انواع کمربند تکواندو و ترتیب آن ها با فلسفه مخصوصشان! 1402

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. انواع کمربند تکواندو و ترتیب آن ها با فلسفه مخصوصشان! 1402
انواع کمربند تکواندو و ترتیب آن ها با فلسفه مخصوصشان
3.7/5 - (60 امتیاز)

تکواندو یک ورزش باستانی و بسیار پرطرفدار در سراسر جهان به خصوص ایران است و انواع کمربند تکواندو در این ورزش نقش بسیار مهمی دارند. در این مقاله از سایت اسپرت مال به تاریخچه تکواندو و انواع کمربندها در این رشته و مراحل انجام آن می پردازیم. مطالب این کمربندها را بررسی کنید و تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

تاریخچه ورزش تکواندو

تکواندو یک ورزش قدیمی است که از گذشته تاکنون مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است. اولین سوابق افرادی که این روش نبرد تن به تن را تمرین می کردند به 50 سال قبل از میلاد برمی گردد. در کره تکواندو به معنای لگد زدن، کوون به معنای مشت زدن یا زمین خوردن و انجام کاری است.

بنابراین تکواندو تکنیکی است که برای محافظت از کل بدن استفاده می شود.

هنگامی که ژاپن کره را در اوایل قرن بیستم اشغال کرد، ژاپنی ها هنرهای رزمی کره ای از جمله تکواندو را ممنوع کردند. اما برخی از افراد به آموزش مخفیانه ادامه می دهند، در حالی که برخی دیگر برای یادگیری هنرهای رزمی به چین یا ژاپن می روند. هنگامی که اشغال ژاپن در سال 1945 به پایان رسید، اولین مدرسه تکواندو، کوان، در کره افتتاح شد.

ورزش تکواندو که امروز می شناسیم در سال 1955 آغاز شد، زمانی که معلمان مدرسه کوان برای کنفرانسی در مورد هنر رزمی گرد هم آمدند. آنها تصمیم گرفتند سبک های مختلف خود را در یک روش تمرینی یکنواخت به نام تکواندو ادغام کنند.

امروزه فدراسیون جهانی تکواندو استانداردهایی را در خصوص قوانین مسابقات و راهکارهای جدید در این ورزش تعیین می کند. این ورزش توسط مردم در سراسر جهان انجام می شود.

بیشتر بخوانید: فروشگاه لباس تکواندو در منیریه |خرید عمده از تولیدی

انواع کمربند تکواندو

به احتمال زیاد برای افرادی که تازه وارد ورزش تکواندو شده اند، رنگ های مختلف انواع کمربند تکواندو این ورزش محبوب کمی گیج کننده است. به همین دلیل امروز در این مقاله رنگ های مختلف کمربندهای تکواندو، وضعیت و موقعیت آنها را به شما می دهیم.

کمربند تکواندو سفید

کمربند تکواندو سفید
کمربند تکواندو سفید

 

نیازی نیست برای کمربند سفید امتحان بدهید. اما در تکواندو برای صعود به مرحله بعد باید نوار زرد را بعد از کمربند سفید بدست آورید. در این آزمون فرد باید علاوه بر انجام فرم های یک مرحله ای و سه مرحله ای، سایر تمرینات تکواندو و الگوی از پیش تعیین شده را انجام دهد.

او همچنین باید بتواند در برابر آسیب های وارده از خود دفاع کند و آسیب و حمله حریف را با موفقیت خنثی نماید. معمولاً حدود 2 تا 3 ماه طول می کشد تا یک فرد کمربند سفید با نوار زرد به دست آورد.

کمربند تکواندو زرد

کمربند تکواندو زرد
کمربند تکواندو زرد

تست مقدماتی برای دستیابی به کمربند زرد مانند تست قبلی اما با الگوی متفاوت است. در این سطح تکواندو کار باید بتواند با استفاده از قدرت بازو و پا تخته های مخصوص را بشکند. آموزش این دوره تقریباً 2 تا 3 ماه طول می کشد و پس از آن فرد می تواند برای گرفتن کمربند زرد در آزمون شرکت کند.

مرحله بعدی نوار زرد با نوارهای سبز است. اگرچه تمام تست های ارتقاء کمربند تقریباً یکسان و قابل مقایسه هستند. اما تست ارتقا از نوار زرد به سبز الگوی متفاوتی دارد. در این تست فرد باید بتواند یک تخته 5 سانتی متری را با دست و یک تخته 2.5 سانتی متری را با پا بشکند. علاوه بر این، نبردهای تک مرحله ای نیز در این تست انجام می شود.

بیشتر بخوانید: ساق بند تکواندو چیست|مشخصات، ویژگی ها، انواع و کاربرد ساق بند تکواندو

کمربند تکواندو سبز

کمربند تکواندو سبز
کمربند تکواندو سبز

برای پیشروی از کمربند زرد به کمربند سبز کامل، یک تکواندو کار باید یک مبارزه استپ و یک الگوی دیگر به سبک آزاد انجام دهد. علاوه بر این، او باید بتواند با دست و پای خود تخته ای به ضخامت 5 سانتی متر را بشکند و از خود دفاع کند.

تکواندو کار برای کسب کمربند سبز با نوار های آبی باید بتواند در برابر ضربات چوب و ضربات سانتی با دست روی تخته و ضربه های پرشی از خود دفاع کند. سانتی شکستن تخته مانند سایر آزمایشات است، این بار نیز بازیکن باید یک مرحله نبرد و یک نبرد را با موفقیت به پایان برساند امتحانات از کمربند سبز تا کمربند آبی حدود 4 ماه طول می کشد.

کمربند تکواندو آبی

کمربند تکواندو آبی
کمربند تکواندو آبی

تست کمربند آبی مشابه تست کمربند سبز و با نوار آبی است با این تفاوت که فرمت آن تغییر کرده و مبارزه دو سطحی اضافه شده است. علاوه بر این تکواندو کار باید یک تخته 5 سانتی متری و یک تخته 2 سانتی متری را بشکند. این مراحل تقریباً 4 ماه طول می کشد.

گرفتن کمربند آبی با روبان قرمز پیچیده تر است زیرا تکواندو کار باید بتواند در برابر ضربات، چوب و چماق و چاقو و همچنین در برابر بسیاری از حریفان، بطور غیر مسلح دفاع کند. همچنین باید با ضربه و حرکت چرخشی تخته های 5 سانتی متری را بشکند. برای رسیدن به این مرحله 5 ماه آموزش لازم است.

کمربند تکواندو قرمز

کمربند تکواندو قرمز
کمربند تکواندو قرمز

برای کسب یک کمربند قرمز، باید از الگوی متفاوتی پیروی کرد که در آن بازیکن باید به جای دو راند، چندین فرم باز را با موفقیت کامل کند. علاوه بر این با یک ضربه درخت 7.5 سانتی متری را می شکند. سایر قسمت های آزمون مشابه آزمون های قبلی است.

بعد از کمربند قرمز نوبت به کمربند قرمز با نوار مشکی می رسد. تست رسیدن به این کمربند شبیه تست کمربند قرمز است اما به جای یک تخته 7.5 سانتی متری باید دو تخته هم اندازه شکسته شود. این مرحله آموزشی 5 ماه به طول می انجامد.

بیشتر بخوانید: انواع لوازم تکواندو|خرید عمده انواع لباس تکواندو از تکواندو استار

کمربند تکواندو مشکی

کمربند تکواندو مشکی
کمربند تکواندو مشکی

بالاترین و دست یافتنی ترین کمربند در تکواندو کمربند مشکی است که به سختی به دست می آید. یک کارشناس تکواندو برای کسب این کمربند باید گروه های آزاد یک مرحله ای، دو مرحله ای و چندگانه را با موفقیت پشت سر بگذارد.

علاوه بر این، او باید بتواند با ضربات متعدد، چاقو، چماق و حریفان غیر مسلح از خود دفاع کند و با یک ضربه دو تخته 7.5 سانتی متری را بشکند. برای رسیدن به این سطح حداقل 9 ماه آموزش و تحصیل لازم است.

چقدر طول می کشد تا به کمربند بالا برسیم؟

زمان لازم برای گرفتن کمربند تکواندوی جدید به سطح و توانایی شما بستگی دارد. رسیدن به هر رنگ کمربند تکواندو معمولاً 2 تا 4 ماه طول می کشد. با این حال رسیدن به کمربند مشکی و مدارج بالاتر زمان بیشتری را می طلبد و امتحانات سخت تری را نیاز دارد.

به عنوان مثال، برای رسیدن به دان 10، نشان استاد بزرگ در تکواندو، باید حداقل 60 سال سن داشته باشید.

برای کمربند جدید چه آزمون هایی باید انجام شود؟

آزمون ارتقاء کمربند تکواندو شامل بخش های مختلفی از جمله الگوها، گراپلینگ، تخته های شکسته و دفاع شخصی می باشد. برای هر رنگ کمربند، الگوی متفاوتی باید دنبال شود. همچنین باید توانایی مبارزه با حریفان را در حالت تک، دو مرحله ای و آزاد نشان دهید. برای شکستن تخته باید ضربات محکم و دقیقی با دست و پا بزنید.

در دفاع شخصی باید بتوانید از خود در برابر حملات مسلحانه و غیرمسلح دفاع کنید. آزمون ارتقاء کمربند توسط فدراسیون تکواندو جمهوری اسلامی ایران برگزار می شود و برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از سایت آنها استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: خرید کاپ تکواندو (بصورت عمده از تولیدی های معتبر)

معنا و روانشناسی رنگ های کمربند تکواندو

معنا و روانشناسی رنگ های کمربند تکواندو

چرا تکواندو کاران در اولین شروع تمرینات رزمی از کمربند سفید استفاده می کنند؟ چه مفاهیمی در انتخاب رنگ زرد، سبز، آبی، قرمز و … گنجانده شده است و دانش آموزانی که به این درجه رسیده اند می توانند از خود و دیگران محافظت کنند.

اگر تکواندوکاران از رنگ آبی استفاده کنند آرامش حاصل می شود و پس از گذراندن این مرحله می توانند با بستن کمربند قرمز در مقابل ظلم، بی عدالتی و جهل ایستادگی کنند. یک کارشناس تکواندو کمربند مشکی در یک ذهنیت تهاجمی و دنیایی ناشناخته گرفتار می شود.

وقتی کمربند مشکی اش را گرفت متوجه شد که ایده اش برای شروع تکواندو خیلی قدیمی و کودکانه است و حالا در محاصره غریبه ها قرار گرفته است. امروز غیر از آبی آسمان، سرخی غروب، سبزی درخت، هزاران رنگ داریم. و این رنگ ها طبیعی هستند و بر روح ما تاثیر می گذارند.

برخی از رنگ ها را دوست داریم، برخی دیگر از آنها متنفریم و نسبت به گروه های رنگی بی تفاوت هستیم. در آغاز، زندگی انسان بر اساس عواملی بود که خارج از کنترل ما بود، مانند روز و شب، تاریکی و روشنایی. در شب، فعالیت انسان متوقف می شود و مردم قبل از طلوع خورشید به خواب می روند.

رنگ های این دو محیط آبی آسمانی و زرد است. رنگ آبی تیره نشان دهنده صلح و آرامش است.

سفید، نماد صداقت و صلح

رنگ سفید رنگ پاکی، صداقت، صلح و دوستی است. سفیدپوستان از همه مذاهب محترم دانش مختصری از تکواندو دارند، اما درک عمیقی از ماهیت تکواندو، فنون و اصول آن ندارند.

زرد نشان دهنده امید و سخت کوشی است

زرد، رنگ نور خورشید و نور است. رنگ امید و تلاش. رنگ کمربند زرد نشان می دهد که دانش آموز با پرتو تکواندو مواجه شده و به عمق آن خواهد رسید. به عبارت دیگر، جوانه های بذر در ابتدا زرد و پس از رشد سبزتر می شوند، بنابراین می توان گفت: دانش آموز مانند جوانه ای است که با تلاش مداوم سعی در رشد و شکوفایی دارد.

سبز، نماد محافظت

ریشه ای که از زمین بیرون می آید آرام آرام سبز می شود. سبز رنگ امنیت است. دفاع از تکواندو، دفاع شخصی، دفاع از دیگران. همانطور که گفته شد تکواندو یک هنر دفاعی است. تمام تاکتیک های او برای امنیت طراحی شده است. در این مرحله دانش آموز مفاهیم اولیه را می شناسد و می تواند آنها را به خوبی اجرا کند.

او توانست تکنیک ها را درک کند و به طور خلاصه به ماهیت تکواندو پی برد.

آبی، پیوند صلح

آبی رنگ آرامش است. رنگ آب دریاها و رنگ آسمان. نهال تکواندو به آسمان رسیده و از طوفان در امان است. حالا آرام باش حالا تکواندو کار به درختی تبدیل شده که به راحتی می تواند مانند چتر از خود و دیگران محافظت کند.

قرمز رنگ پرخاشگری است

قرمز رنگ حمله است. رنگ جنگ و خون، رنگ شعله و آتش، سرخی زانوها در صبح و غروب آفتاب در شام است. تکواندو از یک سو می تواند با ظلم، جهل، نادانی، بی عدالتی مقابله کند، از سوی دیگر به سوی روشنایی روز که اوج همت و سختی است می رود و از سوی دیگر به شب نزدیک می شود. . .

سیاه، دنیای ناشناخته ها

سیاه رنگ عدم ​​اطمینان، رنگ ترس، رنگ ناامیدی و اندوه است. تکواندوکاران به ناشناخته هایی دست یافتند. از سوی دیگر، روحیه تهاجمی نشان داده شده توسط کمربندهای قرمز نیز مربوط می شود.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد لباس تکواندو

سوالات متداول در مورد انواع کمربند تکواندو

سوالات متداول در مورد انواع کمربند تکواندو

1- تفاوت تکواندو، کاراته، کونگ فو و جوجیتسو چیست؟

تفاوت اصلی آنها در اساتید است. اگر اهداف تمرینی خاصی دارید، هنرهای رزمی که انتخاب می کنید متفاوت خواهد بود. اما در این صورت حرکات فیزیکی هرگز نباید از سطح دانش و فرهنگ دانشگاهی فراتر رود. کلاس های ورزشی زیادی وجود دارد که بیشتر روی ورزش تمرکز می کنند و برخی نیز دفاع شخصی را آموزش می دهند.

برخی از این کلاس ها مسابقات مختلفی برگزار می کنند و برخی دیگر خانواده ها را دور هم جمع می کنند تا زمان بیشتری را با فرزندان خود بگذرانند. قبل از انتخاب یک هنر رزمی خاص، اطلاعات کافی در مورد آن به دست آورید و سبک های مختلف آن را بشناسید.

با توجه به محبوبیت روزافزون هنرهای رزمی، انواع مختلفی از هنرهای رزمی با کیفیت بالا وجود دارد، فقط تخصص مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

مهمترین تفاوت بین این رشته ها در نحوه ارائه اصول و قواعد و تناسب آنها با محیط اطراف است؛ اما چیزی که همه هنرهای رزمی در آن مشترکند پرورش شخصیت فرد است.

2- کمربندهای مختلف تکواندو و همینطور نوارها و راه راه های روی آنها چه معنایی دارند؟

سیستم کمربند ورزش تکواندو از 5 الی 6 رنگ پیروی میکند: سفید، زرد، ، سبز، آبی، قرمز و سیاه. این دسته بندی کمربندها یک رویکرد مشترک بین تمام کسانی‌ست که به آموزش و یادگیری تکواندوی مدرن مشغولند. برای رسیدن به هر مرحله، فرد باید آموزشهای لازم را ببیند و آزمونها را با موفقیت پشت سر بگذارد.

برای کسب همه کمربندها قبل از کمربند مشکی، تکواندو کار باید بتواند 5 الی 6 نوار رنگی (بسته به هر کشور، باشگاه و … متفاوت است) قبل از رنگ مشکی را کسب کند. این نوارها نشاندهنده دسته بندی مختلف برنامه آموزشی فرد است. صرف نظر از رنگ کمربند، نوارهای روی آن نشان می دهد که فرد در چه مرحله از آموزش قرار دارد.

 • سفید: تناسب اندام
 • زرد: دانش
 • سبز: تمرکز
 • آبی: شکل و فرم
 • قرمز: پایه و اساس
 • مشکی: مبارز

3- فاصله بین ارتقای کمربندها چقدر است؟

برای رفتن به هر سطح و ارتقای کمربند حداقل های آموزشی وجود دارد. اما به طور کلی، آزمون دستیابی به کمربند جدید بر اساس مهارت فرد سنجیده میشود نه مدت زمان آموزش هایش. ممکن است برخی سطوح نسبت به بقیه سختتر باشند و مدت بیشتری را به خودشان اختصاص بدهند.

به هر حال مربی در تمام مدت روی پرورش مهارت های رزمجو کار میکند و او را برای آزمون های مخصوص ارتقای کمربند آماده میکند.

4- آیا هنرجویان باید در مسابقات و مبارزات مختلف شرکت کنند؟

همه رزم‌جوها ملزم به یادگیری اصول مربوط به مبارزه کردن هستند. در حال حاضر در کلاسهای آموزش تکواندو، قوانین المپیک و جدیدترین روشهای آموزش تکواندو به عنوان بخشی از برنامه آموزشی تکواندوکاران در نظر گرفته میشود. کمربند نارنجی اولین سطح برای تمرین مبارزه همراه با وسایل و تجهیزات ایمنی است.

هر چه سطح رزم‌جو بالاتر برود، دانش و مهارتشان هم در این زمینه بیشتر میشود و تسلط بیشتری روی مبارزه پیدا میکنند. آموزش مسابقات گروهی و رقابتی جزو برنامه آموزش تکواندو نیست اما میتواند در گروههای کوچکتر و تحت نظر مربی انجام شود.koryo

خرید عمده و خرده کمربند تکواندو

در زیر تولیدی ها و فروشگاه های کمربند تکواندو را می بینید که با کلیک روی هر کدام به اطلاعات تماس و مشخصات ایشان دسترسی پیدا خواهید و میتوانید خرید عمده یا خرده خود را از ایشان انجام دهید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

اسپرت مال اولین و بزرگترین پاساژ آنلاین خرید عمده لباس ورزشی و لوازم ورزشی در ایران است.

آگهی های اخیر

 • مبارز
  7 بهمن 1402 در 21:18

  ممنون از آموزشتان عالی عالی

 • رعنا
  7 بهمن 1402 در 21:19

  ممنون از آموزشتان عالی عالی

 • مهدی
  21 اسفند 1402 در 14:10

  ممنون از آموزشتان عالی عالی

 • نازنین
  31 فروردین 1403 در 18:54

  ممنون از شما❤

 • پانته آ رشیدی
  23 اردیبهشت 1403 در 10:51

  کمر بند سفید به کری تلفظ اش چیست؟ لطفاً زود جواب بدید

افزودن دیدگاه