توپ مدیسن بال چیست | کاربرد و انواع توپ مدیسن بال درسال 1402

در این مقاله اطلاعات مفید و جامعی در مورد کاربرد توپ مدیسن بال ارائه می‌شود. اینکه توپ مدیسن بال چیست، انواع توپ مدیسن بال کدام است و چه فوایدی برای ورزشکاران دارد، صحبت می شود. دمبل‌ها و هالترها بدون شک تجهیزات فوق‌العاده‌ای هستند، اما آن‌ها تنها ابزار بدنسازی نیستند که ارزش یک تمرین را افزایش می‌دهند. مدیسن بال یکی از بهترین کیت‌های موجود در بازار است ولی به آن بی‌توجهی شده است و ما اینجا هستیم تا این مسئله را تغییر دهیم!

در ادامه بخوانید تا بدانید چرا باید از توپ مدیسین بال در تمرینات خود استفاده کنید و همچنین برخی از تمرینات مورد علاقه ورزشکاران با مدیسن بال را یاد میگیرید. شما می‌توانید فقط با استفاده از مدیسن بال، تمرینات فول بادی فوق العاده ای انجام دهید و زمان کمتری را نیز در باشگاه سپری کنید.

توپ مدیسن بال چیست؟

اگر میخواهید بدانید توپ مدیسن بال چیست، باید بدانید این توپ ها از دراز مدت به شکل های گوناگون وجود داشته است. ریشه مدیسن بال به زمان بقراط برمی‌گردد. زمان قدیم در یونان باستان بقراط با دوختن پوست حیوانات و پر کردن آن با شن و ماسه تمرینات ورزشی را انجام می داد که بعدا در اوایل قرن ۲۰ نسل جدیدی از توپ های مدیسن بال به وجود آمدند. امروزه انواع توپ مدیسن بال در بیشتر باشگاه‌های بدنسازی رایج است به خصوص در باشگاه‌های کراس‌فیت که توپ مدیسن بال در آنها بسیار پرطرفدار است. توپ مدیسن بال می تواند یک ابزار تمرینی بسیار مناسب باشد، بخصوص برای ورزشکارانی که در حیطه های مختلف از آن استفاده می کنند.

خوشبختانه، آناتومی مدیسن بال از آن زمان به بعد تکامل یافته است، اما مفهوم هنوز همان است. امروزه، مدیسن بال در طیف وسیعی از وزن ها وجود دارند و می توان از آنها برای ایجاد قدرت و استقامت استفاده کرد. همچنین به عنوان چاشنی تمرینات پلایومتریک و تمرینات HIIT نیز میتوان از آن استفاده کرد.

اغلب مردم انواع توپ مدیسن بال را با نام‌های توپ بدنسازی یا توپ تمرین نیز می‌شناسند که بیشتر برای تمرینات قدرتی و ترکیبی یا توانبخشی از آن استفاده می کنند. قطر توپ مدیسن بال حدود 35 سانتی‌متر است. مدیسن بال در وزن های گوناگون و از یک تا 15 کیلوگرم ساخته و به بازار عرضه می‌شود.

اغلب مدیسن بال را با توپ بادی تمرینی(جیم بال) اشتباه می‌گیرند. جیم بال، خیلی بزرگ‌تر و سبک‌تر است و حرکات به صورت نشسته روی آن انجام می‌شود. با توپ مدیسن بال می‌توان تمرینات و حرکات پویا و انفجاری‌تر انجام داد که کامل کننده ی تمرینات قدرتی و ترکیبی است و می‌توان به جای دمبل معمولی و دمبل روسی، مدیسن‌بال را جایگزین و حرکات پرتابی انجام داد.

توپ مدیسن بال چیست

بیشتر بخوانید: کاربرد شیکر بدنسازی | انواع، طرز استفاده و بهترین شیکر بدنسازی+خرید عمده آن

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید توپ جیم بال در سال جدید با ۱۰ سوال مهم هنگام خرید

 فواید توپ مدیسن بال

توپ های پزشکی به گونه ای طراحی شده اند که بدون خطر آسیب یا تخریب وسایل منزل استفاده شوند و از آن ها برای تولید قدرت انفجاری، سرعت و استقامت می‌توان بهره گرفت. هنگام استفاده از وزنه های آزاد، سرعت حرکات انفجاری مانند تاب کتل بل باید با رسیدن به انتهای حرکت کاهش یابد. با این حال با تمرینات مدیسن بال، نیازی به کاهش سرعت نیست، زیرا توپ را می توان پرتاب کرد، بنابراین می توانید واقعاً روی ایجاد حداکثر نیروی ممکن تمرکز کنید.

همچنین می‌توانید از مدیسن بال برای اضافه کردن وزنه به تمرین‌های فول بادی، تعویض دمبل و هالتر برای ایجاد نسخه‌های کاربردی‌تر و انفجاری‌تر از تمرینات بدنسازی معمولی خود استفاده کنید و تمرینات HIIT خود را شدیدتر نمایید.

برخی از فواید تمرین با مدیسن بال عبارتند از:

 • بهبود استقامت قلبی عروقی
 • ایجاد عملکرد حرکتی بهتر
 • افزایش قدرت هسته بدن
 • افزایش عملکرد ورزشی

و جدا از مزایای فیزیکی، تقریباً تضمین شده است که مدیسن بال در باشگاه دسترس خواهد بود. بنابراین می‌توانید بدون اینکه منتظر کیت باشید، تمرین خود را انجام دهید!

 فواید توپ مدیسن بال

بیشتر بخوانید: انواع میله های بارفیکس | فواید و مضرات بارفیکس+فروش عمده

کاربرد توپ مدیسن بال

مدیسن بال کاربرد های مختلفی دارد که در ادامه برخی از آن ها را بررسی می‌کنیم.

کاربرد توپ مدیسن بال

تاثیر توپ مدیسن بال در ایجاد انگیزه تمرین

مدیسن بال یک وسیله جانبی نسبتاً انگیزشی است که به تمرین ورزشکاران کمک می کند. همچنین از این توپ برای فیزیوتراپی یا توانبخشی نیز استفاده می شود. استفاده از دمبل، هالتر و کتل بل استاندارد خوب است، اما مدیسن بال بعد جدیدی به تمرین شما می بخشد. مدیسن بال اغلب برای حرکات پویا (حرکات مکرر که عضلات شما را کشش می دهد) بهتر است. برای بسیاری از تمرینات می توانید از مدیسن بال به جای دمبل یا کتل بل استفاده نمایید.

خطرات کمتر و ایمنی بالاتر هنگام تمرین با مدیسن بال

یادگیری و انجام حرکات مدیسین بال آسان است و آنها را به یک سبک تمرینی عالی در سطح ابتدایی با خطر بسیار کمتر شکستگی انگشتان پا یا پارگی رباط صلیبی قدامی (ACL)، تبدیل می کند. علاوه بر این، زمانی که آسیب دیدگی دارید یا نگران ایمنی هستید، می توان از تمرین مدیسن بال به جای سایر انواع تمرین استفاده کرد. به عنوان مثال، اگر با گرفتن دمبل مشکل دارید، ورزش با مدیسن بال می تواند به عضله سازی بدون استرس کمک کند.

به همین ترتیب، احتمال پارگی، آسیب زانو یا حتی آسیب به سر، همه مواردی هستند که هنگام استفاده از مدیسن بال برای تمرینات قدرتی کاهش می‌یابد.

بیشتر بخوانید:راهنمای خرید دستگاه بدنسازی خانگی

کاربرد توپ مدیسن بال در توانبخشی

پس از آسیب یا جراحی، از مدیسن بال معمولاً در توانبخشی عضله یا گروه های عضلانی استفاده می شود. به عنوان مثال، زمانی که در حال نقاهت پس از جراحی زانو هستید.

در طول فیزیوتراپی، ممکن است به شما دستور داده شود که رو به پایین روی زمین دراز بکشید. سپس درمانگر یک مدیسن بال را بین پاهای شما قرار می دهد. سپس به شما دستور داده می شود که توپ را بین پاهای خود بگیرید و در حالی که زانو را خم کرده اید، توپ را بلند نمایید.

مدیسن بال باعث درگیر شدن ماهیچه های ران و ساق پا می شود که از روی مفصل زانو عبور می کند و قدرت و سیالیت را در این عضلات ایجاد می کند.

کاربرد توپ مدیسن بال در توانبخشی

توپ مدیسن بال در سلامت قلبی عروقی

تمرینات مدیسن بال معمولاً حرکات فول بادی هستند که همزمان تمرینات قلبی عروقی و قدرتی را با هم ترکیب می کنند. با توجه به فواید عصبی-عضلانی شناخته شده تمرینات مقاومتی، تمرین با مدیسن بال که به صورت هفتگی انجام می شود، این پتانسیل را دارد که هم آمادگی قلبی متابولیک و هم آمادگی عصبی-عضلانی را افزایش دهد.

کاربرد توپ مدیسن بال در انعطاف پذیری مفصل ها

هنگامی که با مدیسن بال ورزش می کنید، حرکاتی که انجام می دهید توسط وزن و نیروی توپ بیشتر رانده می شود و در نتیجه عضلات شما را درگیر می کند تا حرکت وزنه اضافه شده مهار شود. این درگیر شدن ماهیچه ها برای توقف حرکت توپ، دامنه حرکتی شما را افزایش و انعطاف پذیری مفاصل را افزایش می دهد.

بیشتر بخوانید: کتل بل چیست | تاریخچه، فواید و انواع کتل بل

تاثیرات توپ مدیسن بال در تمرینات قدرتی

توپ های پزشکی را می توان در تمرینات قدرتی برای کمک به ساخت توده عضلانی هنگام انجام برخی تمرینات استفاده کرد.

به عنوان مثال، شما می توانید یک توپ پزشکی را در حین انجام حرکات اسکات یا لانژ نگه دارید تا شدت ورزش را افزایش دهید و در نتیجه قدرت عضلانی بیشتری ایجاد کنید.

همچنین می توانید مدیسن بال را روی سر خود نگه دارید و بازوهای خود را از آرنج خم کنید، قبل از بازگشت به حالت شروع، مدیسن بال را به آرامی پشت سر خود پایین بیاورید. این کار روی عضلات سه سر (پشت بازوها) و همچنین شانه ها و پشت شما کار می کند.

تاثیرات توپ مدیسن بال در تمرینات قدرتی

کاربرد توپ مدیسن بال در افزایش قدرت هسته بدن

مدیسن بال معمولاً برای ایجاد قدرت مرکزی استفاده می شود که به معنای ساخت ماهیچه در شکم و پشت شما است. این به تعادل، وضعیت بدن و سلامت کلی به شما کمک می کند.

این کار را می توان با نگه داشتن مدیسن بال نزدیک سینه انجام داد، سپس آن را به طرف شریک خود فشار دهید، او آن را می گیرد و تمرین را تکرار می کند و توپ را به سمت شما عقب می راند. همچنین می‌توانید توپ را کمی به طرفین پرتاب کنید تا به درگیری عضلات شکمی (عضلات شکمی کناری) کمک کنید.

کاربرد توپ مدیسن بال برای تعادل و هماهنگی عضلات

انجام تمرینات در حالت خارج از تعادل به کارکرد عضلات عمیق‌تر کمک می‌کند، این عضلات برای حفظ وضعیت بدنی خوب حیاتی هستند. شما قادر خواهید بود با خیال راحت ورزش کنید (ثبات ناحیه مرکزی بدن، پشت قوی تر) و همچنین مزایای آن را در زندگی روزمره خود احساس کنید.

با استفاده از مدیسن بال، می توانید حرکاتی را انجام دهید که یک زنجیره کامل از عضلات را درگیر می کند. این کار هماهنگی بین عضلانی شما را توسعه می‌دهد، عضلات شکم و کمر شما را تقویت می‌کند و چون عضلات بیشتری درگیر است، کالری بیشتری می‌سوزانید.

کاربرد توپ مدیسن بال برای تعادل و هماهنگی عضلات

کاربرد توپ مدیسن بال در همکاری، سرگرمی و تطبیق پذیری

تمرین با مدیسن بال هنگامی که با یک شریک انجام شود، می تواند مهارت های اجتماعی و کار گروهی را توسعه دهد. این به شما کمک می کند تا به تمرین خود پایبند باشید و خستگی ناشی از تمرین به تنهایی را از بین ببرید. تمرینات مدیسن بال را می توان با یک یا چند شریک انجام داد که برای انجام نیاز به زمان بندی و همکاری دارد.

اگر به صورت رقابتی یا مشارکتی تمرین کنید، تمرین می تواند آنقدر جذاب و سرگرم کننده باشد که فراموش کنید در حال ورزش هستید.

بیشتر بخوانید: انواع مچ بند مناسب بدنسازی | اهمیت مچ بند در بدنسازی

انواع توپ مدیسن بال

توپ مدیسن بال انواع گوناگون خارجی و داخلی دارد و از وزن های 1 تا 15 کیلوگرم در بازار قابل دستیابی است.

انواع توپ مدیسن بال

1- توپ مدیسن بال ژله ای

انواع توپ مدیسن ژله ای برای ورزش های پرتابی مورد استفاده قرار می گیرند و به این دلیل که از مواد ژله ای ساخته شده اند برای ورزش هایی که به برگشت یا پرش نیاز دارند گزینه مناسبی نیست. این محصول در جنس و بافت ساختاری آن ها از رزین های پلی وینیل ساخته شده که به عنوان یک توپ ژله ای نیز شناخته می شوند.

این محصول در اندازه های متنوعی به بازار عرضه شده اند و برای کارهای باز توانی بسیار مفید خواهند بود. از لحاظ قیمتی نیز بسیار مقرون به صرفه می باشند.

2- توپ مدیسین بال دسته دار

این دسته از توپ های مدیسن که با نام کتل بل نیز شناخته می شود معمولا برای تمرینات قدرتی و چربی سوزی مورد استفاده قرار می گیرند.

3- مدیسن بال پر شده از هوا

این دسته از انواع توپ مدیسن بال به این دلیل که با هوا پر می شوند، قابلیت شناوری بر روی آب را دارند. در نتیجه برای ورزش های آبی مانند واترپلو مورد استفاده قرار می گیرند. مدیسن بال های پر شده از هوا قابلیت تنظیم میزان باد را دارند که هر چه این میزان بیشتر باشد، برگشت توپ هم افزایش می یابد.

4- مدیسن بال طناب دار

برخی از توپ ها به یک طناب متصل هستند که بیشتر برای تمرینات چرخشی مناسب خواهند بود. استفاده از این محصول باعث تقویت عضلات هسته ای بدن، تمرینات هدفمند بر روی مفاصل، هماهنگی و انعطاف پذیری دامنه حرکات شما خواهد شد.

شما می توانید با خیال آسوده آن را به هر سطحی بکوبید بدون اینکه نگرانی از بابت ترکیدگی و پارگی داشته باشید. معمولا توپ های طناب دار برای تمرینات نوسانی مورد استفاده قرار می گیرد.

5- مدیسن بال از جنس چرم

قدیمی ترین نوع توپ مدیسن بال به این گروه تعلق می گیرد. مدیسن بال های چرمی معمولا توسط بوکسورها مورد استفاده قرار گرفته و برای تقویت ماهیچه ها و عضلات میان تنه کاربرد بیشتری دارد.

6- مدیسن بال گریپ دار

انواع توپ مدیسن بال گریپ دار یکی از پر استفاده ترین توپ های ورزشی محسوب می شود. این دسته از توپ ها از مواد سخت و مرغوب ساخته شده اند و به دلیل بافت خاصی که دارند، ورزش و دست گرفتن آن ها بسیار راحت است.

تمرینات با توپ مدیسن بال

با استفاده از انواع توپ مدیسن می توانید انواع مختلفی از حرکات و تمرینات ورزشی را در باشگاه یا داخل خانه انجام دهید. پیش از انجام تمرینات، حرکات کششی انجام دهید و بدن خود را گرم کنید. هم چنین از داشتن فضای کافی برای انجام تمرینات با توپ مدیسن بال مطمئن شوید. در زیر 7 تمرین عالی برای مدیسن بال وجود دارد که میتواند به روتین ورزشی شما اضافه شود. با اسپرت مال همراه باشید.

تمرین 1 مدیسن بال

بر روی زیرانداز یا مت یوگا دراز بکشید. مدیسن بال را به دست گرفته و بالای سرتان قرار دهید. مطابق تصویر زیر همزمان دست و پاهایتان را به سمت یکدیگر بلند کنید تا بدنتان و پاهایتان یک زاویه 90 درجه ایجاد کنند.

تمرین 1 مدیسن بال
تمرین 1 مدیسن بال

تمرین 2 مدیسن بال

مطابق تمرین قبل بر روی زمین دراز بکشید. پاهایتان را بالا بیاورید و ثابت نگه دارید. سپس در حالی که توپ را به دست گرفته اید به سمت جلو حرکت کنید و سعی کنید مدیسن بال را به پاهایتان برسانید.

تمرین 2 مدیسن بال
تمرین 2 مدیسن بال

تمرین 3 مدیسن بال

این حرکت برای افراد تازه کار خوب است چون ساده تر از تمرینات دیگر مدیسن بال است. بایستید و پاهایتان را به اندازه عرض شانه باز کنید. توپ مدیسن بال را با هر دو دست گرفته و زیر چانه خود بیاورید. سپس دست هایتان را به سمت بالا بیاورید، چند ثانیه نگه دارید و به حالت قبل برگردید.

تمرین 3 مدیسن بال
تمرین 3 مدیسن بال

تمرین 4 مدیسن بال

مطابق تصویر زیر بر روی شکم دراز بکشید و توپ را در دست بگیرید. سپس تا جایی که می توانید به طور همزمان پا و دست هایتان را به سمت بالا بیاورید. چند ثانیه در همین حالت بمانید سپس به وضعیت قبل برگردید.

تمرین 4 مدیسن بال
تمرین 4 مدیسن بال

تمرین 5 مدیسن بال

بایستید و پاهایتان را به اندازه عرض شانه باز کنید. انواع توپ مدیسن را بالا برده و با تمام قدرتی که دارید به سمت پایین پرتاب کنید. مجددا توپ را به دست گرفته و همین روند را تکرار کنید.

تمرین 5 مدیسن بال
تمرین 5 مدیسن بال

تمرین 6 مدیسن بال

برای انجام این تمرین به توپ پیلاتس نیز نیاز خواهید داشت. مطابق تصویر زیر از پهلو بر روی توپ پیلاتس قرار بگیرید. مدیسن بال را به دست گرفته و بالای سرتان بیاورید سپس بدنتان را به سمت عقب توپ خم کنید و این کار را تکرار نمایید.

تمرین 6 مدیسن بال
تمرین 6 مدیسن بال

تمرین 7 مدیسن بال

بایستید و پاهایتان را به اندازه عرض شانه باز کنید. مدیسن بال را به دست گرفته و بازوهایتان را کمی خم کنید. مطابق تصویر زیر در حالی که توپ را به دست دارید بدنتان را به سمت راست و چپ بچرخانید.

تمرین 7 مدیسن بال
تمرین 7 مدیسن بال

تمرینات مدیسن بال را می‌‌توانید 2 تا 3 روز در هفته انجام دهید. هر کدام از تمرینات بالا را نیز می‌توانید 8 تا 10 بار تکرار کنید. اگر دارای آسیب دیدگی یا شرایط جسمی خاصی هستید پیش از انجام این ورزش با پزشک خود مشورت کنید.

فروش عمده انواع توپ مدیسن بال

اگر به دنبال انواع توپ مدیسن بال برای خرید هستید. میتوانید از لینک هایی که در پایین قرار میدهیم استفاده نمایید و پس از برقراری ارتباط با ایشان، و بررسی انواع توپ مدیسن بال، کالای مورد نظر خود را انتخاب و خرید کنید.

امیدواریم از این مقاله در مورد مدیسن بال استفاده کرده باشید.لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از طریق کامنت ها با ما در میان بگذارید.

منابع: beachbodyondemandmedicinenet

5/5 - (1 امتیاز)

نظر

 • محمد
  23 بهمن 1401 در 16:56

  چرا به اینا مدیسن بال می گن؟

  • اشرفی (اسپرت مال)
   23 بهمن 1401 در 17:04

   بر اساس مقاله ساینتیفیک امریکن در آن زمان، رابرتز اصطلاح توپ پزشکی را با اشاره به این واقعیت ابداع کرد که استفاده از توپ بدن را تقویت می کند، هضم را تقویت می کند و سلامتی را بازیابی و حفظ می نماید.

 • شیواز
  23 بهمن 1401 در 16:57

  سلام ببخشید تفاوت بین مدیسن بال و توپ اسلم چیه؟

  • اشرفی (اسپرت مال)
   23 بهمن 1401 در 17:03

   از توپ‌های پزشکی می‌توان برای تمرینات بدنسازی طبیعی برای هدف قرار دادن گروه‌های عضلانی استفاده کرد. توپ های اسلم برای پرتاب طراحی شده اند. آنها جهش نمی کنند و دارای یک پوسته بیرونی سنگین هستند که از شکستن توپ اسلم در اثر برخورد با زمین جلوگیری می کند.

 • جلال
  23 بهمن 1401 در 16:59

  مزیت مدیسن بال چیه؟ آخه

  • اشرفی (اسپرت مال)
   23 بهمن 1401 در 17:02

   سلام جلال…توپ های مدیسن بال، ارزان، استفاده آسان و نگهداری آسان دارند. آنها مقاومت بیشتری برای تقویت عضلات مورد نظر ارائه می دهند. البته، آنها نیز سنگین و دست و پا گیر هستند. آنها حتی ممکن است خطر آسیب شما را در صورت استفاده نادرست افزایش دهند.

افزودن دیدگاه