کرامپون چیست و معرفی 5 نوع کرامپون موجود در بازار

اما آیا می دانید کرامپون چیست و چه انواعی دارد؟ به طور کلی می توان گفت که این نوع از تجهیزات در مسیرهای برفی، یخی و یا لغزنده و با متصل شدن به کفش باعث آسان تر حرکت کردن شما می شود. در ادامه این مقاله با اسپرت مال همراه باشید تا به طور دقیق تر برای شما شرح دهیم که کرامپون چیست و همچنین با انواع کرامپون آشنا شوید.

احتمالا برای شما نیز پیش آمده است که در زمان راه رفتن بر روی مسیرهای دارای برف و یا یخ، سر بخورید. در صورتی که درون شهر با این امر مواجه شوید، طبیعتا اتفاق خطرناکی برای شما نخواهد افتاد، اما اگر در مسیرهای سخت و یا به عبارتی در کوهنوردی باشید، ممکن است به شما آسیب جدی برسد. در این هنگام وسیله ای به نام کرامپون اهمیت پیدا می کند.

کرامپون چیست | معرفی کرامپون

پیش از اینکه شما را با انواع کرامپون آشنا کنیم، آیا می دانید که کرامپون چیست و دقیقا چه کاربردی می تواند داشته باشد؟ این سوالی است که احتمالا برای اغلب شما پیش آمده است که در ادامه قصد داریم به معرفی کرامپون بپردازیم. در ابتدا لازم است بدانید که کرامپون به نام یخ شکن نیز معروف است و در حقیقت یک قاب فلزی شکل می باشد که در زیر خود تیغه های فلزی نوک تیز دارد. این تیغه ها با فرو رفتن در یخ و یا برف از سر خوردن شما جلوگیری می کنند.

در ابتدا کرامپون ها، دارای ده تیغه بودند اما با گذشت زمان و در سال ۱۹۳۰ دو تیغه به قسمت جلویی آن ها اضافه شد که اکنون به کرامپون های دوازده تیغه نیز شناخته می شوند. در واقع تیغه های موجود در قسمت جلویی باعث حذف نیاز به کندن جای پا شده اند و به شما کمک می کنند تا در مسیرهای سطح شیب‌دار برفی و یا یخی راحت تر قدم بردارید.

اکنون کرامپون های موجود در بازار هم در مدل های دوازده تیغه و در مدل های ده تیغه موجود هستند، اما در عین حال همه‌ی آن ها تیغه های جلویی دارند. همچنین لازم است بدانید که جنس کرامپون ها اغلب از فولاد مولیبدنیوم- کروم است که علاوه بر قوی بودن، دارای وزن سبکی نیز هستند.

البته برخی دیگر از کرامپون ها دارای جنس آلومینیوم  هستند که نسبت به فولاد وزن سبکی دارند و همچنین ظریف و نرم تر هستند و در صورت استفاده از آن ها بر روی سنگ امکان دارد شکسته شوند. به عبارتی بهتر باید به این امر دقت کنید که در یک مسیر برفی ممکن است سنگ و یا صخره وجود داشته باشد. بنابراین کرامپون مورد نظر باید حتما دارای قابلیت تحمل و مقاومت بالایی باشد.

بیشتر بخوانید: انواع میت ورزشی و کاربرد آن ها در ورزش

انواع کرامپون

انواع کرامپون

همان طور که در قسمت قبلی کرامپون چیست برای شما توضیح داده ایم، کرامپون ها دارای انواع مختلفی هستند که برای اینکه دقیق تر بدانید کرامپون چیست، شما را با انواع مختلف آن ها آشنا می کنیم. در واقع انواع کرامپون ها را می توان بر اساس روش اتصال کرامپون به کفش به دسته های زیر تقسیم بندی کرد:

1- کرامپون های کشی

یکی از انواع کرامپون به یخ شکن کشی معروف است که از جمله مزایای آن ها می توان به دارا بودن قیمت مناسب اشاره کرد. البته از یخ شکن های کشی می توانید برای انواع کفش ها استفاده کنید. این نوع همچنین دارای شکل تیغه های متفاوتی هستند و بیشتر در کوهپیمایی و کوهستان ها استفاده می شوند. این مدل از کرامپون ها نسبت به انواع دیگر شش و یا چهار شاخه عملکرد بهتری دارند.

کرامپون های کشی
کرامپون های کشی

2- کرامپون های پاشنه ای

نوعی دیگر از کرامپون به کرامپون های پاشنه ای معروف هستند. این مدل از یخ شکن ها در واقع همان شکل متداول کوهپیمایی می باشند و عموما ۴ یا ۶ شاخه دارند و معمولا در کوهنوردی کاربردی ندارند.

کرامپون های پاشنه ای
کرامپون های پاشنه ای

3- کرامپون‌ های بندی

از دیگر انواع کرامپون می توان به کرامپون‌های بندی اشاره کرد. این مدل از کرامپون را نیز می توانید برای هر کفشی استفاده کنید. همچنین از مزایای آن ها می توان به کاربرد بسیار راحتی که دارند اشاره کرد. به عبارتی بهتر توسط بندهایی که به شکل شبکه بافته شده اند در زیر کفش بسته شده و بندهای آن از روی کفش گره می خورند. البته لازم است به این نکته نیز توجه کنید که پوشیدن این مدل از کرامپون ها اندکی وقت گیر خواهد بود.

کرامپون‌ های بندی
کرامپون‌ های بندی

4- کرامپون‌ های نیمه اتوماتیک

این مدل از یخ شکن ها به دلیل سهولت در استفاده در بین مردم بسیار محبوب شده است که می توان از آن برای هر نوع کفشی استفاده کرد. از ویژگی های کرامپون‌ های نیمه اتوماتیک می توان به دارا بودن تسمه در قسمت جلویی کفش ( پنجه )، اهرم پاشنه و حفاظ پاشنه در عقب آن اشاره کرد. برای استفاده از این کفش تنها لازم است تا بند و تسمه کرامپون را ببندید و سپس بر روی هر نوع یخ به راحتی قدم بردارید.

کرامپون‌ های نیمه اتوماتیک
کرامپون‌ های نیمه اتوماتیک

5- کرامپون‌های اتوماتیک

از دیگر انواع کرامپون می توان کرامپون‌های اتوماتیک را معرفی کرد که در قسمت عقب و جلو، حفاظ یا میله فلزی دارد و همچنین دارای اهرم در قسمت پاشنه است که با کمک آن می توانید به فیکس کردن کرامپون بپردازید. در این مدل لازم است توجه شود که کفش ها باید در قسمت جلو و عقب شیار مخصوصی داشته باشند. از ویژگی ها و یا به عبارتی مزیت های خوب این مدل یخ شکن می توان به راحتی در استفاده از آن ها اشاره کرد و به عبارتی بهتر شما می توانید به راحتی و در کمترین زمان آن ها را بپوشید و یا از پا درآورید.

کرامپون‌های اتوماتیک
کرامپون‌های اتوماتیک

بیشتر بخوانید: فواید دستگاه مسگری (5 مورد مهم) و روش استفاده از آن

تقسیم بندی انواع کرامپون بر اساس نوع تیغه

همان طور که در قسمت قبلی نیز به آن اشاره کردیم، کرامپون ها دارای انواع مختلفی هستند و البته به شکل های مختلفی نیز آن ها را دسته بندی می کنند، برای مثال امروزه این نوع از تجهیزات را بر اساس نوع تیغه‌ی به کار رفته در آن ها نیز تقسیم و دسته بندی می‌کنند. در ادامه این مقاله کرامپون چیست، تقسیم بندی انواع یخ شکن بر اساس نوع تیغه را برای شما معرفی می‌ کنیم.

1- کرامپون چهار یا شش شاخه

از انواع کرامپون که می توان برای کوهپیمایی در مسیرهای دارای یخ و یا شیب کم استفاده کنید می توان به کرامپون چهار یا شش شاخه اشاره کرد. از مزایا و معایب این مدل می توان به ترتیب به دارا بودن قیمتی مناسب و همچنین عدم تعادل درست در پیاده روی اشاره کرد.

2- کرامپون ده شاخه

از سبک ترین انواع کرامپون می توان کرامپون ده شاخه را معرفی کرد که نسبت به نوع ۱۲ و یا ۱۴ شاخه سبک تر هستند و همچنین نیش جلویی کوتاه تری دارند و به همین دلیل نیز کاربرد زیادی در صعودهای عمودی نخواهند داشت.

3- کرامپون دوازده شاخه

این نوع کرامپون به کرامپون برفچالی نیز معروف است. از جمله کاربرد کرامپون دوازده شاخه می توان به صعود بر برفچالی و یا صعودهای هیمالیا با سختی متوسط اشاره کرد.

4- کرامپون چهارده شاخه

از دیگر انواع کرامپون می توان به کرامپون چهارده شاخه اشاره کرد که به کرامپون آبشاری معروف است. این مدل برای صعود یخ و یا کار میکس به کار می رود.

بیشتر بخوانید: کرنومتر ورزشی چیست و 5 نکته مهم هنگام خرید کرنومتر ورزشی

چگونگی انتخاب بهترین کرامپون

اکنون که دانستید کرامپون چیست و با انواع کرامپون نیز آشنا شدید، در ادامه قصد داریم چگونگی انتخاب بهترین کرامپون را برای شما توضیح دهیم.

چگونگی انتخاب بهترین کرامپون

  • در ابتدا لازم است بدانید که خرید هر یک از انواع کرامپون به کاربرد شما بستگی دارد. برای مثال در مسیرهای برفی دارای شیب زیاد لازم است از کرامپون های متحرک، قابل تغییر و منعطف استفاده کنید چرا که این نوع عمدتا برای زمین هایی که احتیاج بیشتری به راه رفتن دارند و صعود فنی آنچنانی نیاز ندارند مناسب است.
  • از دیگر نکاتی که باید به هنگام خرید انواع کرامپون باید به آن دقت کنید، ساختمان کفش است چرا که برخی کفش برای برخی مدل های یخ شکن مناسب نخواهند بود.
  • نوع کاری که قصد دارید انجام دهید نیز مهم است. برای صعود کردن از آبشارها، مدل آبشاری یخ شکن را انتخاب کنید. برای صعود از برف نیز استفاده از کرامپون مدل برفچالی کاربردی تر خواهد بود.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به بررسی این موضوع بپردازیم که کرامپون چیست و چه انواعی دارد؟ همان طور که به آن اشاره کردیم، کرامپون از جمله تجهیزاتی است که برای کمپ و کوهنوردی اهمیت بسیار زیادی دارد. در واقع با کمک گرفتن از این  نوع تجهیزات می توانید بدون نگرانی کوهنوردی کنید و از مسیر لذت ببرید.

3/5 - (2 امتیاز)

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه