انواع ترامپولین کودک و بزرگسال با 6 فایده خوب

از جمله ورزش های عالی برای کودکان و حتی بزرگسالان استفاده از  انواع ترامپولین است. همان طور که می دانید از جمله اولین بازی های کودکان پریدن است، پرش بر روی ترامپولین به کودک کمک می کند تا انرژی خود را تخلیه کرده و البته به دلیل ایجاد تحرک بیشتر باعث تناسب اندام کودکان نیز می شود..

در صورتی که قصد خرید انواع ترامپولین کودک و بزرگسال با قیمت مناسب را دارید، لازم است در ابتدا با این نوع از تجهیزات، ویژگی و انواع آن ها به خوبی آشنا شوید، چرا که خرید یک ترامپولین دارای ویژگی و استانداردهای لازم برای جلوگیری از آسیب های مختلف اهمیت بسیار زیادی دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا با نکات مهم این نوع از تجهیزات آشنا شوید.

ترامپولین کودک چیست؟

پیش از اینکه شما را با انواع ترامپولین کودک آشنا کنیم، در ابتدا لازم است تا بدانید ترامپولین کودک چیست؟ در واقع ترامپولین که به تشک پرش و یا جامپینگ فیتنس معروف است، در بین کودکان، نوجوانان و البته بزرگسالان نیز دارای محبوبیت است و در حقیقت نام شاخه‌ای از ژیمناستیک است.

ترامپولین نیز در اصل به نام تشک پرش درجا و یا جامپینگ معروف است. پریدن بر روی این نوع تجهیزات بی شک بهترین حس های دنیا را برای شما در پی خواهد داشت. حرکات ریتمیک بالا و پایین که به علت جاذبه ایجاد می شود تمامی عضلات و سلول های موجود در بدن را درگیر می کند که اثرات شفابخشی به همراه خواهد داشت.

همچنین لازم است بدانید که در اصل این نوع از تجهیزات صفحه‌ای لاستیکی همراه با فنر و یا حلقه های کشی آن هم با انواع اشکال دایره ای و یا چند ضلعی تولید می شود و با داشتن مقداری ارتفاع نسبت به زمین به ورزشکار کمک می کند تا پرش های متوالی و یا جامپینگ را انجام دهد.

انواع ترامپولین کودک و بزرگسال

جالب است بدانید که در گذشته انواع ترامپولین کودک برای تفریح کودکان استفاده میشد که برای افزایش توانایی و حفظ تعادل آن ها بسیار کمک می‌ کرد. اما پس از گذشت مدتی مشخص شد که این نوع از تجهیزات نه تنها برای کودکان بلکه برای بزرگسالان و حتی ورزشکاران حرفه ای نیز می تواند مزایای بسیار زیادی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: کرامپون چیست و معرفی 5 نوع کرامپون موجود در بازار

انواع ترامپولین کودک

ترامپولین امروزه نه تنها در فضاهای باشگاه ها و یا برخی پارک ها استفاده می شوند بلکه برخی از انواع مدل ها در فضای خانه ها نیز به کار می روند. در ادامه قصد داریم شما را با انواع ترامپولین کودک و بزرگسال آشنا کنیم.

1- ترامپولین کودک گرد

یکی از انواع ترامپولین کودک، ترامپولین گرد نامیده می شود که برای استفاده در منزل و یا فضای باز بسیار به کار می رود. این مدل از رایج ترین انواع ترامپولین ها هستند که در ابعاد و کیفیت های مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند. در واقع این مدل را می توانید در قطر ۵ متری و در انواع قیمت ها پیدا کنید.

البته لازم است دقت کنید که نسخه های کوچک تر تا ۲۵۰ سانتی متری برای کودکان مناسب تر هستند. از جمله مزایای گرد بودن ترامپولین می توان به کم کردن آسیب در زمان پرش اشاره کرد، چرا که پس از هر بار پرش به دلیل نیروی مرکزی، کاربر را نیز به این مرکز هدایت می کند.

ترامپولین گرد
ترامپولین گرد

2- ترامپولین کودک مستطیلی

از دیگر انواع ترامپولین کودک که در اصل برای ژیمناستیک کارها قابل استفاده هستند، به نام ترامپولین مستطیلی معروف هستند. در صورتی که فضای زیادی نداشته باشید این مدل انتخاب درستی نخواهد بود. اما در صورتی که قصد داشته باشید از آن در منزل خود استفاده کنید که دارای حیاط خلوت و یا فضای کافی است و همچنین ورزش ژیمناستیک دنبال می کنید، این مدل برای شما بسیار مناسب خواهد بود.

البته لازم است به این نکته نیز توجه کنید که به دلیل متفاوت بودن نسبت به مدل گرد کاربر با استفاده از در مرکز فرود نخواهد آمد. به عبارتی شما خود تصمیم گیرنده مکان فرود خود خواهید بود. علاوه بر این اگر به پرش های بسیار بلندی نیاز دارید، این مدل می تواند بهترین گزینه باشد.

ترامپولین مستطیلی
ترامپولین مستطیلی

3- ترامپولین کودک بیضی

این نوع نیز از دیگر انواع ترامپولین کودک به حساب می آیند که به دلیل شکل خاصی که دارند دارای سطح بیشتری برای پریدن هستند. این فضای پرش بیشتر ترامپولین های بیضی باعث می شود از پریدن لذت بیشتری ببرید. از آن جایی که این مدل چیزی بین نوع گرد و مستطیل است دارای مزایای بیشتری نیز است.

ترامپولین های بیضی
ترامپولین های بیضی

4- ترامپولین کودک چند وجهی (چند ضلعی)

در صورتی که به دنبال پرش های لذت بخش و بی انتها هستید، این مدل را که به ترامپولین چند وجهی (چند ضلعی) معروف است به شما پیشنهاد می کنیم. این مدل نیز دارای تفاوت مشخصی نسبت به نوع گرد دارند و البته برای ژیمناستیک کارها بیشتر مناسب هستند. البته لازم است بدانید که این مدل نیز باعث فرود آمدن افراد به مرکز نمی شوند و عملکرد مشابهی به نوع مستطیلی دارند.

ترامپولین چند وجهی (چند ضلعی)
ترامپولین چند وجهی (چند ضلعی)

5- مینی ترامپولین برای کودک

در صورتی که در منزل خود فضای کمی دارید، مینی ترامپولین که از دیگر انواع ترامپولین کودک به حساب می آید، می تواند بسیار کاربردی باشد. این مدل ترامپولین در واقع دارای ابعاد کوچکی است و شما می توانید به راحتی آن ها را در گوشه ای از منزل خود قرار دهید. البته لازم است این نکته را نیز بدانید که نسبت به دیگر مدل ها دارای قیمت کمتری هستند.

تمرین کردن با این مدل از ترامپولین ها می توانند بر تمامی عضلات بدن موثر باشند و البته باعث افزایش دامنه حرکات و پرش می شوند. علاوه بر این به دلیل حرکات سریع پا کالری بیشتری نیز می سوزد و در نتیجه بر کاهش وزن نیز تاثیر می گذارد. این مدل ترامپولین ها برای کودکان و همچنین برای استفاده در بسیاری از باشگاه های ایروبیک قابل استفاده هستند.

بیشتر بخوانید: انواع میت ورزشی و کاربرد آن ها در ورزش

فواید ورزش ترامپولین

اکنون که با ترامپولین و انواع ترامپولین کودک و بزرگسال آشنا شدید، در ادامه قصد داریم شما را با فواید ورزش ترامپولین آشنا کنیم.

فواید ورزش ترامپولین

1- جذب بهتر اکسیژن

طبق مطالعاتی که چهار دانشمند ناسا در مورد توزیع شتاب در بدن هنگام دویدن و پریدن انجام داده اند، مشخص شد که ترامپولین بسیار بیشتر از دیگر ورزش ها همانند دو کردن بر روی تردمیل در جذب بهتر اکسیژن موثر است.

2- بهبود توان تعادلی

به دلیل اینکه کودکان و یا بزرگسالان پرش های متوالی و پی در پی انجام می دهند، سیستم تعادلی بدن نیز به دلیل تغییر پیوسته مرکز ثقل بدن به چالش کشیده می شود و همین امر نیز موجب ایجاد هماهنگی بیشتر بین اعصاب و عضلات می شود.

3- تقویت استخوان ها با جامپینگ

سلول های استخوانی موجود در بدن از جمله تنها سلول هایی هستند که نوسانات فشار بر آن ها باعث می شود سرعت بازسازی و تراکم بافت استخوانی افزایش یابد. ترامپولین از جمله تجهیزاتی است که با فشار آوردن منظم بر استخوان ها باعث بازسازی آن ها می شود و البته از پوکی استخوان ها نیز جلوگیری می کند. بنابراین تقویت استخوان ها با جامپینگ از دیگر فواید انواع ترامپولین کودکان و بزرگسالان به حساب می آید.

4- کم شدن وزن و افزایش شادابی

با ورزش ترامپولین و کمک گرفتن از این نوع وسیله و به دلیل تحرک و فعالیت زیاد، اندروفین و سروتونین ترشح می شود و در نتیجه باعث نشاط و شادابی و همچنین کاهش وزن و علائم افسردگی می شود.

5- انعطاف پذیری

با پرش مدام بر روی ترامپولین و افزایش طول عضلات، باعث تقویت شدن آن ها و در نتیجه بهبود انعطاف پذیری می شود و این مورد نیز از دیگر فواید انواع ترامپولین کودک و بزرگسال است.

6- افزایش قدرت و کارایی قلب

ترامپولین می تواند مانند تمرینات ایروبیک عمل کند و بدن را چه از داخل و چه از خارج تقویت می‌ کند. و علاوه بر افزایش قدرت و کارایی قلب، عملکرد سلول های کبدی، کلیه، مثانه و ریه را بهبود می دهد.

بیشتر بخوانید: فواید دستگاه مسگری (5 مورد مهم) و روش استفاده از آن

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم شما را با انواع ترامپولین کودک و بزرگسال و همچنین با فواید آن آشنا کنیم. ترامپولین در واقع از جمله تجهیزاتی است که برای بازی، سرگرمی و همچنین تخلیه انرژی استفاده می شود و برای سلامتی روحی، روانی و حتی جسمی اهمیت بسیار زیادی دارد. امیدواریم که با این مقاله بتوانید مناسب ترین نوع ترامپولین را خریداری کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه