لباس والیبال چیست و چه ویژگی هایی دارد در سال 2023

لباس والیبال چیست؟ والیبال از جمله ورزش هایی است که با کمترین تجهیزات نیز قابل انجام است و حتی می توان گفت با کمترین میزان هزینه می توان لوازم مورد نیاز برای این ورزش را خریداری کرد. اما آن چه که اهمیت دارد این است که در صورت تمایل به یادگیری این ورزش به صورت حرفه ای و آکادمیک و یا علاقه داشتن به یادگیری تکنیک ها و فنون حرکات تمرینی این ورزش، باید از تجهیزات مدرن موجود در این رشته استفاده و کمک بگیرید. از جمله تجهیزات مورد نیاز برای داشتن عملکرد مناسب در این رشته، لباس والیبال است. در ادامه با ما همراه باشید تا به این سوال که لباس والیبال چیست؟ بپردازیم.

بخش های مختلف لباس والیبال چیست

خب برای اینکه به سوال لباس والیبال چیست پاسخ دهیم، لازم است بدانید که به طور کلی لباس های بازیکنان این رشته از دو بخش پیراهن و شورت تشکیل شده است که در ادامه قصد داریم هر یک را برای شما معرفی کنیم.

ویژگی های لباس والیبال چیست

1- پیراهن ورزشی والیبال

پیراهن ورزشی والیبال در طرح و رنگ مختلفی تولید می شود. برخی از آن ها دارای آستین های کوتاه و برخی دیگر دارای آستین های حلقه ای می باشند و هر تیم با توجه به قوانین و مقررات کلی و همچنین قوانین مربوط به خود تیم یکی از انواع آن ها را برای بازیکنان انتخاب می کنند.

2- شورت ورزشی والیبال

در گذشته شورت والیبال به صورت بلند بوده که این امر موجب نارضایتی و شکایت ورزشکاران شده چرا که بازیکنان راحتی لازم برای انجام بازی را نداشتند. اما اکنون شورت ها به شکل کوتاه تولید و استفاده می شوند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید توپ والیبال + قیمت بهترین توپ والیبال جهان(5 مارک برتر!)

ویژگی های لباس والیبال چیست؟

همان طور که به سوال لباس والیبال چیست؟ پرداختیم، لباس بازیکنان والیبال به طور کلی متشکل از پیراهن و شورت ورزشی است. اما نکته ای که لازم است آن را ذکر کنیم این است که انتخاب و خریدن این گونه لباس ها علی رغم سادگی اما نیاز به رعایت یک سری نکات مهمی دارد. به عبارتی بهتر لباس های بازیکنان والیبال باید بر اساس یک سری قوانین و داشتن یک سری ویژگی ها تهیه شده باشند. از جمله این قوانین می توان به دو مورد زیر اشاره کرد:

جنس لباس

 

1- رنگ بندی لباس

در یک مسابقه رسمی مربوط به رشته ورزشی والیبال، بازیکنان حتما باید پیراهن های ورزشی را انتخاب کرده باشند که هم جلو و هم پشت آن کاملا یک رنگ باشند و تمامی بازیکنان اعم از زنان و یا مردان به هنگام بازی باید پایین پیراهن خود را درون شورت ورزشی قرار بدهند. همچنین از دیگر قوانین ضروری این است که هیچ بازیکنی نباید از تی شرت در زیر پیراهن والیبال استفاده کند مگر اینکه پزشک مجوز لازم را داده باشد که در این هنگام نیز تی شرت حتما باید با پیراهن بازی یک رنگ باشد.

علاوه بر پیراهن، شورت ورزشی نیز لازم است که در قسمت جلو و پشت آن تک رنگ انتخاب شود اما هیچ ضرورتی برای همرنگ بودن با پیراهن ورزشی ندارد. اما در صورتی که یک بازیکن زیر شورتی و یا کشاله استفاده می کند که از شورت ورزشی بیرون زده است، باید حتما با شورت ورزشی یک رنگ باشد.

2- شماره بازیکن

علاوه بر رنگ لباس والیبال، نکات مهم دیگری نیز وجود دارد که حتما باید رعایت شود. از جمله این نکات این است که لباس والیبال و در اصل پیراهن آن باید در قسمت پشت و جلو دارای عدد و یا همان شماره بازیکن باشد و رنگ شماره ها باید حتما متمایز و خوانا نوشته باشد. این شماره باید در قسمت جلویی پیراهن ابعاد 10 سانتی متری و در قسمت پشت آن ابعاد 20 سانتی متری داشته باشد. البته ذکر این نکته نیزی ضروری است که این اعداد باید از بین عدد 4 تا 15 انتخاب شده باشند.

همچنین لازم به ذکر است که به کار بردن لوازمی مانند دستبند، مچ بند، بازوبند و هر نوع تجهیزات دیگری که دارای جنس سخت هستند، به عنوان لباس والیبال شناخته شده نیستند و بازیکن در یک مسابقه رسمی نباید از آن ها استفاده کند. البته وسایل دیگری مانند بازوبند، ساق بند، شانه بند، هدبند در صورتی که پوشش مناسبی داشته باشد و البته استفاده از آن آسیبی به بازیکن وارد نمی کند، امکان پذیر است.

بیشتر بخوانید: تولیدی توپ والیبال

نکات مهم خرید لباس والیبال

حتما می دانید که والیبال یک نوع ورزش است که حرکات کششی طولی و عرضی بی شماری دارد و بنابراین لباس والیبال به گونه ای باید باشد که فرد در هنگام انجام حرکات وررشی احساس راحتی داشته باشد و علاوه بر آن لباس خاصیت کشسانی لازم را داشته باشد.

شماره بازیکن در لباس والیبال

بنابراین در جواب لباس والیبال چیست؟ این نکته را نیز باید ذکر کرد که علاوه بر قوانین کلی لباس ها، باید به یک سری نکات به هنگام خرید دقت کرد چرا که لباس ورزشی این رشته باید علاوه بر قانونی بودن شکل کلی آن، راحتی را نیز برای بازیکن فراهم نماید‌. از جمله نکات مهم خرید لباس والیبال می توان به چند مورد مهم زیر اشاره کرد:

●سایز مناسب:

لباس والیبال چیست؟ لباس این رشته در حقیقت باید به گونه ای باشد که نه خیلی تنگ و نه خیلی گشاد باشد تا بتواند برای بازیکنان راحتی را فراهم کند. به عبارتی بهتر در صورتی که لباس بازیکن بیش از اندازه تنگ و یا گشاد باشد، ممکن است حرکات آزادانه را از بازیکن بگیرد و یا اینکه لباس به دست و پای بازیکن بپیچد و در نتیجه در هر دو صورت موجب اختلال در عملکرد ورزشی شود. علاوه بر این انتخاب نادرست سایز مناسب لباس ورزشی می تواند باعث عرق سوز شدن و یا قرمزی پوست شود.

●جنس لباس:

لباس والیبال عمدتا در جنس های مختلفی وارد بازار می شود و بسیار مهم است که بهترین و با کیفیت ترین نوع آن خریداری شود. جنس پنبه ای یکی از این موارد است که مزایا و معایب خاص خود را دارد‌. پنبه به طور کلی از بهترین متریال های لباس والیبال به حساب می آید که توانایی جذب رطوبت را دارد. اما این نوع همچنین دارای معایبی است. برای مثال هنگام ورزش کردن، عرق را به خود جذب می کند اما تبخیر نمی کند و همین امر موجب سنگین شدن لباس والیبال خواهد شد.

لباس های تمام نخ از دیگر انواع لباس والیبال به شمار می روند که برعکس نوع پنبه ای، توانایی جذب کردن عرق بدن را دارند و بنابراین از عرق سوزی و قرمز شدن جلوگیری می کنند. علاوه بر این امروزه جنس میکروفیبر که ترکیبی از نایلون و پلی استر است نیز بسیار پرکاربرد شده است چرا که این نوع نیز قابلیت جذب کردن رطوبت را تا حد بسیار زیادی دارد. بنابراین لباس والیبال چیست؟ لباسی است که بتواند بهترین و با کیفیت ترین جنس را داشته باشد و قابلیت جذب رطوبت بالایی داشته باشد تا از عرق سوز شدن بازیکنان نیز جلوگیری نماید.

بیشتر بخوانید: تولیدی لباس والیبال

●کیفیت لازم:

کیفیت لباس والیبال از جمله دیگر نکات مهمی است که توجه به آن ضروری است. در واقع لباس والیبال بی کیفیت پس از چند بار استفاده و شست و شو دچار تغییر رنگ و سایز خواهند شد چرا که از مواد مصنوعی بسیار زیادی برای تولید آن ها استفاده می شود این در حالی است که لباس های با کیفیت عمدتا دارای مواد طبیعی و نخی است. اما لازم است توجه کنید که از یک فروشگاه معتبر خرید خود را انجام دهید چرا که برخی فروشگاه ها بی کیفیت ترین لباس ها را با بالاترین قیمت به شما می فروشند.

سفارش-اینترنتی-انواع-لباس-ورزشی-زنانه-والیبال

سخن پایانی

لباس والیبال چیست؟ آیا برای انتخاب لباس والیبال باید قوانین خاصی را رعایت کرد؟ چگونه می توان لباس والیبال مناسبی را خریداری نمود؟ در این مقاله سعی بر این بود که پاسخ این سوال ها را برای شما شرح دهیم. در واقع لباس والیبال علاوه بر این که یک سری قوانین دارد، باید به گونه ای طراحی شده باشد که بازیکنان احساس راحتی داشته باشند.

4.3/5 - (3 امتیاز)

نظر

 • زهرا قنواتی
  13 آذر 1402 در 10:52

  شماره فروشگاه لطفا و نام فروشگاه لطفا بدید

  • اشرفی (اسپرت مال)
   13 آذر 1402 در 11:36

   سلام بله با شماره هاشون تماس بگیرید

افزودن دیدگاه