کفش والیبال چگونه باید باشد؟

از جمله تجهیزات مهم که یک ورزشکار رشته والیبال باید به آن دقت کافی داشته باشد، کفش والیبال است. در واقع کفش والیبال اگر به درستی انتخاب شود می تواند موجب بهبود عملکرد شما شود و همچنین به خوبی از پاهای شما پشتیبانی کند و در نتیجه احتمال آسیب را کاهش می دهد. اما آیا می دانید که کفش والیبال چگونه باید باشد و به عبارتی بهتر یک کفش ورزشی چه ویژگی هایی را باید حتما داشته باشد؟ در این مقاله و در ادامه قصد داریم ویژگی های ضروری یک کفش والیبال را برای شما ارائه دهیم تا شما بتوانید با مطالعه آن ها کفش مناسب خود را برای پرداختن به این ورزش انتخاب کنید.

کاربرد کفش های والیبال

با این وجود که کفش های والیبال از لحاظ طراحی به کفش های کتونی معمولی شبیه هستند، اما پشتیبانی و چسبندگی در آن ها بیشتر است. داشتن یک کفش والیبال مناسب اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که می تواند از آسیب های جدی جلوگیری کند و همچنین بازی را ساده تر خواهد کرد. اما به نظر شما کفش والیبال چگونه باید باشد و کاربرد کفش های والیبال چیست؟

در واقع اغلب کفش های والیبال عرضه شده در بازار دارای کفی لاستیکی چسبنده هستند که موجب ایجاد کشش اضافی می شوند. به همین دلیل نیز از سر خوردن کفش و آسیب های مختلف از جمله آسیب به مچ پا جلوگیری می کند‌. در کفش های والیبال بر خلاف کفش های بسکتبالی، به جای حرکات عمودی بر حرکات جانبی تمرکز بیشتری می کنند. همچنین از آن جایی که والیبالیست ها در بیشتر مواقع بر روی پای خود هستند و یا بر روی پاهای خود فرود می آیند، زیره میانی کفش های والیبال دارای لایه سازی اضافی است.

بیشتر بخوانید: لباس والیبال چیست و چه ویژگی هایی دارد در سال 2023

دوام و پایداری کفش والیبال

نکات مهمی که هنگام خرید کفش والیبال باید در نظر گرفت:

از جمله نکات مهمی که هنگام خرید کفش والیبال باید در نظر گرفت، می توان موارد زیر را نام برد:

  • هدف شما برای استفاده از کفش ها چیست؟
  • پست و موقعیت شما در بازی چیست؟
  • در خانه، سالن و یا فضاهای باز بازی می کنید؟
  • میزان هزینه لازم برای کفش والیبال چقد باید باشد؟
  • به چه برند و یا رنگ کفش علاقه دارید؟
  • چسبندگی و پایداری چقدر برای شما اهمیت دارد؟

اکنون که به این سوالات پاسخ دادید، در ادامه به بررسی اینکه کفش والیبال چگونه باید باشد و همچنین ذکر ویژگی های مهم آن می پردازیم‌.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید توپ والیبال + قیمت بهترین توپ والیبال جهان(5 مارک برتر!)

ویژگی های کفش والیبال چگونه باید باشد؟

کفش والیبال به طور ویژه و برحسب ویژگی های این نوع ورزش ساخته می شود. اما آیا می دانید ‌که ویژگی های کفش والیبال چگونه باید باشد و یا ویژگی های مختلف چه اهمیتی می تواند داشته باشد؟ در ادامه از جمله ویژگی های خاص و مهم کفش والیبال را برای شما معرفی می کنیم:

ویژگی های کفش والیبال چگونه باید باشد

1- لاستیک چسبنده

از جمله لاستیک های استفاده شده در ‌کفش والیبال، می توان لاستیک چسبنده را نام برد. این نوع لاستیک ها دارای استحکام بسیار بالایی هستند و عمدتا موجب می شوند یک ورزشکار بدون لغزش و یا لیز خوردن به دویدن خود ادامه دهد. لاستیک چسبنده از نوع صمغ یک نوع لاستیک است که دارای انعطاف پذیری بالایی است و مناسب ترین کشش را برای انواع پرش ها، توقف کردن ها و یا حرکت های مختلف فراهم می کند.

2- کفی میانی

هدف اصلی کفی میانی در کفش والیبال این است که از پا حمایت لازم را داشته باشد. این کفی باید بیش از اندازه محکم و قوی باشد چرا که همان طور که می دانید یک والیبالیست بیشتر اوقات بر روی پاهای خود می ایستد. در واقع یک کفش والیبال مناسب با کمک گرفتن از فوم، فوم ژل و یا زیرسازی های ویژه، موجب حمایت از موضع بازیکنان می شود. به همین دلیل نیز بازیکنان می توانند بدون خستگی به ورزش خود ادامه دهند. بنابراین در جواب این سوال که کفش والیبال چگونه باید باشد، می توان گفت داشتن کفی میانی مناسب از مهم ترین ویژگی لازم و ضروری کفش والیبال است.

3- رویه ها

حتما می دانید که با حرکت دادن پاها گرما تولید می شود. گرما نیز به نوبه خود موجب ایجاد عرق و رطوبت می شود. برای اینکه پاها خشک نگه داشته شوند و همچنین از لیز خوردن جلوگیری شود حتما باید کفش والیبال به گونه ای ساخته شده باشد که اجازه تهویه هوا را بدهد. به طور عمده قسمت بالایی کفش های والیبال مناسب از نایلون یا مش ساخته می شود که باعث جریان هوا، حفظ رطوبت و همچنین خنک شدن پا می شود.

4- کوشن کفش والیبال

از دیگر نکات و ویژگی های مهمی که برای کفش والیبال چگونه باید باشد، می توان ذکر کرد این است که سیستم کوشن کافی داشته باشد. در واقع با پرش و ضربه در زمان بازی پاها ورم می کنند که همین امر موجب می شود کفش والیبال تنگ به نظر برسد. سیستم کوشن داخلی عمدتا قالب ژل است. همانند دیگر کفش های ورزشی، کوشن کفش والیبال نیز موجب می شود ضربه توسط کفش جذب شده و به طور همزمان از حرکات سریع در زمان بازی پشتیبانی می کند. بدون این ویژگی احتمال آسیب رسیدن به پاها در هنگام بازی بیشتر می شود.

5- جاگیری مناسب پا در کفش

یک کفش والیبال مناسب باید بتواند پای شما را به خوبی پوشش دهد. در واقع در صورتی که کفش والیبال اجازه دهد پای شما حرکت کند، طولی نخواهد کشید که با پرش های مداوم پاشنه ها و کناره های پای شما تاول می زنند. بنابراین از دیگر نکات مهم مقاله کفش والیبال چگونه باید باشد این است که کفش دقیقا مناسب پای شما خریداری شده باشد.

6- دوام و پایداری

از جمله نکات مهم و کلیدی در والیبال، پایداری است چرا که هر بازیکن به طور مداوم در جهات مختلفی حرکت می کند. بنابراین به نظر شما کفش والیبال چگونه باید باشد؟ از آن جایی که یک بازیکن از موقعیت دقیق توپ اطلاعی ندارد، پس کفش والیبال باید انعطاف پذیری لازم را داشته باشد. منظور از انعطاف پذیری این است که بازیکن با پوشیدن کفش بتواند پای خود را در هر جهتی اعم از چپ، راست، بالا، پایین، جلو و یا عقب حرکت دهد. بنابراین دوام و پایداری از دیگر ویژگی هایی است که در کفش والیبال باید به دنبال آن باشید.

7- وزن کفش والیبال

بازیکنان والیبال همیشه در حال حرکت هستند. کفش ها در صورتی که سنگین باشند می توانند سرعت بازیکن را کاهش دهند. در واقع یکی دیگر از مهم ترین نکاتی که می توان برای این سوال که کفش والیبال چگونه باید باشد، ذکر کرد این است که یک کفش مناسب ورزش والیبال باید در عین دوام کافی، وزن کمی نیز داشته باشد. بنابراین وزن کفش والیبال از دیگر خصوصیات مهم است که امروزه بسیاری از برندهای معروف در زمینه تولید و عرضه کفش های والیبال به آن دقت می کنند.

بهتر است که تمامی نکات ذکر شده برای این سوال که کفش والیبال چگونه باید باشد را در نظر بگیرید تا بتوانید در نهایت مناسب ترین کفش را خریداری نمایید. اما برای اینکه اطلاعات کاملی در جهت خرید کفش والیبال به شما ارائه داده باشیم، لازم است نکات بیشتری بدانید.

در واقع لازم است بدانید که نکات ذکر شده در این مقاله از یک ورزشکار به ورزشکار دیگری متفاوت خواهد بود و به عبارتی بهتر هر فردی علاوه بر دقت به نکات گفته شده باید ویژگی های بدنی خود را در نظر بگیرد. علاوه بر این هر مارکی ممکن است بر روی برخی ویژگی ها بیشتر از دیگر ویژگی ها تمرکز کند‌، برای مثال بعضی مارک ها تمرکز اصلی خود را برای تولید سبک ترین کفش والیبال می گذارند این در حالی است که دیگر مارک ها ممکن است بر تنفس و جریان هوای کفش ورزشی تمرکز کنند.

بنابراین باید بدانید که بدن شما به کدام ویژگی بیشتر نیاز دارد. علاوه بر این نکات، این را نیز لازم است بدانید که وزن کفش والیبال زنانه باید 9.2 تا 11.0 اونس و آقایان بین 11.2 تا 15.0 اونس باشد. البته عمدتا وزن کفش ها به مدل، اندازه و سازنده آن ها نیز بستگی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: تولیدی توپ والیبال

انواع کفش والیبال

لازم است بدانید که به طور کلی سه نوع کفش والیبال وجود دارد که هر یک اولویت انجام حرکات خاصی را برای موقعیت های متفاوت زمین دارند:

انواع کفش والیبال

1- کفش والیبال ALL ROUND

این نوع کفش های والیبال برای تمامی مناطق زمین والیبال کاربردی هستند. در واقع آن ها به جای حرکات خاص بر روی ثبات و راحتی متمرکز هستند. همچنین ذکر این نکته نیز ضروری است که برندهای زیادی در زمینه تولید کفش والیبال ALL ROUND فعالیت نمی کنند و به همین دلیل گزینه های رنگی بسیار محدود است.

2- کفش های والیبال موقعیت دفاعی

همان طور که می دانید بازیکنان موقعیت دفاعی به طور مداوم در حال شیرجه زدن هستند و به عبارتی بهتر به دلیل موقعیتی که دارند به صورت پیوسته کفش خود را تحت کشش قرار می دهند. برخی کفش های والیبال وجود دارند که به ویژه برای بازیکنان خط دفاعی تولید شده اند چرا که بر روی دوام و مانگاری متمرکز هستند. بنابراین کفش های والیبال موقعیت دفاعی باید به گونه ای  انتخاب شوند که علاوه بر داشتن انعطاف پذیری، ماندگاری بالایی نیز داشته باشند.

3- کفش والیبال موقعیت حمله

کفش والیبال موقعیت حمله، به گونه ای ساخته می شود که برای محافظت کردن از پا در زمان پرش و فرود مناسب باشد. همچنین اغلب کفش های مناسب این موقعیت، دارای مواد ژله ای مانند در قسمت جلو و پشت کفش هستند.

بیشتر بخوانید: قیمت کفش والیبال خوب

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم با ذکر نکات و ویژگی های مهمی، توضیح دهیم که کفش والیبال چگونه باید باشد. در واقع به دلیل اینکه ورزشکاران این رشته به طور مدام در حرکت هستند، حتما باید کفش های آن ها نیز کیفیت بالایی داشته باشند. امیدواریم که با نکات موجود در این مقاله بتوانید به راحتی مناسب ترین کفش والیبال را خریداری کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه