کتل بل چیست و چه انواعی دارد (جامع1402)

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. کتل بل چیست و چه انواعی دارد (جامع1402)
کتل بل چیست و چه انواعی دارد
4.7/5 - (3 امتیاز)

در این مقاله اطلاعاتی در مورد اینکه کتل بل چیست، تاریخچه کتل بل یا دمبل روسی از کجاست، انواع کتل بل، فواید کتل بل، انواع تمرینات با کتل بل و تفاوت کتل بل با دمبل صحبت میکنیم. در آخر به شما برند های عمده فروش کتل بل را معرفی می کنیم. اگر شما نیز به دنبال اطلاعاتی در مورد کتل بل قبل از خرید هستید، با این مقاله از اسپرت مگ همراه باشید.

کتل بل چیست؟

کتل بل نوعی دمبل یا وزنه آزاد است که به صورت گرد با پایه صاف و دسته قوسی شکل طراحی شده است. از لحاظ ظاهری شبیه گلوله توپ دسته دار یا قوری بدون دهانه به نظر می رسد، از این رو در انگلیسی به آن “kettlebell” می گویند. در روسیه آن را “girya” می نامند (به روسی: гиря.) کتل بل های معتبر از چدن یا فولاد ساخته می شوند.

کتل بل چیست

بر خلاف دمبل، مرکز ثقل کتل بل بیرون از دست است. کتل‌بل‌ها را می‌توان به صدها روش تاب داد، پرتاب کرد، بالا پایین کرد، نگه داشت، حرکت داد و استفاده کرد. آنها کوچک و قابل حمل هستند و می توانند در تمام جنبه های تمرینات ورزشی و تناسب اندام گنجانده شوند. تمرین با کتل بل یک راه بسیار کارآمد برای کاهش وزن، تقویت بدن، افزایش تناسب اندام و قدرت قلبی عروقی و حفظ سلامت، تحرک و انعطاف مفاصل است.

بیشتر بخوانید: انواع مچ بند مناسب بدنسازی | اهمیت مچ بند در بدنسازی

تاریخچه کتل بل یا دمبل روسی

تاریخچه کتل بل تا حدودی نامشخص است، با این حال، به نظر می رسد که کتل بل روسی به شکلی که امروز می شناسیم، تقریباً 350 سال پیش ایجاد شده است. اولین شکل این کلمه در فرهنگ لغت روسی در سال 1704 ظاهر شد. آنها در اصل به عنوان وزنه (دارای مهر امپراتوری) برای وزن کردن کالاهای خشک در ترازوهای بازار استفاده می شدند.

تاریخچه کتل بل یا دمبل روسی

مردم شروع به پرتاب آنها برای سرگرمی کردند و بعداً برای ورزش وزنه برداری مورد استفاده قرار گرفتند. روس‌ها اقلام را با “پود” اندازه‌گیری می‌کردند. یک پود (16.38 کیلوگرم یا 36.11 پوند) را می توان به قرن دوازدهم ربط داد. کتل بل ها هنوز در روسیه و کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق در پود وزن می شوند.

دمبل روسی

بسیاری از فرهنگ ها در طول تاریخ از نوعی وزنه با دسته متصل برای تمرینات قدرتی استفاده کرده اند. قبایل اسکاتلندی در بازی های هایلند اشیاء وزن دار را با دسته پرتاب می کردند. راهبان شائولین چینی از قفل های سنگی به روشی مشابه کتل بل استفاده می کردند. این نوع آموزش Shi-SuoGuong (هنر قفل سنگی) نام داشت و به هزاران سال قبل از کتل بل می رسد. گمانه زنی هایی وجود دارد که وزنه های شبیه کتل بل توسط رومی ها و یونانی ها استفاده می شد.

کتل‌بل‌ها به‌طور گسترده توسط افراد قدرتمند قدیمی مانند آرتور ساکسون(از قویترین مردان تاریخ)، سیگ کلاین، کلیو ماسیمو و آپولو توانا استفاده می‌شد. کتل بل ها زمانی یکی از پایه های رایج در سالن های بدنسازی و آکادمی های آموزشی آمریکا بودند و اغلب “وزنه حلقه ای” نامیده می شدند، اگرچه وزنه حلقه ای می توانست هر وزن مربعی باشد که یک حلقه به بالای آن متصل شود تا بتوان آن را نگه داشت و بلند کرد. “وزن بلوک” معادل آمریکایی وزنه های اصلی ترازو روسیه بود. آنها شبیه به بلوک های power امروزی به نظر می رسیدند.

آرتور ساکسون قویترین مرد آلمانی در اواخر قرن 19
آرتور ساکسون قویترین مرد آلمانی در اواخر قرن 19

در سال 1948، ورزش با کتل بل به ورزش ملی اتحاد جماهیر شوروی تبدیل شد. در دهه 1970، بلند کردن کتل‌بل بخشی از اتحادیه ورزش‌های دولتی اتحاد جماهیر شوروی شد و در سال 1985 قوانین، مقررات و دسته‌های وزنی ملی نهایی شدند. در نوامبر 1985 اولین مسابقات قهرمانی کشور در لیپتسک روسیه برگزار شد. ارتش روسیه نیروهای خود را ملزم می کند تا با کتل بل آموزش ببینند. سرویس مخفی ایالات متحده و تیم ضد حمله اف‌بی‌آی همچنین از اپراتورهای خود می‌خواهند تا حرکات کتل بل با تکرار بالا را انجام دهند.

بیشتر بخوانید: انواع کش پیلاتس چیست

تمرین با کتل بل ورزش ملی روسیه است

ورزش لیفتینگ کتل بل (Girevoy Sport) ورزش ملی روسیه است. امروزه ورزش با کتل بل در حال تجدید حیات است و تمرین کتل بل در حال حاضر به یکی از محبوب ترین و بهترین راه ها برای کاهش وزن، حفظ سطح بالایی از تناسب اندام قلبی عروقی، قوی تر شدن و داشتن بدنی زیبا، خوش فرم و سالم تبدیل شده است.

تمرین مناسب کتل بل می تواند به شما کمک کند تا زندگی طولانی تر و سالم تری داشته باشید. سلامت مفاصل، تحرک و انعطاف پذیری را می توان با استفاده صحیح از حرکات کتل بل حفظ کرد و حتی بهبود بخشید. بلند کردن کتل بل درست مانند بلند کردن وزنه المپیک، فنی است و نیاز دارد که وزنه بردار از فرم صحیح برای جلوگیری از آسیب دیدن و کسب حداکثر سود از هر یک از صدها تمرین و حرکات کتل بل استفاده کند.

تمرین با کتل بل ورزش ملی روسیه است

امروزه کتل بل ها از دو نوع مختلف از مواد چدن و فولاد ساخته می شوند. فولاد در ساخت کتل بل های “رقابتی” یا “ورزشی” استفاده می شود.

فواید و مزایای کتل بل

تمرین کتل بل، اگرچه از نظر تکنیکی “تمرین با وزنه” است، اما بیشتر در مورد حرکت، تحرک مفاصل، قدرت انفجاری، قدرت بافت همبند، تمرکز ذهنی و تنفس است تا صرفاً وزنه زدن خالی.

حرکات کتل بل پایه های عصبی عضلانی عمیقی را برای قدرت و استقامت ورزشی ایجاد می کند. تمرین کتل بل قدرت، استقامت، تحرک و انعطاف پذیری را به طور همزمان توسعه می دهد.

تمرینات کتل بل بالستیک مانند تاب دادن و گرفتن، از تمام عضلات بدن استفاده می کند. هنگام تمرین ابتدا شتاب و سپس کاهش سرعت بار ها انجام می شود و شرایط بی هوازی شدید را ارائه می دهد. ورزشکاران با تمرینات کتل بل تولید نیرو، جذب نیرو و هماهنگی چشم با دست به طور همزمان از طریق حرکات ترکیبی کتل بل را یاد می گیرند.

علاوه بر این، مهارت تنش و به دنبال آن استراحت نه تنها برای استقامت ورزشی ضروری است، بلکه فواید سلامتی نیز دارد. تمرینات کتل بل کالری زیادی را در مدت زمان کوتاهی می سوزاند و راهی عالی برای کاهش چربی های اضافی و ناسالم بدن است.

مرکز ثقل جابجا شده کتل بل به طور منحصر به فردی ماهیچه های تثبیت کننده بدن را به چالش می کشد و کل بدن را مجبور می کند تا در حرکت شرکت کنند، عضلات و مفاصل بیشتری را به خدمت گرفته و رویکردی بسیار واقع بینانه تر برای آمادگی جسمانی ارائه می دهد. تمرین کتل بل منجر به افزایش گردش خون در مفاصل و سلامت مفاصل می شود. کتل بل‌ها قابل حمل هستند و به خوبی برای آموزش از راه دور و محیط‌ های سخت مناسب می‌باشند.

مقاله ای در نسخه دسامبر 2003 مجله هنرهای رزمی استرالیا “Blitz”، شرح عالی تمرین با کتل بل را ارائه می دهد:

کتل بل بهترین وزنه آزاد است. آنها بدوی ترین نوع دمبل هستند، دلیل آن این است که کتل بل مرکز ثقل را از دسته جابجا می کند، به این معنی که عمده وزن دائماً به سمت دست شما کشیده می‌شود. شما باید از تمام بدن خود برای کنترل کتل بل استفاده کنید و در حین کار برای حفظ فرم خود به مهارت و هماهنگی نیاز دارید.”

بیشتر بخوانید: انواع طناب ورزشی

انواع کتل بل

کتل بل. یک وسیله ساده و در عین حال فوق العاده همه کاره که به نظر ما باید در اکثر سالن های بدنسازی استفاده شود. بسیاری از باشگاه‌های ورزشی دارای کتل بل هستند، اما در هر باشگاهی از آن استفاده نمی‌شود. ما فکر نمی کنیم که عدم استفاده از آن به بیزاری از کتل بل مربوط شود، بلکه بیشتر به نادانی از کاربردها و انواع آنها مربوط می شود.

ما قصد داریم انواع مختلف کتل بل‌ها را مورد بحث قرار دهیم، که امیدواریم بتواند به شما کمک کند تا در مورد این تجهیزات پویا بیشتر بدانید و همچنین شما را ترغیب کند که از آنها کمی بیشتر در تمرینات خود استفاده کنید. ما در مورد تمرینات کتل بل و اینکه چگونه می توانند مفید باشند، نوشته ایم، اما این اولین بخش ما خواهد بود که انواع مختلف کتل بل را پوشش می دهد.

از اینکه چگونه یک توپ فلزی متصل به یک دسته می تواند اینقدر متفاوت باشد؟ تعجب خواهید کرد. امیدواریم تا پایان این مقاله، درک خوبی در مورد انواع مختلف کتل بل‌ها و کاربردهای آن‌ها داشته باشید. دانستن همه این ها به شما کمک می کند تا بهترین کتل بل ها را برای استفاده و خرید احتمالی پیدا کنید.

انواع کتل بل

دو نوع اصلی کتل بل

در دنیای وسیع کتل بل ها، دو نوع اصلی کتل بل وجود دارد.باید بدانید که آیا به طور مکرر یا به صورت پراکنده از آنها استفاده می کنید. اکنون، انواع مختلفی از کتل بل ها از نظر شکل، طرح و تفاوت های ظاهری وجود دارد، و با رشد بازار، خلاقیت ساخت کتل بل نیز افزایش می یابد. با این حال، در آخر، دو نوع اصلی کتل بل مختلف وجود دارد که در سراسر دنیا صادق هستند، کتل بل چدنی و کتل بل مسابقه ای.

بیشتر بخوانید: انواع دستکش بدنسازی

1- انواع کتل بل چدنی

وقتی بیشتر افراد به کتل بل فکر می کنند، تصور می کنند از جنس “چدن” است. این کتل بل به ظاهر استاندارد شما، دسته ای دارد که معمولاً پهن تر از خود وزنه است. این وزنه را بیشتر در سالن‌های ورزشی تجاری، کراس فیت و خانگی خواهید دید، زیرا این وزنه همه کاره‌ترین گزینه در بین انواع مختلف کتل بل‌ها است. این ماده ممکن است بین سازه های مختلف چدن بسیار اندک باشد، اما شکل آن معمولاً با دسته پهن تر، حتی برای وزنه های سبک تر، درست است.

این نوع کتل بل برای چه کسانی خوب است:

 • ورزشکاران تفریحی که به طور معمول یا منظم از کتل بل در تمرینات خود استفاده می کنند.
 • ورزشکارانی که می خواهند حرکات دو دستی مانند تاب و اسکات را با هم انجام دهند.
 • کاربران جدیدتر کتل بل که ممکن است برای مدت طولانی به گرفتن دسته ها عادت نداشته باشند و به عرض بیشتری نیاز دارند.
انواع کتل بل چدنی
انواع کتل بل چدنی

2- انواع کتل بل مسابقه ای یا فولادی

کتل بل های مسابقه ای از چند جهت کمی متفاوت از کتل بل چدنی استاندارد هستند. اول، این کتل بل ها قطر دسته کوچک تری خواهند داشت. برای رقابت در اتحادیه کتل بل آمریکا، همه کتل بل های مسابقه به قطر 35 میلی متر نیاز دارند و برخی از شرکت ها کتل بل های رقابتی با قطر دسته 33 میلی متر تولید می کنند.

دوم، ابعاد کتل بل های مسابقه همه تنظیم شده است و دسته با قسمت پایین وزنه هماهنگ می شود. این دسته باریکتر و لاغرتر باعث می شود تا حرکات یک دست بهتر و یکپارچه در رقابت انجام شود. همچنین، کتل بل را برای ورزشکاران زن و مرد ثابت نگه می دارد.

این کتل بل برای چه کسی بهتر است:

 • وزنه برداران و ورزشکارانی که ممکن است روزی بخواهند در مسابقات رسمی کتل بل شرکت کنند.
 • افراد دست کوچکتر که می توانند هر دو دست را در عرض دسته قرار دهند.
 • ورزشکارانی که به شدت روی حرکات یک دست خود کار می کنند.
انواع کتل بل مسابقه ای
انواع کتل بل مسابقه ای

تمرینات با کتل بل

در زیر چند نمونه تمرین با کتل بل را مشاهده می کنید.

تقویت عضلات پشت بدن با کتل بل

تقویت عضلات پشت بدن با کتل بل

عضلات پشت بدن، گروهی از ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و رباط‌ها هستند که از قسمت پشتی بدن شما می‌گذرد، آن ها به‌عنوان مهم‌ترین مجموعه ماهیچه‌های بدن در نظر گرفته می‌شوند. اینها عضلات کمر، باسن، همسترینگ و ساق پا هستند. عضلات پشت بدن به طور خاص عضله ارکتور اسپاینئا، گلوتئوس ماکسیموس، مدیوس و مینیموس، نیمه تاندینوزوس، نیمه غشایی، عضله دوسر رانی، گاستروکنمیوس و کف پا را شامل میشوند.

متأسفانه، تمرینات تناسب اندام امروزه بیشتر بر تمرین عضلات قسمت جلویی بدن، عمدتاً سینه، شکم و بازو ها متمرکز شده است. تمرین صحیح زنجیره جنبشی خلفی میتواند عدم تعادل وضعیت بدن را اصلاح کند و کمردرد را کاهش و همچنین قدرت بدنی را افزایش دهد. بسیاری از حرکات اصلی کتل بل مانند چرخاندن، انداختن و قاپیدن به شدت عضلات پشت بدن را تمرین می دهند.

اسکات با کتل بل

اسکات با کتل بل
اسکات با کتل بل
 1. با دو دست یک کتل بل یا همان دمبل روسی متناسب با توانایی خود را نزدیک سینه نگه دارید و راست بایستید. پاها باید مقداری بیش از عرض شانه ها از هم باز باشند. این وضعیت شروع تمرین خواهد بود.
 2. بین پاهای خود با حالت اسکات بنشینید تا زمانی که عضلات ساق با عضلات پشت پا برخورد کنند. در تمام طول تمرین سر و گردن خود را بالا نگه دارید.
 3. در قسمت پایینی حرکت یک مکث کوتاه کرده و سپس به وضعیت شروع تمرین بازگردید. این کار را با راست کردن زانوها انجام دهید.
 4. تمرین را به تعداد توصیه شده توسط مربی تکرار کنید.
 5. هشدار: مانند همه تمرین ها، این تمرین را به صورت ناگهانی و یا انفجاری انجام ندهید. در تمام طول تمرین باید روی حرکت کنترل کامل داشته باشید.

تکنیک‌های دیگر برای اجرای این تمرین وجود دارد. البته این تمرین را می توانید با دمبل یا هالتر هم اجرا کنید. اسکات پرشی هم یک تمرین مناسب برای افرادی است که به کتل بل یا لوازم باشگاهی دسترسی ندارند.

نکات مهم هنگام تمرین با کتل بل

شاید در ابتدا استفاده از کتل بل برای شما چالش برانگیز باشد. به همین دلیل، چند نکته مهم برای استفاده از کتل بل را برای‌تان خواهیم گفت. با این نکات، تمرین‌تان آسان، سودمند و بی‌خطر خواهد بود.

 • نحوه بلند کردن صحیح کتل بل را بیاموزید!

اولین کاری که همیشه هنگام کار کردن با کتل بل انجام می‌دهید، بلند کردن آن است. یاد بگیرید که چگونه به صورت امن کتل بل را از روی زمین بردارید. این کار نه تنها از کمر شما محافظت می‌کند، بلکه پایه و اساس تمرین اصولی با کتل بل است؛ شما قرار است تعداد زیادی اسکات، ددلیفت، لانگز و غیره را با این وزنه‌ها انجام دهید.

 • گرم کردن و سرد کردن اصولی را فراموش نکنید!

همیشه تمرین خود را با گرم کردن شروع کنید تا بدن خود را برای تمرین آماده کنید. گرم کردن شامل حرکات کششی، تمرینات کاردیو سبک و تمرینات حرکتی برای افزایش جریان خون و شل شدن عضلات میباشد. همچنین در پایان تمرین حتما با حرکات مناسب، بدن‌تان را سرد کنید تا با آرامش جلسه را ترک کنید تا گرفتگی ماهیچه کمتری داشته باشید.

 • کتل بل را به طرز درست در دست بگیرید!

یکی از اصلی‌ترین چیزهایی که مبتدیان نمی‌توانند در مراحل اولیه یاد بگیرند، این است که به مچ خود فشار وارد می‌کنند. مچ شما نباید خم شود یا احساس فشار کند، اگر مچ‌تان درد گرفت یعنی باید کتل بل سبک تری بردارید.

 • با پای برهنه تمرین کنید!

تمرین قدرتی با پای برهنه می‌تواند اثرگذارتر و ایمن‌تر باشد؛ به خصوص اگر در حال رکورد زدن هستید.

 • هدف‌ خود را تعیین کنید!

اگر هدفی وجود نداشته باشد، چیزی برای تمرین وجود ندارد. مهم است که اهداف خود را پیدا کنید و مهم‌تر اینکه اهداف شما باید معقول و درست باشند. هنگامی که هدف خود را مشخص کردید، می‌توانید برنامه‌ای برای رسیدن به آن هدف، از مربی دریافت کنید و تمرین خود را آغاز کنید.

 • سعی کنید آهسته پیشرفت کنید!

تمرین با کتل بل یک مسیر است، شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که روز اول با کتل‌بل ۱۲ کیلویی تمرین کنید! اگر مبتدی هستید، در قدم اول اجرای صحیح حرکت را بیاموزید و کم کم وزنه‌ها را سنگین کنید. شاید لازم باشد، پیش از اینکه کتل‌بل دست بگیرید، هر حرکت را بدون وزنه اجرا کنید تا به تسلط در فرم و تکنیک برسید.

تفاوت کتل بل و دمبل

یک کتل بل شکلی زنگ مانند دارد و دارای یک توپ صاف در یک سر و یک دسته خمیده در طرف دیگر است، بنابراین وزن آن درست در زیر دسته توزیع می شود. تنی می گوید، از سوی دیگر، یک دمبل از یک دسته مستقیم با دو وزنه به اندازه یکسان در هر طرف تشکیل شده است، بنابراین وزن به طور مساوی توزیع می شود.هنگامی که از کتل بل برای ورزش استفاده می کنید نسبت به زمانی که از دمبل استفاده می کنید، سود بیشتری خواهید دید. ایجاد قدرت و قدرت مزیت اصلی استفاده از کتل بل است. پشت، شانه ها و پایین تنه شما بیشترین گروه های عضلانی هستند که هنگام ورزش با کتل بل تمرین می کنید.

تفاوت کتل بل و دمبل
تفاوت کتل بل و دمبل

تاب دادن دمبل می تواند فوایدی مشابه با تاب دادن کتل بل داشته باشد، مانند: بهبود حرکت در لگن.موقعیت ورزشی عالی در یک فضای کوچک و باعث افزایش قدرت باسن و همسترینگ میشود.با این حال، استفاده از کتل بل می‌تواند کمی سخت‌تر از دمبل‌ها باشد.اگر از بدن خود و نحوه روشن و خاموش کردن ماهیچه ها آگاه نیستید، ورزش با کتل بل به راحتی می تواند منجر به آسیب شود. فرد مبتلا به کمردرد نیز باید هنگام شروع کار با کتل بل بسیار مراقب باشد، اگر تکنیک مناسبی ندارید، احتمالاً آسیب بیشتری به خود وارد خواهید کرد.تمرینات کتل بل برای تمرینات شدید تمام بدن، برای ایجاد قدرت و توان عضلانی، سوزاندن کالری و کمک به خلاص شدن از شر چربی های شکم بسیار عالی هستند. منبع:fitnesstestlab

خرید کتل بل عمده و خرده

اسپرت مال برای شما فروشگاه های عمده و خرده کتل بل را جمع آوری کرده است که با کلیک روی هر کدام میتوانید به اطلاعات تماس ایشان دسترسی داشته باشید. شماره های تماس هر فروشگاه و تولیدی داخل آگهی آن قرار دارد که اگر با موبایل باشید کافی است روی شماره تولیدی یا فروشگاه کلیک کنید و اگر با کامپیوتر یا لپ تاپ هستید، شماره آن ها قابل مشاهده است که میتوانید شماره گیری کنید.

منابع:kettlebellsusabarbend

ازینکه این مقاله را مطالعه کردید متشکریم.امیدواریم ازین مقاله استفاده کرده باشید.لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

اسپرت مال اولین و بزرگترین پاساژ آنلاین خرید عمده لباس ورزشی و لوازم ورزشی در ایران است.

آگهی های اخیر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه