لباس فوتبال چیست | 8 تا از خصوصیات لباس فوتبال تیمی

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. لباس فوتبال چیست | 8 تا از خصوصیات لباس فوتبال تیمی
لباس فوتبال چیست
3.7/5 - (3 امتیاز)

لباس فوتبال چیست سوالی است که در این مقاله از اسپرت مال درباره آن توضیح میدهیم. لباس فوتبال برای خود فوتبالیست ها و البته طرفداران آن ها اهمیت بسیار زیادی دارد. تفاوتی ندارد یک تیم فوتبال به چه میزان محبوبیت دارد، این امر برای تیم های محلی و حتی جمعی از دوستان که برای خود لباس فوتبال طراحی کرده اند نیز صدق می کند. به همین دلیل تولید کردن و چاپ لباس فوتبال، به یک صنعت بسیار پُر سود تبدیل شده است.

علاوه بر احترامی که بازیکنان و طرفداران تیم ها برای لباس فوتبال دارند، این لباس ها باید حتما یک سری ویژگی های مهمی داشته باشند. ویژگی هایی که موجب می شوند لباس فوتبال برای زمان های تمرین و یا بازی های طولانی مدت قابل تحمل شوند‌. در ادامه با ما همراه باشید تا برای شما توضیح دهیم که لباس فوتبال چیست و ویژگی های ضروری آن ها چه مواردی هستند.

تاریخچه لباس تیم فوتبال

تاریخچه لباس تیم فوتبال چیست؟ آیا می دانید لباس فوتبال چیست و چگونه دچار تغییر شد؟ در واقع در زمان های قدیم، بازیکنان، لباس های معمولی می پوشیدند که تنها دارای لوگوی باشگاه بود. همان طور که احتمالا می دانید قدمت فوتبال حدود 160 سال است و اکنون به مهم ترین رخدادهای ورزشی در جهان تبدیل شده است. با گذشت زمان لباس فوتبال دچار تغییرات گسترده ای شد.

برای مثال لباس فوتبال ورزشکاران به رنگ باشگاه تبدیل شد و همچنین پس از گذشت حدود 100 سال، شماره بازیکن ها بر روی لباس ها قرار داده شد. همچنین لباس های اولیه جنس پشمی و نخی داشتند و اکنون از پلی استر و پلیمرهای مختلف برای تولید لباس فوتبال استفاده می شود. پس از آن نیز قرار دادن تبلیغات تجاری بر روی لباس ها آغاز شد‌. علاوه بر این افزودن نام بازیکن به پشت لباس فوتبال موجب شد، نام فوتبالیست ها برای طرفداران فوتبال شناخته شده تر شود.

تاریخچه لباس تیم فوتبال
تاریخچه لباس تیم فوتبال

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید کفش فوتبال در سال 2023

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید توپ فوتبال

خصوصیات لباس فوتبال چیست؟

خصوصیات لباس فوتبال چیست؟ حتما می دانید که لباس فوتبال شامل پیراهن و شورت ورزشی است و کیفیت آن می تواند بر روی عملکرد بازیکن نیز موثر باشد. در ادامه برای اینکه بتوانید به این نتیجه برسید که لباس فوتبال چیست و چگونه می توان بهترین لباس های فوتبالی را خریداری کرد، خصوصیات و کیفیت لباس فوتبال را از دیدگاه های مختلفی برای شما بررسی می کنیم:

خصوصیات لباس فوتبال چیست

1- کیفیت و جنس لباس فوتبال

آیا با کیفیت جنس لباس فوتبال و خصوصیاتی که این لباس ها باید داشته باشند، آشنا هستید؟ به نظر شما کیفیت جنس لباس فوتبال چیست و چرا از پلی استر برای تولید این لباس ها استفاده می کنند؟ در واقع مهم ترین ویژگی لباس فوتبال جنس و کیفیت آن است. لباس هایی که دارای جنس الیاف مصنوعی هستند، موجب می شوند دمای بدن ورزشکاران افزایش یابد و این امر می تواند بر روی سلامت قلبی بازیکنان اثر گذار باشد. در مورد جنس پنبه ای نیز باید به این نکته اشاره کرد که عرق بدن را در خود نگه می دارند و سنگین می شوند.

کیفیت و جنس لباس فوتبال

از دیگر معایب جنس پنبه می توان به مقاومت بسیار کم آن در برابر پارگی اشاره کرد. به همین دلیل امروزه از پلی استر نوع جدید که با کمک مواد پلیمری فرمول جدید ساخته می شوند، برای تولید لباس های فوتبالی کمک می گیرند و هیچ گونه تاثیر بدی بر بدن و بازی ورزشکار نمی گذارد. به طور کلی لباس فوتبال دارای جنس با کیفیت باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

 • با گذشت مدت زمان زیادی از بازی ها و مسابقات، خشک و خنک بماند.
 • بتواند عرق بدن بازیکن را جذب کند.
 • قابلیت انتقال هوای گرم درون لباس به بیرون را داشته باشد.
 • مقاومت لازم را در برابر انواع ضربات و یا افتادن بازیکن بر روی زمین داشته باشد.
 • دارای ویژگی های کششی مناسبی باشد.
 • وزن سبک داشته باشد.

2- تهویه لباس فوتبال

دیگر ویژگی ضروری لباس فوتبال چیست؟ در حقیقت تهویه لباس فوتبال دارای اهمیت بسیار زیادی است که برای این امر سوراخ های بسیار ریزی بر روی لباس های ورزشی قرار می دهند. با کمک این سوراخ ها امکان جا به جا شدن هوا و انتقال گرمای بدن بازیکنان فراهم می شود. عمدتا به بافت های پارچه ها که دارای این نوع ویژگی هستند، سوزنی می گویند.

تهویه لباس فوتبال

3- سبک بودن لباس فوتبال

علاوه بر ویژگی های گفته شده و همچنین کیفیت و مقاومت، سبک بودن لباس فوتبال از دیگر ویژگی های مهم لباس فوتبالی است. در واقع توجه به این نکته ضروری است که به هنگام تمرین و مسابقه، بدن بازیکن عرق خواهد کرد و در نتیجه لباس او خیس خواهد شد. در صورتی که جنس لباس به گونه ای باشد که به هنگام عرق کردن فوتبالیست، سنگین شود، موجب ناراحتی و اذیت او خواهد شد.

4- خنک بودن لباس فوتبال

امروزه از تکنولوژی جدیدی برای ساخت لباس های فوتبال استفاده می شود که موجب می شود سطح کمتری از لباس با بدن بازیکن تماس داشته باشد. همین امر نیز موجب شده است که لباس در هنگام عرق کردن به بدن نچسبد و هوا نیز در بین لباس و بدن جریان داشته باشد. بنابراین دیگر ویژگی ضروری لباس فوتبال چیست؟ خنک بودن لباس فوتبال است که به ویژه در شرایط آب و هوای ایران بسیار ضروری است.

5- رنگ لباس فوتبال

به نظر شما رنگ لباس فوتبال چیست و چگونه انتخاب می شود؟ جالب است بدانید که رنگ لباس فوتبال امروزه به نماد آن تیم تبدیل شده است. ملاحظه های مهم و مختلفی در زمینه رنگ لباس های فوتبالی باید رعایت شود، برای مثال رنگ سبز به دلیل همرنگ شدن با چمن، نمی تواند انتخاب مناسبی باشد. در واقع آمار دقیقی از رنگ های استفاده شده برای لباس های فوتبال در دسترس نیست اما با دقت به لباس های تیم های معروف در دنیا می توان این نکته را ذکر کرد که اغلب آن ها دارای طرح های بسیار ساده ای هستند.

البته برخی دیگر از تیم ها از طرح های راه راه نیز استفاده می کنند. رنگ سفید، آبی، قرمز، بیشترین رنگ های استفاده شده در لباس تیم های فوتبالی است.

6- اندازه لباس فوتبال

اندازه لباس حتما باید متناسب با بدن فوتبالیست باشد، به این معنی که لباس فوتبال نباید به هیچ عنوان تنگ، چسبان و یا گشاد باشد چرا که در صورتی که لباس فوتبالیست اندازه ی مناسبی نداشته باشد، می تواند فعالیت او را مختل کند. به طور کلی لباس های حرفه ای را بر اساس اندازه دقیق هر یک از بازیکنان تولید می کنند اما لباس های هواداری را کمی بزرگ تر و به طور عمده تولید می شوند.

اندازه لباس فوتبال

7- آرم روی لباس های فوتبال

به جای بعضی از آرم ها و نوشته های روی لباس، کاولا قراردادی قرار می گیرد که از یک تیم به تیم دیگری می تواند متغیر باشد. حتی بعضی از آن ها می تواند برحسب تیم باشند و یا نباشند. اما موارد اشاره شده در ادامه عمدتا بین تیم ها توافق شده است. از جمله علائم روی پیراهن و شورت فوتبال می توان موارد زیر را نام برد:

 • قسمت چپ سینه محل قرار گیری لوگوی باشگاه و یا پرچم تیم ملی کشور است و به عنوان مهم ترین آرم لباس ورزشی شناخته شده است. بنابراین برای پاسخ به این سوال که لباس فوتبال چیست؟ باید گفت که لباس این رشته ورزشی دارای لوگو در سمت چپ پیراهن است که همین آرم بر روی بازوی راست نیز قرار دارد.
 • سمت راست عمدتا لوگوی مربوط به اسپانسر لباس تیم و یا تولید کننده این لباس قرار می گیرد.
 • بر روی سینه و در زیر قسمت هایی که لوگوی اسپانسر و تیم ملی قرار گرفته است، به شکلی بزرگ لوگوی اسپانسر اصلی تیم و یا اینکه تبلیغ آن قرار می گیرد که البته می تواند نوشته و یا شعار گونه باشد.
 • در پشت لباس و در قسمت بالایی آن نام بازیکن به صورت خیلی بزرگ قرار می گیرد و در زیر آن شماره بازیکن وجود دارد.
 • جلوی لباس و در سمت چپ آن تکنولوژی های به کار رفته در لباس درج می شود.
 • اما در مورد شورت فوتبال باید گفت که در قسمت جلویی و سمت راست آن شماره بازیکن قرار می گیرد و در قسمت زیر آن آرم اسپانسر تولید کننده لباس است.
 • در قسمت جلویی سمت چپ شورت لباس فوتبال همچنین آرم باشگاه وجود دارد.
 • جلو و سمت راست در پایین آرم باشگاه و یا پرچم تیم ملی شورت فوتبالی، تکنولوژی های به کار رفته شده درج خواهد شد.

آرم روی لباس های فوتبال

8- قوانین شماره‌ گذاری لباس فوتبالیست‌ ها

در سال های قبل قوانین خاصی برای شماره گذاری لباس های فوتبالیست ها وجود داشت که این قانون بیان داشت شماره گذاری بازیکنان باید بر اساس حضور فوتبالیست در خط دفاع، حمله و یا هافبک مشخص شود. اما طبق قوانین جدید هیچ مانعی برای شماره گذاری لباس های فوتبالیست ها وجود ندارد و هر بازیکن می تواند از شماره 1 تا 99 را به دل خواه انتخاب کند. بنابراین لباس فوتبال چیست؟ لباسی که دارای شماره گذاری خاص برای فوتبالیست ها باشد.

بیشتر بخوانید: کفش فوتبال اورجینال عمده

بیشتر بخوانید: خرید لباس ورزشی فوتبال ارزان قیمت

سخن پایانی

لباس فوتبال چیست؟ آیا برای تولید لباس فوتبال باید طرح و یا قوانین خاصی را رعایت کرد؟ ویژگی های مهم لباس فوتبال چیست؟ در این مقاله سعی بر این بود که با معرفی ویژگی ها و بخش های مختلف لباس فوتبالیست ها، به این سوال پاسخ دهیم که لباس فوتبال چیست. از آن جایی که لباس فوتبال برای خود فوتبالیست ها و همچنین هواداران آن ها اهمیت دارد و از آن جایی که این لباس ها می توانند بر روی عملکرد فوتبالیست ها نیز اثر بگذارد، بسیار مهم است که تمامی ویژگی ها ذکر شده در این مقاله نیز رعایت شود.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

اسپرت مال اولین و بزرگترین پاساژ آنلاین خرید عمده لباس ورزشی و لوازم ورزشی در ایران است.

آگهی های اخیر

 • منصور
  21 آبان 1402 در 16:04

  با بنده در خصوص خرید لباس فوتبال ۶ دست عجله دارم

  • اشرفی (اسپرت مال)
   21 آبان 1402 در 16:32

   سلام با شماره ها تماس بگیرید

 • امیر حسین اسدی
  15 فروردین 1403 در 12:20

  من می خواهم لباس را بخرم

افزودن دیدگاه