انواع چوب بیلیارد در 2024

  1. خانه
  2. »
  3. اسپرت مگ
  4. »
  5. انواع چوب بیلیارد در 2024
انواع چوب بیلیارد
5/5 - (1 امتیاز)

همان‌طور که می‌دانید هر کار و یا به عبارتی هر ورزش به انواع مختلفی از تجهیزات نیازمند است که این تجهیزات ورزشی در چند سطح آماتور، نیمه حرفه‌ای و حرفه‌ای در بازار عرضه می‌شود. در رشته بیلیارد نیز انواع مختلفی از تجهیزات مورد نیاز بوده که از جمله آن‌ها می‌توان به انواع چوب بیلیارد اشاره کرد که تنوع بسیار زیادی دارند.

استفاده از بهترین مارک چوب بیلیارد برای بازیکنانی که به صورت جدی و حرفه‌ای این رشته ورزشی را انجام می‌دهند امری بسیار مهم و ضروری می‌باشد. چرا که یک چوب خوب باید بتواند نیاز بازیکنان را پاسخگو باشد و به آن‌ها کمک کند تا بتوانند به راحتی تمامی تکنیک‌ها و ضربات لازم را اجرا کنند.

به همین دلیل افرادی که سعی می‌کنند در این رشته بهترین خود باشند باید در زمان خرید این نوع از تجهیزات بیلیارد توجه و دقت کافی داشته باشند. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با انواع چوب بیلیارد از نظر ظاهری، طرح، ابعاد و یا حتی چوب به کار گرفته شده در آن‌ها آشنا کنیم. پس اگر شما نیز تصمیم دارید این رشته ورزشی را آغاز کنید و یا حتی اگر مدت‌ها پیش این رشته را آغاز کرده‌اید و به دنبال بهترین و ایده‌آل‌ترین نوع چوب بیلیارد هستید، تا انتها با ما همراه باشید.

نکات خرید انواع چوب بیلیارد

نکات و بخش‌های مختلف و مهمی در چوب بیلیارد وجود دارد که در زمان خرید باید به آن‌ها دقت کنید. در ادامه شما را با بخش‌های مختلف آن و البته انواع چوب بیلیارد از نظر ظاهری، ساختاری و یا حتی ابعاد آشنا می‌کنیم.

نکات خرید انواع چوب بیلیارد

طرح ظاهری چوب بیلیارد

اولین نکته که قصد داریم در این مقاله به آن اشاره کنیم، طرح و یا همان شکل ظاهری چوب بیلیارد است. در واقع با وجود این که در نگاه اول انواع چوب بیلیارد از نظر ظاهری شکل یکسانی دارند اما هنگامی که به ریزترین جزئیات آن‌ها توجه کنید، می‌توانید متوجه تفاوت آن‌ها شوید.

به طور کلی چوب بیلیارد یک تکه و یا دوتکه می‌باشد و اغلب مدل‌ها به دلیل ایجاد حمل و نقل آسان و سهل به صورت دوتکه‌ای ساخته می‌شوند و بدین شکل هستند که از وسط می‌توان آن‌ها را باز و بسته نمود. لازم است این نکته را نیز ذکر کنیم که هر برند و تولید کننده این نوع از تجهیزات از یک نوع رزوه و پیچ ویژه‌ای استفاده می‌کند. رزوه‌ها عمدتا فلزی و یا چوبی هستند. این موضوع البته در چوب‌های حرفه‌ای مطرح و معروف به صورت دیگری است.

آن‌ها معمولا از یک پیچ واحد و شبیه به هم استفاده می‌کنند تا این امکان را در اختیار بازیکنان حرفه‌ای قرار دهند که تکه بالایی چوب را با تکه پایینی چوب از مدل دیگر را جداگانه تهیه کنند و به کار ببرند. بدین ترتیب یک بازیکن می‌تواند از دو تکه چوب دو برند متفاوت یک چوب برای خود تهیه نمایند.

طرح دسته چوب بیلیارد

در این قسمت از مقاله مربوط به انواع چوب بیلیارد قصد داریم قسمت انتهایی آن را برای شما معرفی کنیم که دارای انواع طرح‌ها و نقش‌ها است. در این قسمت از چوب‌های بیلیارد از تکه‌های چوب، صدف و در چوب‌های کلکسیونی از سنگ‌ها و یا فلزات گران قیمت نیز ممکن است استفاده کنند‌. دقت کنید که این طرح‌ها و نقش‌ها تاثیری در عملکرد نخواهند داشت و صرفا برای زیبایی بیشتر و البته به سلیقه بازیکنان انتخاب می‌شوند.

البته لازم به ذکر است که این موارد بر روی قیمت نهایی چوب بیلیارد موثر خواهند بود. بنابراین شما می‌توانید با دقت به سلیقه خود و همچنین با توجه به بودجه‌ای که دارید یکی از انواع چوب بیلیارد را انتخاب و خریداری نمایید.

طرح دسته چوب بیلیارد

شفت چوب بیلیارد

در صورتی که تاکنون بازی بیلیارد را انجام داده باشید، احتمالا واژه شفت را شنیده‌اید و یا برای شما آشنا است. به طور کلی به قسمت بالایی چوب بیلیارد شفت می‌گویند که در عملکرد و همچنین کیفیت چوب تاثیر بسیار زیادی دارد. در ابتدا برای ساخت این قسمت از چوب افرا استفاده می‌کردند و تنها یک شکل مخروطی به آن می‌دادند. اما امروزه این امر در رده چوب‌های بیلیارد حرفه‌ای کاملا متفاوت شده است.

به عنوان مثال انواع چوب بیلیارد توسط شرکت مشهور پردیتور تولید می‌شوند که برای تولید این قسمت از چند تکه چوب افرا و مثلثی شکل استفاده می‌کند. در واقع آن‌ها بر این اعتقاد هستند که این امر باعث افزایش راندمان و همچنین بهبود عملکرد چوب خواهد شد.

با گذشت زمان و انجام آزمایشات مختلف نیز این طرح به اثبات رسیده و به همین دلیل نیز شرکت‌های دیگر تولید کننده در این زمینه از این روش استفاده می‌کنند. در حال حاضر نیز تکنولوژی‌های متفاوتی در تولید و ساخت شفت چوب حرفه‌ای شخصی استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: بوسوبال چیست و انواع بوسوبال

ارتفاع چوب بیلیارد

ارتفاع چوب بیلیارد

اکنون که در حال آشنا شدن با ویژگی‌های انواع چوب بیلیارد موجود در بازار هستید، لازم است بدانید که یک چوب بیلیارد استاندارد دارای طولی بین 145 سانتی‌متر تا 149 سانتی‌متر است که این مقدار در زمان حمل و نقل و یا تمام شدن بازی به نصف می‌رسد. همان طور که بیان کردیم در مدل‌های دوتکه این چوب به دو نیم مساوی تقسیم شده و از وسط نیز باز می‌شود. توصیه می‌شود حتما برای چوب بیلیارد خود از محافظ استفاده کنید تا در زمان باز شدن آن هیچ گونه آسیبی به آن وارد نشود.

سایز سر چوب بیلیارد

امروزه انواع چوب بیلیارد در بازار وجود دارند که به طور استاندارد دارای سایز تیپ و یا همان سرچوب 12.5 سانتی‌متر تا 13 سانتی‌متر است. لازم است به این امر نیز اشاره کنیم که اغلب سرچوب‌های چرمی پرسی و لایه‌ای دارای این نوع سایزها هستند. در زمان خرید تیپ حتما به سایز آن نسبت به سرچوب توجه فرمایید. در واقع لازم است تا تیپ مناسب چوب نسبت به سایز سر چوب شما بزرگ‌تر و یا هم‌سایز باشد.

سایز بات چوب بیلیارد

قسمت پایین چوب بیلیارد به نام بات معروف است. این قسمت معمولا در انواع چوب بیلیارد دارای قطری بین 29 تا 33 میلی‌متر است.

وزن چوب بیلیارد

انواع چوب بیلیارد امروزه به طور استاندارد با وزن بین 19 تا 22 انس ساخته می‌شوند. لازم است ذکر کنیم که چوب‌های حرفه‌ای بیلیارد در وزنه‌های چند انسی وجود دارند تا افراد بتوانند به راحتی و بدون پیچیدگی وزن و تعادل چوب را بر حسب نیاز خود تغییر دهند. مکان قرارگیری این وزنه‌ها در انتهای بخش پایینی چوب و یا همان بات چوب است که بازیکن می‌تواند به راحتی با کم کردن و یا اضافه کردن آن‌ها چوب مورد نظر و ایده‌آل خود را داشته باشد.

وزن چوب بیلیارد

جنس گریپ چوب بیلیارد

انواع چوب بیلیارد امروزه در جنس‌های مختلفی تولید می‌شوند که برای درک بهتر این امر قصد داریم یکی از مدل‌های برند پردیتور و یا همان مدل 8k را برای شما مثال بزنیم. این نوع چوب از گریپ نخی، چرمی و با جنس دسته چوبی ساخته می‌شود که بازیکنان می‌توانند با دقت به علاقه و راحتی خود یکی از این مدل‌ها را انتخاب و استفاده نمایند.

در صورتی که به هر دلیلی با بات چوب خود احساس راحتی ندارید و یا این که در زمان در دست گرفتن آن‌ها، دستتان عرق می‌کند، می‌توانید گریپ آماده انتخاب و خریداری نمایید و آن را بر روی دسته چوب قرار دهید تا عملکرد شما در زمان بازی به هم نخورد.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید کلاه شنا

چوب بیلیارد یک تکه بهتر است یا دو تکه؟

اکنون که با ویژگی‌های انواع چوب بیلیارد موجود در بازار آشنا شدید، ممکن است برای شما سوال باشد ‌که چوب بیلیارد یک تکه بهتر است یا دو تکه؟ در ابتدا باید به این امر اشاره کنیم که بهتر است برای خرید این نوع از تجهیزات به سراغ برندهای معروف بروید که اغلب چوب‌های بیلیارد خود را به صورت دو تکه‌ای تولید و در بازار عرضه می‌کند. از جهتی دیگر لازم است بدانید که این نوع چوب‌ها دارای حمل‌‌ونقل بسیار راحت و البته حرفه‌ای‌تر است.

جنس رزوه چوب‌های بیلیارد حرفه‌ای از با کیفیت‌ترین فلزها ساخته شده‌اند تا پس از بستن چوب بازیکن بتواند از یکپارچه بودن چوب اطمینان یابد و انتقال دادن نیرو نیز به درستی انجام شود.

فاکتورهای مهم خرید چوب بیلیارد

در این مقاله سعی کردیم ویژگی‌های انواع چوب بیلیارد را برای شما معرفی کنیم که شما بتوانید بر اساس قد ایده‌آل، وزن و البته سایز سرچوب مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نمایید. اما لازم است بدانید که نکته اول در داشتن یک خرید چوب بیلیارد خوب این است که به برند چوب توجه کنید. لازم به ذکر است که مناسب‌ترین چوب برای هر شخص نوعی است که از هر لحاظ با سبک بازی و فیزیک بازیکن سازگاری لازم را داشته باشد.

در صورتی که چوب نسبت به قد بازیکن خیلی بلند باشد و یا این که نسبت به وزن بازیکن بسیار سنگین باشد قطعا پس از مدتی موجب خواهد شد که بازیکن خسته شده و در نهایت کیفیت ضربات را بسیار پایین خواهد آورد. به شما توصیه می‌کنیم پس از این که بودجه مورد نظر خود را مشخص نمودید با اشخاص کارشناس در این زمینه مشورت نمایید.

همچنین به صورت کامل در مورد محصولات موجود تحقیق نمایید تا بتوانید خرید مطمئن و درستی داشته باشید و البته برای مدت طولانی از آن استفاده نمایید. مربی شما از جمله بهترین افرادی است که می تواند در این زمینه بهترین راهنمایی را در اختیار شما قرار دهد.

فاکتورهای مهم خرید چوب بیلیارد

قیمت چوب بیلیارد

عوامل بسیار زیاد و مختلفی بر تعیین قیمت چوب بیلیارد اثر می‌گذارند‌ که از جمله آن‌ها می‌توان به برند، کیفیت و طراحی اشاره کرد که به طور مستقیم بر قیمت نهایی چوب اثر می‌گذارند. همچنین به دلیل این که امروزه انواع چوب بیلیارد در بازار وجود دارد نمی‌توان به طور دقیق قیمتی برای چوب بیلیارد مشخص کرد و بنابراین برای خرید هر یک از آن‌ها باید به ویژگی‌ها و بخش‌های مختلف به کار گرفته شده در آن‌ها توجه نمایید، چرا که هر یک می‌توانند تاثیر زیادی بر روی قیمت آن‌ها داشته باشند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید کفش بسکتبال

بهترین برندهای چوب بیلیارد کدام است؟

در ادامه این مقاله انواع چوب بیلیارد قصد داریم برای شما شرح دهیم که بهترین برندهای چوب بیلیارد کدام است؟ بهترین برندهای تولید کننده چوب بیلیارد اغلب در قاره آمریکا موجود هستند که این امر به دو دلیل مهم کیفیت چوب و دسترسی آسان و راحت و همچنین رونق این بازی در این قاره بوده که موجب شده بهترین برندها در آن‌جا باشند. اما در ادامه نام چند برند و مارک معروف و مهم تولید کننده انواع چوب بیلیارد را برای شما معرفی خواهیم کرد:

1- پردیتور

از جمله شرکت های معروف در زمینه تولید انواع چوب بیلیارد می‌توان به پردیتور اشاره کرد.

این شرکت با دقت به سرمایه‌گذاری کلان و البته موفق توانسته تا نظر اغلب بازیکنان حرفه‌ای و حتی نیمه‌حرفه‌ای در این زمینه را به خود جلب کند و عنوان رده اول تولید کننده حرفه‌ای چوب بیلیارد را به خود اختصاص دهد. این کمپانی به طور اختصاصی چوب بازی و برک جامپ بیلیارد را ساخته و عرضه می‌کند و البته علاوه بر آن در زمینه تولید انواع دیگری از تجهیزات نیز فعال است که تمامی تجهیزات را به صورت بالاترین کیفیت بسازند و در بازار عرضه نمایند.

2- میوچی

میوچی دیگر کمپانی معروف کانادایی است که با وجود تولید محدود چوب‌های بسیار با کیفیتی تولید می‌کنند و به شدت ارزش خرید دارند.

3- مِز

این تولید کننده دارای سابقه بسیار زیادی است که در تمامی تولیدات خود کیفیت را بر کمیت ترجیح داده و به عبارتی چوب‌های بسیار با کیفیتی می‌سازد. اما نکته مهم در مورد این برند این است که پیدا کردن این چوب از این برند کار ساده‌ای نیست.

4- پویزن

این برند در اصل زیر مجموعه کمپانی پردیتور است و می‌توان بیان کرد که وظیفه اصلی آن تولید کردن چوب‌های نیمه حرفه‌ای و اقتصادی است. در واقع این برند علاوه بر تولید محصولات با کیفیت آن‌ها را با قیمت بسیار مناسبی نیز ارائه می‌دهد.

قیمت چوب بیلیارد

5- مکدرموت

با دقت به تغییرات و همچنین نظرات بازیکنان بزرگ این رشته ورزشی می‌توان بیان کرد که مکدرموت از جمله دیگر برندهای معتبر و معروف در زمینه تولید انواع چوب بیلیارد است که توانسته نظرات مثبت بسیاری از افراد را به خود جذب کند. این برند محصولات بسیار با کیفیتی ارائه می‌دهد.

6- دراکان

امروزه تولید محصولات با کیفیت بسیار بالا و البته علاوه بر آن با قیمت مناسب توجه تعداد بسیار زیادی از بازیکنان را به خود جلب کرده است و از بهترین تولید کننده در زمینه تولید انواع چوب بیلیارد به شمار می‌رود.

بهترین برندهای چوب بیلیارد کدام است

سخن پایانی

از جمله رشته‌های جالب ورزشی می‌توان به بیلیارد اشاره کرد که افراد بسیار زیادی امروزه این بازی را اجرا می‌کنند. لازم به ذکر است که این بازی نیز مانند دیگر بازی‌ها و رشته‌های ورزشی نیازمند تجهیزات مختلفی است‌. از جمله این تجهیزات می‌توان به چوب بیلیارد اشاره کرد. انواع چوب بیلیارد امروزه در بازار وجود دارند که در این مقاله سعی کردیم به ویژگی‌های مختلف آن اشاره کنیم. امیدواریم با کمک مطالب ارائه شده بتوانید انتخاب درستی داشته باشید.quedos

بیشتر بخوانید: خرید لوازم ورزشی با کیفیت

بیشتر بخوانید: لوازم ورزشی رزمی منیریه

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

اسپرت مال اولین و بزرگترین پاساژ آنلاین خرید عمده لباس ورزشی و لوازم ورزشی در ایران است.

آگهی های اخیر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه