بوسوبال چیست و انواع بوسوبال در سال 1402 چه قیمتی دارد؟

بوسوبال چیست و چه تاریخچه ای دارد؟ جنس و قیمت بوسوبال چیست؟ با بوسوبال چه تمریناتی انجام میدهند؟ انواع بوسوبال کدام است؟ اینها سوالاتی هستند که در این مقاله از اسپرت مال اطلاعاتی در مورد آن ها بدست خواهید آورد. با اسپرت مال همراه باشید تا اطلاعات ارزشمندی در مورد بوسوبال بدست آورید.

فهرست

بوسوبال چیست (Bosu ball)

بوسوبال در سال 1999 میلادی توسط یک مربی ورزشی به نام دیوید وک (David Weck) اختراع شد. بوسوبال شبیه به یک توپ نیمه است که از شکل ظاهری خاصی برخوردار است به گونه ای که قسمت زیرین آن کاملا صاف و مسطح بوده و بر روی زمین قرار می گیرد و قسمت رویه آن شبیه توپ انعطاف پذیر و نرم است که اکثر حرکات تمرینی این وسیله با قسمت رویی آن انجام می شود.

زمانی که  ورزشکار بر روی بوسوبال قرار می گیرد بدن وی به طور مداوم در حال جا به جایی است و ماهیچه ها برای حفظ تعادل بدن در حال انقباض هستند از این رو ورزشکار کالری بیشتری از دست داده و در عین حال قدرت و توانایی تعادل بدن و هماهنگی بین عصب و عضلات وی تقویت خواهند شد. به طور مثال در زمان انجام حرکت پرش در جا و یا حرکت پله یکی از پاها بر روی بوسوبال قرار داشته باشد عدم پایداری که به این شکل ایجاد می شود، سبب می شود که ماهیچه های زیادی شروع به فعالیت کنند تا بتوانند تعادل بدنی را حفظ کرده تا ورزشکار با شدت و تمرکز بیشتری تمرین کند.

ورزش با توپ بوسوبال اکثر عضلات بدن را درگیر می کند و با تنوع تمرینی فراونی که دارد باعث چربی سوزی و تناسب اندام می شود علاوه بر آن تمرینات بوسوبال برای افرادی که می خواهند بدنی انعطاف پذیر و خوش فرم داشته باشند بسیار مناسب است. تمرینات بوسوبال به گونه ای طراحی شده است که ورزشکار را مجبور به تقویت تعادل حرکتی می کند. در این قسمت به آشنایی با این وسیله، جنس، قیمت و چند نمونه انواع بوسوبال خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: انواع میت ورزشی و کاربرد آن ها در ورزش(جامع2023)

بوسوبال چیست (Bosu ball)

جنس و قیمت بوسوبال Bosu Ball

بوسوبال که با نام توپ تعادلی نیز شناخته می شود قسمت رویه آن از جنس لاستیک نرم و انعطاف پذیر، و قسمت زیرین آن از جنس پلی وینیل کلراید (PVC) ، معمولا به قطر 58 سانتی متر تهیه و ساخته می شود و قابلیت تحمل وزنی معادل 180 کیلوگرم را دارد.

توپ بوسوبال در بازهای ورزشی با توجه به نوع و جنس آن با قیمت 570 هزار تومان الی 16 میلیون تومان در خرداد 1402 عرضه می شود که شاید به نظر کمی گران باشد. از این رو پیش از اقدام به خرید بهتر است که با آن در باشگاه ورزشی تمرین کنید و اگر استفاده از آن و تمرینات بوسوبال را مناسب دیدید، اقدام به خرید آن نمائید. لازم به ذکر است که  توپ تعادلی بوسوبال بعنوان یک مکمل تمرینی بسیار عالی در باشگاههای ایروبیک، تی آر ایکس (TRX) و بدنسازی محسوب شده و مورد استفاده قرار داده می شود.

بوسوبال (Bosu ball)

بیشتر بخوانید: توپ پیلاتس چیست با معرفی 3 نوع اصلی توپ پیلاتس با ذکر کاربرد و فواید

انواع بوسوبال | انواع توپ Bosu و ویژگی های آنها

Bosu Balls نوعی تجهیزات بدنسازی است. چیزی که همه نمی دانند این است که انواع مختلفی از Bosu Ball با ویژگی های کمی متفاوت وجود دارد.

شما می توانید Bosu Ball را به عنوان نیم کره بالای یک توپ جیم بال متصل به یک سطح صاف توصیف کنید. همه این انواع یک مفهوم را اجرا می کنند اما قطر، ظرفیت وزن، بافت سطح و موارد دیگر می تواند متفاوت باشد.

Bosu همچنین تجهیزات تناسب اندام دیگری را ارائه می دهد، اما اینها واقعاً به معنای عادی بوسوبال نیستند.

اینکه کدام یک بهترین توپ بوسو برای شما است به عواملی مانند بودجه شما، تمریناتی که انجام خواهید داد، وزن شما، جایی که می خواهید از توپ استفاده کنید و غیره بستگی دارد.

بیشتر بخوانید:فواید دستگاه مسگری (5 مورد مهم) و روش استفاده از آن

1- بوسوبال اورجینال “The Original”

بوسوبال اورجینال
بوسوبال اورجینال

بوسوبال اورجینال معمولاً به عنوان یک انتخاب استاندارد برای افرادی شناخته می شود که می خواهند هر چند وقت یکبار تمرینات Bosu Ball با شدت سبک تا متوسط را در خانه انجام دهند.

مهمترین چیزهایی که باید در نظر داشته باشید این است که محدودیت وزن کمی کمتر از گزینه های ورزشگاه است و مکانیسم ضد لغزش آن چندان عالی نیست.

6 پایه لاستیکی ضد لغزش باید برای اکثر تمرینات بوسوبال کافی باشد. با این حال، اگر قصد دارید نیروی جانبی زیادی اعمال کنید، ممکن است بخواهید روی دو نوع دیگر از انواع بوسوبال ها با نوارهای ضد لغزش سرمایه گذاری کنید.

مزیت استفاده از برخی از استانداردهای بیشتر به جای ویژگی های برتر قیمت است. “The Original” با این ویژگی های برتر مانند Pro و NexGen، قیمت کمتری نسبت به انواع بوسوبال دارد.

2- بوسوبال Pro Balance Trainer

بوسوبال Pro Balance Trainer
بوسوبال Pro Balance Trainer

این نوع از بوسوبال انتخاب استانداردتری برای یک محیط تجاری است. بوسوبال Pro Balance Trainer می تواند وزن بیشتری نسبت به Original داشته باشد و مکانیزم ضد لغزش بهتری دارد.

علاوه بر این، همانطور که قبلا ذکر شد، بوسوبال Pro همچنین می‌تواند انتخاب مناسبی در خانه برای تمرینات بوسوبال شدیدتر با پرش‌های جانبی و پله‌ها باشد.

3- بوسوبال Pro NexGen

بوسوبال Pro NexGen
بوسوبال Pro NexGen

بوسوبال Pro NexGen از نظر ویژگی‌ها بسیار شبیه به Pro معمولی است، اما تفاوت اصلی آن در بافت سطح توپ است. شیارها و برجستگی های بیشتری روی سطح توپ NexGen وجود دارد.

نشانه های فیزیکی اضافی از این سطح می تواند به شما کمک کند موقعیت و تعادل بهتری داشته باشید. با این حال، این برای شما هزینه بیشتری دارد.

اینکه آیا این شیارها و برجستگی های اضافی ارزش هزینه اضافی را دارند یا خیر، به مواردی مانند بودجه شما و تمرینات بوسوبال که می خواهید با چه نوع افرادی انجام دهید بستگی دارد.

4- بوسوبال Sport Balance Trainer

بوسوبال Sport Balance Trainer
بوسوبال Sport Balance Trainer

این گزینه بعدی غیر معمول ترین نوع توپ بوسوبال است. بوسوبال Sport Balance Trainer دارای قطر کمتر، ارتفاع کمتر، وزن کمتر و قیمت کمتر است. علاوه بر این، دارای 6 پایه لاستیکی ضد لغزش مشابه Original است.

مزایای اصلی بوسوبال Sport Balance Trainer این است که ذخیره سازی آسان تر، حمل و نقل آسان تر و هزینه کمتری دارد.

از سوی دیگر، نکات منفی این است که تمرینات تعادلی بوسوبال به دلیل ارتفاع کمتر آسان‌تر می‌شوند، ممکن است سطح صاف فضای کافی نداشته باشد و ظرفیت وزن کمتر است.

5- توپ های بوسوبال بدون برند

توپ های بوسوبال بدون برند
توپ های بوسوبال بدون برند

با محبوبیت بوسوبال بسیاری از مارک های دیگر نیز وجود دارند که نوعی مربی تعادل را ارائه می دهند. اینها چند جنبه مثبت و منفی دارند.

مزیت اصلی این مربی‌های تعادل نیم‌بال بی‌نام تجاری این است که نسبت به بوسوبال های دیگر بسیار ارزان‌تر هستند. در عین حال، آنها هنوز هم مشتریان خوشحال زیادی دارند.

از طرف دیگر، توپ های واقعی بوسو معمولاً قطر بیشتری دارند، در ایران ساخته می شوند، ادعا می کنند کیفیت بالاتری دارند و ارزش خرید از یک برند معتبر با قدمت بیش از 20 سال را ارائه می دهند.

اینکه آیا بوسوبال برای شما ارزش پول اضافی را دارد یا خیر، در نهایت به مواردی مانند بودجه شما، قد شما، تمریناتی که انجام می دهید و ترجیحات شخصی شما بستگی دارد.

منبع

بیشتر بخوانید: کرنومتر ورزشی چیست و 5 نکته مهم هنگام خرید کرنومتر ورزشی

تمرینات بوسوبال (Bosu Ball)

همانطور که قبلا گفته شد بوسوبال از تنوع تمرینی بسیار زیادی برخوردار است و همچنین در ورزش های ایروبیک و تی آرایکس بعنوان مکمل تمرینی مورد استفاده قرار می گیرد. تمرینات بوسوبال شامل مجموعه ای از تمرینات استقامتی و تعادلی است که در سه وضعیت ایستایی، نشسته، و دراز کش اصورت میگیرد که تقریبا تمامی عضلات بدن را درگیر و موجب چربی سوزی و تقویت عضلات شده و تناسب اندام و انعطاف بدنی را به همراه خواهد داشت. در ادامه چند نمونه از تمرینات بوسوبال را معرفی می نمائیم .

حرکت شکم ایستاده با بوسوبال

این حرکت یکی از تمرینات ایستایی بوسوبال است.

برای انجام حرکت شکم ایستاده روبه روی بوسوبال قرار گرفته، آرنج دستان را تا نموده و به صورت عمودی مقابل صورت نگه داشته، پای راست را بر روی توپ قرار داده و پای چپ را خم کرده تا امداد شکم بالا آورده و دست ها را به سمت پاها به صورت زاویه 90 درجه پائین بیاورید در این حالت باید عضلات شکم را در حالت انقباض نگه دارید پس از انجام چندین باره، تمرین را با پای دیگر انجام دهید.

تمرینات بوسوبال (Bosu Ball)

حرکت کرانچ ساده با بوسوبال

این حرکت یکی از تمرینات نشسته بوسوبال است.

برای اجرای حرکت کرانچ ساده بر روی زمین و پشت به توپ بوسوبال نشسته و تکیه داده و پاها را به صورت صاف بر روی زمین دراز کنید. سپس به پشت کاملا بر روی بوسوبال خوابیده، سر را بالا نگاه داشته و به میزان 30 سانتی متر شانه ها را توپ جدا کرده و بالا بیاورید و سپس به حالت شروع بازگردید و حرکت را تکرار کنید. این حرکت با درگیر کردن عضلات شکم باعث چربی سوزی در این قسمت شده و باعث تقویت عضلات شکمی خواهد شد.

حرکت کرانچ ساده با بوسوبال

حرکت پلانک از پهلو (ساید پلانک) با بوسوبال

این حرکت یکی از تمرینات دراز کش بوسوبال است.

روی زمین و به صورت پهلو دراز کشیده و ساعد یکی از دستانتان را بر روی بوسوبال قرار دهید. عضلات شکم را منقیض کرده، باسن را بلند نموده و قسمت پائینی بدن را به سمت زمین نزدیک کنید و مجددأ به حالت اولیه بازگردید و حرکت را تکرار کنید. نکته مهم در این تمرین این است که بدن در زمان اجرای حرکت باید کاملا صاف و در یک راستا قرار داشته باشد.

حرکت پلانک از پهلو (ساید پلانک) با بوسوبال
حرکت پلانک از پهلو (ساید پلانک) با بوسوبال

بیشتر بخوانید: پخش عمده شیکر بدنسازی

خرید توپ بوسوبال (Bosu ball) از تولیدی

توپ بوسوبال را میتوان به راحتی از فروشگاه های ورزشی منیریه و سراسر ایران خریداری کرد شما میتوانید با مراجعه به تولیدی ها و فروشگاه های توپ بوسوبال در زیر با ایشان تماس بگیرید. با کلیک روی هر کدام از تولیدی های بوسوبال شماره های ایشان را مشاهده نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه