کاپ تکواندو چیست و چه انواعی دارد

یکی دیگر از تجهیزات ورزشی محافظتی که در دسته تجهیزات ایمنی ورزش تکواندو قرار می گیرد کاپ تکواندو می باشد. جالب است بدانید که این پوشش حفاظتی دارای قدمت چندین ساله می باشد که از سال های گذشته تا به الان این کالای ورزشی حفاظتی توانسته محبوبیت خود را حفظ کند. این وسیله ورزشی یکی از بهترین وسیله ها برای محافظت از پایین تنه ورزشکار تکواندو در طول تمرین یا مسابقات است. یکی از شاخص ترین مشخصه این کاپ دفاع فیزیکی می باشد. کاپ تکواندو که با اسم های دیگری مانند محافظ کشاله ران و ناشیم تکواندو نیز شناخته می شود. محافظه کشاله ران تکواندو که محافظ شکمی نیز است برای محافظت از ناحیه لگن و به ویژه فاق ورزشکاری طراحی و تولید شده است.

این وسیله در مبارزات رزمی به مبارزان این اجازه را می دهد که با خیال راحت و بدون اینکه عقب نشینی کنند به مبارزه و تمرین بپردازند. از آنجایی که ورزش تکواندو یک ورزش پر تحرک است که بیشتر ضربات او با پا می باشد.

احتمال آسیب به حریف در نواحی فاق و کشاله ران می باشد از همین رو با طراحی این وسیله کاربردی ورزشکاران تکواندو با امنیت بیشتری می توانند در این رشته ورزشی فعالیت کنند. در نتیجه باید بگوییم که این وسیله نقش حفاظت از اندام های حساس بدن ورزشکار در برابر ضربات را دارد.

در ادامه این مقاله قصد داریم به کاپ تکواندو چیست؟ و سایر موارد مربوط به این وسیله ایمنی بپردازیم. پس اگر به تازگی در این ورزش رزمی مشغول شده‌اید و در این باره سوالاتی دارید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید: انواع کلاه تکواندو | راهنمای خرید کلاه تکواندو

کاپ تکواندو چیست؟

کاپ تکواندو چیست

اگر که تا به حال اگر این وسیله استفاده نکرده‌اید و برای شما سوال است که کاپ تکواندو چیست؟ باید در جواب سوال شما پاسخ دهیم که کاپ نوعی از تجهیزات ورزش رزمی است که نیم تنه پایینی ورزشکار را پوشش می دهد. از آنجایی که ورزش رزمی تکواندو شامل ضرباتی توسط دست ها و پاها است.

در نتیجه این احتمال وجود دارد که به دیگر نقاط بدن ورزشکار آسیب وارد شود. پس در این راستا طراحان و تولیدکنندگان زیادی برای اینکه از آسیب و صدمات به ورزشکاران تکواندو جلوگیری کنند و دغدغه نا امنی را در این ورزش از بین ببرند به طراحی و تولید پوشش های ایمنی پرداختند.

یکی از این تجهیزات ایمنی کاپ محافظ بیضه می باشد که به شکل بی نظیری از اندام های حساس ورزشکار در حین تمرین و مسابقات محافظت می کند و سبب جلوگیری از وارد شدن آسیب های احتمالی به این عضو حساس می شود. نکته حائز اهمیت این است که چنین کاپی برای ورزشکاران خانم نیز طراحی و تولید شده است.

بنابراین این وسیله محافظتی هیچ گونه محدودیت جنسی ندارد. کاربرد کاپ تکواندو در زمان انجام فعالیت ها و تمرینات ورزشی از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین علت در زمان مسابقات تکواندو پوشیدن کاپ تکواندو برای ورزشکار الزامی می باشد و رعایت نکردن آن سبب حذف او از مسابقات خواهد شد.

بیشتر بخوانید: انواع کمربند تکواندو و ترتیب آن ها با فلسفه مخصوصشان

انواع مدل کاپ تکواندو

انواع مدل کاپ تکواندو

از آنجایی که این وسیله در ورزش تکواندو از اهمیت بالایی برخوردار می باشد طراحان و تولیدکنندگان این وسیله ایمنی را در انواع متعددی ساخته و به بازار عرضه کرده‌اند. در این قسمت از مقاله قصد داریم به چند مدل از کاپ ورزش تکواندو بپردازیم. انواع این وسیله محافظتی ورزشی به شرح زیر می باشد:

 • کاپ مدل ۶۰۰۵
 • کاپ مدل M01
 • کاپ مدل K2
 • کاپ مدل K403
 • و …

مدل های نام برده شده در بالا تنها چند مدل از انواع این وسیله ورزشی می باشند. همه‌ی نمونه های طراحی و ساخته شده این وسیله باید دارای بدنه‌ای محکم و مقاوم در برابر ضربات احتمالی حریف در حین تمرین و مسابقات باشند.

علاوه بر این استحکام این پوشش باید کاملا سبک باشد و ورزشکار بعد از پوشیدن آن مشکلاتی مانند حس سنگینی، گرمای آزار دهنده و حساسیت های احتمالی نداشته باشد. چرا که این وسیله از چرم مصنوعی درجه ۱ طراحی و تولید می شود.

در نتیجه از نظر ماندگاری قابل اطمینان می باشد و ورزشکار می تواند با اطمینان کامل آن را در طول تمرینات و یا مسابقه ورزشی استفاده نماید.

یکی دیگر از نکات مهم این است که کاپ رزمی زنانه نیز وجود دارد که در ورزش های رزمی از جمله تكواندو مورد استفاده قرار می گیرد و از جنسی متفاوت با کاپ مردانه طراحی و تولید می شود اما از نظر ایمنی و حفاظت هیچگونه تفاوتی با کاپ های محافظتی مردانه ندارد.

بیشتر بخوانید: ساق بند تکواندو چیست|مشخصات، ویژگی ها، انواع و کاربرد ساق بند تکواندو

کاپ تکواندو زنانه

کاپ تکواندو زنانه

از آنجایی که در ورزش های رزمی احتمال اینکه به ورزشکار آسیب برسد زیاد می باشد. بنابراین ورزشکار باید حتما از تجهیزات ایمنی و حفاظتی استفاده نماید. همانطور که در قسمت های بالاتر نیز اشاره کردیم یکی از این تجهیزات حفاظتی کاپ تکواندو است که در نوع مردانه و زنانه وجود دارد و این وسیله محدودیت جنسی ندارد.

تمام ورزشکاران تکواندو در زمان تمرین و مسابقات بهتر است از این وسیله استفاده نمایند. کاپ حفاظتی زنانه برای محافظت از کشاله ران طراحی شده است و عضوهای حساس بدن را پوشش می دهد. این وسیله از چرم مصنوعی با کیفیت برای اطمینان از دوام و تمیزی ساخته می شود. این وسیله ضربه های احتمالی به کشاله ران ورزشکار را کاهش می دهد.

این کاپ در لبه های داخلی خود دارای ضربه گیرهای ابری بوده که سبب می شود در هنگام استفاده از این وسیله ورزشکار در قسمت کشاله ران دچار هیچ گونه ناراحتی و احساس درد نشود.

همچنین این وسیله به گونه‌ای طراحی و ساخته شده است که ورزشکار در زمان استفاده هیچگونه احساس سنگینی نداشته باشد و بتواند به راحتی در زمان تمرینات و مسابقات از این وسیله ایمنی استفاده کند.

بیشتر بخوانید: فروشگاه لباس تکواندو در منیریه |خرید عمده از تولیدی

راهنمای خرید کاپ تکواندو

راهنمای خرید کاپ تکواندو

همانطور که در قسمت های بالاتر مقاله اشاره کردیم یکی از تجهیزات ایمنی مهم در ورزش های رزمی به ویژه ورزش تکواندو، کاپ تکواندو است. از آنجایی که ورزش تکواندو ورزشی است که در آن از حرکات دست و پا استفاده می شود حفاظت از نقاط حساس بدن از اهمیت زیادی برخوردار است.

از این رو طراحان و تولیدکنندگان زیادی دست و طراحی و تولید کاپ تکواندو زنانه و مردانه زده‌اند.

نکته حائز اهمیت در مورد این وسیله این است که پوشیدن آن در زمان مسابقات برای ورزشکار الزامی می باشد. از این رو در زمان خرید این وسیله ایمنی باید یک سری نکات و ویژگی هایی را مد نظر خود قرار دهید تا بتوانید یک کاپ متناسب با خود را خریداری نمایید.

در این قسمت از مقاله قصد داریم به ویژگی های مهم در این محصول اشاره کنیم. ویژگی‌ های یک کاپ مناسب مردانه و زنانه به شرح زیر می باشد:

 1. نوع جنس آن از چرم مصنوعی است.
 2. دارای دوام مناسب است و در صورت استفاده مکرر نیز خراب نخواهد شد.
 3. از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار می باشد.
 4. دارای سایز بندی های متفاوت برای تمام رده های سنی است.
 5. محدودیت جنسی و سنی ندارد.
 6. دارای چسب و بند نگهدارنده می باشد.
 7. لایه داخلی آن دارای جنس مرغوب می باشد.
 8. قابل شستشو می باشد.

موارد نام برده شده در بالا ویژگی های مهم یک کاپ ورزشی مناسب می باشد. که در زمان خرید ورزشکاران باید به این نکات مهم توجه کنند و کاپی را خریداری کنند که دارای این ویژگی ها باشد. تا بتوانند با خیال راحت در طول تمرین و مسابقات از این وسیله استفاده کنند و این وسیله بتواند سبب کاهش بروز ضربات و صدمات احتمالی به ورزشکار بشود.

بیشتر بخوانید: انواع دستکش تکواندو چیست و چه کاربردی هنگام تمرین تکواندو دارد

خرید کاپ تکواندو

خرید کاپ تکواندو

همانطور که می دانید کاپ تکواندو از تجهیزات ضروری و مهم در مواقع مسابقات و تمرین این ورزش می باشد. این وسیله ایمنی برای جلوگیری از آسیب و صدمه به نقاط حساس بدن ورزشکار مورد استفاده قرار می گیرد. پس ورزشکاران باید توجه کنند که در زمان خرید کاپ ایمنی ورزش تکواندو بهترین نوع آن را خریداری نمایند.

چرا که نقاط خصوصی بدن یکی از حساس ترین قسمت های بدن انسان می باشد و ضربه به این نقاط سبب بروز آسیب و صدمات بسیار جدی‌ای به ورزشکار می شود. از آنجایی که ورزش تکواندو از آن دسته از ورزش هایی است که حرکات زیادی با استفاده از پا و دست انجام می شود از این رو امکان بروز ضربات احتمالی به نقاط حساس بدن حریف وجود دارد.

بنابراین در زمان خرید این کاپ باید توجه داشته باشید که کاپ ایمنی‌ای را خریداری نمایید که از کیفیت و استحکام مناسبی برخوردار باشد.

کاپ انتخاب شده توسط ورزشکار باید ضربه گیری‌ای خوبی داشته باشد. این کاپ در سایز بندی های متفاوتی در بازار وجود دارد. بنابراین ورزشکار باید توجه کند که حتما کاپ ایمنی را با توجه به سایز خود خریداری کند. تا در بدن او به خوبی فیکس و محکم شود.

چرا که اگر به درستی روی بدن ورزشکار قرار نگیرد نمی تواند به صورت صحیح از بدن ورزشکار محافظت کند و همچنین در زمان مسابقه ممکن است حواس او را پرت کند و سبب کسر امتیاز نیز شود. از آنجایی که این وسیله یک وسیله بسیار ضروری در زمان مسابقات می باشد که عدم استفاده از کاپ تکواندو ممکن است باعث حذف ورزشکار نیز بشود.

بهتر است آن را از فروشگاه های معتبر و شناخته شده به صورت حضوری و یا به صورت آنلاین از وب سایت ها خریداری شود.

بیشتر بخوانید: تولیدی هوگو تکواندو

قیمت کاپ‌ تکواندو

قیمت کاپ‌ تکواندو

همانطور که اشاره شد کاپ ها محافظ های ایمنی هستند که اهمیت زیادی دارند. این کاپ های ایمنی علاوه بر ورزش تکواندو در سایر ورزش های رزمی دیگر نیز مورد استفاده ورزشکاران قرار می گیرند. کاپ ها کار محافظت از نیمه تنه پایینی آقایان و خانم ها را بر عهده دارند به همین علت در میان ورزشکاران رزمی بسیار پرطرفدار و محبوب می باشند.

چرا که ایمنی کاملی برای هنرجو در هنگام تمرینات و مسابقات به وجود می آورند. این پوشش دارای ویژگی و مزیت های بیشماری است. اگر قصد خرید کاپ تکواندو را دارید و برایتان سوال است که قیمت روز این محصول چقدر است؟

باید به صورت مختصر پاسخ دهیم که این وسیله ایمنی دارای قیمت ثابتی نمی باشد و قیمت آن بسته به برند، جنس، سایز، کیفیت و … مختلف است و برای انواع متعدد این وسیله قیمت های متفاوتی در نظر گرفته شده است.

اگر که به دنبال خرید یک کاپ تکواندو با کیفیت، مناسب و با قیمت مقرون به صرفه مناسب با بودجه خودتان هستید باید آن را از فروشگاه های معتبر خریداری نمایید.

همچنین شما ورزشکاران عزیز می توانید انواع این محصول را از سایت های معتبر فروش لوازم ایمنی ورزش های رزمی خریداری کنید. شما نیز می توانید برای خرید این کالا در انواع و سایزهای مختلف با کیفیت عالی از فروشگاه ما اقدام نمایید و برای استعلام قیمت روز این کالا با ما از طریق شماره های درج شده در سایت در ارتباط باشید.

جمع بندی نهایی

در این مقاله به کاپ تکواندو، انواع آن، راهنمای خرید و سایر موارد مربوط به این کالا این محصول پرداختیم. همانطور که اشاره کردیم کاپ ها یک وسیله ایمنی مهم در ورزش های رزمی به ویژه ورزش تکواندو می باشند به این دلیل که ورزش تکواندو ورزشی بسیار پر تحرک است که ورزشکار برای انجام حرکات آن باید از دست و پا استفاده کند.

احتمال برخورد ضربات به نقاط های حساس بدن حریف و ایجاد صدمات و آسیب های جدی زیاد است. از این رو ورزشکاران تکواندو برای محافظت از نقاط حساس بدن خود از کاپ ها استفاده می کنند. نکته حائز اهمیت در مورد کاپ تکواندو این است که این وسیله ایمنی هیچگونه محدودیت جنسی و سنی ندارد.

تمامی ورزشکاران آقا و خانم در رنج سنی مختلف می توانند از این وسیله استفاده کنند.

لازم به ذکر است که استفاده از این کالا به خصوص در مسابقات تکواندو الزامی است و عدم استفاده از کاپ می تواند باعث حذف بازیکن شود. از آنجایی که این وسیله حفاظتی در حفظ امنیت اهمیت زیادی دارند.

ورزشکاران باید توجه داشته باشند که یک کاپ مناسب خود که دارای استحکام و مقاومت بالایی نیز است را خریداری کنند تا در طول تمرینات و مسابقات خیالشان راحت باشد. همچنین بهتر است در زمان خرید مطمئن شوید که کاپ تکواندو مورد نظر شما از نظر سایز و اندازه کاملا برای شما مناسب است و روی بدنتان محکم می شود.

امیدواریم که مطالب گفته شده در این مقاله درباره کاپ تکواندو در زمان خرید این وسیله برای شما کمک کننده باشد. ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید.

medium

5/5 - (1 امتیاز)

نظر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه