فواید دستگاه مسگری (5 مورد مهم) و روش استفاده از آن

امروزه از بهترین راه ها برای کاهش دادن وزن، چربی سوزی و دادن فرم به عضلات دور شکم و پهلو به کار بردن انواع دستگاه های ورزشی است. از جمله دستگاه های پرکاربرد، مسگری نامیده می شود. البته برخی این دستگاه ها را با نام چرخونک نیز می شناسند. در واقع دستگاه مسگری و یا همان چرخونک از پرکاربردترین تجهیزات ورزشی است که در منازل، پارک ها و باشگاه های بدنسازی استفاده می شود.

به عبارتی بهتر شما می توانید به راحتی و حتی با کمترین میزان هزینه به طور منظم‌ ورزش کنید و به اندام ایده آل خود برسید. البته فواید دستگاه مسگری بی شمار هستند و در ادامه این مقاله قصد داریم علاوه بر معرفی کامل این دستگاه، شما را با مهم ترین فواید آن نیز آشنا کنیم.

دستگاه مسگری چیست؟

پیش از اینکه شما را با فواید دستگاه مسگری آشنا کنیم، در ابتدا بهتر است به طور کلی با این دستگاه و با طرز عملکرد و نحوه کاربرد آن به خوبی آشنا شوید. دستگاه مسگری و یا چرخونک مسگری در حقیقت یک صفحه دایره ای شکل است و با کمک بلبرینگ های موجود، می تواند به صورت ۳۶۰ درجه چرخش داشته باشد. برای ورزش با این دستگاه کافی است که ورزشکار دو پای خود را بر روی آن قرار دهد و با تغییر دادن حالت به چپ و یا راست بر روی عضلات کمر و یا دور شکم خود کار کند.

دستگاه مسگری چیست

این کار در واقع به عضلات و چربی های دور شکم فشار وارد می کند و همین امر نیز موجب چربی سوزی در این نواحی می شود. دستگاه مسگری به طور کلی دو حرکت اصلی و متفاوت دارد، یکی زمانی است که نیم تنه بالایی در حال چرخش و پاها ثابت بمانند و دیگری اینکه نیم تنه پایینی حرکت داشته باشد و نیم تنه بالایی ثابت باقی بماند. همچنین لازم است بدانید که این دستگاه می تواند به طور معمول تا وزن ۱۰۰ کیلوگرمی را نیز به راحتی تحمل کند.

بیشتر بخوانید: فروشگاه لوازم بدنسازی

روش استفاده از چرخونک

همان طور که به آن اشاره کردیم از جمله مهم ترین فواید دستگاه مسگری، تناسب اندام است. اما آیا با روش استفاده از دستگاه مسگری آشنا هستید؟ در واقع با کمک این دستگاه انواع مختلفی از حرکات برای تمامی سنین از مبتدی تا پیشرفته قابل انجام است و به طور کلی تکنیک های استفاده شده در این تمرینات برای سوزاندن چربی های اضافه موجود در پهلوها و کمر بسیار مفید هستند و می توانند باعث لاغری شما شوند. در این قسمت از مقاله قصد داریم شما را با انواع روش های استفاده از دستگاه مسگری و همچنین هرگونه خطر احتمالی به طور کامل آشنا کنیم.

روش استفاده از چرخونک

 • حرکت مسگری با دمبل

از جمله انواع روش های استفاده از دستگاه مسگری، حرکت با کمک گرفتن از دمبل است. به عبارتی بهتر شما می توانید یک دمبل ایروبیک سبک وزن را در دست خود بگیرید و همزمان چرخش خود را بر روی دستگاه مسگری انجام دهید. در این نوع تمرین شما می توانید یک بار به سمت راست خود و بار دیگر به سمت چپ بچرخید و برای چند بار این حرکت را تکرار کنید

 • حرکت پیچ و تاپ با مسگری

در این مدل حرکت و استفاده از دستگاه مسگری، شما می توانید بر روی دیسک چرخان دستگاه ایستاده و پاهای خود را در یک فاصله کمی از یکدیگر قرار دهید. در ابتدا باید تنه خود را راست و منقبض کنید و سپس حرکت را با چرخاندن تنه به یک جهت و زانوها و باسن به جهتی دیگر شروع کنید‌. البته لازم است این نکته را نیز ذکر کنیم که شما باید این حرکت را آهسته انجام دهید و سپس کم کم سرعت آن را افزایش دهید.

 • حرکت اسکات

در این روش همانند تمرینات اسکات در بدنسازی عمل می شود. در واقع در این حرکت باید به همراه خم شدن زانوها بر روی چرخونک با زاویه ۴۵ درجه قرار بگیرید و با حفظ حالت خمیده زانوها به دو طرف بدن بچرخید. همان طور که می بینید از جمله فواید دستگاه مسگری این است که می توان با کمک آن تمرینات مختلفی انجام داد و به عبارتی قسمت های مختلف بدن را به حرکت درآورد.

 • حرکت قوس پا

نوعی دیگر از حرکت با دستگاه مسگری است که در این روش کافی است باسن خود را بر روی چرخونک قرار دهید و به طور همزمان پاهای خود را جفت کرده و به شکل حرکت ARC یا کمان، آن ها را به سمت چپ و راست قوس دهید. همچنین دست های خود را باید بر روی زمین ثابت نگه دارید.

اکنون که انواع مختلفی از تمرینات با این دستگاه را یاد گرفتید در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با انواع فواید دستگاه مسگری آشنا کنیم.

بیشتر بخوانید: لوازم ورزشی بدنسازی

فواید دستگاه مسگری

از جمله فواید دستگاه مسگری به طور کلی این است که برای تمامی افراد می تواند مناسب و کاربردی باشد و در واقع این نوع از تجهیزات ورزشی نه تنها برای سلامتی مفید است بلکه جنبه سرگرمی نیز دارد. از جمله مهم ترین فواید این دستگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فواید استفاده از دستگاه مسگری
فواید استفاده از دستگاه مسگری

1- دسترسی راحت

داشتن دسترسی راحت یکی از فواید دستگاه مسگری است. به عبارتی بهتر این دستگاه فضای زیادی اشغال نمی کند و می تواند در هر مکان دارای سطح صاف و محکم مورد استفاده قرار بگیرد. حتی می توان این نوع از تجهیزات را در خانه و در مقابل تلویزیون یا مانیتور نیز قرار داده و به کار ببرید.

2- تقویت نخاع و عضلات پشت کمر

شاید شما گمان کنید که فواید دستگاه مسگری فقط مختص لاغری است، اما جالب است بدانید که این نوع از تجهیزات همچنین می توانند باعث تقویت نخاع و عضلات پشت کمر شوند، البته در صورتی که به طور مداوم و به درستی از آن ها استفاده شود. در واقع زمانی که این عضلات به میزان بسیار مناسبی تقویت شوند حالت آن ها کاملا عالی خواهد شد و از آسیب هایی همانند ساییدگی مهره ها به یکدیگر و یا کم شدن فاصله موجود بین مهره ها جلوگیری می شود.

3- خوش استایل کردن کمر

از مهم ترین و معروف ترین فواید دستگاه مسگری این است که باعث از بردن تمامی چربی های موجود در ناحیه پهلوها، شکم و کمر می شود و همین امر نیز موجب زیبایی در اندام و در نهایت داشتن یک کمر باریک می شود.

4- بالا بردن گردش خون در ناحیه کمر

همان طور که بیان شد این دستگاه در واقع کمر و ستون فقرات شما را هدف قرار می دهد و همین امر نیز موجب می شود تا جریان خون در این نواحی افزایش پیدا کند و ماهیچه ها نیز به بهترین نحو ممکن تقویت شوند. جالب است بدانید که افزایش گردش خون نیز موجب بالا بردن سوخت و ساز و در نتیجه افزایش سرعت چربی سوزی می شود. بنابراین از دیگر فواید دستگاه مسگری این است که گردش خون در بدن را افزایش می دهد.

5- تقویت فیله کمر

لازم است بدانید که این دستگاه می تواند تاثیراتی مشابه به فیله کمر را داشته باشد و به عبارتی بهتر از جمله دیگر فواید دستگاه مسگری این است که موجب افزایش تقویت فیله کمر می شود.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید انواع کفپوش باشگاه بدنسازی

استفاده از چرخونک برای چه کسانی مضر است؟

در قسمت قبل شما را با فواید دستگاه مسگری آشنا کردیم. اما آیا می دانید استفاده از چرخونک برای چه کسانی مضر است؟ در واقع باید بدانید که انجام انواع حرکات بر روی دستگاه مسگری برای افراد دچار دیسک کمر توصیه نمی شود چرا که این تمرین ممکن است باعث تشدید بیماری شود و از جهتی دیگر در صورتی که تمرین با این دستگاه به طور کاملا درست انجام نشود متاسفانه می تواند بر روی بدن تاثیر منفی بگذارد. علاوه بر این افرادی که دارای مشکلات مختلفی در زانوهای خود هستند نیز باید با دقت کامل و احتیاط با دستگاه مسگری تمرین کنند و تا حد امکان بهتر است از دستگاه مسگری دسته دار استفاده کنند.

استفاده از چرخونک برای چه کسانی مضر است؟
استفاده از چرخونک برای چه کسانی مضر است؟

نکات مهم هنگام خرید دستگاه مسگری

از جمله مهم نکته در هنگام خرید دستگاه مسگری، توجه کردن به تحمل وزن و البته نوع پلاستیکی یا فلزی بودن آن است. در حقیقت این دستگاه ها به دلیل ساختار و کاربردی که دارند، پیچیدگی و تنوع خاصی ندارند و بنابراین در صورتی که قصد خرید آنلاین این وسیله ورزشی را داشتید توصیه می کنیم که تنها تحمل وزن آن را مقایسه کنید و در صورت داشتن وزن بالا بهتر است که چرخونک لاغری فلزی و با تحمل حداکثر وزن را انتخاب و خریداری  کنید.

همچنین لازم به ذکر است که برخی مدل ها دارای سطح مقطع متفاوتی نسبت به دیگر مدل ها هستند و به همین دلیل نیز اغلب دستگاه های مسگری موجود در بازار دارای دو لایه پلاستیکی سخت و چرخان بر روی یکدیگر هستند. علاوه بر این لازم است بدانید که سطح رویی آن برآمدگی های منظمی دارد که این امر از سر خوردن پاها در هنگام انجام تمرینات و یا عرق کردن جلوگیری می کند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم ضمن معرفی دستگاه مسگری، شما را با فواید آن و همچنین انواع تمریناتی که می توانید با این دستگاه ها داشته باشید را برای شما معرفی کنیم. لازم است بدانید که از جمله فواید دستگاه مسگری می توان تناسب اندام، حفظ تعادل و  سوزاندن چربی را نام برد. البته این دستگاه برای افراد دارای بیماری های مشخص توصیه نمی شود.

5/5 - (1 امتیاز)

نظر

 • مریم
  5 مهر 1402 در 12:27

  در روز چند ساعت میتونم استفاده کنم ازش جوری که به کمرم آسیب نزنه می‌خوام شکم و پهلوهام آب بشه روزی سه ساعت اشکالی نداره استفاده کنم ؟

  • اشرفی (اسپرت مال)
   5 مهر 1402 در 12:43

   سلام نه خانوم سه ساعت بدون شک آسیب زاست. مهم تر از همه شکم و پهلو ها با رعایت رژیم غذایی درست آب میشه

 • احمدی
  10 مهر 1402 در 20:31

  سلام خسته نباشید آیا با استفاده از این وسیله برای آب کردن شکم پهلو، باسن هم آب میشه؟

افزودن دیدگاه