انواع دستکش دروازه بانی در 2024

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. انواع دستکش دروازه بانی در 2024
انواع دستکش دروازه بانی
5/5 - (1 امتیاز)

خرید انواع دستکش دروازه‌ بانی و یا به طور کلی استفاده از آن در رشته ورزشی فوتبال امری بسیار ضروری و مهم به شمار می‌رود که در شرایط سخت به شما کمک می‌کند و از دستان شما در مقابل ضربات سنگین و دردناک محافظت می‌کند.

در هر رشته ورزشی اعم از فوتبال بازیکنان برای اینکه بهترین عملکرد را داشته باشند، لازم است تا برخی لوازم و تجهیزات حفاظتی را خریداری کنند تا از آسیب‌های جدی جلوگیری شود. دستکش‌ها از جمله تجهیزات بسیار مهمی هستند که می‌توانند باعث ایجاد تفاوت‌های زیادی شوند.

به عنوان مثال این لوازم می‌توانند تمرکز و سطح فنی بازیکن را افزایش دهند‌. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با انواع دستکش دروازه بانی که به ویژگی‌های مختلفی مجهز شده‌اند، آشنا کنیم.

ویژگی‌های دستکش‌های دروازه بانی

انواع دستکش دروازه بانی دارای بخش‌ها و ویژگی‌های مختلفی هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کف دستکش (Palm)
 • محافظتی انگشتان (Finger Save)
 • برش (Cut)
 • پشت دستکش (Backhand)
 • سیستم بسته شدن (Closure)

این پنج مورد از مهم‌ترین بخش‌های مختلف دستکش دروازه بانی به شمار می‌روند که در انواع دستکش‌ها معمولا به شکل متفاوتی استفاده می‌شوند. در ادامه شما را با این بخش‌ها به طور کامل آشنا می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: فروش عمده دستکش دروازه بانی

ویژگی‌های دستکش‌های دروازه بانی

بخش کف دستکش (Palm)

از مهم‌ترین ویژگی‌های انواع دستکش دروازه بانی که برای بازیکنان اهمیت بسیار زیادی دارد، چسبندگی دستکش‌ها می‌باشد. احتمالا تاکنون شنیده باشید که برخی دستکش‌ها دارای گریپ خوبی هستند و یا اینکه برخی دیگر گریپ خوبی ندارند. تمام این ویژگی‌ها به بخش کف دستکش مربوط می‌شود.

در واقع می‌توان بیان کرد که این بخش از مهم‌ترین بخش‌های دستکش به شمار می‌رود، چرا که مهار کردن توپ توسط آن انجام می‌شود. لازم به ذکر است که امروزه اغلب انواع دستکش دروازه بانی موجود در بازار با جنس لاتکس ساخته می‌شوند.

لاتکس دارای حالت طبیعی از مواد طبیعی ساخته می‌شود و لاتکس دارای حالت مصنوعی از مواد شیمیایی تهیه می‌شود. البته لازم است بدانید که به دلیل بالا بودن قیمت لاتکس طبیعی عمدتا از لاتکس مصنوعی استفاده می‌کنند. به طور کلی لاتکس دو ویژگی بسیار مهم نرمی یا فیتی و نازکی یا ضخیمی دارد.

هر چقدر که لاتکس نرم‌تر باشد، چنگ زدن و رفلکس بیشتر می‌شود و هر چقدر که سفت‌تر باشد، استقامت دستکش بالا خواهد رفت. علاوه بر این به هر میزان که لاتکس نازک باشد، کنترل توپ بیشتر می‌شود و هر چقدر ضخیم‌تر باشد، عمر دستکش بیشتر خواهد بود. بنابراین در زمان خرید دستکش دروازه بانی باید به بخش کف آن دقت کنید.

محافظتی انگشتان (Finger Save)

دیگر موردی که هر دروازه بانی در هر سطحی با آن آشنایی دارد، بخش محافظتی انگشتان و یا Finger Save است. به اصطلاح می‌گویند دستکش فنردار می‌باشد. عمدتا بخش محافظتی در انواع دستکش دروازه بانی دارای جنس پلاستیکی است در قسمت انگشتان تعبیه شده تا از عقب رفتن بیش از حد انگشتان به دلیل ضربات شدید جلوگیری می‌کند.

استفاده از این نوع دستکش‌ها که به بخش محافظتی انگشتان مجهز شده‌اند توصیه می‌شود، چرا که از مصدوم شدن آن‌ها تا حد زیادی جلوگیری می‌کند. اما استفاده از این دستکش‌ها بین دروازه‌بان‌های حرفه‌ای اختلاف نظراتی وجود دارد. چرا که وجود این قسمت در دستکش‌ها مقداری از انعطاف پذیری آن‌‌ها را کاهش می‌دهد. به عبارتی بهتر عده‌ای بر این معتقد هستند که بهتر است از دستکش‌های بدون محافظ استفاده کنند تا بتوانند رفلکس بیشتری داشته باشند.

عده‌ای دیگر تمایل دارند از دستکش‌های با محافظ استفاده کنند تا از آسیب‌های جدی جلوگیری کنند. لازم به ذکر است که امروزه انواع دستکش دروازه بانی وجود دارند که دارای قسمت محافظتی انگشت قابلیت جدا شدن را دارند. به همین دلیل اگر در مورد استفاده از این نمونه دستکش‌ها دچار شک و تردید هستید می‌توانید از نوعی استفاده کنید که قابلیت جدا شدن از محافظ‌ها را داشته باشند.

بیشتر بخوانید: لباس دروازه بانی ارزان قیمت | خرید عمده پیراهن شورت دروازه بانی

انواع روش‌های برش دستکش (Cut)

انواع روش‌های برش دستکش (Cut)

برش در واقع به استایل و نوع دوخت دستکش دوازه‌بانی می‌گویند. اینکه شما انگشتانی بلند و کف دست لاغر داشته باشید و یا اینکه انگشتانی چاق با کف دست پر داشته باشید، برای انتخاب بهترین انواع دستکش دروازه بانی بسیار متفاوت خواهد بود. دقت کنید که در انواع دستکش‌ها مدل مختلف برش به کار گرفته می‌شود که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

برش مسطح (Flat Cut)

انواع دستکش دروازه بانی در بازار وجود دارند که دارای برش مسطح و یا Flat Cut هستند. این نوع یک برش سنتی است که درزهای آن در قسمت بیرونی انگشتان قرار می‌گیرند و کف دستکش به صورت کاملا صاف ساخته می‌شود. عمدتا این نوع دستکش‌ها عمومی هستند و به عبارتی بهتر اغلب افراد می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. به همین دلیل نیز بسیاری از دستکش‌های دروازه بانی برش مسطح دارند.

در صورتی که تمایل داشته باشید قسمت انگشتان دستکش خیلی جذب نباشد، این نوع مدل می‌توانند انتخاب بسیار مناسبی برای شما باشند.

برش منفی (Negative Cut)

برش منفی و یا Negative Cut نوعی فناوری جدید است که در برخی از انواع دستکش دروازه بانی استفاده می‌شود. در واقع در این نوع مدل درزها در بخش داخلی دستکش قرار می گیرند. این نوع برش دستکش موجب می‌شود که شما بتوانید کنترل بیشتری بر روی توپ داشته باشید و احساس فیت بودن دستکش با دستان به شما دست خواهد داد. به طوری که احساس می‌کنید دستکش در دست ندارید و یا اینکه دستکش به عنوان پوست دوم شما عمل خواهد کرد‌.

برش دور انگشت (Roll Finger Cut)

این نوع برش در بین دروازه‌بان‌های حرفه‌ای بسیار محبوبیت دارد. در این نوع از انواع دستکش دروازه بانی لاتکس در اطراف انگشتان قرار می‌گیرند و موجب می‌شوند تماس بهتری با لاتکس داشته باشید. در نتیجه این مدل موجب می‌شود شما بتوانید کنترل بسیار خوبی بر روی توپ و مهار آن داشته باشید.

برش ترکیبی (Hybrid Cut)

این نوع همان‌طور که از نام آن نیز مشخص است در واقع ترکیبی از سه مدل برش معرفی شده در قسمت‌های قبلی است تا بهترین برش و همچنین کنترل توپ برسید. ممکن است بسیاری از دروازه‌بان‌ها به انواع دستکش دروازه بانی و نوع برش آن‌ها دقت نکنند اما لازم است بدانید که انتخاب بهترین نوع دستکش و برش می‌تواند کمک بسیار زیادی به کنترل و مهار توپ کند.

دستکش‌های دروازه بانی

قسمت پشت دستکش (Backhand)

بخش دیگر مهم موجود در دستکش پشت آن است. این قسمت تاثیر بسیار زیادی بر توانایی مشت کردن توپ و ایجاد تنفس دارد. در برخی از انواع دستکش دروازه بانی که دارای کیفیت بالایی هستند، در قسمت پشتی آن‌ها منافذ بسیار ریزی تعبیه می‌شود‌. علاوه بر این عمدتا قسمت پشتی دستکش را از جنس لاتکس تهیه می‌کنند که البته جنس لاتکس این قسمت با جنس لاتکس کف دست دارای تفاوت‌هایی می‌باشد.

برای انتخاب بهترین نوع دستکش دروازه‌بانی باید دقت کنید که هر چقدر این قسمت از دستکش نازک‌‌تر باشد باعث ایجاد کنترل بهتر می‌شود و در عوض عمر و ماندگاری آن نیز کمتر می‌شود. اما هر چقدر که ضخیم‌تر باشد، عمر و ماندگاری آن به ویژه در زمین چمن مصنوعی بیشتر خواهد شد.

همچنین اگر که دستکشی با قابلیت تنفس در این بخش انتخاب کنید، قطعا عملکرد شما نیز بهبود خواهد یافت و از ایجاد خستگی در دستان شما جلوگیری خواهد کرد. علاوه بر این در قسمت پشت دستکش عمدتا یک سری برجستگی‌هایی ایجاد می‌شود که این برجستگی‌ها دارای حالت ضربه گیر بوده و از دستان شما در زمان مشت کردن توپ محافظت می‌کند.

سیستم بسته شدن (Closure)

انواع دستکش دروازه بانی دارای مدل بسته شدن مختلفی است. رایج‌ترین مدل بسته شدن دستکش‌ها نوعی است که به شکل کامل و بر روی مچ دست و با یک حالت کشسانی بسته می‌شود. در مورد سیستم بسته شدن دستکش‌های دروازه‌بانی حالت سلیقه‌ای وجود دارد و به عبارتی بهتر دروازه‌بان‌های مختلف با یک نوع خاصی از بستن دستکش‌ها راحت‌تر هستند. به عنوان مثال برخی از دستکش‌ها به جای اینکه بر روی مچ بسته شوند، حالتی ساق‌دار دارند و بر روی ساق دست بسته می‌شوند.

این نوع دستکش‌ها توسط بسیاری از دروازه‌بان‌ها استفاده می‌شود اما برخی دیگر استفاده از آن‌ها را رد کردند. بنابراین شما نیز باید به عنوان دروازه‌بان پس از آزمون و خطا بهترین نوع دستکش از نظر بسته شدن را با توجه به سلیقه خود انتخاب و خریداری کنید.

البته جالب است بدانید که امروزه انواع دستکش دروازه بانی وجود دارند که در آن‌ها به جای سیستم بسته شدن سنتی حالت AutoFit به کار گرفته شده است. این نوع مدل قالب دست شخص را می‌‌گیرد و به طور کامل فیت دست دروازه‌بان می‌شود که طرفداران بسیار زیادی در بین دروازه‌بان‌ها دارد.

بیشتر بخوانید: انواع چوب بیلیارد

نحوه انتخاب سایز مناسب دستکش دروازه بانی

نحوه انتخاب سایز مناسب دستکش دروازه بانی

با توجه به اینکه امروزه انواع دستکش دروازه بانی در بازار وجود دارند و همچنین با دقت به این امر که دروازه‌بان نقش حساسی در یک تیم دارد، بسیار مهم است که بتوانید سایز درستی انتخاب نمایید. عمدتا افراد حرفه‌ای و دروازه‌بان‌هایی که چند سال دروازه‌بانی کرده‌اند، سایز دست خود را می‌دانند. اما افرادی که در مورد انتخاب سایز درست شک و تردید دارند لازم است که طبق روال زیر سایز مناسب را پیدا کنند:

 • عرض کف دست خود در قسمت زیرین انگشتان و البته بدون انگشت شصت سانت کنید.
 • طول کف دست را نیز از مچ تا بالای بلندترین انگشت دست سانت بزنید.
 • این عمل را برای هر دو دست خود تکرار کنید و برای هر دو عدد بالا بزرگترین مورد را انتخاب کنید. چرا که این احتمال وجود دارد که سایز هر دو دست یکسان نباشد.
 • به هر دو عددی که به دست‌ آورده‌اید از بالا یک عدد اضافه نمایید. برای مثال اگر عددی که به دست آورده‌اید 18 باشد شما آن را 19 در نظر بگیرید.

دستکش دروازه‌بانی برای سطح‌های مختلف

عمدتا انواع دستکش دروازه بانی برای سطوح طبیعی مانند زمین چمن مصنوعی و یا زمین سالن طراحی و تولید می‌شوند. اما برخی از دروازه‌بان‌ها در زمین‌های چمن مصنوعی بازی خود را اجرا می‌کنند. این نوع زمین‌ها به دلیل اینکه اصطکاک بیشتری دارند موجب می‌شوند که دستکش‌ها و لاتکس زودتر از آنچه که باید خراب شوند. حال ممکن است این سوال برای شما به وجود آید که بنابراین برای دورازه‌بانی در این زمین‌ها باید چه نوع دستکش‌هایی استفاده کرد؟

امروزه انواع دستکش دروازه بانی در بازار وجود دارند که به طور ویژه برای مقاومت در برابر سطوحی مانند چمن مصنوعی تولید شده‌اند.

بیشتر بخوانید: انواع توپ فوتبال دستی

دستکش دروازه‌بانی برای سطح‌های مختلف

دستکش دروازه‌بانی ارزان بهتر است یا گران؟

انواع دستکش دروازه بانی در بازار وجود دارند که توسط برندهای مختلف تولید شده‌اند. البته برخی مدل‌ها نیز به صورت تقلبی در بازار وجود دارند که باید در زمان خرید به این امر توجه کنید. اما برای پاسخ به این سوال که دستکش دروازه‌بانی ارزان بهتر است یا گران، باید گفت که به سلیقه شما بستگی دارد. قطعا خرید دستکش اورجینال و اصل و با کیفیت بالا به کارایی و عملکرد شما کمک خواهد کرد.

لازم به ذکر است که خرید دستکش بستگی بسیار زیادی به میزان بازی یک دروازه‌بان دارد. مسلما بازیکنی که هر روز تمرین دارد و هر روز دوازه‌بانی می‌کند با بازیکنی که به صورت هفته‌ای یک یا دو بار دروازه‌بانی می‌کند، تفاوت دارد. در صورتی که شما به صورت حرفه‌ای فوتبال بازی نمی‌کنید و روزانه از دستکش استفاده نمی‌کنید، اصلا نیازی به خرید دستکش دروازه‌بانی با قیمت بالا نخواهید داشت.

نکات نگهداری از دستکش دروازه‌بانی

به عنوان یک دروازه‌بان باید تمام تلاش خود را برای نگهداری و مراقبت از دستکش‌های خود کنید. البته لاتکس که برای ساخت و تولید دستکش دورازه‌بانی استفاده می‌شود عمدتا دارای جنس نرم و سایش پذیر است. اما باز هم شما باید نهایت تلاش خود را برای مراقبت از دستکش خود کنید.

برای مراقبت و نگهداری از انواع دستکش دروازه بانی توصیه می‌شود نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • بهتر است دو جفت دستکش داشته باشید. یکی برای بازی اصلی و دیگری برای اینکه تمرینات روزمره خود را انجام دهید. به این ترتیب در زمان تمرین دستکش خود را نمی‌پوشید.
 • برای دستیابی به بالاترین گریپ از دستکش، توصیه می‌شود حتما پیش از استفاده‌ی آن، کف دست خود را مرطوب کنید.
 • از ایجاد سایش‌های غیر ضروری در دستکش جلوگیری کنید‌. سعی کنید با تمرین عادت کنید که در زمان بلند شدن به جای استفاده از کف دست، مشت خود را به کار ببرید.
 • برای شستن دستکش‌ها لازم است از آب ولرم استفاده کنید و اجازه دهید که به شکل طبیعی خشک شوند. از گذاشتن دستکش بر روی بخاری و یا شوفاژ برای تشک شدن به شدت خودداری کنید.
 • بهتر است سعی کنید دستکش را در محیط خشک و خنک نگهداری کنید.

بیشتر بخوانید: دستکش بیلیارد برای چیست

نکات نگهداری از دستکش دروازه‌بانی

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم علاوه بر معرفی بخش‌های مختلف موجود در دستکش دروازه‌بانی شما را با انواع دستکش دروازه بانی آشنا کنیم. امروزه انواع مختلفی از دستکش‌های دروازه‌بانی در بازار موجود هستند که لازم است حتما به اصل و اورجینال بودن آن‌ها توجه کنید. به همین دلیل سعی کنید در زمان خرید به فروشگاهی مراجعه کنید که جنس‌های با کیفیت در اختیار شما قرار می‌دهد. goalkeepersaredifferent

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

اسپرت مال اولین و بزرگترین پاساژ آنلاین خرید عمده لباس ورزشی و لوازم ورزشی در ایران است.

آگهی های اخیر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه