انواع میت ورزشی و کاربرد آن ها در ورزش(جامع2023)

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. انواع میت ورزشی و کاربرد آن ها در ورزش(جامع2023)
انواع میت ورزشی و کاربرد آن ها در ورزش
5/5 - (1 امتیاز)

امروزه یکی از تجهیزات ضروری که استفاده از آن برای هر یک از ورزشکاران لازم است می توان به انواع میت ورزشی اشاره کرد. میت ورزشی در واقع دارای کاربردهای مختلفی است و برای بسیاری از ورزش ها همانند ورزش های رزمی استفاده می شود. به طور کلی میت این امکان را به ورزشکار می دهد تا مهارت های مختلف خود همانند ضربه زدن بالا ببرد. البته لازم است بدانید که امروزه انواع میت ورزشی تولید و به بازار عرضه می شوند و به همین دلیل نیز ما قصد داریم در ادامه این مقاله این محصول و انواع آن را برای شما معرفی کنیم، پس اگر شما نیز قصد خرید این نوع از تجهیزات ورزشی را دارید تا انتها با ما همراه باشید.

میت ورزشی چیست؟

در صورتی که به تازگی با این نوع تجهیزات آشنا شدید، احتمالا این سوال برای شما پیش آمده باشد که میت ورزشی چیست؟ در واقع می توان گفت که از جمله مهم ترین تجهیزات مورد استفاده برای تمرین و به اجرا درآوردن تکنیک ها در ورزش های رزمی، میت ها هستند. به طور کلی انواع میت ورزشی با نام های Punch Pad, Strike Sheild, Kicking Sheild,Target Pad معروف هستند.

در حقیقت این نوع از تجهیزات ورزشی دارای نقش بسیار مهم و موثری در تمرینات دونفره و یا گروهی در تمامی رشته های رزمی هستند. همچنین لازم است بدانید که استفاده از میت ها به طور کلی به دو شکل ثابت و متحرک انجام می شود. در نوع ثابت یک فرد میت را نگه داشته و طرف مقابل که همان رزمی کار خواهد بود می تواند به راحتی به یک نقطه ثابت ضربه زده و تمرین کند.

علاوه براین می ‌توان به شکل متحرک نیز از  Pounch Pad استفاده کرد که در این حال پس از هر بار ضربه زدن، میت را جابه‌جا می کنند و به عبارتی درست تر فاصله، زاویه و ارتفاع آن را تغییر می دهند. به طور عمده انواع میت ورزشی دارای لایه ضخیمی هستند و درون آن ها از فوم دو لایه نیز استفاده می شود. همچنین لازم است بدانید که میت ها از لحاظ ظاهر، جنس و همچنین عملکرد آن ها در رشته های متفاوت، در انواع مختلفی تولید می شوند که در ادامه این مقاله آن ها را برای شما معرفی می کنیم.

بیشتر بخوانید: فواید دستگاه مسگری (5 مورد مهم) و روش استفاده از آن

میت ورزشی چیست؟

فواید استفاده از میت ها

از جمله فواید استفاده از میت ها می توان به این امر اشاره کرد که این ابزارها برای توسعه دادن قدرت و افزایش مهارت های مختلف هنرهای رزمی بسیار مفید هستند. برای مثال از این نوع تجهیزات در رشته های ورزشی همانند تکواندو، کاراته، بوکس و یا MMA نیز استفاده می کنند. با تمرین کردن مشت و ضربات لگد بر روی Punch Pad، می توان هماهنگی، سرعت، دقت، قدرت، دفاع و یا حتی زمان بندی صحیح را یاد گرفت.

البته لازم است بدانید که به کار بردن این نوع تجهیزات به خودی خود هنر به حساب می آید و به عبارتی بهتر برای ضربه زدن و یا حتی نگه داشتن انواع میت ورزشی به تخصص نیاز خواهید داشت. علاوه بر این استفاده از انواع میت ورزشی می تواند چابکی ضربه زننده و فرد نگهدارنده را نیز توسعه دهد. جالب است بدانید که به کار بردن Kicking Sheild می تواند باعث افزایش اعتماد به نفس شود و همچنین موجب می شود ورزشکار بتواند ضربه های دقیق تری بزند و البته با هر بار ضربه زدن به میت ها یک صدایی تولید می شود که می تواند هیجان ورزشکار را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: انواع مچ بند مناسب بدنسازی | اهمیت مچ بند در بدنسازی

معرفی انواع میت ها

همان طور که به آن اشاره کردیم امروزه انواع میت ورزشی تولید می شود که هر یک می تواند کاربرد خاص خود را داشته باشد. در ادامه این مقاله قصد داریم به معرفی انواع میت ها بپردازیم.

1- میت بالشی

میت بالشی
میت بالشی

از جمله انواع میت ورزشی می توان به میت بالشی اشاره کرد. این نوع میت ها در انواع رشته های رزمی برای تمرین و تقویت کردن انواع ضربات دست و پا به ویژه برای ورزشکاران رشته های رینگی، موی تای و کیک بوکسینگ بسیار مفید خواهد بود.

2- میت شکمی

میت شکمی
میت شکمی

همان طور که از اسم آن نیز مشخص است، میت شکمی در اصل همانند یک کمربند پهن بر روی شکم بسته می شود و به ویژه در رشته موی تای به کار برده می شود. پانچ پد شکمی فوم موجود در قسمت پشتی، بند نگهدارنده ضربدری و کمربند چسبی دارد که کاربرد آن را بسیار راحت کرده است و می توان بندهای آن را بر اساس اندازه مورد نیاز تنظیم کرد.

3- میت گدان (لوکیک)

میت گدان
میت گدان

از دیگر انواع میت ورزشی می توان به میت گدان یا لوکیک اشاره کرد. در واقع این میت یک کمربند پهنی است که بر روی ران پا بسته می شود و در رشته موی تای کاربرد زیادی دارد. این نوع میت به دلیل اینکه بند نگهدارنده و کمربند چسبی در پشت دارد، کاربرد آسانی دارد و می توان بندهای آن را بر اساس نیاز تنظیم‌ کرد.

4- میت های گرد

میت های گرد
میت های گرد

میت گرد دارای دو دسته است و به همین‌ دلیل نیز می توان به راحتی آن را استفاده کرد. این نوع میت را می توان در رشته بوکس و موی تای به کار برد.

5- میت های پنجه ای قوس دار

میت های پنجه ای قوس دار
میت های پنجه ای قوس دار

در رشته های رزمی و به ویژه رشته هایی که تمرکز اصلی آن ها بر روی ضربات دست است، همانند رشته ورزشی بوکس، استفاده از میت های پنجه ای قوس دار بسیار رایج و در بین ورزشکاران بسیار محبوب است. در قسمت کف دست این میت ها، برجستگی هایی متناسب با ارگونومی کف دست وجود دارد که همین امر نیز موجب شده است تا کاربرد راحتی برای شما داشته باشد. این میت به این دلیل از جمله انواع میت ورزشی محبوب در بین ورزشکاران است که با داشتن یک قوس مختصر در مرکز خود، کاربرد راحتی دارد و به همین دلیل نیز در رشته های مختلفی مانند رشته های رینگی، موی تای و کیک بوکسینگ نیز به کار می رود.

6- میت ضربات پا

میت ضربات پا
میت ضربات پا

ان نوع از میت های ورزشی همانند یک سپر قدرتمند در برابر ضربات شدید عمل می کند. از دیگر ویژگی های آن می توان به طول و عرض استاندارد آن اشاره کرد و البته استفاده آسانی دارد و شما می توانید به راحتی با گرفتن دسته های موجود در آن از میت ضربات پا استفاده کنید.

7- نودل بوکس

نودل بوکس
نودل بوکس

از دیگر انواع میت ورزشی که در رشته بوکس به کار می رود، نودل بوکس نامیده می شود. این نوع میت دارای رویه ای از جنس فوم و داخل آن ابر چند لایه ای قرار دارد.از جمله فواید استفاده از این مدل نیت ورزشی می توان به افزایش سرعت و دقت ضربات دست اشاره کرد.

8- میت پنجه ای ساعد دار و میت راکتی

میت پنجه ای ساعد دار
میت پنجه ای ساعد دار

کاربرد میت پنجه ای ساعد دار و میت راکتی در رشته های رزمی برای تمرین و تقویت دادن ضربات مختلف دست و یا پا است. این نوع میت دارای قسمت مچ Target Pad ساعد دار است که از ساعد محافظت بیشتری در برابر ضربات احتمالی حریف می کنند.

میت راکتی
میت راکتی

9- میت دوقلو

میت دوقلو
میت دوقلو

نوعی دیگر از انواع میت ورزشی، میت دوقلو است که در رشته های مختلف ورزشی و به خصوص تکواندو استفاده می شود. این میت همچنین باعث تقویت ضربات مختلف پا می شود و علت دوقلو بودن آن این است که در اثر ضربه صدایی ایجاد می‌ کند‌. در واقع این صدای تولید شده در اثر ضربه زدن به میت دوقلو باعث ایجاد حس مثبت در ورزشکار می شود.

10- میت طرح تایلندی

میت طرح تایلندی
میت طرح تایلندی

این نوع میت دارای سه تکه است که بخش هوگو مانند آن، مثل هوگو بر روی سینه بسته شده و دو تکه کوچک تر آن بر روی قسمت ران دو پا بسته می شود و در نتیجه ورزشکار برای انواع ضربات احساس آزادی عمل و همچنین امنیت می کند. به عبارتی بهتر این نوع میت نه تنها از انجام حرکات مختلف جلوگیری نمی کند بلکه باعث می شود ورزشکار به راحتی بتواند انواع حرکات ورزشی و ضربات دست و پا را بر روی قسمت های پایین تنه و بالاتنه اجرا کند. از دیگر ویژگی های این نوع از میت های ورزشی  می توان به داشتن چهار کمربند با قلاب و سگک فلزی اشاره کرد که پس از بسته شدن کاملا فیکس می شود.

بیشتر بخوانید: کرنومتر ورزشی چیست و 5 نکته مهم هنگام خرید کرنومتر ورزشی

نکات مربوط به خرید میت ورزشی

برای اینکه بتوانید انواع میت ورزشی را به راحتی و درستی خریداری نمایید، در ادامه نکات مربوط به خرید میت ورزشی را برای شما معرفی می‌ کنیم.

 • به عنوان اولین نکته برای خرید انواع میت ورزشی باید این مورد را در نظر بگیرید که میت مورد نظر باید توانایی تحمل فشار را داشته باشد، چرا که عمدتا ضربات دست و یا پا به صورت متمرکز بر روی یک نقطه انجام می شوند. در صورتی که میت مقاومت کافی نداشته باشد، ممکن است فردی که میت را در دست خود دارد دچار آسیب شود.
 • از دیگر نکات مهم این است که معمولا در پشت میت ورزشی، بندی وجود دارد که برای نگه داشتن میت به کار می رود. دقت کنید که این بند باید امکان تهویه هوا را داشته باشد و مرطوب نشود و یا سُر نخورد. علاوه بر این، بند موجود در پشت میت ورزشی باید قابلیت تنظیم شدن را داشته باشد تا هر فردی که در مقابل ورزشکار قرار می‌ گیرد به راحتی بتواند آن را تنظیم‌ کند.
 • بهتر است که رویه میت ورزشی جنس چرمی داشته باشد تا رطوبتی که تشکیل می شود به راحتی بخار شود و تهویه بسیار مناسبی داشته باشد. در واقع اگر سطح رویه میت رطوبت داشته باشد، میزان خطای ورزشکار نیز به شدت افزایش می یابد.
 • لازم است توجه کنید که انواع میت ورزشی برای اینکه بتوانند کاربرد مناسبی داشته باشند بهتر است درون آن ها از الیاف فشرده با کیفیتی استفاده شده باشد‌. دقت کنید که به هیچ عنوان ساختار اسفنجی برای استفاده مناسب نخواهد بود و لذا از این نوع میت ها باید دوری کنید.
 • برای اینکه کاربرد میت ها برای ورزشکاران بسیار راحت و ایمن باشد، برخی از انواع میت ورزشی، شکل ارگونومی دارد که این امر می تواند به ورزشکار اعتماد به نفس بیشتری برای انجام ضربات مختلف دهد.
 • لازم است دقت کنید که برخی میت ها، تنها برای وارد شدن ضربه به مرکز مناسب هستند، برخی دیگر نیز می توان به هر قسمت آن ضربه زد و به همین دلیل توصیه می شود نوعی را خریداری کنید که کاربردهای مختلفی داشته باشد.

سخن پایانی

در این مقاله قصد داشتیم شما را با انواع میت ورزشی آشنا کنیم. امروزه این نوع از تجهیزات ورزشی علاوه بر محبوبیت در بین ورزشکاران کاربردهای بسیار زیادی در انواع رشته ها ورزشی دارند. البته میت های ورزشی در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند که لازم است نوعی را خریداری کنید که بتواند با رشته ورزشی مورد نظر هماهنگ باشد.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

اسپرت مال اولین و بزرگترین پاساژ آنلاین خرید عمده لباس ورزشی و لوازم ورزشی در ایران است.

آگهی های اخیر

 • مجید توحیدیان
  17 خرداد 1403 در 13:57

  سلام میت لوکیک قیمتش چنده؟

  • محمدی (اسپرت مال)
   17 خرداد 1403 در 14:19

   سلام دوست عزیز، لطفا در قسمت جستجو، عبارت میت لوکیک را سرچ کنید تا تمام تولیدکنندگان و فروشدگان در این زمینه برای شما لیست شود، سپس با کلیک روی پروفایل هر کدام، به محصولاتشان و شماره تماس آنها دسترسی داشته باشید، اسپرت مال، معرفی کننده تولیدکنندگان، فروشگاه های ورزشی سطح کشور و عمده فروشان می‌باشد.

افزودن دیدگاه