راهنمای خرید راکت بدمینتون با 7 نکته مهم

مهمترین آیتم در ورزش بدمینتون راکت آن است که باید دقت فرمایید که راکت مناسبی را تهیه نمایید. در این مقاله از اسپرت مال، راهنمای خرید راکت بدمینتون ارائه می‌شود.امیدواریم از این مقاله استفاده لازم را ببرید و ادامه مطلب را دنبال کنید. هر راکت ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد که در هنگام خرید آن باید آن ویژگی ها را بشناسید. اسپرت مال به شما در شناخت این ویژگی ها کمک می کند.با ما همراه باشید…

راکت بدمینتون چیست

راکت بدمینتون قطعه ای از تجهیزات ورزشی است که دارای یک قاب دسته دار با حلقه باز با شبکه ای از رشته ها است که محکم کشیده شده اند. از راکت بدمینتون برای ضربه زدن به توپ بدمینتون در مسابقات و تمرینات بدمینتون استفاده می شود. راکت های مدرن از کامپوزیت فیبر کربن ساخته شده اند که سفت است، نسبت استحکام به وزن آن ها خوب است و انتقال انرژی جنبشی مناسبی را ارائه می دهد. قبل از استفاده از کامپوزیت فیبر کربن، راکت بدمینتون از چوب ساخته می شد.

در حالی که اندازه و شکل راکت بدمینتون توسط استانداردها محدود شده است، طرح های راکت بسیار متنوعی وجود دارد و راکت های مختلف دارای ویژگی هایی هستند که برای بازیکنان مختلف جذاب است.

راکت بدمینتون چیست

راکت های بدمینتون دارای طول کلی 26.18-26.77 اینچ (665-680 میلی متر)، عرض سر بین 8.66-9.06 اینچ (220-230 میلی متر) و قطر دسته 1 اینچ (25.4 میلی متر) هستند. جرم یک راکت بدمینتون مدرن بین 2.46-3.35 اونس (70-95 گرم) است.

مشخصات راکت بدمینتون خوب

در ادامه به 5 نکته که از مهمترین مشخصات راکت بدمینتون خوب، اشاره می شود:

مشخصات راکت بدمینتون خوب
مشخصات راکت بدمینتون خوب

1-شکل صفحه راکت بدمینتون

در کل دو شکل راکت بدمینتون در بازار موجود است که با توجه به شکل متفاوتشان ویژگی های مخصوص به خود را دارند. راکت بیضی شکل قدرت ضربه ها را بیشتر متمرکز می کند و راکت مربع شکل که صفحه بزرگتری دارد و دقت ضربه ها را بیشتر می کند و در ضربات خارج از منطقه حضور بازیکن موفق تر خواهد بود.

2- جنس راکت بدمینتون

برای افراد آماتور و کسانی که برای تفریح بدمینتون بازی می کنند راکت با جنس آلومینیوم و استیل مناسب است. ولی اگر بازیکن حرفه ای هستید راکت هایی با جنس آیرودینامیک و یا فیبر کربنی بسیار مناسب است زیرا بسیار سبک هستند.

3-مرکز تعادل راکت بدمینتون

بالانس راکت بدمینتون به شما اطلاعاتی می دهد که برای انتخاب راکت بسیار مهم است اگر مرکز ثقل راکت از دسته دوتر بوده و به سمت سری آن می باشد، سر راکت سنگین تر است. در راکت های سر سنگین زدن ضربه های قدرتی راحتر است. در راکت هایی که مرکز ثقل آن به به سمت دسته می باشد سبک بوده و بازیکن در انجام حرکت های حرفه ای مانور بیشتری دارند. شما بسته به مهارت و قدرت بدنی خود می توانید راکت بدمینتون مناسب خود را انتخاب کنید.

جدا از وزن، راکت ها را می توان بر اساس نقطه تعادل آنها یا جایی که وزن راکت تا حد زیادی در آن قرار دارد، دسته بندی کرد. برای تعیین نوع تعادلی که راکت شما دارد، انگشت خود را کمی زیر سر راکت قرار دهید تا ببینید راکت به کدام سمت کج می‌شود.

سه نوع مرکز تعادل در راکت بدمینتون وجود دارد:

محل تعادل راکت بدمینتونویژگی منحصر بفرد
تعادل سر سنگین ترقدرت ضربه بیشتر
تعادل دسته سنگین ترسرعت ضربه بیشتر
راکت های متعادلبیشتر برای مبتدیان قبل از انتخاب سبک بازی

الف) تعادل سر سنگین تر

راکت بدمینتون تعادل سر سنگین تر
راکت بدمینتون تعادل سر سنگین تر

یک راکت سر سنگین جرم بیشتری به سمت سر راکت دارد. این راکت ها می توانند قدرت را در ضربات افزایش دهند و برای بازیکنانی مناسب هستند که دوست دارند یک بازی قدرتمند را انجام دهند. این نوع راکت مخصوصاً برای رالی مفید است، بنابراین قطعاً یک سلاح برای کسانی است که بازی آنها حول مبادلات طولانی می چرخد.

ب) تعادل دسته سنگین تر

راکت بدمینتون تعادل دسته سنگین تر
راکت بدمینتون تعادل دسته سنگین تر

از طرف دیگر یک راکت هد لایت(تعادل دسته سنگین تر) وزن کمتری نسبت به سر راکت دارد. از این رو، کنترل و چرخاندن راکت بسیار آسان‌تر است و در بین بازیکنان دو نفره که نیاز به واکنش سریع در برابر ضربه‌های حریف دارند، محبوب هستند. دستکاری و چرخاندن این نوع راکت بسیار ساده تر است و در نتیجه زمان واکنش را کاهش می دهد. همچنین سرعت بسیار بیشتری را در تور ارائه می دهد و به شما امکان می دهد یک بازی را در زمین جلو بکشید.

ج) راکت های متعادل

راکت های متعادل
راکت های متعادل

همانطور که از نام آن پیداست، یک راکت تعادل یکنواخت طراحی شده است تا حد وسط بین راکت تعادل سر سنگین و هد لایت را فراهم کند. اگر مطمئن نیستید که به دنبال چه نوع سبک بازی هستید، یک راکت متعادل در این مورد مناسب ترین است. اگر به تازگی بازی را شروع کرده اید، این راکت بهترین گزینه برای شروع خواهد بود. هنگامی که سبک بازی خود را مشخص کردید، سپس می توانید برای بهبود کلی بازی خود به نسخه های Head-Heavy یا Head-Light بروید.

اگر یک بازیکن حرفه ای تک نفره هستید، راکت سر سنگین را انتخاب کنید.
اگر شما دو نفره بازی می‌کنید، راکت‌های سر سبک یا متعادل را انتخاب کنید.

4-وزن راکت بدمینتون

هرچه وزن راکت کمتر باشد سرعتی که برای انتقال ضربه به دسته وارد می شود بیشتر خواهد بود ولی کنترل شما بر ضربات کمتر می شود. این میزان از انعطاف پذیری در انجام ضربات کاملا به سطح بازی و وزن راکت بستگی دارد. وزن راکت بدمینتون به طور رایج بین 80 تا 95 گرم می باشد. این وزن راکت است که سرعت ضربات و میزان کنترل دسته را مشخص می کند . در راکت های سنگین تر به ضربات قدرتی تر و دسته های سبکتر به مانور و سرعت حرکات کمک می کند و این انتخاب شماست که به توجه به مهارت خود کدام دسته را انتخاب می کنید.

وزن راکت معمولا با “U” نشان داده می شود. هرچه این عدد کوچکتر باشد، وزن راکت بدمینتون بیشتر است. یک راکت بدمینتون خوب معمولاً بین 80 تا 100 گرم وزن دارد.

 • 4U:80-84  گرم
 • 3U: 85-89 گرم
 • 2U: 90-94 گرم
 • 1U: 95-100 گرم

راکت های سبک بدمینتون برای مبتدیان بسیار توصیه می شود. آنها باید بین 85 گرم تا 89 گرم (3U) وزن داشته باشند زیرا کنترل این راکت‌ها معمولا آسان‌تر است.

راکت های سبک وزن نیز امکان سرعت نواخت ضربه و ریکاوری سریع را فراهم می کنند. شما می توانید سرویس های سریع ارائه دهید و به راحتی به حالت های مختلف تغییر موقعیت دهید. راکت های سبک وزن روی مچ دست و شانه ها نیز فشار کمتری وارد میکند و احتمال آسیب دیدگی را کاهش می دهد.

بازیکنان تک معمولاً از راکت‌های کمی سنگین‌تر مانند راکت‌های 3U برای اطمینان از ثبات استفاده می‌کنند در حالی که بازیکنان دو نفره از راکت‌های 4U برای سرعت بیشتر استفاده می‌کنند که به آنها امکان می‌دهد در مقابل حریفان خود سریع‌تر واکنش نشان دهند.

چگونه باید وزن مناسب راکت را انتخاب کنم؟

انتخاب وزن برای راکت بدمینتون بستگی به تکنیک و مهارت بازی شما دارد. وزن و تعادل راکت زمانی تغییر می‌کند که راکت را بند می‌زنند یا هر گونه دستگیره اضافی وصل می‌کنند. وزن راکت های بدمینتون معمولاً در محدوده زیر است:

چگونه باید وزن مناسب راکت را انتخاب کنم؟

 

5- برند و کمپانی سازند راکت بدمینتون

شما با تحقیق و مشورت با مربی خود می توانید برند مناسب را با توجه به نیازهای خود انتخاب کنید. ویلسون، یونکس، ویش از برندهای معروف و قابل اعتمادی هستند که امروزه در بازار کالاهای ورزشی موجود است.

6- میزان کشش سیم های راکت بدمینتون

میزان کشش سیم های راکت را با فشار دادن کف دست خود روی سیم‌ها تست کنید و ببینید چقدر فرو می‌رود. عمق فرورفتگی 1 میلی متری سیم کشش ایده آل برای اکثر بازیکنان است.

اگر تمایل دارید نیروی بیشتری را به ضربات خود وارد کنید، به کشش بالاتری برای رشته های راکت خود نیاز خواهید داشت. برای مبتدیان، 10 تا 10.5 کیلوگرم تنش خوبی برای شروع است. توجه داشته باشید که استانداردهای کشش از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است به دلیل اینکه دما چگونه بر تنش رشته ها تأثیر می گذارد. معمولاً برای افرادی که در مناطق گرمسیری زندگی می کنند به تنش های راکت بالاتر نیاز است زیرا رشته ها در مکان های گرم تر کش می یایند.

7- جنس و نوع دسته راکت بدمینتون

دو عامل عمده نوع و اندازه راکت بدمینتون بر گرفتن راکت بدمینتون تأثیر می‌گذارند.

انواع جنس دسته بدمینتون

دو نوع دسته بدمینتون وجود دارد:

 • حوله ای

دسته های حوله ای نرم تر هستند و برای جذب عرق خوب می باشند. با این حال، این آنها را مستعد تجمع میکروب ها و باکتری ها می کند. به این ترتیب، دستگیره های حوله در مقایسه با دستگیره های مصنوعی نیاز به تعویض مکرر دارند.

 • مصنوعی

از طرف دیگر، دستگیره های مصنوعی کمتر نرم هستند. با این حال، به دلیل توانایی ضعیف در جذب عرق، آنها را بهداشتی تر می کند.

اندازه دسته های بدمینتون

اکثر دستگیره های راکت در چهار اندازه هستند. بازیکنانی که برای تولید قدرت بیشتر احساس سفت‌تر را ترجیح می‌دهند، دستگیره‌های بزرگ‌تر مورد علاقه بازیکنانی است. از سوی دیگر، بازیکنانی که دوست دارند از فریب در بازی‌های خود استفاده کنند، دستگیره‌های کوچک‌تری را ترجیح می‌دهند زیرا مانورپذیری بهتری را ممکن می‌سازد.

بیشتر بخوانید: انواع توپ تنیس

بیشتر بخوانید: انواع میله بارفیکس در سال 2023 با معرفی فواید و مضرات تمرین بارفیکس

بیشتر بخوانید: انواع توپ بسکتبال

راهنمای خرید راکت بدمینتون5
راهنمای خرید راکت بدمینتون

سوالات متداول در مورد راکت بدمینتون

 • اهمیت راکت بدمینتون چیست؟

راکت ضروری ترین وسیله است، یا می توان گفت مهمترین وسیله ای است که برای بازی بدمینتون لازم است. راکت‌ها عمدتاً با در نظر گرفتن سبک بازی طراحی می‌شوند و بر اساس آن قیمت و کیفیت دارند.

 • انواع راکت بدمینتون چیست؟

به طور کلی، راکت های تنیس به یکی از چهار دسته تقسیم می شوند:
راکت های قدرتی
راکت های کنترلی
راکت های توینر
راکت بازیکنان مدرن

 • چرا به آن راکت می گویند؟

کلمه فرانسوی requette به معنای “کف دست” است و راکت در اصل به بازی تنیس مانندی گفته می شود که با ضربه زدن به توپ با دست انجام می شود.

 • راکت چقدر مهم است؟

انتخاب راکت بدمینتون مناسب یک موضوع مهم برای بازی کلی یک بازیکن است. بسته به فیزیک و سبک بازی بازیکن، برخی راکت ها نقاط قوت بازیکن را بهینه می کنند در حالی که برخی دیگر نقاط ضعف را برجسته می کنند. علاوه بر این، انتخاب راکت اشتباه در نهایت می تواند منجر به آسیب دیدگی شود.

 • مهمترین چیز در بدمینتون چیست؟

در بدمینتون، فورهند اولین و ضروری ترین مهارتی است که تازه کارها باید یاد بگیرند. بیشتر مبتدیان یادگیری بدمینتون را با گذراندن مسابقات رالی آغاز می‌کنند تا جایی که ممکن است به طور مداوم با شاتل در بالا ضربه بزنند.

 • ترکیب مواد راکت بدمینتون من چگونه باید باشد؟

برخی از راکت‌های بدمینتون سطح ابتدایی از آلومینیوم یا فولاد ساخته شده‌اند که برای خریداران، مقرون به صرفه هستند. با این حال، همچنین توصیه می شود که روی فیبر کربن یا راکت “گرافیت” سرمایه گذاری کنید، به عنوان مثال. Yonex Carbonex 7000 یا HEAD Inferno 70 (راکت تفریحی ساخته شده از گرافیت).

همه راکت‌های میانی و پیشرفته یا “گرافیت کامپوزیت” یا “100% گرافیت” هستند، این راکت‌ها با فناوری‌های مواد پیشرفته مانند نانو کربن عرضه می‌شوند. این راکت‌های سبک وزن، بادوام‌تر و عملکرد بالا نسبت به ترکیبات آلومینیومی یا فولادی هستند.

 • شکل سر ایزومتریک راکت بدمینتون من چگونه باید باشد؟

اکثر راکت‌های بدمینتون دارای شکل سر «ایزومتریک» هستند، یعنی نیمه بالایی پهن‌تر از راکت‌های معمولی بیضی شکل دارند. این شکل مربعی یا ایزومتریک راکت بدمینتون یک محل ضربه بزرگ را به بازیکنان ارائه می دهد در حالی که راکت های معمولی احساس و کنترل متمرکز تری را به راکت ارائه می دهند.

 

راکت بدمینتون

 • سفتی تور راکت بدمینتون چیست؟

سفتی به انعطاف پذیری که راکت ارائه می دهد اشاره دارد.تور های سفت با تکنیک های پیشرفته همراه با چرخش سریع و قدرتمند، برای بازیکنان کار می‌کند.
راکت‌های سختی متوسط برای بازیکنانی که تکنیک‌های در حال توسعه و سرعت بازو کمتری دارند ایده‌آل هستند.
تور های انعطاف پذیر مناسب برای مبتدیان بوده و قدرت و سرعت بیشتری را برای بازیکنان با سرعت بازوی آهسته ارائه می دهد. این راکت ها به راحتی قابل مانور هستند.

 • کدام رشته را انتخاب کنم و با چه تنشی؟

می‌توان با سیم‌های مختلف و تنش‌های مختلف برای بهینه‌سازی ترکیب قدرت و کنترل با توجه به تکنیک و سبک خود، بازی کرد.

سیم های چند رشته ای مصنوعی، محبوب و بادوام هستند. اینها پرکاربردترین رشته ها در بازار هستند. به عنوان مثال، رشته یونکس BG65.

بازیکنان حرفه ای از روده طبیعی استفاده می کنند که گران است اما “احساس” فوق العاده ای را برای بازیکنان فراهم می کند.

تنش بالا: اگر بازیکنی حرفه ای و ضربه زننده هستید، باید از راکت های بدمینتون با تنش بالا استفاده کنید. بازیکنان می توانند راکت های خود را با کشش بالای 25 پوند را به دست آورند. با این کشش بالاتر، راکت بدمینتون برای مدت کوتاهی با توپ در تماس بوده و قدرت کمتر و کنترل بیشتری را به ضربات شما منتقل می کند.

تنش پایین: اگر یک بازیکن مبتدی یا متوسط ​​هستید، باید تنش کمتری در راکت بدمینتون خود داشته باشید. مبتدیان باید راکت های بدمینتون خود را با کشش کم یا حدود 18 تا 20 پوند به دست آورند. راکت های بدمینتون 21-23 پوند با این کشش کمتر، قدرت بیشتری در ضربات وارد می کنند.

راهنمای خرید راکت بدمینتون4
راهنمای خرید راکت بدمینتون
 • آیا راکت های سبک بدمینتون بهتر است؟

راکت های سبک بدمینتون برای مبتدیان بسیار توصیه می شود. آنها باید بین 85 گرم تا 89 گرم (3U) وزن داشته باشند زیرا کنترل این راکت‌ها معمولا آسان‌تر است. راکت های سبک وزن نیز امکان سرعت نوازش و ریکاوری سریع را فراهم می کنند. شما می توانید سرویس های سریع ارائه دهید و به راحتی به سکته های مختلف تغییر دهید.

 • آیا راکت بدمینتون گران قیمت بهتر است؟

راکت‌های بدمینتون گران‌تر معمولاً مورد نیاز بازیکنان حرفه‌ای و سطح بالا هستند، زیرا آنها راکت‌های خود را در تنش‌های بالاتر می‌بندند و به گران‌ترین مواد گرافیتی در آن راکت‌ها نیاز دارند تا این تنش های بالاتر را تسهیل کنند.

 • کدام شکل بدمینتون بهتر است؟

ناحیه ای که ناحیه زهی را محدود می کند “سر” راکت بدمینتون نامیده می شود. در حال حاضر، شکل سر به طور کلی بیضی است – که توسط بازیکنان حرفه ای استفاده می شود که معمولاً قدرت بیشتری را در ضربات خود ترجیح می دهند.

 • آیا حرفه ای ها از راکت های سبک استفاده می کنند؟

بسیاری از بازیکنان حرفه ای از راکت های واقعا سنگین با وزنه های بالا استفاده می کنند، اما نه همه آنها. من تنیس‌بازان حرفه‌ای را دیده‌ام که از راکت‌هایی با وزن ثابت کم استفاده می‌کنند و هنوز هم هیولایی توپ تنیس را شلاق می‌زنند. عمدتاً به دو چیز مربوط می شود: تکنیک خوب و سرعت سر راکت.

 • چرا راکت های سنگین تر بهتر هستند؟

یک راکت تنیس سنگین تر ضربه بیشتری را جذب می کند. برخی از بازیکنان می گویند که این در واقع به شما این مزیت را می دهد که از شوک زیاد به بازوی خود جلوگیری کنید. به طور معمول، راکت‌های سنگین‌تر نیز می‌توانند به شما کمک کنند با تلاش کمتر، شلیک‌های سریع‌تر و قوی‌تر را برگردانید.

 • چند راکت باید داشته باشم؟

اگر حداقل 3 بار در هفته بازی می کنید و مقدار زیادی چرخش به ضربات خود اضافه می کنید، پیشنهاد می کنیم حداقل 2 راکت داشته باشید. این اطمینان حاصل می کند که در صورت شکستن رشته ها، یک راکت پشتیبان برای استفاده در زمانی که اولین راکت شما در حال سیم عوض کردن است، خواهید داشت.

راهنمای خرید راکت بدمینتون2
راهنمای خرید راکت بدمینتون
 • بهترین سایز راکت بدمینتون چیست؟

طول یک راکت معمولی بین 665 تا 675 میلی متر است و نباید از 680 میلی متر تجاوز کند. راکت‌هایی با طول بین 674 تا 680 میلی‌متر گاهی اوقات به عنوان راکت «خیلی بلند» نامیده می‌شوند، زیرا طول بسیاری از راکت‌ها حدود 665 تا 670 میلی‌متر است. یک راکت بلندتر در مقایسه با راکت کوتاه‌تر قدرت بهتری به شما می‌دهد.

 • آیا راکت بدمینتون به راحتی می شکند؟

هر راکتی دارای طیفی از کشش است که می تواند تحمل کند. اگر فراتر از آن بروید، این احتمال وجود دارد که نه تنها سیم های شما، بلکه راکت شما نیز به راحتی بشکند.

 • 4 قسمت اصلی راکت بدمینتون چیست؟

راکت بدمینتون دارای پنج قسمت اصلی است – قسمت سیمی، سر، گلو، شفت و دسته. راکت به طور کامل فریم نامیده می شود. این قاب می تواند حداکثر طول 680 میلی متر داشته باشد در حالی که عرض کلی آن به 230 میلی متر محدود شده است.

 • 3 نوع گرفتن راکت در بدمینتون چیست؟
 • Rubber Grip
 • Towel Grip
 • Over-Grip
 • اولین راکت بدمینتون چه بود؟

اولین راکت بدمینتون حول یک قاب چوبی ساده ساخته شد. این راکت ها نه سبک وزن بودند و نه انعطاف پذیر. راکت های بدمینتون کامپوزیت فیبر کربن مدرن در وزن های بسیار کم هم قدرت و هم انعطاف پذیری را ارائه می دهند.

 • بهترین سایز راکت بدمینتون چیست؟

طول یک راکت معمولی بین 665 تا 675 میلی متر است و نباید از 680 میلی متر تجاوز کند. راکت‌هایی با طول بین 674 تا 680 میلی‌متر گاهی اوقات به عنوان راکت «خیلی بلند» نامیده می‌شوند، زیرا طول بسیاری از راکت‌ها حدود 665 تا 670 میلی‌متر است. یک راکت بلندتر در مقایسه با راکت کوتاه‌تر قدرت بهتری به شما می‌دهد.

 • چه کسی راکت بدمینتون را اختراع کرد؟

بازی‌هایی با استفاده از شاتلکاک برای قرن‌ها در سرتاسر اوراسیا انجام می‌شود، اما بازی مدرن بدمینتون در اواسط قرن نوزدهم در میان افسران مهاجر هند بریتانیایی به‌عنوان گونه‌ای از بازی قبلی جنگ‌دور و شاتل‌کاک توسعه یافت. (“Battledore” یک اصطلاح قدیمی تر برای “راکت” بود.)

راهنمای خرید راکت بدمینتون
راهنمای خرید راکت بدمینتون
 • حقایق جالب در مورد بدمینتون چیست؟

خاستگاه بدمینتون احتمالاً در بازی‌های شاتل‌کاک است که بیش از 2000 سال پیش در یونان، چین و هند انجام می‌شد، اما بازی بریتانیایی در گلوسسترشایر در سال 1873، در بدمینتون، املاک روستایی دوک بوفورت متولد شد. اولین باشگاه رسمی بدمینتون در سال 1877 در باث تأسیس شد.

 • بهترین مهارت در بدمینتون چیست چرا؟

در بین تمام مهارت های اولیه در بدمینتون، دراپ شات فنی ترین مهارت است. شوت‌های دراپ بدمینتون، شوت‌های بدمینتون ظریفی هستند که می‌توانند امتیازاتی را برای شما به ارمغان بیاورند که هدفشان کسب امتیاز در فریب است. بازی با بک هند و فورهند برای انتقال حریف به زمین جلو استفاده می شود.

 • 5 مزیت بدمینتون چیست؟

بازی بدمینتون نه تنها به حفظ تناسب اندام به بدن شما کمک می کند، بلکه خطر ابتلا به بیماری های مختلف تهدید کننده زندگی را کاهش می دهد، عضلات و استخوان های شما را تقویت می کند و به بهبود انعطاف پذیری و تحرک کمک می نماید. این بازی به کاهش استرس و اضطراب کمک کرده و رفلکس شما را تقویت می کند.

 • چرا به توپ بدمینتون شاتلکاک می گویند؟

قسمت “شاتل” نام از حرکت رفت و برگشت آن در طول بازی گرفته شده است، که شبیه شاتل یک ماشین بافندگی قرن چهاردهمی است، در حالی که قسمت “کاک(خروس)” نام از شباهت پرها گرفته شده است. پر هایی که روی خروس هستند.

خرید راکت بدمینتون عمده و خرده

برای خرید راکت بدمینتون عمده یا خرده به فروشگاه های زیر سر بزنید. اگر روی هر کدام کلیک کنید، میتوانید به اطلاعات زیادی شامل آدرس و شماره تماس ایشان دسترسی پیدا کنید و برای سفارش و خرید با ایشان تماس بگیرید.

 

5/5 - (1 امتیاز)

نظر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه