیل شما می‌توانید به لیست فروشگاه‌های فروش لوازم  بوکس سر بزنید و انتخاب بهتری داشته باشید. 

با توجه به این عوامل، قیمت اسپینر بار بوکس ممکن است طیف وسیعی داشته باشد. 

سخن آخر

اسپینر بار بوکس یکی از تجهیزات ورزش‌های رزمی به ویژه بوکس است که هم برای تقویت عضلات بدن، هم برای افزایش استقامت، افزایش تمرکز و تمرینات هوازی بسیار مفید است. این وسیله می‌تواند علاوه‌بر تمرینات بوکس در تمرینات کیک بوکسینگ و موی‌تای هم مورد استفاده واقع شود. 

مزایای استفاده از اسپینر بار بوکس شامل تقویت عضلات مربوط به بازوها، ساعد، شانه‌ها و پشت، بالا رفتن استقامت بدن و تقویت قلب و عروق است.

گفتیم اسپینر بار بوکس برای افزایش هماهنگی بین چشم و دست، بهبود سرعت و هماهنگی واکنش بسیار مفید است. تمرین با این ابزار محدود به بوکسورهای مبتدی نمی‌شود. 

بوکسورها می‌توانند با در نظر گرفتن سطح مهارت و توانایی خود نوع مناسب اسپینر را انتخاب کنند و با آن تمرین‌های نتیجه بخشی را تجربه کنند.

ویژگی‌های اصلی اسپینر بار بوکس قابل نصب بودن بر دیوار و سقف است. اگرچه اسپینر بار قابل جابجایی که در بازار وجود دارد. اسپینر بار دارای طراحی ارگونومیک است که برای ایجاد راحتی حین تمرین و جلوگیری از آسیب به عضلات و مفاصل بدن طراحی شده است.

 اسپینر بار به عنوان یکی از تجهیزات ورزشی چند منظوره، تمرینات کاردیو و مقاومتی را با هم ترکیب می‌کند و به عنوان یک روش مؤثر برای تقویت عضلات کارآیی دارد. در خاتمه باید گفت اسپینر بار بوکس ابزاری کاربردی و ضروری برای تمرین بوکس است که مزایای بی‌شماری را برای بوکسورهایی که به دنبال بهبود مهارت‌ها و تناسب اندام خود هستند، ارائه می‌دهد. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

آگهی های اخیر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه