انواع تور پینگ پنگ در 2024

پینگ پنگ که به نام تنیس روی میز نیز شناخته شده است، نوعی بازی بسیار محبوبی است که افراد بسیار زیادی در سراسر جهان با اهداف مختلف تفریحی و یا حتی رقابتی این بازی را انتخاب می‌کنند.

با وجود اینکه خود بازی با گذشت زمان بدون تغییر خاصی مانده اما به منظور بهبود عملکرد و اطمینان از هماهنگی در ابعاد مختلف بازی، مقداری تغییرات در بخش‌های خاصی از آن ایجاد شده است.

هر شخصی که این بازی را انجام داده باشد می‌داند که داشتن تجهیزات خوب از جمله میز، توپ، راکت و انواع تور  پینگ پنگ مناسب اهمیت بسیار زیادی دارد‌.

در واقع کیفیت تمامی این تجهیزات به ویژه کیفیت تور بر روی عملکرد بازی بسیار تاثیر گذار خواهد بود. با وجود اینکه به نظر نمی‌رسد تجهیزاتی مانند تور کمکی به بازیکنان کند اما تاثیر آن بر عملکرد بازیکن شما را شگفت زده خواهد کرد. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با انواع تور پینگ پنگ و همچنین برخی دیگر از تجهیزات این بازی آشنا کنیم.

انواع تجهیزات پینگ پنگ

انواع تجهیزات پینگ پنگ

در ابتدا و پیش از معرفی انواع تور پینگ پنگ قصد داریم شما را با انواع تجهیزات این بازی آشنا کنیم.

میز پینگ پنگ

میز پینگ پنگ از مهم‌ترین تجهیزات این بازی به شمار می‌رود که باید با کیفیت مناسب انتخاب و خریداری شود. در واقع سطح روی میز که به نام سطح بازی معروف است، شکل مستطیل مانندی داشته و با طول آن 2/74 متر و عرض 1/525 متر تولید می‌شود. این میز که به صورت سطح افقی قرار می‌گیرد باید دارای 76 سانتی‌متر ارتفاع از زمین باشد.

سطح بازی همچنین ممکن است از هر نوع جنسی ساخته شود اما لازم است که حتما هر زمان توپ در هر قسمتی از میز که رها می‌شود به میزان حدود 23 سانتی‌متر به جهت بالا جهش داشته باشد.

علاوه بر این لازم به ذکر است که سطح بازی باید دارای رنگ یکنواختی باشد و بازتاب نور نیز نداشته باشد، همچنین خط سفیدی در کناری آن به عرض 2 سانتی‌متر در امتداد طول و خط سفید انتهایی با عرض 2 سانتی‌متر در امتداد عرض کشیده شده باشد.

سطح این بازی با کمک تور عمودی به دو بخش مساوی تقسیم می‌شود که البته لازم به ذکر است که انواع تور پینگ پنگ امروزه در بازار وجود دارد. این تور عمدتا به صورت موازی با خطوط انتهایی و به شکل یکنواخت از یک سمت میز به سمت دیگر آن کشیده می‌شود‌.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید میز پینگ پنگ | میز پینگ پنگ چی بخرم

توپ پینگ پنگ

بخش دیگر مهم تشکیل دهنده این بازی و تجهیزات آن توپ پینگ پنگ است. این توپ باید شکل کروی و دارای قطر 40 میلی‌متری باشد. وزن توپ همچنین باید 7/2 گرم داشته باشد. جنس این توپ همچنین باید از سلولوئید با مواد پلاستیکی و رنگ سفید و یا نارنجی مات و بدون انعکاس نور تولید شده باشد.

توپ‌های این بازی عمدتا با ضریب ارتجاعی 0/94 تولید می‌شوند که در برابر ضربه‌های محکم و نزدیک به 180 کیلومتر بر ساعت مقاومت بالایی دارند.

بیشتر بخوانید: انواع توپ پینگ پنگ

راکت پینگ پنگ

راکت دیگر نوع تجهیزات مهم در این بازی به شمار می‌رود که می‌تواند با هر شکل، اندازه و وزن نیز استفاده شود. اما تیغه و یا چوب آن باید حتما صاف و محکم باشد. ح

داقل 85 درصد از ضخامت چوب راکت باید از چوب طبیعی ساخته شده باشد. دقت شود که یک لایه چسبناک در بین تیغه راکت می‌تواند به وسیله مواد الیافی مانند الیاف کربن، الیاف شیشه و یا کاغذ فشرده محکم شود. اما این لایه به هیچ عنوان نباید ضخیم‌تر از 5/7 درصد کل ضخامت آن باشد.

هر سمت تیغه و یا چوب راکت که برای ضربه زدن به راکت از آن استفاده می‌شود باید دارای جنس لاستیک معمولی عاج‌دار باشد که این عاج باید به سمت بیرون پوشیده شود.

جالب است بدانید که در شروع هر مسابقه و هر زمان که در طی مسابقه بازیکن قصد داشته باشد راکت خود را عوض کند باید راکتی را که قصد استفاده از آن دارد را به حریف و همچنین داور نشان دهد.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید راکت پینگ پنگ

بیشتر بخوانید: معیارهای انتخاب بهترین فروشنده لوازم ورزشی: از قیمت تا اصالت محصولات

تور پینگ پنگ

تور پینگ پنگ

اما بخش مهم‌ دیگری که در این بازی باید به آن اشاره کرد، تور پینگ پنگ است. امروزه انواع تور پینگ پنگ در بازار وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی‌ها و مزایای خاصی است. لازم به ذکر است که مجموعه تور به طور کلی شامل تور، ضمائم، پایه‌های مربوط به آن و گیره‌هایی می‌شود که موجب می‌شود تور به طور کلی به میز وصل شود.

تور می‌بایست به کمک طنابی که هر دو طرف آن به دو پایه عمودی به ارتفاع 25/15 سانتی‌متر بسته شده، وصل شود.

همچنین حد خارجی این دو پایه باید 25/15 سانتی‌متر خار از خط کناری میز قرار بگیرد. علاوه بر این لازم است بدانید که بخش بالایی تور باید در سراسر آن به 25/15 سانتی‌متر از سطح بازی ارتفاع داشته باشد.

بخش پایینی تور نیز باید در سراسر طول آن باید تا جای ممکن به سطح بازی نزدیک باشد و بخش‌های انتهایی دو طرف تور نیز تا ممکن نزدیک و با میله‌های نگهدارنده تور چسبیده باشد. اما در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با انواع تور پینگ پنگ آشنا کنیم.

بیشتر بخوانید: انواع دستکش دروازه بانی

انواع تور پینگ پنگ کدامند؟

انواع تور پینگ پنگ کدامند

اکنون که با انواع تجهیزات مهم پینگ پنگ آشنا شده‌اید، لازم است در ادامه شما را با انواع تور پینگ پنگ آشنا کنیم. تورهای پینگ پنگ امروزه در انواع سبک‌ها تولید می‌شوند که بر اساس نحوه متصل شدن آن‌ها به میز دسته‌بندی می‌شوند.

به طور کلی می‌توان بیان کرد که انواع تور پینگ پنگ به توری‌های جمع شونده، گیره‌ای و یا گیره‌دار حرفه‌ای تقسیم شوند که در ادامه اقدام به معرفی آن‌ها می‌کنیم.

1- تور پینگ پنگ پارکی

از جمله انواع تور پینگ پنگ می‌توان به نوعی اشاره کرد که به نام جمع شدنی پارکی معروف است. این نوع تور عمدتا توسط بازیکنان تفریحی به کار گرفته می‌شود‌. لازم به ذکر است که این تور نسبت به دیگر تورهای موجود در بازار فاقد ثبات هستند. با این وجود نصب کردن آن بسیار ساده و راحت انجام می‌شود.

شما می‌توانید این نوع تور را به هر میزی که تا 1.5 متر عرض دارد چسبانده و از بازی کردن بر روی آن لذت ببرید.

2- گیره‌دار

سبک دیگری از انواع تور پینگ پنگ به صورت گیره‌دار است که به سادگی و راحتی می‌تواند بر روی میز بچسبد. این نوع توری همچنین علاوه بر نصب بسیار آسان دارای ثبات بیشتری نسبت به تور پینگ پنگ پارکی دارد. جالب است بدانید که از جمله مزایای این نوع تورها همچنین می‌توان به این امر اشاره کرد که دارای تنظیم کننده ارتفاع است.

البته باید حتما بر روی میزهای پینگ پنگ عادی و معمولی نصب شوند.

3- تور پینگ پنگ حرفه‌ای

تور پینگ پنگ حرفه‌ای دیگر انواع تور پینگ پنگ به شمار می‌رود که دارای گیره و پیچ است که اغلب در بازی‌های رسمی و یا مسابقات به کار گرفته می‌شود. البته در مورد این تور لازم است این نکته را ذکر کنیم که به عنوان محکم‌ترین انواع تور پینگ پنگ به حساب می‌آید.

تور پینگ پنگ حرفه‌ای به صورت کاملا حرفه‌ای به میز شما متصل می‌شود و از ایجاد هر نوع لغزش جلوگیری می‌کند.

تور پینگ پنگ حرفه‌ای

این نوع توری به عنوان بهترین مدل برای کاربرد طولانی مدت به شمار می‌رود و می‌تواند برای مدت زمان زیادی بر جای خود باقی بماند. اغلب این تورها به شکل استاندارد دارای تنظیم کننده ارتفاع و کشش و البته دوام و ماندگاری بالایی هستند.

با وجود اینکه نصب کردن و تنظیم این نوع تور مدت زمان زیادی نیاز دارد، اما به جرات می‌توان بیان کرد که ارزش خرید را دارد.

بیشتر بخوانید: انواع چوب بیلیارد

نکات خرید تور پینگ پنگ

با وجود انواع تور پینگ پنگ موجود در بازار و انواع برندهای این نوع از تجهیزات که امروزه می‌توانید به راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشید، اما این امر ممکن است باعث آشفتگی شما در زمان خرید شود‌. به همین دلیل در ادامه این مقاله قصد داریم به برخی از ویژگی‌های بسیار مهم که در زمان خرید تور باید به آن‌ها توجه کنید، اشاره کنیم.

سهولت در نصب

از جمله مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در مواجه شدن با انواع تور پینگ پنگ و برای داشتن یک خرید مناسب باید به آن توجه کنید، سهولت در نصب است‌.

ممکن است این مورد برای اشخاصی که تمایل دارند میز خود را برای همیشه در کناری قرار دهند اهمیت چندانی نداشته باشد، اما برای افرادی که دارای محدودیت فضا هستند و یا افرادی که ترجیح می‌دهند زمانی که به هر دلیلی از آن استفاده نمی‌کنند آن را کنار قرار دهند، سهولت در نصب کردن عاملی بسیار مهم به شمار می‌رود.

به طور کلی می‌توان بیان کرد که نصب کردن توری‌های گیره‌ای و تورهای‌ جمع شونده بسیار راحت و ساده است، اما این مدل تورها استحکامی مانند مدل‌های گیره‌دار را ندارند‌. مدل‌های گیره‌ای عمدتا ثبات بیشتری از مدل‌های جمع شونده دارند.

نکات خرید تور پینگ پنگ

تنظیم کننده‌های ارتفاع و کشش

دیگر ویژگی بسیار مهم وجود تنظیم کننده‌های ارتفاع و کشش است. امروزه انواع تور پینگ پنگ وجود دارد که به شما این امکان را می‌دهد تا ارتفاع و کشش را تنظیم کنید. لازم به ذکر است که مدل‌های دارای قابلیت تنظیم ارتفاع و کشش مدل‌های بسیار مناسبی برای بازی‌های رقابتی به شمار می‌روند.

مقاومت در برابر آب و هوا

همان طور که می‌دانید پینگ پنگ از جمله بازی‌هایی است که امروزه هم در خانه و هم در فضای باز می‌توان آن را بازی کرد. در صورتی که تمایل داشته باشید از میز پینگ پنگ در فضای بیرونی استفاده کنید باید به دنبال انواع تور پینگ پنگ باشید که مقاومت بالایی در برابر تغییرات آب و هوایی داشته باشند.

این مورد تضمین می‌کند که توری رنگ خود و البته مهم‌تر از آن کشش خود را به خوبی حفظ نماید.

سبک بازی

سبک بازی عامل مهم دیگری است که در زمان انتخاب و خرید انواع تور پینگ پنگ باید به آن توجه کنید.

پیش از انتخاب تور باید این نکته مهم را در نظر بگیرید که چه نوع بازیکنی هستید و یا اینکه آیا زمان زیادی را صرف بازی پینگ پنگ می‌کنید یا خیر و یا اینکه همچنین به این امر دقت کنید که آیا در حال آماده شدن برای تورنمنت هستید و یا اینکه این بازی را صرفا برای تفریح و سرگرمی انجام می‌دهید.

به طور کلی بازیکنان تفننی می‌بایست مدل‌های جمع شونده و گیره‌ای با استحکام کمتر را انتخاب کنند اما بازیکنان جدی و حرفه‌ای تر، مدل‌های گیره‌دار انتخاب درستی خواهد بود.

بیشتر بخوانید: تور پینگ پنگ ارزان

قیمت تور پینگ پنگ

قیمت تور پینگ پنگ

همان طور که بیان کردیم انواع تور پینگ پنگ در بازار وجود دارند که هر کدام دارای قیمت خاص خود است. در واقع با دقت به اینکه هر نوع توری دارای ویژگی و قابلیت مختلفی است قیمت آن نیز بر این اساس تعیین شده و بنابراین هر توری دارای قیمت متفاوتی خواهد بود.

نحوه بستن تور پینگ پنگ

نحوه بستن تور پینگ پنگ

به طور کلی تور از آویز، پایه‌های نگهدارنده  و یا گیره‌هایی که آن را به میز متصل می‌کند، تشکیل می‌شود. پس از آن باید جای ثابتی برای میز خود تعیین کنید چرا که جابه‌جایی بعضی میزها بدون اینکه مزاحمت و یا آسیبی برسانند کاری بسیار مشکل و سخت خواهد بود. اکنون باید تور را ببندید که برای این امر توصیه می‌شود مراحل و گام‌های زیر را دنبال کنید:

  • در ابتدا برای نصب انواع تور پینگ پنگ باید گیره اول را به یک سمت میز پینگ پنگ در امتداد خط میانه وصل کنید، در حالی‌که میله نگهدارنده باید دارای حالت چسبیده به سمت بالا باشد.
  • پس از آن باید یک سر تور را بر روی میله نگهدارنده که از سمت گیره به سمت بالا امتداد دارد بکشید.
  • در انتها گیره دوم را به صورت مستقیم روبه‌روی گیره اول به میز وصل کرده و سپس انتهای تور دیگر را بر روی میله دوم بکشید.

پس از انجام مراحل ذکر شده برای نصب انواع تور پینگ پنگ بهتر است که به نکات زیر نیز دقت کنید:

  • تور باید توسط یک بند و یا طناب در انتها به دو پایه عمودی با ارتفاع 15.25 سانتی‌متر وصل شود و حدود بیرونی میله نیز باید 15.25 سانتی‌متر خارج از خط کناری باشد.
  • بالای تور در طی تمام طول آن باید 15.25 سانتی‌متر بالاتر از سطح بازی قرار بگیرد.
  • در انتهای تور در همه‌ی طول آن باید تا جای ممکن به سطح بازی نزدیک شده باشد و انتهای تور از قسمت بالا به پایین نیز به پایه‌های نگهدارنده وصل شود.

سخن نهایی

اکنون که با انواع تور پینگ پنگ آشنا شده‌اید باید دقت کنید که انتخاب و خرید تجهیزات مختلف مورد نیاز برای این نوع بازی می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر عملکرد و بازی شما بگذارد. به همین دلیل توصیه می‌شود به نکات ذکر شده در این مقاله برای خرید تجهیزات مناسب توجه کنید.sweatband

5/5 - (1 امتیاز)

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه