هالتر چیست | معرفی 8 تا از انواع هالتر بدنسازی

در این مقاله به شما میگوییم هالتر چیست، انواع هالتر بدنسازی کدامند و هرکدام در چه تمریناتی استفاده میشنود.پس با این مقاله از اسپرت مگ همراه باشید و نظرات و پیشنهادات خود را از طریق دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

هالتر چیست

هالتر یک میله فلزی است که دارای یقه های انتهایی برای نگه داشتن دیسک های با اندازه های مختلف در جای خود است که در وزنه برداری برای تمرینات ورزشی استفاده می شود. یقه های انتهایی را می توان جدا کرد تا دیسک ها جدا شوند و آنها را با دیسک های دیگر جایگزین کرد تا وزن کل متفاوتی بدست آید. برای جلوگیری از آسیب در هنگام بلند کردن هالتر، همیشه باید با وزن مساوی در هر طرف بارگذاری شود. از این وزنه ها در تمرینات روزانه و همچنین در تمرینات وزنه برداری، بدنسازی و پاورلیفتینگ استفاده می شود.

طول میله می تواند از چهار تا هفت فوت (1.2 تا 2.1 متر) متفاوت باشد و بخش مرکزی میله دارای یک الگوی بافت ضربدری برای بهبود چسبندگی و اصطکاک است. ضخامت معمولاً حدود یک اینچ (2.54 سانتی متر) است و وزن یک میله خالی بسته به وزنی که برای تحمل آن در نظر گرفته شده است متفاوت است. اگرچه یک هالتر استاندارد مستقیم است، اما هالتر های منحنی نیز موجود است که برای تمرینات خاصی طراحی شده است.

هالتر را می توان با یا بدون نیمکت استفاده کرد. نیمکت های بدنسازی اغلب با پایه ای به فروش می رسند که در قسمت بالایی نیمکت قرار می گیرد. صاف روی پشت دراز بکشید و پاها را از زانو خم کرده و پاها را روی زمین قرار دهید.هالتر را کمی بیشتر از عرض شانه بگیرید. میله را از روی پایه به سمت بالا فشار دهید، سپس آن را به آرامی به سمت قفسه سینه پایین بیاورید.

بعد به سمت بالا فشار دهید تا زمانی که بازوها کاملاً صاف شوند. این به عنوان پرس سینه شناخته می شود. در صورت بلند کردن وزنه های سنگین با پرس های نیمکتی باید فقط با حضور یک فرد کمک کننده انجام شوند. این نفر دومی است که در بالای نیمکت می‌ایستد و در صورت نیاز، آماده است تا به بلند کردن میله بر روی پایه کمک کند.

بسیاری از تمرینات با هالتر انجام می‌شود. تمرین با هالتر بسیار انعطاف پذیر بوده و برای هر برنامه ورزشی مفید است. با این حال، مهم است که به درستی با استفاده از وزن مناسب و فرم مناسب تمرین کنید. قبل از انجام وزنه برداری، از یک مربی حرفه ای، فیلم آموزشی یا سایر راهنما های دقیق کمک بگیرید.

خود هالتر را می توان با وزنه یا بدون وزنه خریداری کرد. به طور کلی، هر چه مجموعه وزنه ها بزرگتر باشد، هزینه بیشتری دارد. حتماً توجه داشته باشید که وزن میله هالتر برای تحمل وزن چقدر باید باشد و همیشه یک حاشیه خطا باقی بگذارید. در بیشتر موارد، حتی کم‌هزینه‌ترین مدل، وزن زیادی را برای افراد معمولی تحمل می‌کند، در حالی که پاورلیفترها و بدنسازان حرفه ای به هالترهای سنگین‌تری نیاز دارند.

 

هالتر چیست

انواع هالتر بدنسازی

وقتی نوبت به انتخاب یک میله مناسب برای لیفت سنگین می‌شود، هالتر همیشه اولین انتخاب برای بسیاری خواهد بود.

با این حال، انواع مختلفی از هالتر وجود دارد. و بسیاری از آنها واقعاً می توانند به شما در پیشرفت تمرینات، تکمیل لیفت های مرکب و کار بر روی آسیب های بدنی قبلی یا محدودیت های خاص کمک کنند.

اگر مطمئن نیستید که انواع هالتر بدنسازی چیست یا مهمتر از آن، برای چه چیزی استفاده می شوند، ادامه مطلب برای شما مناسب است. در زیر، انواع مختلف هالتر بدنسازی و موارد استفاده از آنها را بررسی می کنیم تا به شما کمک کنیم برای تمرینات قدرتی مجهزتر شوید.

بیشتر بخوانید : انواع طناب ورزشی

۱-هالتر صاف

هالترهای صاف، هالتر هایی هستند که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. این هالتر ها دو دستی هستند که می توانید برای لیفت های مرکب مانند اسکات، پرس نیمکت و ددلیفت استفاده کنید.

طول هالتر های صاف متفاوت است، از حدود 120 سانتیمتر شروع می شود و تا 210 سانتیمتر می رسد.

ضخامت آنها نیز متفاوت است. میله های المپیک دارای قطر ۵ سانتیمتر و میله های استاندارد دارای قطر 2.5سانتی هستند. هالتر های المپیک می توانند وزن بیشتری را در مقایسه با هالتر های استاندارد تحمل کنند اما سنگین‌تر نیز هستند.

یک هالتر 210 سانتی معمولاً بین 17 تا 20 کیلوگرم وزن دارد و این قبل از اضافه کردن صفحات وزنه است.

هالترهای صاف دارای دسته‌های پیچ‌دار برای گریپ محکم‌تر هستند.این مسئله باعث حرکت با کنترل بهتر و ایجاد تعادل بیشتر میشود.

هالترهای صاف، وزنه هایی هستند که برای پاورلیفتینگ و مسابقات وزنه برداری المپیک استفاده می شوند.

انواع هالتر بدنسازی-هالتر صاف
انواع هالتر بدنسازی-هالتر صاف

 

2-هالتر خم EZ

هالتر خم EZ میله های هالتری هستند که معمولاً حدود 120 سانتیمتر طول دارند.

اگرچه آنها برای چیزی مانند اسکات مناسب نیستند، اما مزایای زیادی دارند.

مزیت اصلی هالتر خم این است که به کاهش استرس در اطراف مچ دست و آرنج هنگام بلند کردن کمک می کند. هالتر خم EZ برای تمرینات پشت بازو خوابیده با هالتر نیز عالی هستند.

همچنین اگر فضای تمرینی کوچک‌تری دارید، داشتن هالتر بدنسازی کوتاه‌تر نیز می‌تواند مفید باشد. خارج از چارچوب فکر کنید! شما می توانید با یکی از این هالتر ها یک تمرین واقعاً قوی داشته باشید.

به عنوان مثال، زانو زدن در حین انجام پرس سرشانه نظامی، تمرین پشت بازو یا جلو بازویی راهی عالی برای ایجاد یک چالش اضافی است.

هالتر خم EZ
هالتر خم EZ

 

3-هالتر اسکوات ایمن

اگر عاشق اسکات هستید، اما از درد ناشی از آن متنفرید، این هالتر برای شما مناسب است. هالتر اسکوات ایمن المپیک به توزیع یکنواخت وزن در اطراف شانه ها کمک می کند. این امر مخصوصاً زمانی خوب است که هنگام نگه داشتن هالتر صاف روی شانه های خود واقعاً فشار را احساس کنید.

یکی دیگر از چیزهای خوب در مورد این هالتر این است که شما مجبور نیستید بازوهای خود را به سمت عقب فشار دهید تا دستان خود را روی میله قلاب کنید.

در عوض، می توانید هالتر را از جلو در حالی که آرنج های خود را جمع کرده اید نگه دارید، که به رفع هرگونه فشار در اطراف مچ دست، آرنج و شانه ها کمک می کند.

کار با این هالتر کمی تمرین می‌خواهد، اما وقتی به آن مسلط شدید، قطعا ارزش آن را دارد که آن را تهیه کنید..

هالتر اسکوات ایمن
هالتر اسکوات ایمن

 

4-هالتر تراپ بار

هدف قرار دادن عضلات بالا تنه می تواند بسیار دشوار باشد. اما این همان جایی است که تراپ بار وارد می شود. گاهی تراپ بار را به عنوان میله شش گوش یا هالتر سرشانه نیز میشناسند، تراپ بار ها دارای چندین مزیت هستند.

نه تنها می‌توانید وزن بیشتری نسبت به اکثر دمبل‌ها به آن‌ها اضافه کنید، بلکه واقعاً می‌توانند به بهبود عملکرد هنگام انجام ددلیفت و همچنین تمرین کول کمک کنند.

آنها به شما یک تعادل مناسب می دهند تا فشار کمتری روی مچ شما وارد شود. گرفتن تراپ بار راحت‌تر از هالتر صاف است، بنابراین فشار کمتری به کمر شما وارد می‌شود. تراپ بار وزن را به جای جلو، در دو طرف شما نگه می دارند، که به هدف قرار دادن ماهیچه های ستون فقرات شما کمک می کند. همچنین، هنگام تمرین کول، دستگیره‌ها نسبت به زمانی که از دمبل استفاده می‌کردید کمی دورتر از بدن شما هستند، بنابراین واقعاً به هدف قرار دادن ماهیچه های بالا تنه شما کمک می‌کنند.

با استفاده از تراپ بار، با تمرینات خود سازگارتر خواهید بود که به پیشرفت شما کمک می کند.

هالتر تراپ بار
هالتر تراپ بار

 

5-هالتر مخصوص پشت بازو

هالتر مخصوص پشت بازو یکی از بهترین انواع هالتر بدنسازی برای حفظ تداوم است، به خصوص زمانی که شروع به کار می کنید. با تمرین مداوم، احتمال بیشتری وجود دارد که عضلات خود را بسازید و توسعه دهید.

و بااینکه نامش نشان می دهد که هالتر مخصوص پشت بازو فقط روی عضلات پشت بازو شما کار می کنند، اما در واقع می تواند برای تمرینات دیگر نیز استفاده شود.

بنابراین، علاوه بر تمرینات پشت بازو، میتوانید از آنها برای انجام جلوبازو چکشی، پرس سر شانه و پرس سینه استفاده کنید.

همچنین می توانید هالتر مخصوص پشت بازو را با چند گیره بگیرید که به تنوع تمرینات شما کمک می کند.

هالتر مخصوص پشت بازو
هالتر مخصوص پشت بازو

 

6-هالتر های ضخیم

هرکسی که هالتر های ضخیم را استفاده کرده، میگوید قدرت بازو برای بلند کردن وزنه را دارد، اما قدرت گرفتن هالتر را در دست ندارد.

این مسئله بسیار رایج بوده و به این دلیل است که افزایش قدرت گرفتن و قدرت عضلانی باید به طور همزمان تقویت شوند.در حالی که بسیاری از ورزشکاران به این مسئله توجه نمیکنند.

به همین دلیل است که هالتر های ضخیم ساخته میشوند.شما با این هالتر ها می توانید قدرت عضلات و قدرت گرفتن خود را همزمان تقویت کنید. محل قرار گرفتن دست ها در این هالتر ها اصطکاک خوبی دارد و باعث میشود، گریپ خود را حفظ کنید، اما قطر 5 سانتی‌متری به این معنی است که در حین بلند کردن، در اطراف مچ دست و ساعد خود فشار احساس خواهید کرد که این برایتان خوب است!

هالتر های ضخیم
هالتر های ضخیم

 

7-سوئیس بار یا هالتر سوئیسی

هالتر های سوئیسی جایگزین بسیار خوبی برای استفاده بجای هالتر صاف هستند. آنها چند دستگیره دارند که به شما این فرصت را می دهد تا تمرینات خود را با هم ترکیب کنید.

آنها همچنین روی مچ دست فشار کمتری وارد می‌کنند زیرا دستگیره ها حالت خنثی ایجاد می‌کنند. این می تواند به لیفت های سنگین کمک کند زیرا فشار کمتری بر مفاصل کوچکتر وارد می‌شود.

از آن‌ها برای انجام هر تمرینی مانند جلوبازو گرفته تا ددلیفت و پرس روی نیمکت استفاده کنید.

می‌توانید هالتر های سوئیسی را تهیه کنید که فقط دارای دستگیره‌های زاویه‌دار هستند یا هالتر هایی که ترکیبی از دستگیره‌های خنثی و زاویه‌دار می‌باشند. هر دستگیره ها به شما کمک کند میله را در هنگام بلند کردن محکم نگه دارید.

هالتر سوئیسی
هالتر سوئیسی

بیشتر بخوانید: انواع دستکش بدنسازی

8-هالتر پیاده‌روی کشاورزی

هالتر های پیاده روی کشاورزان نیز برای بهبود قدرت گرفتن عالی هستند. اما تمرکز اصلی آنها این است که به شما اجازه دهند سطح عملکرد فیتنس خود را بهبود بخشند. به ندرت افرادی را می بینید که در حالی که وزنه های بارگذاری شده را حمل می کنند به همان روشی که خرید را از ماشین حمل می کنند، راه بروند! با این حال، این هالتر ها مخصوصا برای این کار طراحی شده اند.

ورزشکاران همچنین می توانند وزن بسیار بیشتری را نسبت به آنچه که معمولاً با دمبل راه میروند، نگه دارند. بنابراین، اگر به آن سطح رسیده اید و به دنبال راه هایی برای قوی تر شدن هستید، عالی است.

علاوه بر انواع بزرگ‌تر هالتر پیاده‌روی کشاورزی، می‌توانید دستگیره‌های مینی فارمرز را نیز تهیه کنید. اینها نسخه های کوچکتری هستند که بسیار جمع و جورتر می‌باشند و برای سالن های ورزشی خانگی یا گاراژ مناسب‌تر هستند.

هالتر پیاده‌روی کشاورزی
هالتر پیاده‌روی کشاورزی

وزن انواع هالتر |وزن میله هالتر خالی

در ادامه وزن انواع هالتر بدون وزنه مورد بررسی قرار میگیرد.

۱-وزن میله هالتر آستین دار-هالتر پرس

نام هالترمیله هالتر آستین دار
ابعاد هالتر170 سانتیمتر
وزن هالتر پرس15 کیلوگرم
تصویر هالتروزن هالتر ها
توضیحات بیشتردارای بست فلزی – جنس: ترانس -قابل استفاده با وزنه های باشگاهی

 

۲-وزن میله هالتر استیل

نام هالترمیله هالتر آستین دار
ابعاد هالتر180 سانتیمتر
وزن هالتر 7کیلوگرم
تصویر هالتروزن هالتر ها
توضیحات بیشتردارای بست لاستیکی و از جنس استیل قابل استفاده با وزنه های خانگی-توجه داشته باشید که با توجه به طول هالتر وزن آن ممکن است مقداری تفاوت داشته باشد.

 

3-میله هالتر پاورجیم

نام هالترمیله هالتر پاور جیم
ابعاد هالتر110 سانتیمتر
وزن هالتر10 کیلوگرم
تصویر هالتروزن هالتر ها
توضیحات بیشتر

میله ؛ فلزی وزنه ها ؛ لاستیکی

 

 

تولیدی هالتر

تولید کننده های هالتر را اینجا میتوانید مشاهده نمایید، با کلیک روی هر کدام به اطلاعات تماس دسترسی پیدا میکنید.

mirafit

امیدواریم این مقاله به شما در شناخت انواع هالتر بدنسازی کمک کرده باشد.نظرات و پیشنهادات خود را از طریق کامنت با ما در میان بگذارید.

4.5/5 - (4 امتیاز)

نظر

 • رجبی
  17 دی 1401 در 13:56

  سلام من تو خونه ورزش می‌کنم.میخواستم بدونم کدوم نوع هالتر برای اسکات پا خوبه؟

  • مدیر
   17 دی 1401 در 14:03

   سلام…هالترهای صاف هالتر هایی هستند که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. این میله های هالتر دو دستی هستند که می توانند برای لیفت های مرکب مانند اسکات، پرس نیمکت و ددلیفت استفاده میشوند.

 • محمد اکتسابی
  17 دی 1401 در 13:58

  چه فرقی میکنه هالتر هالتره دیگه اینکه بشه باهاش حرکت رو زد ینی خوبه

  • مدیر
   17 دی 1401 در 14:06

   سلام محمد جان… خرید هالتر با کیفیت یک سرمایه گذاری طولانی مدت محسوب می‌شود. همچنین باید مطمئن شوید که هالتر مناسب را برای کار خود می‌خرید. به هر حال، هالتر پلی است بین شما و وزنه ای که بلند می کنید پس بهتره که هنگام خرید دقت کنید.

 • معروف
  17 دی 1401 در 14:01

  سلام بهترین سایز هالتر برای ورزش چیه؟

  • مدیر
   17 دی 1401 در 14:08

   سلام معروف… اندازه هالتر مهم است. هم طول و هم قطر باید متناسب باشد، اما بیشتر هالترها باید بین 28 میلی متر و 29 میلی متر قطر داشته باشند. قطر کمتر از این نخرید. هالتر های المپیک 28-28.5 میلی متر هستند، در حالی که میله های اسکوات بیشتر 29 میلی متر خواهند بود.

 • حامد
  16 بهمن 1401 در 11:29

  چرا هالتر انواع مختلفی دارد؟

  • آقای اشرفی
   16 بهمن 1401 در 11:35

   سلام حامد…انواع مختلف هالتر به طور خاص طراحی شده اند تا بر اساس اهداف تمرینی شما، برخی از لیفت هارا آسان تر یا چالش برانگیزتر کنند. بنابراین، مهم است که میله هالتر مناسب را برای بلند کردن انتخاب کنید. میله‌های سنتی برای بالابرهای ورزشی معمولی مانند پرس نیمکت، اسکات، ددلیفت و ردیف طراحی شده‌اند.

 • خلیلی
  16 بهمن 1401 در 11:32

  ممنون از مقاله خوبتون فقط یه سوال داشتم اینکه هالتر المپیک چیه؟

  • آقای اشرفی
   16 بهمن 1401 در 11:36

   سلام…سه نوع اصلی هالتر موجود است. میله های WL المپیک، میله های پاورلیفتینگ، و میله های چند منظوره با علامت دوگانه. هالتر های قدرتی برای ددلیفت های سنگین، اسکات و پرس سینه سنگین طراحی شده اند.

 • مجیدی
  16 بهمن 1401 در 11:33

  چه نوع هالتری برای پاورلیفتینگ خوبه؟

  • آقای اشرفی
   16 بهمن 1401 در 11:38

   سلام… میله‌های پاورلیفتینگ بسیار شبیه به میله‌های المپیک هستند، چون صاف با انتهای ضخیم هستند. با این حال، “در حالی که میله های المپیک کمی خم می شوند [به این معنی که همیشه خم می شوند]، میله های پاورلیفتینگ سفت و محکم هستند و به گونه ای ساخته شده اند که قوی تر باشند تا بتوانند وزن زیادی را تحمل کنند.

 • Stefanie
  11 اسفند 1401 در 09:18

  ممنون از مطلبتون عالی بود

 • سعید
  8 شهریور 1402 در 03:04

  سلام وقتتون بخیر مقاله خیلی خوب و عالی ای بود. سوال من اینه برای پرس سینه و پرس سر شانه هر کدوم باید سایز قد هالتر چند سانتیمتر باشه ؟
  170 خوبه یا بیشتر یا کمتر ؟ممنون میشم حتما پاسخ بدید بزرگوار تشکر

  • اشرفی (اسپرت مال)
   20 شهریور 1402 در 14:13

   سلام به شما ورزشکار عزیز اندازه هالتر باید جوری باشه که شما بتونین بدون خطا حرکت رو بزنین و اینکه فرمول خاصی داشته باید داشته باشه نه

افزودن دیدگاه