کاربرد کمربند یوگا (جامع 2024)

 1. خانه
 2. »
 3. اسپرت مگ
 4. »
 5. کاربرد کمربند یوگا (جامع 2024)
کاربرد کمربند یوگا
5/5 - (1 امتیاز)

همان طور که می‌دانید امروزه یوگا از جمله ورزش‌های بسیار محبوب بین افراد است که ممکن است شما نیز تمایل داشته باشید این ورزش را شروع کنید. برای انجام یوگا نکات بسیار مهم و مختلفی وجود دارد که یکی از آن‌ها خرید تجهیزات مورد نیاز برای انجام فعالیت‌های مختلف مربوط به این ورزش است. از جمله تجهیزات مهم و کاربردی در یوگا کمربند است. در این مقاله قصد داریم شما را با کمربند یوگا و همچنین کاربرد کمربند یوگا آشنا کنیم.

ورزش یوگا چیست؟

پیش از آشنایی با کاربرد کمربند یوگا در ابتدا بهتر است که به طور کلی با ورزش یوگا و تاریخچه این رشته ورزشی آشنا شوید. ورزش یوگا به طور کلی به حدود هفت هزار سال پیش باز می‌گردد‌ و اکنون در تمام جهان بسیار معروف و محبوب شده است. این ورزش را می‌توان یک آیین معنوی دانست چرا که مجموعه‌ای از رشته تمرینات ذهنی، جسمی و روحانی است و برای بالا بردن کیفیت زندگی انجام می‌شود.

این ساده‌ترین تعریفی است که می‌توان برای ورزش یوگا ارائه داد. در ورزش یوگا تمرینات جسمی، تمرکزی، تنفس عمیق و همچنین رهاسازی ذهن به طور ویژه انجام می‌شود تا فرد به کمک آن‌ها بتواند به آرامش برسد. البته لازم است بدانید که یوگا با ورزش مدیتیشن نیز مرتبط می‌باشد. به این معنی که هر چقدر یک شخص بتواند در تمرینات یوگا شرایط و اوضاع بهتری داشته باشد، در مدیتیشن نیز موفق‌ خواهد شد.

یوگی و یا همان مردان یوگا کار و یوگینی و یا همان زنان یوگا کار این ورزش را با کمک انواع وضعیت‌های بدنی، تمرینات تنفسی، تمرکز و تمرینات دیگر ورزش یوگا مغز و بدن خود را به هم متصل می‌کنند. ورزش یوگا امروزه به عنوان یک تجارت چند میلیاردی تبدیل شده که کلاس‌ها، دوره‌های مربی‌گری، کتاب و فیلم‌های آموزشی را شامل می‌شود‌.

بیشتر بخوانید: انواع جوراب یوگا

ورزش یوگا چیست

تاریخچه‌ای از یوگا

ورزش یوگا حدود 5000 هزار سال پیش و در شمال هندوستان به وجود آمده است. جالب است بدانید که این دانش پر از شگفتی که از راهبان هندی برای ما جا مانده است، تنها یک ورزش عادی نیست! بلکه بخشی از آن فقط به تمرینات جسمی مختص می‌شود. راهبان هندی در اواخر دهه 1890 این دانش را با جهان غرب توسعه و گسترش دادند‌. تعالیم مدرن ورزش یوگا در کشورهای غربی دارای محبوبیت بسیار زیادی است.

یوگا به عنوان مکتبی فلسفی هدف‌های معنوی و عرفانی بی‌شماری دارد و از جمله اصلی‌ترین اهداف آن می‌توان به ایجاد اتحاد روح انسان با روح الهی اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: قیمت کمربند یوگا و خرید عمده

فواید یوگا

فواید یوگا

از آن‌جایی که کاربرد کمربند یوگا بسیار مختلف و مهم است می‌توانید به روش‌های مختلفی نیز از آن در این ورزش استفاده کنید. در این مقاله قصد داریم فواید این ورزش را برای شما معرفی کنیم. از جمله برخی مزایای این ورزش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهبود بیماری

از جمله فواید این ورزش می‌توان به بهبود کیفیت زندگی به عنوان یک درمان مکمل در کنار درمان‌های متداول اشاره کرد.

افزایش انعطاف پذیری و تعادل

برخی از افراد فقط با هدف افزایش انعطاف پذیری و تعادل بدن این ورزش را انتخاب می‌کنند. چرا که این رشته ورزشی می‌تواند برای افزایش انعطاف پذیری و همچنین تعادل بسیار کاربردی و موثر باشد.

قدرت عضلانی

جالب است بدانید که این ورزش برای بهبود قدرت عضلانی بی‌تاثیر نخواهد بود. البته انجام این ورزش به تنهایی کافی نخواهد بود.

بهبود تنفس

تمرینات تنفسی ویژه‌ای در یوگا وجود دارد که به نام پرایاناما معروف است. اجرای این تمرینات با گذشت زمان موجب بهبود کیفیت تنفسی می‌شود.

کمربند یوگا چیست؟

کمربند یوگا چیست

پیش از اینکه با کاربرد کمربند یوگا آشنا شوید در ابتدا قصد داریم توضیحاتی در مورد این کمربند برای شما شرح دهیم. کمربند یوگا در اصل به نام‌های دیگری از جمله طناب یوگا و یا بند یوگا نیز معروف است و اغلب برای ورزش‌هایی که در حالت نشسته و یا خوابیده انجام می‌شوند مورد استفاده قرار می‌دهند. لازم است به این نکته اشاره کنیم که کاربرد کمربند یوگا اهمیت بسیار زیادی دارد و به عبارتی می‌توان بیان کرد که از جمله مهم‌ترین وسیله برای ورزش یوگا به حساب می‌آید.

اشخاصی که در این نوع ورزش مبتدی و یا حرفه‌ای هستند می‌توانند این کمربند را برای انجام حرکات مختلف یوگا به کار بگیرند. این کمربند عمدتا از الیاف طبیعی ساخته می‌شود که دوام و ماندگاری بسیار بالایی دارد و البته سبک وزن است که به کار بردن آن در زمان انجام حرکات مختلف را بسیار راحت می‌کند. دقت کنید که روش کار با این نوع وسیله بر حسب حرکتی که قصد دارید انجام دهید، ممکن است دارای تفاوت‌هایی باشد.

اما به طور کلی کاربرد کمربند یوگا بسیار متفاوت بوده که تمامی افراد مبتدی و حرفه‌ای نیز می‌توانند آن را به راحتی به کار ببرند. نکته جالب توجه در مورد کمربند یوگا این است که قابلیت شستشو دارد و همچنین به دلیل نحوه ساخت و تولید آن هیچ نوع آسیب و یا زخمی به ورزشکار وارد نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید: تولیدی جوراب یوگا

معرفی انواع کاربرد کمربند یوگا

احتمالا می‌دانید که در ورزش یوگا و یا دیگر ورزش‌ها حرکات مختلفی وجود دارند که به صورت خوابیده و یا ایستاده باید آن‌ها را انجام دهید. از جمله کاربرد کمربند یوگا می‌توان به این امر اشاره کرد که این امکان را در اختیار شما قرار می‌هد تا بتوانید حرکات مختلف یوگا را بهتر و صحیح‌تر انجام دهید. به عنوان مثال می‌توانید با کمک آن در یک حالت ثابت قرار بگیرید و یا اینکه اندام‌های مختلف را تراز کنید.

با کمک بند یوگا شما می‌توانید این ورزش را راحت‌تر انجام دهید. به عبارتی بهتر اهمیتی ندارد که شما در این ورزش تجربه‌ای داشته باشید یا خیر، در هر صورت کاربرد کمربند یوگا به گونه‌ای است که به شما کمک می‌کند تا بتوانید تعادل خوبی در زمان انجام حرکات مختلف داشته باشید.

به طور کلی از کمربند یوگا برای انجام دادن حرکات مختلف استفاده می‌کنند که این امکان وجود دارد بدون آن فشار بسیار زیادی به بدن وارد شود و با دقت به انعطاف بدن، برخی از اندام‌های تحت فشار آسیب جدی ببینند.

همچنین از دیگر کاربرد کمربند یوگا می‌توان به این امر اشاره کرد که به دست‌های شما کمک می‌کند تا به خوبی کش آیند و حتی گاهی به پا برسند. این امور ممکن است برای برخی از افراد مبتدی سخت باشد که کمربند یوگا می‌تواند به طور کامل این مشکل را رفع و حل نماید. در صورتی که شما دارای شانه‌های خشک و سفت هستید ممکن است انجام برخی از حرکات یوگا برای شما سخت باشد و به همین دلیل بهتر است از بند یوگا کمک بگیرید.

در واقع می‌توان بیان کرد بند یوگا بدن شما را از حالت خشک بودن خارج می‌کند. توصیه می‌کنیم در صورت مبتدی بودن در ابتدا حتما نحوه استفاده از این بند را آموزش ببینید.

آموزش استفاده از بند یوگا

آموزش استفاده از بند یوگا

در قسمت قبل برای شما کاربرد کمربند یوگا را شرح داده‌ایم. به طور کلی برای استفاده از از کمربند یوگا نیازی به سابقه، تجربه و یا مهارت خاصی نخواهید داشت و تمامی افراد مبتدی و یا حرفه‌ای نیز می‌توانند آن را به کار ببرند. لازم است بدانید که نحوه استفاده از بند یوگا به طور کامل به نوع حرکتی که قصد داریم انجام دهید، بستگی خواهد داشت.

چرا که با کمک این بند می‌توانید حرکات بسیار زیادی و متعددی انجام دهید. پیش از هر نوع کاربرد کمربند یوگا بهتر است بند مناسب با قد و وزن خود را تهیه کنید تا در زمان انجام حرکات مختلف با مشکلی مواجه نشوید. از جمله حرکاتی که می‌توانید با کمربند یوگا انجام دهید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حرکت کشش جانبی
 • حرکت باز کردن شانه‌ها
 • حرکت خم به جلو به صورت نشسته
 • حرکت کشش کشاله‌ی پا
 • حرکت کشش ساق پا
 • حرکت گسترش دست تا انگشتان پا
 • حرکت قایق کامل

لازم است ذکر کنیم که برای هر نوع کاربرد کمربند یوگا بهتر است آموزش ببینید تا بتوانید حرکت یوگا را به درستی انجام دهید. در واقع بند یوگا کمک می‌کند تا شما بتوانید به راحتی حرکات مختلف یوگا را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: قیمت کش یوگا

مزایای استفاده از کمربند یوگا

جالب است بدانید که کاربرد کمربند یوگا فقط به ورزش یوگا منتهی نشده و از آن در موارد دیگری نیز استفاده می‌کنند‌. اما به طور کلی به کار بردن این بندها دارای مزایای متعددی است که اطلاع داشتن از آن‌ها خالی از لطف نخواهد بود. از جمله مهم‌ترین مزیت کمربند یوگا می‌توان به این مورد اشاره کرد که برای دادن فرم به بدن شما به عنوان یک پشتیبان عمل می‌کند.

به عبارتی بهتر این بند موجب می‌شود فرم بند ترازبندی شود چرا که این نوع بندها برای افرادی که دارای شانه‌های خشک و یا بدن غیر منعطفی هستند، کاملا مناسب است. چرا که این بندها موجب افزایش انعطاف پذیری بدن می شوند و با کشش بیشتر لذت بیشتری را نیز برای شما به ارمغان خواهند آورد‌. علاوه بر این موارد لازم است ذکر کنیم که کمربندهای یوگا از بروز هر نوع آسیب به عضلات بدن جلوگیری کرده و به همین دلیل به عنوان یک وسیله ایمنی نیز به حساب می‌آید.

سخن پایانی

کمربند یوگا چیست و چه کاربردی دارد؟ این سوالی است که برای بسیاری از افراد که با بند یوگا آشنایی ندارند پیش می‌آید. در این مقاله سعی کردیم علاوه بر اینکه توضیحات کلی در مورد ورزش یوگا برای شما ارائه دهیم، کاربرد کمربند یوگا را نیز برای شما شرح دهیم. با کمک این کمربند شما می‌توانید بدن خود را منعطف‌تر کرده و همچنین از وارد شدن آسیب‌های احتمالی جلوگیری کند.

yogamoo

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

اسپرت مال اولین و بزرگترین پاساژ آنلاین خرید عمده لباس ورزشی و لوازم ورزشی در ایران است.

آگهی های اخیر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه