قوانین فوتبال دستی در سال 2023

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. قوانین فوتبال دستی در سال 2023
قوانین فوتبال دستی

در مسابقات فوتبال دستی، بازیکنان موظف هستند از قوانین فوتبال دستی که فدراسیون جهانی تعیین کرده، پیروی کنند تا در این رشته ورزشی نیز بتوان مانند هر رشته دیگری یک تورنمنت بسیار جذابی داشت. در واقع این بازی قوانین رسمی دارد که این قوانین در یک قالب دفترچه یا به عبارتی فایل راهنما در سایت مربوط به فدراسیون به اشتراک گذاشته شده اند.

بنابراین می توان گفت که در این رشته علاوه بر تمرین و داشتن مهارت، مطلع بودن از قوانین فوتبال دستی نیز بسیار ضروری و مهم است. در حقیقت بسیاری از افراد گمان می کنند که فوتبال دستی فقط عبارت است از چرخاندن میله ها، ضربه زدن توسط آدمک ها و در نهایت نیز وارد کردن توپ به درون دروازه است، اما در اصل فوتبال دستی ورزشی است که موجب هماهنگی دست و چشم می شود‌.

همچنین برای اینکه یک شخص بتواند در این ورزش حرفه ای شود، نیاز به تمرین زیاد، یاد گرفتن تکنیک های مربوط برای عبور دادن توپ از بین آدمک ها، کنترل کردن توپ، داشتن خلاقیت ذهنی و سرعت دارد. در ادامه این مقاله با اسپرت مال همراه باشید تا با قوانین فوتبال دستی آشنا شوید.

معرفی مهم ترین قوانین فوتبال دستی

به طور کلی قوانین قوتبال دستی که توسط ITSF نگاشته شده است باید حتما در مسابقات بین المللی رعایت شوند و البته شما می توانید در بازی های دوستانه نیز از این قوانین پیروی کنید‌ تا بازی جذاب تری داشته باشید. در واقع لازم است بدانید که این قوانین فقط مختص لیگ ها و یا تورنمنت ها نیستند و حتی برای ورزش هایی که در خانه قابل انجام هستند نیز باید اجرا شوند.

به طور کلی می توان گفت که قوانین پایه ای و مهمی وجود دارد که باعث نظم و احترام به حقوق دیگران می شوند. همچنین لازم است این نکته را ذکر کنیم که در مسابقات جهانی این رشته ورزشی هر ورزشکاری که بتواند قهرمان شود صاحب جایزه بزرگ 250000 دلاری نیز خواهد شد. در ادامه به معرفی مهم ترین قوانین فوتبال دستی می پردازیم‌.

معرفی مهم ترین قوانین فوتبال دستی

بیشتر بخوانید: خرید فوتبال دستی در تهران

1- قوانین فوتبال دستی از نظر تعداد بازیکن ها

اولین سوالی که عمدتا برای بسیاری از افراد تازه وارد به این رشته پیش می آید، این است که در فوتبال دستی چند نفر می توانند بازی کنند؟ به طور کلی بر اساس قوانین فوتبال  دستی از نظر تعداد بازیکن ها، این ورزش می تواند به صورت دو نفره و به عبارتی بهتر تک به تک اجرا شود و یا اینکه به صورت دو تیم دو نفره باشد.

در بازی هایی که دو تیم دو نفره وجود دارند، یک نفر ردیف دروازه‌بان و دفاع را تحت کنترل دارد و دیگری کنترل خط حمله و خط میانی را در دست دارد. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که این بازی تعدادی ذخیره نیز می تواند داشته باشد و بنابراین این تعداد از 1 الی 4 نفر می تواند متغیر باشد.

بیشتر بخوانید: نودل ورزشی چیست و چه انواع و کاربردی دارد(2023)

2- چرخش در فوتبال دستی

از جمله قوانین فوتبال دستی به چرخش در فوتبال دستی مربوط می شوند. در واقع یک قانون بسیار قدیمی وجود دارد که اکنون نیز  اهمیت دارد و آن عدم چرخش 360 درجه آدمک ها است. در واقع طبق این قانون به هیچ عنوان نباید میله بازی به طور پیوسته در دست رقبا در حال چرخش باشد و یا به عبارتی بهتر به هیچ وجه میله نباید یک چرخش 360 درجه ای داشته باشد. مجازات عدم رعایت کردن این قانون از دست دادن مالکیت توپ خواهد بود. حریفی که از این راه توپ را به دست آورده باشد می تواند به راحتی در مقابل آدمک های 5 نفره ضربه خود را شروع کند.

3- تکان دادن میز فوتبال دستی

این قانون فوتبال دستی که با عنوان NO Jarring شناخته شده است به این شکل عمل می کند که اگر در زمان بازی وضعیت میز توسط هر یک از بازیکنان به گونه ای تغییر یابد که در فرآیند کلی بازی نیز تاثیر گذار باشد، مالکیت توپ از دست آن بازیکن خواهد رفت. همچنین اگر که تکان دادن میز فوتبال دستی به صورت عمدی و یا سهوی حدود 2 بار تکرار شود، یک ضربه پنالتی به نفع حریف می شود که توپ آن در مقابل آدمک های سه نفره قرار می گیرد.

تکان دادن میز فوتبالدستی
تکان دادن میز فوتبالدستی

بیشتر بخوانید: لباس فوتبال چیست | 8 تا از خصوصیات لباس فوتبال تیمی

4- بی احترامی به حریف

در این بازی احترام به یکدیگر اهمیت بسیار زیادی دارد و بازیکنان نباید این مورد را فراموش کنند‌. در صورتی که بازیکن بی احترامی به حریف داشته باشد، اولین مجازات او یک ضربه پنالتی خواهد بود که توسط حریف و در برابر آدمک های 3 نفره زده می شود‌. در صورتی که بازیکن این قوانین فوتبال دستی را رعایت نکند و به عبارتی بی احترامی به حریف را ادامه دهد، داور موظف است حریفی که توهین می کند را بازنده اعلام کند.

5- گرفتن امتیازگرفتن امتیاز

نحوه گرفتن امتیاز نیز یکی از قوانین فوتبال دستی مشخص شده است که بر اساس آن اگر در یک مسابقه حرفه ای ضربه حریف به گل منجر شود و ضربه به قدری شدید بوده که توپ دوباره به زمین بازی بازگردد، در هر حالت گل حساب می شود. به طور کلی در بازی فوتبال دستی حرفه ای امتیازات ممکن است بر اساس هر ست 5 تایی حساب شود و بازیکنی که از هر 5 ست بازی بتواند 3 ست را ببرد، برنده اعلام خواهد شد.

بیشتر بخوانید: کفش والیبال چگونه باید باشد

 

6- محدودیت زمانی از دیگر قوانین فوتبال دستی

بازیکنان فوتبال دستی فقط باید از فرصت زمانی که دارند برای آغاز ضربه خود استفاده کنند. در صورتی که توپ در مقابل آدمک های 3 نفره باشد، بازیکن فقط 15 ثانیه زمان خواهد داشت، اما اگر توپ در مقابل یک میله از آدمک های 5 نفره قرار گرفته باشد، 10 ثانیه فرصت برای ضربه زدن وجود خواهد داشت. بنابراین محدودیت زمانی از دیگر قوانین فوتبال دستی است که در صورت رعایت نشدن مالکیت توپ از دست خواهد رفت.

 • دقت داشته باشید که در بازی فوتبال دستی و در مسابقات رسمی آن بازیکنان باید با لباس و کفش ورزشی حضور پیدا کنند. همچنین برای تعیین شروع کننده بازی از سکه استفاده می شود.
 • بازیکن و یا تیمی که زننده گل است باید شمارش گر تعداد گل که در کنار میز نصب شده است را افزایش داده و در صورتی که به هر دلیلی این کار انجام نشود و اقدام به شروع بازی کنند، گلی که به ثمر رسیده است نیز حساب نخواهد شد.
 • در صورتی که در هنگام بازی، توپ به گونه ای قرار گیرد که امکان وارد کردن ضربه به آن غیر ممکن است، در اصطلاح به آن توپ مرده می گویند. در این هنگام توپ به بازیکن و یا تیمی که به توپ نزدیک تر باشد، واگذار خواهد شد و بازی نیز باید از خط دفاع یعنی میله ی دارای دو آدمک، آغاز شود. همچنین اگر توپ در وسط زمین قرار گرفته باشد، این توپ به تیم و یا بازیکنی که دریافت کننده آخرین گل بوده است، واگذار خواهد شد.
 • زمانی که توپ در زیر پای آدمک فوتبالدستی قرار گرفته باشد، بازیکن به هیچ وجه نباید دست خود را از روی میله بردارد. به عبارتی بهتر بازیکن باید در بین دو آدمک یک پاسکاری داشته باشد و سپس به توپ ضربه وارد نماید.
 • بیشتر بخوانید: لباس والیبال چیست و چه ویژگی هایی دارد در سال 2023

محدودیت زمانی از دیگر قوانین فوتبال دستی

7- خطا در فوتبال دستی

تقریبا در همه مسابقات ورزشی، انجام دادن کارهایی که با قوانین و مقررات منافی باشند، خطا به حساب می آیند و در نتیجه آن ها تذکر، اخطار و یا جریمه واجب می شود که خطا در فوتبالدستی نیز یکی از این موارد را به دنبال خواهد داشت. در ادامه این مقاله که در مورد قوانین فوتبال دستی است، قصد داریم عواملی که در مسابقات فوتبال دستی خطا به حساب می آیند را معرفی کنیم‌‌.

 • چرخاندن میله به اندازه حدود 360 درجه و نگه داشتن بیش از حد توپ، خطا حساب می شود.
 • در صورتی که بازیکن بدون دریافت کردن تایم اوت، بازی را ترک کند و یا اینکه دست هایش را از روی میله ها بردارد، خطا به حساب می آید.
 • وارد کردن ضربه به میز بازی، خطا حساب می شود‌‌. در واقع به طور پیوسته دو داور در کنار میز قرار می گیرند و انگشت شصت خود را بر روی میز قرار می دهند و بنابراین در صورتی که هر گونه حرکت و یا لرزشی از سمت میز حس کنند به بازیکن و یا تیم خطاکار اخطار می دهند.
 • شروع کردن بازی بدون اطلاع از آمادگی حریف خطا منظور می شود. در واقع از دیگر قوانین فوتبالدستی این است که بازیکن و یا تیم حریف فقط 3 ثانیه وقت دارد آمادگی خود را اعلام کند.
 • درخواست کردن پی در پی و بیش از اندازه تایم اوت خطا حساب می شود و در برخی مواقع اعلام بازنده شدن و یا محرومیت از مسابقات را به دنبال خواهد داشت.
 • هنگامی که توپ در اختیار میله سه و یا دو آدمک است، بازیکن فقط 15 ثانیه وقت دارد تا به آن ضربه وارد کند. در صورتی که تایم تمام شود و ضربه ای وارد نشود این مورد نیز به عنوان خطا حساب خواهد شد.

خطا در فوتبال دستی

سخن پایانی

در این مقاله سعی کرده ایم قوانین فوتبال دستی را به طرز بسیار ساده برای شما شرح دهیم. از جمله دلایلی که موجب شده است این ورزش نسبت به دیگر رشته های ورزشی متمایز باشد این است که محدودیت سنی ندارد. داشتن قوانین ساده موجب شده است که حتی افراد دارای معلولیت نیز بتوانند این بازی را اجرا و از آن لذت ببرند چرا که جز تمرکز و داشتن مهارت در حرکت دادن دست و البته رعایت کردن قوانین ذکر شده چیزی ندارد.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

آگهی های اخیر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه