انواع لثه بند بوکس و نحوه استفاده از محافظ دندان و لثه بوکس(جامع1402)

هنگامی که در ورزش بوکس شرکت می کنید، پوشیدن انواع لثه بند بوکس یکی از تجهیزات حیاتی است که از شما در برابر صدمات وارده به دهان، فک و دندان ها محافظت می کند. بیایید با آن روبرو شویم، همه ما از مراجعه به دندانپزشک متنفریم.

انواع لثه بند بوکس معمولاً فقط باید در حین مبارزه و مسابقات استفاده شود، زیرا در آن زمان است که قرار است ضربه ای به سر شما وارد شود. با این حال، برخی از افراد ترجیح می‌دهند آن را در طول تمرینات نیز بپوشند، زیرا به آنها اجازه می‌دهد تا به همان شکلی تمرین کنند که گویی در حال مبارزه هستند. این بیشتر به این دلیل است که محافظ های دهان می توانند در دهان شما احساس عجیبی داشته باشند، بنابراین استفاده بیشتر از آنها می تواند باعث شود انواع لثه بند بوکس برای شما احساس طبیعی تری داشته باشند.

با این حال، به گزارش اسپرت مال: “بسیاری از افرادی که می توانند از انواع لثه بند ارائه شده بهره مند شوند، ترجیح می دهند از آنها استفاده نکنند. در حالی که آسیب به دهان و صورت در بسیاری از ورزش‌ها رایج است، تنها 41 درصد از بازیکنان گزارش داده‌اند که از لثه بند استفاده می‌کنند.”

این به این معنی است که شما باید انواع لثه بند بوکس قابل اعتماد داشته باشید که از شما محافظت کند و در هنگام اسپارینگ و مبارزه در جای خود بماند. در زیر راهنمای نهایی ما در مورد انواع لثه بند بوکس و نحوه انتخاب بهترین آنها برای شما آورده شده است.

لثه بند بوکس چیست

محافظ دهان بوکس که به سادگی به عنوان محافظ دهان یا محافظ لثه نیز شناخته می شود، وسیله ای محافظ است که برای پوشاندن و محافظت از دندان ها، لثه ها و گاهی اوقات فک بوکسور یا سایر ورزشکارانی که در ورزش های تماسی فعالیت می کنند، طراحی شده است. هدف اولیه لثه بند بوکس کمک به جلوگیری از آسیب به دهان و سر در طول جلسات تمرینی و مسابقات است.

در اینجا برخی از ویژگی ها و عملکردهای کلیدی محافظ دهان بوکس آورده شده است:

محافظت از دندان یکی از عملکردهای اصلی محافظ لثه، ایجاد یک اثر بالشتکی، پراکنده کردن و جذب ضربه های مشت یا ضربه به صورت است. این به کاهش خطر آسیب های دندانی مانند شکستگی دندان و از دست دادن دندان کمک می کند.
محافظت از مفاصل فک و فک محافظ لثه علاوه بر محافظت از دندان‌ها، می‌تواند با کمک به جذب و توزیع نیروهای ناشی از ضربه، محافظت از فک و مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) را نیز انجام دهد.
پیشگیری از آسیب های لب و گونه محافظ های دهان مانعی بین دندان ها و بافت های نرم لب ها و گونه ها ایجاد می کنند و احتمال پارگی و کبودی در حفره دهان را کاهش می دهند.
جذب شوک محافظ دهانی مناسب انرژی حاصل از ضربه را جذب و پراکنده می کند، ضربه را به سر کاهش می دهد و به طور بالقوه خطر ضربه مغزی را پایین می آورد.
سفارشی سازی بسیاری از بوکسورهای حرفه ای و جدی محافظ های لثه اصولی را انتخاب می کنند. این‌ها بر اساس برداشت‌های دندان‌های ورزشکار ایجاد می‌شوند و برای محافظت و راحتی بهینه، تناسب محکم و مطمئنی را فراهم می‌کنند.
راحتی و تنفس محافظ های دهان مدرن به گونه ای طراحی شده اند که پوشیدن آنها راحت باشد بدون اینکه مانع تنفس شود. جریان هوای کافی در طول فعالیت بدنی شدید بسیار مهم است و محافظ های دهانی ساخته شده اند تا امکان دریافت اکسیژن کارآمد را فراهم کنند.
بهداشت مراقبت و نگهداری مناسب برای محافظ های دهان ضروری است. آنها باید به طور منظم با آب و صابون ملایم یا محلول تمیز کننده مشخص شده تمیز شوند. قرار دادن محافظ دهان در یک محفظه محافظ در صورت عدم استفاده به جلوگیری از آسیب و حفظ بهداشت کمک می کند.

چه یک بوکسور حرفه ای، یک ورزشکار آماتور یا فردی که در ورزش های تماسی دیگر فعالیت می کند، پوشیدن محافظ دهان یک اقدام ایمنی مهم برای کمک به به حداقل رساندن خطر آسیب به دهان و سر است. محافظ دهان معمولاً در بسیاری از ورزش‌های سازمان‌یافته، از جمله بوکس، برای اطمینان از رفاه ورزشکاران مورد نیاز است یا به شدت توصیه می‌شود.

بیشتر بخوانید: انواع لباس بوکس 

لثه بند بوکس چیست

انواع لثه بند بوکس چگونه باید باشد؟

می توانید یک محافظ لثه لاستیکی تهیه کنید که آن را در آب داغ در حال جوش قرار دهید تا پلاستیک نرم شود و سپس آن را روی دندان های بالایی خود قرار دهید و محکم روی آن فشار دهید تا به شکل دندان های شما در بیاید.

با استفاده از محافظ های لثه پیشرفته تر، می توانید قالب هایی را تهیه کنید که توسط دندانپزشک شما ساخته شده است. این گزینه گران تری است اما کاملاً مناسب است به این معنی که محافظ دهان در دهان شما بسیار طبیعی تر خواهد بود.

محافظ لثه چگونه کار می کند؟

یک محافظ لثه موثر مانند یک کلاه ایمنی برای دندان ها و فک ها است. همچنین از به هم رسیدن کامل فک ها جلوگیری می کند و در نتیجه خطر آسیب دیدگی مفصل فک و ضربه مغزی را کاهش می دهد.

جراح دندانپزشک توصیه می کند: انواع لثه بند برای ورزش های تماسی مانند راگبی، هاکی، هنرهای رزمی و بوکس بسیار مهم است. سپرهای لثه با جذب و توزیع نیروی ضربه کار می کنند.

بیشتر بخوانید: کفش ورزشی بوکس

چرا داوران هنگام ناک اوت شدن یک مبارز محافظ دهان را برمی دارند؟

این چیزی است که معمولاً هنگام شیرجه رفتن داور برای برداشتن محافظ دهان یک مبارز مشاهده می کنید. داور این کار را انجام می دهد تا به مبارز کمک کند نفس بکشد و از خفگی او جلوگیری نماید.

اولین غریزه داوران این است که مطمئن شوند مبارز خوب نفس می کشد. همچنین هنگامی که شما بیهوش هستید، رفلکس های دهان خود را از دست می دهید، بنابراین اگر قطعه دهانی به سمت گلوی آنها بلغزد، مبارز را خفه می کند و ورزشکار نمیتواند آن را تف کند و ممکن است دچار مشکل جدی شود.

مزایای استفاده از لثه بند بوکس چیست؟

مزایای استفاده از لثه بند بوکس

محافظ‌های دهان به محافظت از دندان‌های شما در برابر ضربه، شوک و هر گونه آسیب دیگری به دهان کمک می‌کنند. با این حال، محافظ های لثه مزایای دیگری نیز دارند:

 • بالشتک دندان در برابر ضربه
 • از بافت های نرم دهان در برابر آسیب محافظت می کند
 • از آسیب های گردن و فک جلوگیری می کند
 • از آسیب های مفصل فک محافظت می کند
 • خطر و شدت ضربه مغزی را کاهش می دهد

بیشتر بخوانید: تولیدی کلاه بوکس

انواع لثه بند بوکس

انواع مختلفی از محافظ های لثه برای بوکس موجود است که هر کدام ویژگی ها و مزایای خاص خود را دارند. انتخاب محافظ دهان به عواملی مانند ترجیح شخصی، سطح حفاظت مورد نیاز و بودجه فرد بستگی دارد. در اینجا انواع اصلی محافظ لثه و دندان بوکس آورده شده است:

1- محافظ لثه معمولی

توضیحات این محافظ های دهانی از پیش ساخته شده و آماده برای پوشیدن هستند که در اندازه های استاندارد عرضه می شوند. آنها معمولاً ارزان هستند و در فروشگاه های لوازم ورزشی در دسترس می باشند.
مزایا راحت و قابل دسترس هستند.
معایب از نظر تناسب محدود است و ممکن است نسبت به انواع دیگر راحت تر باشد. آنها ممکن است به اندازه گزینه های سفارشی محافظت نکنند.

2- لثه بند آبجوشی | لثه آبجوشی

توضیحات محافظ های لثه آبجوشی از یک ماده ترموپلاستیک ساخته شده اند که هنگام جوشاندن نرم می شوند. کاربر مواد نرم شده را گاز می گیرد تا یک تناسب سفارشی ایجاد کند.
مزایا سازگاری بیشتری نسبت به محافظ های دهانی معمولی دارد و تناسب بهتری را ارائه می دهد. آنها همچنین به طور گسترده در دسترس هستند و نسبتاً مقرون به صرفه می باشند.
معایب تناسب ممکن است به اندازه محافظ های دهان سفارشی دقیق نباشد. آنها می توانند حجیم تر باشند و بر گفتار و تنفس برخی از کاربران تأثیر بگذارند.

3- محافظ های لثه سفارشی

توضیحات محافظ های دهانی که به صورت سفارشی ساخته می شوند، به صورت جداگانه و بر اساس برداشتی از دندان های ورزشکار طراحی می شوند. آنها معمولاً توسط متخصصان دندانپزشکی یا با استفاده از کیت قالب گیری دندان ساخته می شوند.
مزایا بهترین تناسب و بالاترین سطح حفاظت را ارائه می دهد. راحتی را فراهم می کند و به راحتی تنفس و صحبت کردن را امکان پذیر می کند. می تواند بر اساس ترجیحات خاص تنظیم شود.
معایب معمولاً گران تر از گزینه های استوک یا جوشاندن و گاز گرفتن است. ممکن است نیاز به مراجعه به دندانپزشک یا استفاده از کیت قالب گیری دندان داشته باشد.

4- محافظ لثه دوتایی

توضیحات محافظ های دوتایی هر دو دندان بالا و پایین را می پوشانند. آنها اغلب توسط ورزشکاران شرکت کننده در ورزش هایی با خطر بالای آسیب های صورت استفاده می شوند.
مزایا محافظت اضافی برای فک بالا و پایین فراهم می کند. می تواند به جلوگیری از آسیب های فک کمک کند.
معایب ممکن است برای برخی از کاربران حجیم تر و راحت تر باشد. اتصالات سفارشی برای اطمینان از محافظت مناسب بسیار مهم است.

هنگام انتخاب محافظ دهان بوکس، اولویت بندی مناسب، راحتی و محافظت کافی ضروری است. ورزشکاران باید محافظ های دهان خود را در صورت آسیب دیدگی یا علائم فرسودگی تعویض کنند. علاوه بر این، تمیز کردن و نگهداری منظم برای اطمینان از بهداشت و طول عمر محافظ دهان بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید: کفپوش سالن ورزشی چند منظوره| خرید و نصب از 0 تا 100 با اسپاد

انواع لثه بند بوکس

نحوه استفاده از لثه بوکس

استفاده از محافظ دندان بوکس که به عنوان محافظ دهان یا محافظ لثه نیز شناخته می شود، برای اطمینان از محافظت در طول تمرین و مسابقه مهم است. در اینجا یک راهنمای گام به گام در مورد نحوه استفاده از محافظ دندان و لثه بوکس آورده شده است:

1- محافظ دهان مناسب را انتخاب کنید

مطمئن شوید که نوع محافظ دهان مناسب برای بوکس را دارید. باید تناسب ایمن را فراهم کند، از مواد بادوام ساخته شده باشد و محافظت کافی را ارائه دهد.

2- محافظ دهان را تمیز کنید

قبل از استفاده از تمیز بودن محافظ دهان اطمینان حاصل کنید. آن را با آب و صابون ملایم بشویید یا از محلول تمیزکننده محافظ دهان استفاده کنید.

3- یک کاسه آب سرد آماده کنید

یک کاسه آب سرد آماده داشته باشید. ممکن است برای خنک کردن محافظ دهان جوش و گاز گرفتن یا خیس کردن محافظ دهان برای راحتی بهتر به آن نیاز داشته باشید.

4- محافظ لثه آبجوشی

اگر محافظ لثه آبجوشی گرفته اید، این مراحل را دنبال کنید:

 • آب را بجوشانید و بگذارید یک لحظه خنک شود.
 • محافظ دهان را برای مدت زمان توصیه شده در آب داغ فرو کنید (دستورالعمل های سازنده را دنبال کنید).
 • محافظ دهان را بردارید و بگذارید کمی خنک شود تا دچار سوختگی نشوید.
 • محافظ دهان را گاز بگیرید، با انگشتان و زبان خود آن را به دندان های خود شکل دهید.
 • محافظ دهان را در آب سرد غوطه ور کنید تا شکل ظاهر شود.

5- قرار دادن محافظ دهان

دهان خود را کاملا باز کنید و محافظ دهان را روی دندان های بالایی خود قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که محافظ دهان تمام دندان های بالایی شما را می پوشاند و به خط لثه می رسد.

6- به آرامی گاز بگیرید

برای اطمینان از تناسب راحت، به آرامی گاز بگیرید. محافظ دهان باید بدون نیاز به فشردن دندان ها در جای خود بماند.

نحوه استفاده از لثه بوکس

7- تنظیمات (در صورت لزوم)

اگر محافظ دهان احساس ناراحتی می کند یا به درستی جا نمی شود، ممکن است نیاز به تنظیمات داشته باشید. دستورالعمل های سازنده را برای تنظیمات دنبال کنید یا برای گزینه های سفارشی با دندانپزشک مشورت کنید.

8- تنفس و صحبت کردن

تنفس و صحبت کردن را با محافظ دهان در جای خود تمرین کنید. ممکن است کمی طول بکشد تا به آن عادت کنید، اما یک محافظ دهانی که به درستی تعبیه شده باشد باید اجازه تنفس طبیعی و گفتار واضح را بدهد.

9- به طور منظم بررسی کنید

به طور مرتب محافظ دهان را از نظر علائم سایش و آسیب بررسی کنید. اگر دیگر به طور ایمن جا نمی شود یا علائم خرابی نشان می دهد، آن را تعویض کنید.

10- نگهداری

محافظ دهان را در صورت عدم استفاده در یک کیف محافظ نگهداری کنید. از قرار دادن آن در معرض دمای بالا یا نور مستقیم خورشید خودداری کنید، زیرا می تواند بر شکل و یکپارچگی آن تأثیر بگذارد.
استفاده از محافظ دندان بوکس به طور مداوم و صحیح برای حفظ سلامت دهان و به حداقل رساندن خطر آسیب های دندانی در طول بوکس یا سایر ورزش های تماسی ضروری است. اگر نگرانی خاصی دارید یا در مورد مناسب بودن محافظ دهان خود مطمئن نیستید، برای راهنمایی حرفه ای با دندانپزشک مشورت کنید.

منابع: sidekickboxing

2.7/5 - (3 امتیاز)

نظر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه