انواع دستکش بدنسازی | کاربرد، معایب و 7 تا از فواید دستکش بدنسازی

در این مقاله از اسپرت مال درباره انواع دستکش بدنسازی، کاربرد، فواید و معایب دستکش بدنسازی صحبت میکنیم. اگر میخواهید بدانید دستکش بدنسازی چیست و چه ویژگی هایی باید داشته باشد، این مقاله را با دقت مطالعه کنید.اگر می خواهید قدرت گریپ خود را افزایش دهید و از آسیب، تاول یا پینه روی دست خود جلوگیری کنید، راهنمای ما را در مورد انتخاب بهترین دستکش برای بدنسازی را دنبال کنید.

فهرست

دستکش بدنسازی چیست؟

دستکش بدنسازی چیست؟ دستکش بدنسازی نوعی دستکش است که در طرح ها و جنس های گوناگونی ساخته میشود و از این دستکش های بدنسازی ورزشکاران مختلفی از قبیل وزنه برداران، بدنسازان، کراس‌فیت کاران، فیتنس کاران و هر کسی که با وزنه ها و دمبل ها سرو کار دارند، استفاده می کنند. این دستکش‌ها با افزایش اصطحکاک میله و کاهش احتمال آسیب‌دیدگی، استحکام بیشتری در گرفتن به ورزشکار می‌دهند و از تماس مستقیم پوست با وزنه ها و دمبل ها جلوگیری میکنند.

دستکش های بدنسازی از دستان شما در برابر تاول و پینه محافظت می کنند و در عین حال قدرت گرفتن شما را نیز افزایش می دهند. حتی رونی کلمن، هم دستکش بدنسازی می پوشد پس بهتر است که با دستکش بدنسازی تمرین کنید. مگر اینکه بخواهید دستان پینه بسته، محکم و مردانه داشته باشید!

انواع دستکش بدنسازی

بطور کلی انواع دستکش بدنسازی در سه نوع خلاصه میشود که در ادامه بررسی میکنیم.

1- دستکش بدنسازی نیم انگشتی

همانطور که میدانید، اکثرا بهترین دستکش های بدنسازی نیم انگشتی هستند. دستکش‌های لیفت نیم انگشتی طراحی شده‌اند تا مهارت بهتری را هنگام کار با وزنه یا هالتر ارائه دهند و دست تنفس بهتری داشته باشد.

دستکش بدنسازی نیم انگشتی
دستکش بدنسازی نیم انگشتی

2- دستکش بدنسازی تمام انگشتی

اگرچه کمتر رایج است، اما برخی ورزشکاران دستکش های تمام انگشتی بدنسازی را به انواع دیگر نیمه انگشتی، ترجیح می دهند. دستکش های تمام انگشتی بدنسازی جدیدا به بازار عرضه شده اند.این نوع دستکش های بدنسازی برای تمرین در فضای باز نیز مناسب هستند. چون در طی تمرین فضای باز به احتمال زیاد از وزنه های معمولی کمتر استفاده می کنید و به گریپ بهتر نیاز خواهید داشت.

دستکش بدنسازی تمام انگشتی
دستکش بدنسازی تمام انگشتی

3-دستکش های بدنسازی برای کف دست و مچ

طرفدار دستکش های باشگاهی نیستید، اما هنوز هم نیاز به تقویت گریپ خود دارید؟ انواعی از دستکش های بدنسازی که مورد علاقه ورزشکاران کراس فیت است، گزینه ایده آلی برای کسانی است که می خواهند از ایجاد تاول یا پینه در کشش ها و ددلیفت ها جلوگیری کنند.

معمولاً این نوع دستکش ها دور مچ دست شما حلقه می زنند و کف دست شما را با مواد محکم می پوشانند. انواع دستکش بدنسازی که شامل مچ بند با یک قطعه بلندتر که از مواد مقاومی طراحی شده را میتوان برای پشتیبانی بیشتر از کف دست، به ویژه در حرکات فشاری  برای تقویت قدرت استفاده کرد. بسیاری از انواع دستکش های بدنسازی شامل این امکانات می‌شوند ولی در این نوع دستکش ها دست شما آزاد است.

دستکش های بدنسازی برای دست و مچ
دستکش های بدنسازی برای دست و مچ

بیشتر بخوانید:انواع طناب ورزشی

بیشتر بخوانید: تولیدی دستکش بدنسازی

فواید دستکش بدنسازی|کاربرد دستکش بدنسازی

دستکش های بدنسازی فواید و کاربرد های زیادی دارند که در اینجا چند مورد را بررسی میکنیم.

1-دستکش های بدنسازی از انگشتان شما محافظت می کنند

بلند کردن وزنه های سنگین با دستان بی تجربه ممکن است به تاندون های انگشتان شما فشار وارد کند. به طور معمول، انگشت وسط بیشترین فشار را تحمل میکند و اگر تاندون‌ها بیش از حد تحت فشار باشند، ممکن است علائم تاندونیت را تجربه کنید. این علایم شامل تورم، درد، التهاب، حساسیت به لمس یا ناتوانی در خم کردن انگشت است.

حتی یک آسیب کوچک یا احساس درد بر پیشرفت تمرین شما تأثیر می گذارد. پوشیدن دستکش بدنسازی حمایت بیشتری از دست ها و انگشتان شما ایجاد می کند.

به جای اینکه وسایل باشگاهی با انگشتان شما تماس کامل برقرار کند، انواع دستکش بدنسازی یک مانع محافظ ایجاد می کنند. اگرچه دستکش ها توانایی بلند کردن بارهای سنگین را به شما نمی دهند، اما دستکش های بدنسازی از انگشتان شما در برابر فشار و تنش محافظت می کنند و به شما کمک می‌کنند بار وزنه را به تدریج افزایش دهید.

2-دستکش های ورزشی باعث کاهش پینه دست ها می شوند

پینه ها نقاط ناهموار کوچکی روی دستان شما هستند که در اثر اصطحکاک جمع می شوند. اصطحکاک در هنگام وزنه برداری زمانی رخ می دهد که دسته میله به طور مکرر به کف دست شما ساییده شود. اگرچه پینه خطرناک نیست، اما اگر بدون محافظت از دستان خود به ورزش ادامه دهید، پینه ممکن است دردناک شود، ترک بخورد یا باز شود.

این آسیب ها ممکن است پیشرفت تناسب اندام شما را به تعویق بیندازند زیرا نمی توانید از فرم مناسب هنگام بلند کردن استفاده کنید.

انواع دستکش های بدنسازی با ایجاد یک لایه محافظ بین دستان شما و میله های تمرینی خشن، از ایجاد پینه جلوگیری می‌کنند. مجبور نیستید ساعت‌ها صرف مراقبت از پینه‌ها یا هدر دادن انرژی برای نگرانی در مورد باز شدن پینه‌ها داشته باشید. در عوض، تمرکز ذهنی شما می تواند روی جلسه تمرینی‌تان باقی بماند.

انواع دستکش بدنسازی

3-دستکش نیاز به گچ را از بین می برد

شرکت کنندگان در مسابقات تناسب اندام ممکن است از گچ بدنسازی برای تقویت گریپ و کاهش تعریق استفاده کنند. با این حال، بسیاری از باشگاه‌ها استفاده از گچ را منع می‌کنند، زیرا تمیز کردن آن دشوار است. بعلاوه، برخی از افراد به تنفس غبار گچ حساس هستند و ممکن است هنگام قرار گرفتن در معرض آن عطسه یا سرفه کنند.

اگر قبلاً از گچ برای حرکاتی مانند ددلیفت استفاده می‌کردید، اما سیاست باشگاه شما تغییر کرده است یا در حال بروز واکنش‌های آلرژیک هستید، به جای گچ از انواع دستکش بدنسازی میتوانید، استفاده کنید.

دستکش های وزنه برداری با جذب عرق و حمایت از گریپ نیاز به گچ را از بین می برند. به علاوه، برخلاف گچ، دستکش‌ها کثیفی ایجاد نمیکنند، بنابراین مجبور نیستید بعد از استفاده از آن‌ها، کف را تمیز کنید.

بیشتر بخوانید: انواع هالتر

4-دستکش های وزنه برداری خطر افتادن وزنه را کاهش می دهند

اگر ورزش سنگین می کنید، عرق کردن، اجتناب ناپذیر است. عرق راه حل بدن شما برای تنظیم دمای بدنتان است. برخی از افراد دست‌هایشان عرق می کند یا ممکن است از دستان خود برای پاک کردن عرق پیشانی یا صورت استفاده کنند. هنگامی که دستان شما خیس است، احتمال لیز خوردن هالتر یا دمبل افزایش می یابد.

بسته به تمرین، وزنه ممکن است روی پا، ساق، سینه یا سر شما بیفتد. ضربه در هر یک از این مناطق می تواند صدمات جزئی تا شدید ایجاد کند. پوشیدن انواع دستکش بدنسازی احتمال لیز خوردن وزنه ها را کاهش می دهد، به خصوص اگر ماده ای مانند نئوپرن عرق را جذب کند.

تمرین با دستکش بدنسازی مناسب، ایمنی شما را هنگام کار در باشگاه افزایش میدهد.با پوشیدن دستکش بدنسازی، باعث میشوید افراد دیگری که وزنه ها را برمیدارند نیز با وزنه خیس مواجه نشوند و وزنه از دستشان لیز نخورد.

دستکشی را انتخاب کنید که باعث افزایش تعریق نشود. به عنوان مثال، دستکش های چرمی ممکن است تعریق را افزایش دهند که باعث ناراحتی و بدبویی شما می شود. یک دستکش کوچک کف دست و بالشتک‌های انگشت شما را می‌پوشاند، به جریان هوا کمک میکند، عرق اضافی را جذب و چسبندگی خوبی روی ابزار تمرینی ایجاد می‌کند.

فواید دستکش بدنسازی

5- دستکش های تمرینی ثبات را افزایش می دهند

انواع دستکش بدنسازی ثبات دست‌های شما را افزایش میدهند و برخی از انواع آن‌ها حتی امنیت بیشتری برای مچ دست شما ایجاد می‌کنند. اگر قبلاً به انگشتان، دست‌ها یا مچ‌های خود آسیب رسانده‌اید، ممکن است به این محافظت اضافی نیاز داشته باشید. حتی بدون آسیب دیدگی، دستکش ها پایه محکمی برای حرکت های لیفت شما ایجاد می کنند.

دستکش ها یک پلتفرم نازک اما پایدار در اطراف دستان شما اضافه می کنند تا پایداری گریپ شما را افزایش دهند و به شما کمک می کنند وزنه ها را برای مدت طولانی تری نگه دارید. این منجر به افزایش قدرت، بهبود استقامت عضلانی و افزایش قدرت گریپ می شود. اگر دستکش‌ها را با بند مچی جفت می‌کنید، ساعد شما نیز ثابت می‌شود تا به شما در کنترل حرکات سنگین و حفظ تکنیک مناسب کمک نماید.

بیشتر بخوانید: انواع کمربند بدنسازی

6-دستکش بدنسازی تکنیک تمرینی شما را بهبود می بخشد

وزنه برداری به همان اندازه که یک ورزش جسمی است یک ورزش ذهنی هم هست. اگر روی حرکات متمرکز نباشید، تکنیک شما خراب می شود و نتایجتان کاهش می یابد. پوشیدن انواع دستکش بدنسازی یکی از راه‌های بهبود تکنیک تمرینی، با ایجاد ارتباط ذهن و بدن شماست.

برای مثال، اگر بار سنگینی را بلند می‌کنید و نگران پینه‌های دست، عرق کردن دست‌ها یا تشدید آسیب قبلی هستید، ذهن شما در آن لحظه کاملاً متمرکز نیست.

با این حال، هنگامی که دستکش بدنسازی میپوشید و می‌دانید که این مسائل دیگر نگران کننده نیستند، ذهن و بدن شما آزاد است تا روی تکنیکتان تمرکز کند. هنگامی که از تکنیک مناسب استفاده می کنید، از صدمات در جاهای دیگر مانند شانه، آرنج و زانو نیز جلوگیری خواهد شد.

فواید دستکش بدنسازی

7-دستکش ها بالشتکی برای کاهش درد دست ایجاد می کنند

درد دست ممکن است به طور ناگهانی ظاهر شود یا پس از سال ها وزنه برداری بروز کند. همچنین ممکن است با یک وضعیت فیزیکی مزمن که بر اعصاب شما تأثیر می گذارد، سر و کار داشته باشید. اگر اعصابتان بیش از حد حساس است یا بیش از حد درگیری ذهنی دارید، درد در دستان شما مانع از یک جلسه تمرینی سالم و قوی می شود.

انواع دستکش بدنسازی یک بالشتک برای کاهش این درد عصبی ارائه می دهد و به شما امکان می دهد، جلسه تمرین خود را با آرامش ادامه دهید. یک دستکش وزنه برداری را انتخاب کنید که برای انواع حرکات سازگار باشد. به عنوان مثال، یک پد کوچک که روی انگشتان شما می لغزد، یک پلتفرم آسان برای فشار دادن دستگیره بدون لغزش، برای کشش و محافظت از دست هنگام خم کردن هالتر فراهم می کند.

بهترین انتخاب یک دستکش نازک است که سایز دست شما را تغییر ندهد. به عبارت دیگر، اگر یک دستکش ضخیم و حجیم را انتخاب کنید، شکل گریپ شما را تغییر می‌دهد. در مقابل، یک پد نازک که از نواحی تماس محافظت می‌کند حجیم نمی‌کند یا نحوه گرفتن میله را تغییر نمی‌دهد، عالی است.

بیشتر بخوانید: توپ مدیسن بال چیست

معایب دستکش بدنسازی

از مزایای پوشیدن دستکش بدنسازی بالاتر بطور مفصل صحبت شد.

معایب آن این است که دستکش‌ها می‌توانند گرفتن وزنه را سخت‌تر کنند، زیرا به هر چیزی که در دست می‌گیرید ضخامت می‌افزایند. دستکش ها اگر به درستی خشک نشوند ممکن است بدبو شوند. و برای افرادی که به طور متناوب آن را در تمرین می پوشند، پوشیدن و درآوردن دستکش ممکن است دشوار باشد. علاوه بر این، برخی دستکش ها ممکن است، گران باشند.

با این حال، مزایای زیاد هنوز دلایل معتبری برای استفاده از دستکش های بدنسازی هستند. امروزه هیچ دلیل منطقی وجود ندارد که دستان شما به اندازه دستان غارنشینان خشن شوند یا به استفاده بی‌ظرافت، نامرتب و قدیمی از گچ متوسل شوید. ما استفاده از پدهای سیلیکونی مختلف را ترجیح می دهیم که با حداقل حجم، محافظت کافی برای دست را ارائه می دهند.

معایب دستکش بدنسازی

تولیدی دستکش بدنسازی

اگر به دنبال تولیدی انواع دستکش بدنسازی برای خرید عمده هستید، میتوانید از لینک هایی که در زیر قرار گرفته، استفاده کنید.با کلیک روی هر کدام میتوانید به اطلاعات جامعی از آن ها شامل اطلاعات تماس دست یابید.

سایزبندی دستکش بدنسازی

از آنجایی که دستکش‌های بدنسازی اغلب انگشت ندارند، لازم نیست طول آن‌ها را اندازه بگیرید، اما باید برای انتخاب عرض مناسب دستکش ها هنگام خرید اندازه‌گیری کنید. برای تعیین اندازه دستکش بدنسازی، دست خود را به همان روشی که عرض دستکش های معمولی را اندازه می گیرید، اندازه بگیرید.

یک متر نواری را دور دست غالب (دست غالب دستی است که با آن بیشتر کار میکنید) خود در بند انگشتان پایه انگشتان خود بپیچید. انگشت شست خود را حساب نکنید. شما دست غالب خود را اندازه می گیرید زیرا دست غالب از دست دیگر بزرگتر خواهد بود.(البته اغلب!)

دست خود را روی میز یا سطح صاف دیگری بگذارید و فشار دهید. انگشتان خود را آرام نگه دارید. فشار دادن دست به سطح صاف، بند انگشتان را به پهن ترین حالت خود در می‌آورد.

نوار را به دور بند انگشتان خود بپیچید تا دقیق ترین اندازه را بدست آورید. نوار باید همسطح پوست شما باشد و نباید یک فرورفتگی عمیق در دست شما ایجاد کند.

برای اندازه گیری دستکش، عدد بدست آمده را ثبت کنید. هنگام خرید روی بسته بندی دستکش را نگاه کنید و سایز دست خود را با آن‌ها، مقایسه کنید.(البته این برای دستکش هایی جواب میدهد که سایز بندی داشته باشد چون من دستکش های بدنسازی زیادی دیدم که بسته بندی درست و حسابی نداشت چه رسد به سایز بندی!)

نکته مهم: دستکش بدنسازی باید محکم باشد اما نه خیلی سفت. اگر خیلی سفت باشد، ممکن است نتوانید دستان خود را به طور کامل در اطراف میله ببندید.

سایزبندی دستکش بدنسازی

بهترین مارک دستکش بدنسازی

بهترین مارک دستکش بدنسازی در ایران را میتوانید در فروشگاه گوداستایل پیدا کنید.گروه تولیدی ورزشی گوداستایل؛ تولیدی مچ بند بدنسازی،دستکش لیفت و دیگر لوازم ورزشی با کیفیت در خدمت شماست. گود استایل بصورت حرفه ای تولید و پخش دستکش بدنسازی را در ایران به عهده گرفته است و شما میتوانید بهترین مارک های دستکش بدنسازی را از گود استایل خرید کنید.

منابع: gripadideafit

امیدواریم از این مقاله استفاده کرده و با انواع دستکش بدنسازی آشنا شده باشید و در مورد فواید دستکش بدنسازی و معایب آن اطلاعات مناسبی بدست آوردید.منتظر نظرات و پیشنهادات شما در قسمت دیدگاه ها هستیم.

4.5/5 - (2 امتیاز)

نظر

 • رحیمی
  16 بهمن 1401 در 11:54

  سلام چرا دستکش های بدنسازی بدون انگشت هستند؟

  • آقای اشرفی
   16 بهمن 1401 در 12:42

   پوشیدن دستکش هایی که فقط کف دست های شما را می پوشانند به کاهش میزان تعریق در حین تمرین کمک می کند. از آنجایی که تعریق می تواند آزاردهنده و ناراحت کننده باشد، دستکش بدون انگشت به شما کمک می کند تا خونسردی خود را حفظ کنید و بتوانید به جای کلنجار رفتن با دستکش روی لیفت و تمرین خود تمرکز کنید.

 • جلالیان
  16 بهمن 1401 در 11:55

  تمرین با دستکش سنگین بهتره یا سبک؟

  • آقای اشرفی
   16 بهمن 1401 در 12:44

   دستکش‌های سنگین‌تر تولید نیروی (قدرت) بیشتری را تولید می‌کنند، البته با سرعت کمتر از حد مورد نیاز، در حالی که دستکش‌های سبک‌تر، عضلات را آموزش می‌دهند تا با سرعتی بیشتر از حد ممکن با یک دستکش وزن معمولی منقبض شوند.

 • ایمان
  16 بهمن 1401 در 12:40

  واقعا ارزش نداره به نظرم دستکش بدنسازی بخریم

  • آقای اشرفی
   16 بهمن 1401 در 12:45

   یک دستکش تمرینی خوب یک پلت فرم نازک و پایدار در اطراف دستان شما اضافه می کند (به آن مانند یک رباط و تاندون اضافی فکر کنید) که به افزایش پایداری در دست و توانایی نگه داشتن وزنه ها برای مدت طولانی تری کمک می کند. این می تواند منجر به افزایش قدرت گرفتن و افزایش حرکات قدرت شود.ئس بهتر است تجدید نظر کنید:)

افزودن دیدگاه