نودل ورزشی چیست و چه انواع و کاربردی دارد؟ (2023)

  1. خانه
  2. »
  3. اسپرت مگ
  4. »
  5. نودل ورزشی چیست و چه انواع و کاربردی دارد؟ (2023)
نودل ورزشی چیست و چه کاربردی دارد

نودل ورزشی چیست و چه کاربردی دارد؟ آیا می دانید این نوع از تجهیزات دارای چه انواعی هستند؟ در واقع نودل یک نوع از تجهیزات ورزشی است که انعطاف پذیری مناسبی دارد و برای انواع ورزش ها همانند بوکس و یا شنا نیز استفاده می شود‌. در ادامه این مقاله ضمن معرفی نودل، به طرز استفاده و البته اطلاعات کاملی از آن در ورزش های بوکس و شنا اشاره می کنیم.

نودل ورزشی و کاربرد آن

نودل ورزشی یک نوع از تجهیزات است که بر حسب سایز و شکل ظاهری می توان در انواع مختلف ورزش ها از آن ها استفاده کرد. از جمله بارزترین کاربرد این وسیله می توان به استفاده از آن در رشته های ورزشی رزمی همانند بوکس و یا شنا اشاره کرد که در ادامه به معرفی بیشتر آن می پردازیم.

بیشتر بخوانید: تولیدی نودل شنا

بیشتر بخوانید: کمربند شنا چیست و چه مزایا و معایبی دارد (سال 2023)

1- نودل بوکس

نودل ورزشی بوکس چیست؟ در حقیقت این وسیله در ورزش بوکس بسیار کاربردی و مهم است. به عبارتی بهتر از جمله مهم ترین تجهیزات استفاده شده در رشته های رزمی همانند بوکس، نودل ها هستند که نقش پر رنگی را در تمرینات دو نفره و یا گروهی دارند.

نودل بوکس
نودل بوکس

لازم به ذکر است که این نوع از تجهیزات از نظر شکل ظاهری، جنس و یا عملکرد در رشته های مختلف با یکدیگر تفاوت دارند. از نودل ورزشی در بوکس برای توسعه دادن قدرت و افزایش مهارت های رزمی استفاده می شود‌.

تمرین کردن ضربات مشت بر روی نودل ورزشی باعث بهبود و ارتقای هماهنگی، سرعت، قدرت، دقت، دفاع و البته زمان بندی درست می شود. البته لازم است بدانید که استفاده کردن از این نوع تجهیزات یک نوع هنر است و حتی می توان گفت برای ضربه زدن و یا نگه داشتن آن نیازمند تخصص هستید.

نودل بوکس عمدتا دارای رویه از جنس فوم است که درون آن ابر چند لایه ای نیز وجود دارد که از دیگر مزایای آن در این ورزش می توان به تقویت سرعت و دقت ضربات دست اشاره کرد.

2- نودل شنا

از معروف ترین و پرکاربردترین استفاده های نودل ورزشی می توان به استفاده از در آن شنا اشاره کرد. در واقع از بهترین تجهیزات برای نگه داشتن افراد به صورت شناور در استخر، نودل های شنا هستند. این تجهیزات شناور سازی، بسیار باریک هستند.

نودل شنا
نودل شنا

همچنین می توانند به هنگام بازی در آب، آب درمانی، ورزش کردن و یا حتی آفتاب گرفتن در استخر استفاده شوند. نودل ورزشی قابل استفاده در استخر نیز دارای اندازه، ابعاد، شکل و طرح مختلفی است و بنابراین برای استایل هر فردی می تواند مناسب باشد.

این نوع نودل ورزشی میله ای شکل نه تنها برای آموزش و کمک درمانی بلکه برای امور دیگری نیز استفاده می شود. از جمله کاربردهای نودل شنا می توان به نگهداری سبد نوشیدنی در استخر اشاره کرد. در واقع نودل های شنا را بر اساس ابعاد سبد برش می دهند و آن ها را در کنار هم و دور تا دور سبد می بندند.

بیشتر بخوانید: خرید عمده وسایل شنا از تولیدی ها و مراکز پخش عمده لوازم شنا ایران

بیشتر بخوانید: فروشگاه های تخصصی لوازم شنا

انواع نودل ورزشی

نودل ورزشی به طور عمده در سه دسته فومی، روکش وینیل و بادی ساخته می شود که هر یک با توجه به ویژگی های خاص خود، مزایا و معایبی نیز دارد.

1- نودل فومی

یکی از انواع نودل ورزشی، نوع فومی است که اغلب بسیار مقرون به صرفه هستند. این نوع از نودل ها که در شنا استفاده می شوند به شکل توخالی و یا با هسته پر تولید می شوند. شکل توخالی آن دارای یک سوراخ در مرکز است که عمدتا ارزان تر هستند اما شناوری کمتری در اختیار قرار می دهند.

اما نوع هسته پر آن ها با میزان شناوری مناسبی عرضه می شوند. البته از جنس فوم ها در نودل های رشته بوکس نیز استفاده می شود. کیفیت فوم استفاده شده بر روی قیمت نودل فومی تاثیر گذار است. اما این نکته را در نظر بگیرید که فوم با کیفیت بالا دارای مقاومت بسیار مناسبی نیز است.

نودل فومی
نودل فومی

2- نودل پوشانده شده با وینیل

این نوع نودل ورزشی نیز دارای فضای داخلی مشابه به نودل های فومی است با این تفاوت که یک پوشش وینیل نرم در قسمت خارجی آن وجود دارد که از فوم به کار رفته در نودل در برابر آسیب ها محافظت می کند‌. بنابراین می توان گفت که نودل پوشانده شده با وینیل دارای مقاومت بسیار بالایی است.

نودل پوشانده شده با وینیل
نودل پوشانده شده با وینیل

همچنین جالب است بدانید که برخی از نودل های دارای پوشش وینیل خاصیت محافظت در برابر اشعه فرابنفش را دارند و در نتیجه از محو شدن رنگ ها در زیر نور خورشید، جلوگیری می کنند. این نوع نودل ها به طور کلی پهن تر و گران تر از نودل های فومی هستند‌.

3- نودل بادی

طبیعتا و همان طور که از نام آن ها نیز مشخص است از این نوع نودل ورزشی برای شنا استفاده می کنند. در واقع نودل بادی دارای وزن سبک است و به راحتی می توان آن ها را جا به جا کرد که البته باید قبل از استفاده آن ها را باد کرد. این نوع نودل در رنگ های مختلفی تولید می شوند. اما نکته ی مهم که باید به آن توجه کنید این است که این نوع نودل ها نباید سوراخ شوند و لازم است که به درزها دقت کنید.

نودل بادی
نودل بادی

نودل شنا چگونه استفاده می‌شود؟

پس از سوال نودل ورزشی چیست و آشنایی با انواع نودل ها و کاربردهای آن ها، ممکن است برای شما این سوال پیش آید که نودل شنا چگونه استفاده می شود؟ در واقع به هنگام معلق بودن در آب و جهت حفظ تعادل باید از دو دست خود کمک بگیرید. می توانید نودل شنا را به تنهایی استفاده کنید و یا اینکه آن را بین دو پا یا دو دست قرار دهید تا تعادل را حفظ کنید. گاهی نیز از دو نودل یکی بین دو دست و دیگری بین دو پا استفاده می شود.

البته راه های بی شماری برای به کار بردن نودل شنا وجود دارد. شناگری که مبتدی است بر حسب راحتی خود و برای حفظ تعادل می تواند به هر وضعیتی نودل را استفاده کند. در واقع نودل ورزشی شنا عمدتا در وزن سبک تولید می شود و در صورتی که به درستی انتخاب شود توانایی تحمل وزن یک انسان را نیز خواهد داشت.

لازم به ذکر است که نودل ورزشی شنا پس از تخته شنا و یا کمربند شنا و مت یوگا که دارای کاربرد بسیار زیادی به عنوان زیرانداز در ایروبیک، یوگا و دیگر رشته ها دارد از پرکاربردترین تجهیزات کمک آموزشی به حساب می آیند. با کمک این وسیله کودکانی که از آب ترس دارند به آن علاقمند می شوند.

نودل شنا چگونه استفاده می‌شود؟

اندازه نودل ورزشی

اندازه نودل ورزشی، طول و قطر آن مشخص کننده میزان راحتی استفاده از نودل ها و البته حمل آسان هستند. اگر چه نودل های شنا دارای طول متفاوتی هستند اما متوسط اندازه طولی آن ها 160_132 سانتی متر است. البته نیازی به نگرانی نیست چرا که استوانه های فومی مورد استفاده در ورزش شنا را می توانید به راحتی به اندازه کوچک تری برش دهید. همچنین می توانید از نودل های توخالی برای وصل کردن فوم ها و بلند کردن آن ها استفاده کنید.

نودل ورزشی استفاده شده در شنا عمدتا دارای قطر 3 سانتی متری است اما در صورتی که قصد استفاده از نودل برای رشته های رزمی همانند بوکس را دارید نمونه های ضخیم تر این نودل ها را نیز می توانید پیدا کنید. به طور کلی قطر سوراخ در رشته شنا حدود 24_22 میلی متر است و در صورتی که این اندازه تغییر کرده باشد می تواند به دلیل فرآیندهای تولید بستگی داشته باشد.

نودل استخری قادر به تحمل چند کیلو است؟

علی رغم اینکه نمی توان به طور دقیقی بیان کرد که نودل استخری قادر به تحمل چند کیلو است، اما به طور تقریبی و حدودی می توان بیان کرد که نودل شنا وزن حدود 300_15 کیلوگرم را می تواند تحمل کند. بنابراین می توان بیان کرد که اگر نودل ورزشی مربوط به شنا به درستی انتخاب شود، کودکان و حتی بزرگسالان به راحتی بر روی آب شناور نگه داشته می شوند.

آیا نودل به پوست آسیب می رساند؟

تاکنون که افراد بسیار زیادی از نودل استفاده کرده اند، هیچ گزارشی دریافت نشده است که فوم نودل توانسته باشد به پوست آسیب برساند. حتی در صورتی که نودل ورزشی برای شنا استفاده شود و در آب نگهداری شود، امکان اینکه مواد شیمیایی به استخر آزاد شود، وجود ندارد. در واقع این ماده با آب واکنش نمی دهد و همین امر نیز استفاده از آن ها را کاملا ایمنی کرده است.

سخن پایانی

در این مقاله نودل ورزشی چیست، سعی بر این بود که شما را با این نوع از تجهیزات ورزشی، ویژگی و کاربرد آن ها آشنا کنیم. در واقع نودل ورزشی یک نوع از تجهیزات است که می تواند کاربردهای مختلفی داشته باشد و برای مثال می توان از آن هم در شنا برای شناور ماندن استفاده کرد و هم اینکه در ورزش بوکس از آن برای بالا بردن مهارت ها استفاده می کنند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

آگهی های اخیر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه