راهنمای خرید توپ والیبال + مشخصات توپ والیبال خوب در 1402

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. راهنمای خرید توپ والیبال + مشخصات توپ والیبال خوب در 1402
راهنمای خرید توپ والیبال + قیمت بهترین توپ والیبال جهان(5 مارک برتر!)

در این مقاله از اسپرت مال راهنمای خرید توپ والیبال و مشخصات توپ والیبال خوب ارائه می­شود. همچنین توضیح می­‌دهیم توپ والیبال چیست، چه تاریخچه ­ای دارد و تفاوت و ویژگی­‌های توپ والیبال ساحلی با سالنی را توضیح می­دهیم و در آخر فروشگاه‌­های عمده برای خرید توپ والیبال معرفی می­گردد. با اسپرت مگ همراه باشید.

والیبال یکی از ورزش‌های پرطرفدار در جهان امروز است. هیچ کس نمی­تواند این موضوع را رد کند که مهم‌­ترین بخش بازی والیبال، توپ است. این بازی در اواخر دهه 1800 ساخته شد و از آن زمان تاکنون توپ، نقش بسیار مهمی داشته است. یادگیری نحوه مانور و کنترل توپ، هدف اصلی هر بازیکنی است، چه یک تیم حرفه‌­ای و چه یک بازی دوستانه باشد.

بازی با توپ چیزی است که بازیکنان یک عمر می­توانند روی آن کار کنند تا بر آن مسلط شوند و این چالش‌­برانگیزترین و لذت­ بخش‌­ترین بخش بازی است. در اینجا جزئیاتی در مورد پیشرفت والیبال و چگونگی تبدیل شدن آن به یک ورزش مهم آمده است.

توپ والیبال چیست

توپ والیبال قطعه‌­ای از تجهیزات ورزش والیبال است که به طور خاص برای استفاده در سبک­ های مختلف بازی والیبال طراحی شده است. تفاوت­‌های مشخصی بین توپ طراحی‌­شده برای زمین بازی در سالن و برای بازی در ساحل وجود دارد. موضوع ثابت این است که توپ والیبال گرد و معمولاً دارای هجده صفحه مستطیل ­‌شکل چرمی اعم از مصنوعی یا طبیعی است که روی شش صفحه مختلف چیده شده‌اند. این پوشش چرمی به دور بلیدر (محفظه داخل توپ که هوا را نگه می­دارد) پیچیده شده است.

بیشتر بخوانید: تولیدی کفش والیبال | قیمت و خرید

توپ والیبال چیست

نکته جالب اینکه به دلیل طراحی توپ والیبال، بسته به تیمی که از آن استفاده می‌کند، می‌تواند رنگ‌های هیجان‌انگیز زیادی به خود بگیرد و ظاهری متمایز پیدا کند. با این حال می‌­توانید تشخیص دهید که یک توپ والیبال است، اما همچنان هم می­تواند در صورت نیاز طرح­‌های زیبایی داشته باشد.

در سال 1947 فرانسه FIVB را ایجاد کرد که نهادی حاکم برای دیکته کردن قوانین و مقررات بود. معنای آن برای والیبال این بود که در بازی والیبال استاندارد سازی انجام می­شد. در نظر بگیرید که آیا تیم‌­های مختلف، توپ­‌های باکیفیت متفاوتی برای بازی دارند یا خیر. حتی یک تفاوت جزئی در جرم و پرش توپ می‌­تواند واکنش و کنترل بازیکن را به شدت تغییر دهد.

اگر والیبال را با یک توپ مناسب برای جوانان و سپس با توپ استاندارد بازی کنید، به راحتی می­توانید بلافاصله متوجه تفاوت آنها شوید. این بدان معنا نیست که توپ کوچک­تر در ورزش ارزشی ندارد. آنها ابزار بسیار خوبی برای شروع بازی هستند.

اگر می­خواهید بازیکن جدید خود را بر روی یادگیری، کنترل و انجام تمرینات متمرکز ­کنید، یک توپ سبک­تر می­تواند کمک چشمگیری کند. با این حال، هنگامی که بازیکنان به زمین‌های بزرگ می‌رسند، باید از یک توپ استاندارد استفاده کنند و بفهمند که چگونه مهارت‌های خود را برای سازگاری با اندازه و وزن بیشتر تطبیق دهند.

FIVB  همچنان در تکامل این ورزش نقش دارد. در سال 2008 آنها تصمیم گرفتند که توپ میکاسا با هشت پنل و با فرورفتگی سوزنی در بدنه آن، توپ رسمی داخل سالن برای ورزش­‌های والیبال باشد. چیزی که آن را برای بازی در فضای داخلی بسیار مفید میکرد، لمس نرم و قابلیت پرواز ساده‌­تر توپ بود. همچنین دریچه ه­ایی داشت که امکان تنظیم فشار هوای داخلی توپ را فراهم می­کرد.

بیشتر بخوانید: لباس داوری والیبال |قیمت و خرید

تاریخچه توپ والیبال

زمانی که بازی توسط ویلیام جی مورگان در سال 1895 ساخته شد، توپ والیبال مورد نیاز بود. طراحی او از بازی استفاده از تور و توپ بود. در آن زمان، تعدادی توپ والیبال برای انتخاب وجود داشت، اما آنها برای بازی با عملکرد بالا مناسب نبودند. حرکات مختلف با توپ نیاز به توپی داشت که قابلیت آن را داشته باشد. به این فکر کنید که یک توپ والیبال باید در طول هر بازی چه قابلیت­‌هایی داشته باشد:

 • در طول بازی باید بتوان آن را در هوا نگه داشت؛
 • باید سبک باشد تا بتوان آن را در هوا نگه داشت؛
 • نمی­تواند آنقدر سبک باشد که به راحتی توسط باد جابه­‌جا شود؛
 • همچنین نمی­تواند آنقدر سبک باشد که به دلیل مقاومت هوا آرام حرکت کند.
Morgan William
Morgan William

با شروع ابداع والیبال، هیچ توپی وجود نداشت که کاملاً مطابق با شکل مورد نیاز مورگان باشد. در ابتدا بازیکنان و تیم‌‌­ها از توپ­‌های والیبالی استفاده می­کردند که از بلیدر توپ بسکتبال، ساخته می­شد. با این حال ثابت شد که بلیدر توپ بسکتبال به دلیل کمبود وزن در هوا بسیار کند است. برخی از بازیکنان سعی کردند با تعویض توپ­‌های بسکتبال از توپ­های موقت استفاده کنند. باز هم این خیلی خوب کار نکرد؛ زیرا این توپ­‌ها برای حفظ هوای مورد نیاز زیاد، سنگین بودند.

در پایان، مورگان به A.G. Spalding و Brothers نزدیک شد تا از آنها بخواهد توپی سفارشی بسازند که توپ رسمی والیبال باشد. در آن زمان اسپالدینگ نام بزرگی در دنیای بیسبال بود. آنها کسانی بودند که مهارت ایجاد یک توپ جدید را داشتند که برای نیازهای این بازی جدید کارآمد بود. پیکربندی اولیه توپ والیبال یک بلیدر لاتکس بود که از ماده­ای شبیه به لاستیک دوچرخه ساخته شده بود. لایه دوم روی آن ماده یک ماده پنیر مانند بود که آن را احاطه کرده بود. روی آن لایه سوم، چرم دور توپ دوخته شده بود.

سازندگان اسپالدینگ تخصص خود را در مورد بیسبال به کار گرفتند و آن را به بازی والیبال آوردند. توپ برای پرواز عالی و محکم بود، اما خیلی هم سنگین نبود. والیبال­‌های مدرن از زمان پیکربندی اولیه تغییر چندانی نکرده ­اند. نکته اصلی در مورد توپ والیبال این است که آنها عملکرد خوبی داشتند؛ بنابراین نیازی به بازسازی وجود نداشت.

بیشتر بخوانید: کفش والیبال چگونه باید باشد

توپ­های قدیمی والیبال
توپ­های قدیمی والیبال

چیزی که در مورد توپ­‌ها تغییر کرد، پانل بیرونی بود. در اصل پوشش بیرونی چرمی با ساختار 18 پانل به بلیدر داخلی دوخته می­شد. اگر به توپ­‌های تاریخی نگاه کنید، می­توانید ظاهر متمایز توپ را ببینید. حک کردن آرم­‌ها و رنگ­های مختلف روی توپ با این ظاهرهای چند پانل آسان بود. اما در سال 2008 ظاهر توپ تغییر کرد. انگیزه آن بازی­های المپیک بود که برای آن سال تعیین شد. میکاسا، پیشرو در دنیای والیبال، طراحی جدیدتری ایجاد کرد که امکان تماس بهینه دست با توپ را فراهم نمود.

این طرح جدید 8 پنل بود. پس از آزمایش، ثابت شد که توپ جدیدتر با پنل کمتر، دقت بیشتری را به بازیکنان ارائه می­دهد. همچنین با فرورفتگی­‌هایی ساخته شد که مطابق با الگوی پرواز توپ بود. جالب اینجاست که این اولین باری بود که طراحی توپ والیبال در طول تاریخ 100 ساله خود در ورزش تغییر کرد.

انواع توپ والیبال

در زیر انواع توپ والیبال بررسی می شود که امیدواریم از آن استفاده کنید. با اسپرت مال همراه باشید.

1- توپ والیبال سالنی

توپ های والیبال سالنی به طور خاص برای زمین های سرپوشیده طراحی شده اند که معمولاً از چوب سخت یا مواد مصنوعی ساخته می شوند. این توپ ها از چرم یا چرم مصنوعی ساخته می شوند و معمولا سبک تر از سایر توپ های والیبال هستند. آنها لمس نرم تری دارند و برای کنترل دقیق توپ و گیم پلی سریع در فضای داخلی مناسب تر هستند.

2- توپ والیبال ساحلی

توپ های والیبال ساحلی که به عنوان توپ های والیبال در فضای باز یا شن نیز شناخته می شوند، برای بازی در سطوح شنی مانند سواحل یا زمین های شنی طراحی شده اند. این توپ ها معمولاً از مواد مصنوعی مانند لاستیک یا چرم کامپوزیت ساخته می شوند و کمی سنگین تر از توپ های داخلی هستند. توپ های والیبال ساحلی به دلیل دوام و توانایی خود در تحمل شرایط سخت بازی در فضای باز شناخته شده اند.

تفاوت توپ والیبال ساحلی با سالنی

وقتی صحبت از والیبال به میان می‌آید، محل ورزش قطعاً یک عنصر مهم است. توپی که در سالن خوب کار می­کند، در فضای باز در ساحل جوابگو نیست. هر موقعیت به توپ خاص خود نیاز دارد تا عناصری که با آن روبه‌­رو می­شود را در خود جای دهد. یعنی محیط ساحل با محیط سالن متفاوت است. فقط به تفاوت آنها فکر کنید تا بتوانید سبک متفاوت تجهیزات مورد نیاز برای هر کدام را تصور کنید.

تفاوت توپ والیبال ساحلی با سالنی
تفاوت توپ والیبال ساحلی با سالنی

ویژگی­‌های توپ والیبال سالنی

این توپ­‌ها ترکیبی از دو یا سه رنگ مختلف هستند و یا می­توانند کاملاً سفید باشند. دو سبک مختلف برای توپ­‌های سالنی وجود دارد:

 • جوانان
 • بزرگسالان

توپ والیبال سالنی جوانان، محیط 63 تا 65 سانتی­متر یا 25 تا 26 اینچ دارد. وزن آن 9.2 تا 9.9 اونس یا 260-280 گرم است. فشار داخلی این توپ­ها 4.3 psi یا 0.30 کیلوگرم بر سانتی­متر مربع تنظیم شده است.

توپ والیبال سالنی بزرگسالان دارای محیط 65 تا 67 سانتی­متر یا 25.5 تا 26.5 اینچ است. وزن آن 9.2 تا 9.9 اونس یا 260 تا 280 گرم است. psi آنها 4.3 تا 4.6 یا 0.3 تا 0.325 کیلوگرم بر سانتی­متر مربع است. هنگام نگاه کردن به اعداد، تفاوت زیادی بین این دو وجود ندارد، اما برای سبک­های مختلف بازی بزرگسالان در مقابل جوانان، قابل توجه هستند.

به یاد داشته باشید که جوانان باید بتوانند توپ را با کف دست بگیرند و آن را روی تور بفرستند. داشتن اندازه کمی کوچکتر، با psi  کمتر می­تواند به طور قابل توجهی به آنها در انجام این کار کمک کند. متوجه خواهید شد که هر دو توپ بسیار ساده و سبک هستند. باز هم، این برای سهولت حرکت توپ­ها در طول یک بازی پرانرژی است که زمان­بندی بسیار اهمیت دارد.

ویژگی‌­های توپ والیبال ساحلی

در بازی والیبال ساحلی، عناصر زیادی در فضای باز وجود دارد که توپ می­تواند با آنها برخورد کند و این موارد در سالن وجود ندارد. گرمای خورشید، اشعه ماوراء بنفش، شن و ماسه و… اینها نیاز psi یا فشار توپ را کاملاً تغییر می­دهند. دور توپ­‌های والیبال ساحلی بین 66 تا 68 سانتی­متر یا 26 تا 27 اینچ است. جرم کلی آنها 260 تا 280 گرم یا 9.2 تا 9.9 اونس است. psi آنها روی 2.5 تا 3.2 یا 0.175 تا 0.225 کیلوگرم بر سانتی­متر مربع تنظیم شده است.

متوجه خواهید شد که psi یا فشار هوای داخل توپ تنها چیزی است که به شدت با توپ سالنی متفاوت است. این به دلیل سطحی است که توپ باید از آن پرش کند. شن و ماسه بسیار متفاوت از کف سالن والیبال است. این ضامن psi کمتری برای تطبیق کارآمد است. توپ والیبال ساحلی نیز کمی بزرگ­تر از توپ­های سالنی است و بافت خشن‌­تری در پوشش خارجی دارد. این پوشش کاملاً مطابق با نیازهای فضای باز برای بازی است.

اگر در حال انجام بازی والیبال هستید، مهم است که با تجهیزات مناسب تمرین و بازی کنید و این شامل توپی است که برای محیط شما طراحی شده است. انتخاب توپ والیبال مناسب می­تواند بر کل بازی شما تأثیر بگذارد و به شما مزیتی که برای کسب برد نیاز دارید را بدهد. اگر از تجهیزات نامناسبی استفاده می­کنید، این تأثیر زیادی در عدم رسیدن به موفقیت دارد.

بیشتر بخوانید: تولیدی توپ والیبال | توپ والیبال عمده برای خرید

3- توپ های والیبال تمرینی

توپ های تمرینی والیبال برای اهداف تمرینی و آموزشی طراحی شده اند. این توپ ها معمولاً از مواد مصنوعی ساخته می شوند و کمی سبک تر و نرم تر از توپ های بازی معمولی هستند. آنها طراحی شده اند تا به بازیکنان کمک کنند تا مهارت های خود مانند پاس دادن، تنظیم و سرویس دهی را با کنترل و دقت بهبود بخشند.

4- توپ های تفریحی والیبال

توپ های والیبال تفریحی برای بازی های معمولی و تفریحی طراحی شده اند. این توپ‌ها معمولاً از مواد مصنوعی مانند لاستیک یا چرم کامپوزیت ساخته می‌شوند و قیمت کمتری نسبت به سایر توپ‌ها دارند. آنها برای مبتدیان یا بازیکنانی که به دنبال گزینه ای مقرون به صرفه تر برای گیم پلی تفریحی هستند مناسب هستند.

بیشتر بخوانید: لباس والیبال چیست و چه ویژگی هایی دارد

مشخصات توپ والیبال خوب

برای انتخاب توپ والیبال خوب باید سه مورد زیر را در نظر داشته باشید.

1- سطح بازی شما

همه توپ ها معمولاً یک اندازه هستند. بنابراین، شما تعیین می کنید که از کدام توپ والیبال باید استفاده کنید. می گوییم تقریباً همه یک اندازه هستند، اما بین توپ های والیبال سایز 4 و سایز 5 تفاوت وجود دارد. سایز 4 توپ که بین 18 تا 20 سانتی متر قطر دارند برای تمرین استفاده می شود در حالی که سایز 5 توپ رسمی والیبال مورد استفاده برای مسابقات بین 20 تا 22 سانتی متر است.

2- سن شما نیز عامل مهمی در انتخاب توپ است

حتی اگر اکثر توپ های والیبال یک اندازه باشند، به این معنی نیست که وزن آنها یکسان است. وزن همیشه در والیبال ذکر شده است. این عمدتا برای محافظت از والیبالیست های جوان است.

 • کودکان شش تا نه ساله به یک توپ با وزن بین 200 تا 220 گرم نیاز دارند.
 • وزن توپ های والیبال ده تا چهارده ساله بین 230 تا 250 گرم است.
 • به کودکان پانزده ساله یا بیشتر توصیه می شود که از توپ رسمی با وزن بین 260 تا 280 گرم استفاده کنند.

یکی دیگر از عوامل کلیدی که باید در نظر گرفت، باد کردن صحیح توپ است. نه هوا، نه بازی! با باد کردن توپ تا فشار بین 294 تا 318 میلی بار، به درستی از توپ خود مراقبت کنید.

3- توپ شما از چه ماده ای باید ساخته شود

فوم، پلی اورتان، چرم مصنوعی: مواد و کلمات پیچیده زیادی در این ورزش یافت می شود. ما هر آنچه را که باید بدانید به شما می گوییم!

 • مبتدی ها: توپ های والیبال پوشیده شده با فوم نرم برای مبتدیان ایده آل هستند. چرا اینطور است؟ هنگامی که بازی را شروع می کنید، باید عادت کنید که ساعدتان به توپ ضربه می زند. ناگفته نماند که توپی که با فوم نرم پوشیده شده است به بازوهای شما آسیبی نمی رساند. همچنین ممکن است بخواهید برای محافظت بیشتر از آستین استفاده کنید.
 • آماتور ها: چرم مصنوعی پوشش ایده آل برای بازیکنان با تجربه تر است. لمس کردن سخت تر، این توپ ها به شما کمک می کنند تا بازی خود را کامل کنید. ما نمی توانیم قول بدهیم که در هر حمله آن را شکست دهید، اما مسیر توپ به طور قابل توجهی بهتر خواهد شد.
 • حرفه ای ها: برای بازیکنان پیشرفته و حرفه ای یک پوشش میکروفیبر ایده آل است. با داشتن سطح فرورفته، این توپی است که مسیر و دقت کاملی را ارائه می دهد که شایسته مهارت های شماست.
حجم توپ والیبال چقدر است؟

قطر توپ والیبال 20.7 سانتیمتر است که اگر تقسیم بر ۲ کنیم،  شعاع توپ به دست می­آید و با جاگذاری در فرمول  (4/3)πr³ می­توان حجم توپ والیبال را به­دست آورد. حجم توپ والیبال V = 2,143. 6 cm³ است.

حجم توپ والیبال چقدر است

وزن توپ والیبالوزن توپ والیبال 260 تا 280 گرم
بهترین توپ والیبال دنیاMikasa بهترین مارک توپ والیبال
قیمت بهترین توپ والیبال جهانبه این لینک سر بزنید
گران­ترین توپ والیبالتوپ والیبال میکاسا بود که در یک خیریه مبلغ 2500 دلار بابت آن هزینه پرداخت شد.
توپ والیبال مورد استفاده در المپیک چیست؟Mikasa V2000
کدام کشور والیبال را بیشتر دوست دارد؟بدیهی است که برزیل همچنان کشور شماره یک والیبال جهان است.
بهترین تیم والیبال کدام است؟از 16 نوامبر 2022، بالاترین رتبه در رده مردان، لهستان است، درحالی که در رده زنان صربستان می‌باشد.

ساختار توپ والیبال استاندارد

چیزی که یک توپ والیبال را از دیگری متمایز می­کند، موادی است که از آن ساخته شده است. مواد با کیفیت پایین­تر باعث ایجاد توپ­های متوسط می­شود. اگر به توپ‌هایی نگاه کنید که توسط FIVB یا سایر سازمان‌های حرفه‌ای حامی این ورزش تأیید شده‌اند، متوجه می‌شوید که آن‌ها توپ­‌های والیبال‌ رسمی را تأیید کرده‌اند. دلیل آن این است که آنها می­خواهند بهترین تجهیزات ممکن را در اختیار بازیکنان خود قرار دهند که واقعاً بتواند استعدادها و سختکوشی آنها را به نمایش بگذارد. به طور کلی، سه قسمت مختلف در توپ والیبال وجود دارد:

 ساختار توپ والیبال

1- پوسته بیرونی

معمولاً پوسته بیرونی از چرم مرغوب یا یک چرم مصنوعی ساخته شده است. توپ­های والیبال سالنی از پانل­های مختلفی ساخته شده­ اند که به طور ایمن به آستر داخلی چسبانده شده­‌اند. این روشی است که درزها را صاف‌­تر نشان می­دهد. این یک نرمی خاصی به زمین بازی می‌دهد؛ زیرا اگر پوسته سنگینی به زمین برخورد کند، باعث می‌شود توپ در جهت غیرمنتظره‌ای منحرف شود و احتمالاً بازیکن را در موقعیتی دشوار، یا حتی غیرممکن، قرار دهد.

این نرمی برای اطمینان از حرکت توپ به روشی پیش‌­بینی‌­شده لازم است و به بازیکن اجازه می­دهد با آن کار کند. وقتی صحبت از والیبال ساحلی یا فضای باز به میان می ­آید، آنها از پانل‌­هایی ساخته شده ­اند که روی پوشش داخلی محکم شده ­اند. اگر از نزدیک به توپ نگاه کنید، نخ‌­ها و سوراخ‌­ها و نحوه نگه داشتن آن را با پانل­‌ها خواهید دید. در یک محیط بیرونی، نرمی به همان اندازه در اولویت نیست، اگرچه همچنان کیفیت مطلوبی برای توپ است.

2- هسته

هسته توپ «بلیدر» نامیده می­شود. معمولاً از یک هسته لاستیکی ساخته شده است. دلیل این امر وزن بسیار سبک آن است. به یاد داشته باشید که بیشتر توپ­‌های والیبال در محدوده وزنی 260 تا 280 گرم قرار می­گیرند. فضای زیادی برای هیچ هسته سنگینی وجود ندارد. این نه­‌تنها به توپ اجازه می‌دهد راحت‌تر و روان‌تر در هوا پرواز کند، بلکه به بازیکنان این توانایی را می‌دهد که با توپ کار کنند و به خود فشار نیاورند. فقط به بازیکنی فکر کنید که بارها و بارها به ساعدش ضربه خورده است.

احتمالاً فردی را با ساعدهای بسیار قرمز خواهید دید. بدون سبکی توپ، این می­تواند برای بازیکن بسیار بدتر باشد.

بیشتر بخوانید: تولیدی توپ والیبال

3- پانل ­های توپ

در گذشته نمای بیرونی یک توپ والیبال دارای 18 پانل در اطراف آن بود. توپ­های رسمی بازی­های المپیک و سایر لیگ­های حرفه ­ای سه‌­رنگ هستند و 8 پنل دارند. دلایل مختلفی برای وجود پنل‌­ها وجود دارد، اما آنچه مهم است تأثیر آنهاست. آنها به توپ کمک می­کنند تا محکم در کنار هم بماند و برای بازی ساده شود.

توپ در بازی والیبال یک قطعه کلیدی از تجهیزات است. تصور کنید ضعیف باشد. آن توپ ضعیف را تصور کنید که بازیکنان درجه یک در یک بازی قهرمانی بازی می­کنند.

بهترین مارک های توپ والیبال سالنی

همه حرفه‌­ای­‌ها توپ‌­های والیبال سالنی مورد علاقه خود را دارند. این توپ­‌ها برای راحتی، سهولت بازی و مدیریت خوب محیط طراحی شده ­­اند. در اینجا سه توپ برتر والیبال داخل سالن و تاریخچه آنها آمده است.

مارک توپ والیبال Tachikara SV-5WSC

تاچیکارا یک شرکت ژاپنی است که برای اولین بار در سال 1915 تأسیس شد. آنها به طور کلی در تجهیزات ورزشی تخصص دارند، اما علاقه زیادی به توپ‌­های والیبال دارند. در واقع، این چیزی است که بیشتر به آن معروف هستند. آنها تولیدکننده توپ رسمی والیبال زنان NAIA یا انجمن ملی دو و میدانی بین دانشگاهی و والیبال رسمی چین، اقیانوسیه، آفریقا، کانادا و اروپا هستند.

Tachikara SW5WSC
Tachikara SV-5WSC

Tachikara SV-5WSC  یکی از توپ­‌هایی است که شرکت طراحی کرده است. بلیدر اینها با بلیدر بوتیل ساخته شده و با میکرو چرم T-Tech برای عملکرد ساده پوشانده شده‌­اند. آنچه در مورد این طراحی برجسته است، توجه به سبک بازی لمسی و نحوه عملکرد کامل پوشش بیرونی برای مدیریت دقیق توپ در طول یک بازی پرانرژی است.

مارک توپ والیبال Molten FLISTATEC 5000

شرکت دیگری است که در خارج از ژاپن مستقر و مانند تاچیکارا در تولید تجهیزات ورزشی پیشرو است همچنین توپ­‌های بسکتبال، والیبال، فوتبال و سایر سبک­‌های هندبال را برای استفاده مداوم و رسمی می‌­سازد. توپ بسکتبال‌ آنها توپ‌های رسمی است که برای FIBA یا فدراسیون بین‌المللی بسکتبال استفاده می‌شود.

Molten FLISTATEC 5000
Molten FLISTATEC 5000

کمپانی آنها به ترتیب از سال 1997 و 2001 توپ‌­های رسمی تیم­‌های ملی ایالات متحده و تیم‌­های جوانان را می­سازد. Molten FLIPSTATEC 5000  آنها همچنین توپ رسمی بخش مردان NCAA است و توسط بسیاری از بازی­‌های کنفرانس دانشگاهی مختلف استفاده می­شود. کنترل فوق‌­العاده توپ را ارائه می­دهد و ساختار آن باعث افزایش پایداری آن در هنگام پرواز و دید می­شود. چیزی که این را متفاوت می­کند این است که توپ با توانایی به حداکثر رساندن جریان هوای اطراف خود در هنگام پرواز ساخته شده است و همچنین به راحتی در دسترس است.

بیشتر بخوانید: تولیدی لباس والیبال

مارک توپ والیبال Mikasa MVA200

میکاسا شرکت دیگری است که تجهیزات ورزشی می­فروشد و مقر آن خارج از ژاپن است. توپ‌های والیبال آن‌ها، توپ‌های رسمی مورد استفاده FIVB در مسابقات جهانی است. آنها همچنین تجهیزات رسمی المپیک 2012 و 2016 لندن را ارائه کردند.

Mikasa MVA200
Mikasa MVA200

Mikasa MVA200  یک طراحی 8 پنل است که فرورفتگی ­های آیرودینامیکی خاصی در سراسر بدنه بیرونی آن دارد. این فرورفتگی­ ها کار با توپ را بسیار آسان­تر می­کند و طراحی بسیار مهندسی‌­شده دارد که در هنگام بازی با شدت بالا، کاملاً برای ثبات و کنترل توپ بازی می­کند. این یک اولویت با بازیکنان است و برند Mikasa بر ارتقای بازی به سطح بالاتر تمرکز دارد. این توپ به­ ویژه، یک پوشش انحصاری میکروفیبر دارد که نرم است و مرکز نایلونی دارد.

MV200 یکی از بهترین توپ­‌های موجود در سالن است و وقتی با آن بازی می­کنید، تفاوت مشخصی در مهارت و کنترل خواهید یافت.

سرعت توپ والیبال و واکنش بازیکن

یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌ها در مورد توپ‌های والیبال، چه در داخل خانه یا خارج از خانه سرعت توپ و نحوه تأثیر آن بر زمان واکنش است. مطالعات اخیر نشان داده است که بازیکن حرفه ­ای می­تواند توپ را تا 128 کیلومتر در ساعت پرتاب کند! این یک شاهکار شگفت‌انگیز است که چند اتفاق را می‌طلبد:

اول از همه، مهارت زیادی از بازیکن می‌طلبد. دوم، همچنین به قدرت و دانش زیادی در مورد چگونگی هدایت آن قدرت نیاز دارد. در نهایت، ساخت درست توپ را می­خواهد. این جایی است که شرکت‌هایی که آنها را می‌سازند وارد می‌شوند. آنها مطالعات گسترده‌ای در مورد اینکه چه چیزی از نظر بهینه‌سازی عملکرد مفید است و چه چیزی مفید نیست، انجام می‌دهند.

طبق گزارش‌­ها، ماتی کازیسکی از بلغارستان بود که رکورد جهانی را با سرعت128  کیلومتر در ساعت به ثبت رساند. اگرچه این حداکثر سرعت است، اما به طور متوسط در یک مسابقه دانشگاهی، توپ والیبال می­تواند به سرعت 80 تا 100 کیلومتر در ساعت برسد. معمولاً بازیکنان دبیرستانی به طور میانگین بین 64 تا 80 کیلومتر در ساعت سرعت دارند. واقعیت این است که با گذشت زمان، بازیکنان به لطف پیشرفت مهارت‌های خود، این توانایی را به دست می‌آورند که توپ را با قدرت بیشتری بزنند.

این اجرای ضربه روی توپ توسط بازیکن و اثربخشی آنها با تکنیک است که در سرعت حرکت توپ نقش اساسی دارد. زاویه بدن، درجه ضربه به توپ و نحوه اتصال دست او به توپ، سرعت پایانی حرکت توپ را تعیین می­کند. این یک مهارت بسیار ارزنده است؛ زیرا بهترین بازیکنان می­توانند دارایی­‌های تهاجمی مؤثری برای تیم باشند. یک بازیکن تیمی که یک حمله مؤثر با سریع­ترین توانایی اسپک زدن دارد، می­تواند هر بلوک دفاعی را ناکام بگذارد و معمولاً دفاع تیم مقابل را سخت در کار نگه دارد.

چیزی که اسپک زدن را برای یک تیم بسیار مفید می­کند، نیاز آن به تیم دیگر برای داشتن زمان واکنش سریع است. تصور کنید برای توپی که با سرعت 100 کیلومتر در ساعت به سمت زمین می‌رود، چقدر مهارت ذاتی بیشتری لازم است تا توپی که با سرعت 64 کیلومتر در ساعت به زمین برخورد می­کند. واقعیت این است که توپ سریع­تر باعث جهش دفاعی تیم دیگر می­شود. اگر زمان برای تنظیم ضربه خود نداشته باشند، به راحتی می­توانند کوتاه بیایند و ببازند.

چیزی که والیبالیست‌­ها بارها و بارها روی آن کار می­کنند زمان واکنش آنهاست. مربیان از تمرینات شروع 2 نقطه ­ای و تمرینات دیواری برای کار بر روی پاسخ بازیکن استفاده می­کنند. هدف این است که حرکات به صورت خودکار انجام شود تا زمانی که بازی بزرگ در جریان است، بازیکنان حتی به این فکر نکنند که پاسخ آنها چه خواهد بود. بدن آنها به طور خودکار به عمل می­شتابد. برای به دست آوردن این نوع مهارت نیاز به زمان دارد، بنابراین اگر قصد دارید در این ورزش شرکت کنید، انتظار داشته باشید که زمان زیادی را با والیبال و یادگیری تکنیک‌های هندلینگ مورد نیاز برای بازی کارآمد بگذرانید.

بیشتر بخوانید: قیمت کفش والیبال خوب

چگونه توپ والیبال را نرم کنیم

بهترین و مطمئن­‌ترین راه برای نرم کردن توپ والیبال این است که مقداری از هوا را از آن خارج کنید. این کار را می­توان با استفاده از سوزن پمپ هوا انجام داد.

چگونه توپ والیبال را نرم کنیم

سوزن را از پمپ (ناسوس) باز کنید و آن را داخل سوراخ باد کردن روی توپ والیبال قرار دهید و زمانی را برای فشار دادن آن صرف نکنید. هوا باید به آرامی شروع به خارج شدن کند. به طور مداوم سختی توپ را بررسی کنید و هنگامی که به سطح نرمی مطلوب رسید، سوزن را بردارید.

هنگام برداشتن سوزن مهم است که دریچه را نیز بیرون نکشید.

این فرآیند را می­توان با فشار دادن آرام بر روی توپ در حالی که هوا به بیرون نفوذ می­کند، تسریع کرد، اما باز هم باید مراقب بود که فشار زیادی وارد نشود.

اگر کسی پمپ هوا نداشته باشد، می­توان به جای آن از یک سنجاق ایمن استفاده کرد، اما باید مراقب باشید که توپ در این فرآیند سوراخ نشود.

همچنین باید توجه داشت که به هر حال توپ‌­ها به­ طور طبیعی به مرور زمان نرم می­شوند. همه توپ‌ها از بلیدرهایی تشکیل شده‌اند که یک غشای لاستیکی دارند که با هوا پر شده و قابل نفوذ است.

با گذشت زمان، به دلیل اندازه مولکول‌­های اکسیژن، آنها به اندازه کافی کوچک هستند تا از غشا عبور کنند. صرف نظر از اینکه مهر و موم اطراف بلیدر(محفظه داخلی توپ) چقدر مؤثر است. این بدان معناست که به دلیل این روند طبیعی، می­توان با فشار دادن آرام توپ با دست­‌های قرار گرفته در اطراف دریچه، به آن کمک کرد.

به طور طبیعی فقط باید از فشار ملایم استفاده کرد؛ زیرا این خطر وجود دارد که توپ شکل خود را از دست بدهد یا حتی در شرایط شدید ترکیده شود.

توپ والیبال عمده در ایران

در زیر تولیدی‌­ها و فروشگاه­‌های ایرانی که توپ والیبال را به صورت عمده و خرده می­‌فروشند به شما معرفی می‌گردد. با کلیک روی هر کدام به اطلاعات تماس ایشان دسترسی پیدا خواهید کرد.

امیدواریم از این مقاله در مورد راهنمای خرید توپ والیبال استفاده کرده باشید. لطفا نظرات، سؤالات و پیشنهادات خود را از طریق کامنت با ما در میان بگذارید.

منابع:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

آگهی های اخیر

 • نظرات بسته شده است.