انواع دمبل های بدنسازی |7 تا از کاربرد های دمبل در بدنسازی

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. انواع دمبل های بدنسازی |7 تا از کاربرد های دمبل در بدنسازی
انواع دمبل های بدنسازی
4.7/5 - (4 امتیاز)

در این مقاله در مورد انواع دمبل های بدنسازی و کاربرد های دمبل در بدنسازی صحبت می‌شود. دمبل ها در اندازه ها، شکل ها، وزن ها و مواد مختلفی وجود دارند. یک فرد می‌تواند دمبل‌های جداگانه، مجموعه یا دمبل‌های قابل تنظیم وزن را انتخاب کند. این مقاله را از اسپرت مگ دنبال نمایید تا اطلاعات بیشتری درمورد دمبل های ورزشی بدست آورید.

برای افراد تازه کار انتخاب دمبل مناسب برای شروع بسیار دشوار می باشد. برای جواب این سوال که من توانایی بلند کردن چه وزن دمبلی را دارم، نیاز به راهنمایی دارد. اسپرت مال سعی دارد در این مقاله برای راهنمایی و امنیت شما در استفاده از دمبل، راهنمای خرید آسان این وسیله پرکاربرد ورزشی را ارائه دهد. وزن دمبل برای هر شخص در شرایط گوناگون، متفاوت است. وزنه و یا دمبلی که برای یک ورزش استفاده می کنید ممکن است برای ورزش دیگری متفاوت باشد. حتی این تنوع برای عضلات مختلف متفاوت است. شما وزنه ای که برای تقویت عضلات بازو استفاده می کنید با وزنه ای که برای پرس استفاده می کنید، متفاوت است.

هنگام انتخاب دمبل بهتر است فاکتورهای زیر را در نظر بگیرید:

 • قیمت
 • فضای نگهداری مورد نیاز
 • اهداف و سطوح تناسب اندام فرد

نیازها و ترجیحات یک فرد می تواند به تعیین انواع دمبل های بدنسازی برای آنها کمک کند.

بیشتر بخوانید: انواع کمربند بدنسازی

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید راکت بدمینتون با 5 نکته مهم

انواع دمبل های بدنسازی برای خرید

پنج نوع اصلی در انواع دمبل های بدنسازی وجود دارد:

 1. دمبل قابل تنظیم
 2. دمبل ثابت
 3. دمبل گرد
 4. دمبل شش گوش
 5. دمبل استودیو
 6. دمبل ایروبیک

1- دمبل های قابل تنظیم

اگر فضای کافی برای نگهداری چندین دمبل را ندارید و خواستار کاهش هزینه ها هستید، این دمبل برای شما این امکان را فراهم می کند که با هزینه کمتر و فضای کمتر از دمبل استفاده کنید. ایرادی که می توان از این نوع دمبل ها گرفت این است که به دلیل تنظیم وزنه ها دو سر میله پرحجم می شود.

انواع دمبل های بدنسازی قابل تنظیم این امکان را به فرد می دهد که میزان وزنه ای را که بلند می کند تغییر دهد. دو نوع اصلی دمبل قابل تنظیم وجود دارد: دمبل های قابل تنظیم کلاسیک و قابل تنظیم مدرن.

دمبل های قابل تنظیم کلاسیک

دمبل های قابل تنظیم کلاسیک میله ها و صفحات وزنه جداگانه ای هستند که به فرد اجازه می دهند با تغییر صفحات وزنه، وزن را اضافه یا کاهش دهند. این نوع دمبل نیز پر طرفدار می باشد و از نوع دمبل های قابل تنظیم محسوب می شود. این دمبل ها مصرف خانگی دارند و شامل مجموعه ای از صفحه های وزنه با یک میله است که صفحه ها از دو انتهای میله به آن اضافه می شود. شما با کم کردن و یا زیاد کردن صفحه ها می توانید وزن دمبل را از 0.5 تا 2.5 کیلوگرم تنظیم کنید. تنها مشکل این دمبل ها این است که دسته پهن آن نسبت به دمبل های ثابت اجازه مانور حرکت نمی دهد.

دمبل های قابل تنظیم کلاسیک
دمبل های قابل تنظیم کلاسیک

دمبل های قابل تنظیم مدرن

نوع مدرن قابل تنظیم این امکان را به فرد می دهد تا با کلیک کردن و قفل کردن وزن بیشتر یا کمتر روی میله، وزن را بدون نیاز به افزودن یا برداشتن صفحات وزن به صورت دستی تنظیم کند. این نوع ممکن است برای افرادی مناسب باشد که فضای محیط آنها کم است اما می خواهند از دمبل با وزنه های مختلف در طول تمرین خود استفاده کنند.

دمبل های قابل تنظیم مدرن

2- دمبل های ثابت

انواع دمبل های بدنسازی ثابت، وزن ثابتی را ارائه می دهند. یک فرد می تواند آنها را به صورت جداگانه، جفت یا به عنوان بخشی از یک مجموعه بزرگتر خریداری کند. وزنه های ثابت دارای مجموعه ای از مواد و اشکال هستند. وزن این دمبل ها ثابت است و در بازار به صورت رک های افقی و یا عمودی فروخته می شود. رنج وزنی این دمبل ها بین 1 تا 100 کیلوگرم می باشد و در انواع لاستیکی ثابت، یورتان ثابت و هگزاگونلی ثابت موجود می باشد.

مجموعه ای از دمبل های ثابت، برخلاف انواع قابل تنظیم، معمولاً به فضای زیادی برای ذخیره نیاز دارند. در نتیجه، افرادی که فضای زیادی ندارند ممکن است بخواهند گزینه دیگری را در نظر بگیرند.

بیشتر بخوانید: توپ مدیسن بال چیست

بیشتر بخوانید: کتل بل چیست

دمبل های گرد ثابت

انواع دمبل های بدنسازی گرد اغلب لاستیکی هستند که به جلوگیری از آسیب به کف کمک می کند. همچنین گزینه های دسته بیشتری برای انتخاب وجود دارد، مانند مستقیم یا کانکتور.

با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که آنها می توانند غلت بزنند، و ممکن است یک خطر برای ایمنی باشد. یک فرد می تواند آنها را روی یک قفسه بگذارد، اگرچه ممکن است فضای زیادی را اشغال نماید. دمبل های گرد می توانند در مقایسه با انواع دیگر دمبل ها پرهزینه باشند.

دمبل های گرد
دمبل های گرد

دمبل های ثابت شش ضلعی(هگزانولی)

این دمبل ها شش گوش، دارای سرهای شش ضلعی هستند تا غلت نخورند. بنابراین، آنها ممکن است برای برخی تمرینات مناسب تر باشند.

به طور کلی، همچنین قیمت کمتری نسبت به سایر انواع دمبل دارند.

با این حال، پیدا کردن دمبل های شش گوش لاستیکی و انواع دسته های مختلف ممکن است دشوارتر باشد. آنها معمولا با دسته های کانکتور ارائه می شوند.

دمبل های شش ضلعی
دمبل های شش ضلعی

این دمبل ها نسبت به دمبل های یورتانی و لاستیک ارزان تر بوده و به خاطر شکل ظاهری که دارند (چند ضلعی بودن) به روی زمین نمی لغزند و مانع آسیب های ناشی از رها شدن دمبل می شود.

دمبل های استودیو

از انواع دمبل های بدنسازی، دمبل های استودیویی برای تمرینات گروهی یا انفرادی عالی هستند، که به شما امکان می دهد تمرینات خود را برای بهبود قدرت یا کاردیو به طور همزمان تقویت کنید.

وزنه‌های استودیویی اغلب وزن‌های سبک‌تر با پوششی مانند نئوپرن بافت‌دار یا لاستیک هستند. این پوشش از وزنه ها محافظت می‌کند و به افزایش مقاومت در برابر لغزش کمک می‌نماید.

اگرچه فرد می‌تواند از این وزنه‌ها برای تمرینات قدرتی استفاده کند، اما دامنه وزنی سبک‌تر و گریپ بهتر، آنها را برای تمرینات قلبی مناسب می‌سازد.

همچنین، آنها اغلب مقرون به صرفه‌تر هستند، و ممکن است برای افرادی که تازه از دمبل استفاده می‌کنند مفید باشند.

دمبل های استودیو
دمبل های استودیو

دمبل های ایروبیک (دمبل بانوان)

همانطور که مشخص است این نوع دمبل در باشگاه های ایروبیک مورد استفاده قرار می گیرد. این دمبل ها در وزن ها و رنگ های مختلفی تولید می شود و دارای قیمت مناسب و کیفیت بالا می باشند. این وزنه ها دارای یک واحد ذخیره سازی هستند. این دمبل ها به صورت کامل پوشش داند و این امر دست گرفتن این دمبل ها را راحت می کند. این وزنه ها ضد لغزش هستند و آسیبی به شما در حین کلاس ایروبیک ایجاد نمی کند. وزن این دمبل ها از 0.5 کیلوگرم شروه شده و تا 10 کیلوگرم می رسد.

دمبل های ایروبیک
دمبل های ایروبیک

بیشتر بخوانید: کاربرد شیکر بدنسازی

خرید انواع دمبل عمده و خرده

بهترین فروشنده های دمبل را می‌توانید در اسپرت مال بیابید.در زیر فروشگاه های دمبل بدنسازی را برای شما آماده کرده ایم که میتوانید با کلیک روی هر کدام می‌توانید به اطلاعات تماس دسترسی پیدا کنید.

کاربرد های دمبل در بدنسازی

کاربرد های دمبل در بدنسازی زیاد است.اما دمبل به اندازه انواع هالتر محبوبیت و اعتبار ندارد.تمرین با دمبل مزایای زیادی نسبت به تمرین با هالتر دارد.

به عنوان نمونه، بنجامین فرانکلین بزرگ در نامه‌هایی به پسرش نوشت: «من معتدل زندگی می‌کنم، شراب نمی‌نوشم و روزانه از ورزش دمبل استفاده می‌کنم». در حالی که او بیشتر به خاطر فعالیت‌های فکری‌اش شناخته می‌شد تا فیزیک بدنی‌اش، او مردی باهوش بود و ما با خوشحالی راه او را ادامه خواهیم داد.

با تمرین با دمبل می توان به اهداف جدی قدرت و حجم دست یافت. حتی می گوییم که برای به حداکثر رساندن قدرت و هایپرتروفی، تمرین با دمبل باید نقشی در برنامه تمرینی شما داشته باشد. بیایید نگاهی بیندازیم به هفت مزیتی که تمرین با دمبل نسبت به هالتر دارد.

یک جفت دمبل بگیرید و از این مزایا استفاده کنید.

کاربرد های دمبل در بدنسازی

1- افزایش تثبیت و فعال سازی عضلات با دمبل

یک مطالعه در مورد فعالیت EMG قفسه سینه فعالیت ماهیچه های سینه، جلوبازو و پشت بازو را در حرکت های پرس سینه با هالتر، پرس سینه با دمبل و پرس سینه با اسمیت را بررسی کرد.نحوه درگیری عضلات سینه و پشت بازو هنگام انجام تمرینات پرس سینه با هالتر و پرس سینه با دمبل مشابه بود ولی عضلات جلوبازو هنگام پرس سینه با دمبل خیلی بیشتر درگیر می‌شد.چرا؟

دمبل ها به تثبیت یا حفظ تعادل بیشتری نیاز دارند. به‌همین دلیل دیدن یک قهرمان پرس سینه در سطح جهانی با بازوهای لاغر بسیار نادر است!

تثبیت بیشتری هنگام تمرین با دمبل نیاز است که به نوبه خود فیبرهای عضلانی بیشتری را فعال می کند.

افزایش تثبیت و فعال سازی عضلات با دمبل

بیشتر بخوانید:انواع میله های بارفیکس

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید تردمیل در سال جدید {تردمیل چی بخرم؟}

2- عوامل عدم تعادل قدرت را شناسایی و از بین می برد

دمبل اندام ها را مجبور به کار یک طرفه می کند. اگر یک طرف به طور قابل توجهی ضعیف تر از طرف دیگر باشد، هیچ گریزی وجود ندارد.

جبران عدم تعادل عضلات با دمبل غیرممکن است، و آنها را به عامل موثری برای مقابله با عدم تعادل تبدیل می کند.

دمبل در بدنسازی
دمبل در بدنسازی

3-ایمنی بهتر (مخصوصاً هنگامی که به تنهایی تمرین می‌کنید)

وقتی تمرین پرس سینه یا اسکوات را با هالتر انجام میدهید، امکان آسیب بوجود می‌آید، اما وقتی با دمبل تمرین می کنید، اینطور نیست، فقط وقتی احساس عدم امنیت یا عدم توانایی انجام تمرین را داشتید آنها را رها کنید و ادامه دهید.

کاربرد دمبل در بدنسازی

4-گزینه های بیشتر برای تشدید تمرینات ارائه می‌دهد

استراحت مکث، ست‌های دراپ مکانیکی و ست‌های دراپ سنتی ساده‌تر تنظیم می‌شوند و یک مزیت مناسب برای تمرین انفرادی با دمبل است.

تکنیک rack and run منحصر به تمرین دمبل است. تمرینات با هالتر به طور پیش‌فرض از تکنیک‌های با شدت بالا تا حد زیادی اجتناب می‌شوند، اما در مورد تمرین با دمبل اینگونه نیست.

بدنسازی با دمبل

 

بیشتر بخوانید:راهنمای خرید دستگاه بدنسازی خانگی

بیشتر بخوانید: انواع توپ فوتبال و فرق توپ فوتبال و فوتسال

5- افزایش دامنه حرکتی با دمبل

یکی از مؤثرترین راه‌ها برای افزایش فشار روی عضلات به منظور تقویت یا عضله‌سازی، افزایش دامنه حرکتی است. دامنه حرکتی محدودی هنگام کار با هالتر یا دیگر دستگاه های بدنسازی وجود دارد، در مورد دمبل چنین نیست!

دمبل ها می توانند با افزایش دامنه حرکت، بعد جدیدی از اضافه بار را به حرکات تمرینی شما اضافه کنند.

افزایش دامنه حرکتی با دمبل

6-آزادی حرکت بیشتر

هنگام پرس روی نیمکت با هالتر، بازوها و شانه های شما در وضعیت ثابتی قرار می گیرند و در محدوده حرکتی مشخصی حرکت می کنند. در مقابل، پرس دمبل به فرد اجازه می دهد تا الگوی حرکت را کمی تغییر دهد و اجازه دهد شانه ها آزادانه حرکت کنند.

تمرین با هالتر دارای دامنه حرکتی ثابت است. به دلیل این موقعیت ثابت، اگر در ناحیه‌ای بیفتد که در آن درد داشته باشید، بسیار اذیت خواهید شد.

تمرین با دمبل به شما این امکان را می‌دهد تا شانه‌های خود را به سمت خارج یا داخل بچرخانید یا دمبل‌ها را پایین یا بالاتر از بدن خود بیاورید تا به طور خاص عضلات را هدف قرار دهید و بدون درد فشار دهید.

7-آگاهی بهتر در مورد پیشگیری از آسیب

درصد بالایی از تصادفات آسیب زا در ورزشگاه ها، نزدیک قفسه دمبل رخ می دهد. این معمولاً نتیجه عدم تمرکز است. دمبل ها باعث تصادف نمی شوند، مردم این کار را می کنند. در درازمدت، آزادی بیشتر در دامنه حرکتی، صدمات کمتری را به همراه خواهد داشت. علاوه بر این، با شناسایی و حذف عدم تعادل، احتمال آسیب به شدت کاهش می یابد.

سوالات متداول در مورد دمبل های بدنسازی

در زیر به برخی از سوالات رایج در مورد دمبل های بدنسازی پاسخ داده شده است.

 • کدام نوع دمبل برای مبتدیان بهتر است؟

یک مبتدی باید در نظر داشته باشد که با وزنه کمتر شروع کند و به تدریج به وزنه های سنگین تر برسد تا خطر آسیب را کاهش دهد.

بنابراین، مبتدیان ممکن است بخواهند وزنه های قابل تنظیم را خریداری کنند تا بتوانند وزن را در طول زمان افزایش دهند.

 • بهترین متریال برای دمبل چیست؟

این بین افراد متفاوت خواهد بود. با این حال، دمبل‌های لاستیکی یا نئوپرن ممکن است کمتر در معرض آسیب به کف قرار داشته باشند و همچنین در هنگام استفاده، چسبندگی خوبی با دست ایجاد می‌کنند.

 • قیمت دمبل چقدر باید باشد؟

هزینه مجموعه ای از دمبل ها می تواند بسته به عوامل مختلفی مانند شکل، محدوده وزن و مواد متفاوت باشد.

یک فرد باید قبل از خرید دمبل، بودجه و فضای تمرینی خود را به دقت در نظر بگیرد.

دمبل های بدنسازی

بیشتر بخوانید: انواع میله بارفیکس

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید توپ والیبال 

خلاصه

انواع دمبل های بدنسازی ممکن است یک گزینه آسان و همه کاره برای تمرین مقاومتی در خانه باشد. یک فرد باید مجموعه ای از وزنه ها را انتخاب کند که به بهترین وجه با اهداف، فضا و بودجه او مطابقت داشته باشد.

یک فرد باید همیشه فرم خوبی را هنگام انجام ورزش حفظ کند. همچنین، ورزشکاران ممکن است بخواهند برای زمانی که نیاز به افزایش یا کاهش وزن دارند، چند وزنه مختلف را خریداری کنند.

منابع: medicalnewstodaymuscleandfitness

امیدواریم از این مقاله در مورد انواع دمبل های بدنسازی و کاربرد های آن استفاده کرده باشید.لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از طریق دیدگاه ها با ما درمیان بگذارید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

اسپرت مال اولین و بزرگترین پاساژ آنلاین خرید عمده لباس ورزشی و لوازم ورزشی در ایران است.

آگهی های اخیر

افزودن دیدگاه