صندلی یوگا چیست و چه کاربردی دارد؟ (جامع 2024)

ماهیت ورزش یوگا درباره‌ پیوند بین ذهن و بدن و تمرکز بر روی تنفس عمیق می باشد. ورزش یوگا فواید بسیار زیادی دارد و به همین دلیل روز به روز به تعداد طرفداران و دوست داران یوگا افزوده می‌ شود. افراد بسیار زیادی با استفاده از تمرینات و حرکات یوگا سعی می کنند سلامت جسمی و روحی خود را حفظ کنند و عملکرد بهتری داشته باشند.

یکی از مزیت های ورزش یوگا این است که قابلیت سازگاری با همه‌ مردم با تمام رده های سنی را دارد. شاید افرادی که به آسیب‌ دیدگی یا مشکلات دیگری دچار شده باشند تصورشان این باشد که نمی‌ توانند تمرینات و حرکات یوگا را انجام دهند و از فواید آن استفاده ببرند. این نگرش نادرست به‌ خصوص در سالمندان دیده می‌ شود و آن‌ ها بر این باورند که دیگر برای ورزش کردن دیر شده و توانایی انجام حرکات سنگین و حتی ساده‌ و راحت یوگا را ندارند.

اما ورزش یوگا با استفاده از صندلی یوگا به راحتی با شرایط فیزیکی بدن شما سازگار می‌ شود و شما می‌ توانید خیلی از حرکات و تمرینات یوگا را با کمک یک صندلی انجام دهید و با تکیه بر صندلی فشار وارده بر بدنتان را کمتر کنید تا دیگر خبری از درد و اجرای اشتباه حرکات نباشد. در ادامه این مقاله قصد داریم بیشتر در خصوص صندلی یوگا و کاربرد ها و ویژگی های آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

صندلی یوگا چیست و چه کاربردی دارد؟

ورزش یوگا مثل هر ورزش دیگری نیازمند وسایل ورزشی است که هر کدام از آن‌ ها نیز کاربرد خاص خود را دارند. از جمله وسایل ورزشی کمک آموزشی یوگا، صندلی یوگا می باشد. این صندلی دارای جنس فلزی بوده و بدون پشتی می‌ باشد. این ابزار ورزشی یوگا برای انجام حرکت خم به عقب، حرکت پیچ نشسته، حرکات معکوس و برخی از حرکات انقباضی کششی معکوس کارآیی دارد و به آسانی می‌ توان از آن استفاده کرد.

از صندلی های ورزشی یوگا می‌ توان برای افزایش انعطاف‌ پذیری یا تقویت بخش‌ های خاصی از بدن استفاده کرد. این وسیله ورزشی به یوگی ها و یوگینی ها این امکان را می‌ دهد که بدون تحمل فشار، بخش هایی از بدن را در بازه زمانی دلخواه تحت تأثیر قرار دهند. استفاده از صندلی یوگا امکان مکث در وضعیت‌ های خاص یوگا به منظور درمان را به اشخاص می‌ دهد. همچنین با درگیر کردن بخش‌ هایی از بدن باعث تأثیر قوی‌ تر و شدید تر بر روی سایر بخش‌ های بدن می‌ شود.

صندلی های یوگا ابزار ورزشی کمکی مناسب برای انجام وضعیت‌ های اصلاحی ورزش یوگا می باشند.

انحنای لبه‌ های صندلی مناسب ورزش یوگا برای این است که به هنگام انجام تمرینات یوگا اذیت نشوید. همچنین گودی کفه صندلی در انجام خیلی از حرکات و تمرینات کمک کننده است و پا به راحتی در پشت کفه صندلی قرار می‌ گیرد.

بیشتر بخوانید: قیمت کمربند یوگا و خرید عمده

کاربرد های صندلی یوگا

کاربرد های صندلی یوگا

استفاده از صندلی یوگا در ورزش یوگا کاربرد های بسیار زیادی برای تمامی افراد در رده های سنی مختلف از افراد مسن گرفته تا اشخاصی با محدودیت‌ های جسمی، افراد تازه‌ کار و مبتدی و اشخاصی که قصد دارند بر روی جنبه‌ های حرکتی خاصی تمرکز کنند، دارد. برخی از کاربرد های این صندلی عبارتند از:

 • قابل استفاده برای اشخاصی با مشکلات جسمانی خاص
 • آسان‌ تر و راحت تر شدن انجام تمرینات و حرکات سخت یوگا برای یوگی ها و یوگینی های مبتدی
 • مناسب برای ورزش افرادی که نمی‌ توانند بر روی زمین بنشینند
 • قابل استفاده برای تمرینات و حرکاتی که نیاز به وضعیت جایگزین دارند
 • برطرف کردن نیاز به ابزار ورزشی کمکی برای انجام برخی از حرکات اصلی ورزش یوگا
 • قابلیت استفاده برای همه‌ ی اشخاص در رده‌ های سنی مختلف
 • جلوگیری از بدتر شدن وضعیت جسمانی اشخاص به هنگام انجام حرکات یوگا
 • پیشگیری از فشار زیاد از حد به زانوها و کمر افراد

ویژگی‌ های صندلی یوگا

 • سبک وزن بودن
 • راحتی در استفاده
 • سازگار با محیط زیست
 • قابلیت آویزان شدن از سقف و جاگیر نبودن
 • دارای قابلیت حمل و نقل و جا به جایی راحت و آسان
 • سازگار بودن جنس بدنه صندلی با بدن انسان
 • مناسب برای استفاده به منظور تکیه‌ گاه

بیشتر بخوانید: قیمت کش یوگا

ویژگی‌ های صندلی یوگا

تاثیرات حرکات یوگا بر بدن با استفاده از صندلی یوگا

حرکات و تمرینات ورزش یوگا با استفاده از صندلی ورزشی یوگا طبق قواعد و اصول ویژه ای انجام می شود و اشخاصی که این حرکات و تمرینات را انجام می‌ دهند، تأثیرات استفاده از صندلی را بر بدن خود به وضوح احساس می‌ کنند. استفاده از صندلی در ورزش یوگا می‌ تواند عضلات بخش های مختلف بدن افراد را باز کند و با حالت‌ های کششی که می‌ توان انجام داد بدن را برای انجام حرکاتی سخت‌ تر و دشوار تر آماده کند. چند نمونه از تأثیرات حرکات یوگا بر بدن با استفاده از صندلی یوگا عبارتند از:

افزایش قدرت و تقویت عضلات

انجام حرکات یوگا با صندلی به طور مداوم و با حفظ فشار مناسب موجب افزایش قدرت عضلات و تقویت عضلات مختلفی از بدن همچون عضلات مفصل ران، عضلات سینه، بازو ها، شانه ها، کمر، شکم و… می‌ شود. افزایش و تقویت قدرت عضلات موجب بالا رفتن قدرت تعادل شخص می‌ شود.

استفاده از صندلی خطر افتادن و آسیب دیدگی را برای افراد مسن و سانحه دیده بسیار کم می‌ کند. حجم عضلات بیشتر باعث سوختن کالری بیشتر توسط بدن می‌ شود و به همین دلیل می‌ ‌تواند در کاهش وزن بسیار مؤثر واقع شود. همچنین افزایش قدرت عضلانی و تقویت عضلات می‌ تواند سبب افزایش تراکم استخوان‌ هم شود.

افزایش انعطاف پذیری

انجام حرکات و تمرینات مرتبط با پیچش، خم کردن و کشش بدن در یوگا با استفاده از صندلی یوگا بسیار دیده می‌ شود. برخی از اشخاص تصور می‌ کنند که با بالا رفتن سن انعطاف بدنی شخص نیز کاهش می‌ یابد. اما در حقیقت بدن انسان طبق این جمله معروف که به کار نگرفتن باعث از دست دادن می‌ شود عمل می‌ کند. اگر شخص به صورت مداوم بر روی انعطاف پذیری بدن خود کار کند، حتی در سنین بالاتر نیز می‌ تواند انعطاف پذیری بدن خود را افزایش دهد.

در تمرینات ورزش یوگا که به شکل مرحله به مرحله حرکات سنگین تر و دشوار تر می‌ شوند به شکل وسیعی بر روی انعطاف بدن افراد کار می‌ شود. انعطاف پذیری مناسب می‌ تواند در سلامت جسم و پیشگیری از آسیب پذیری و صدمه دیدن به ویژه در سنین بالا نقش بسیار مهمی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: کوشن یوگا و مدیتیشن

صندلی یوگا

امکان انجام حرکات پیشرفته

صندلی یوگا می‌ تواند به عنوان یک تکیه گاه به افراد کمک کند که حرکات پیشرفته و سخت یوگا را با تمرکز، تعادل و ایمنی بیشتر انجام دهند. در حرکات تعادلی پیشرفته یوگا استفاده از صندلی به افراد این امکان را می‌ دهد که تمرین بر روی تعادل را با فشار کمتر و به صورت تدریجی و مداوم انجام دهند. به هنگام انجام برخی از حرکات پیشرفته یوگا به قسمتی از بدن مثل کمر، زانو، مچ و… فشار بسیار زیادی وارد می‌ شود.

اما افراد در زمان انجام این حرکات پیشرفته می‌ توانند از صندلی کمک بگیرند و فشار حرکات را بسته به میزان توانایی خود کنترل کنند. همچنین تمرینات و حرکاتی همچون حرکت ایستادن بر روی دست ها در یوگا وجود دارند که تلاش برای انجام آن ها برای اشخاص تازه کار و مبتدی می‌ تواند خطرناک باشد.

به همین دلیل در این نوع حرکات استفاده از صندلی به افراد این امکان را می‌ دهد که حرکات مشابه اما راحت تر و ساده تر را به شکل ایمن‌ تری تمرین کنند و بعد از کسب مهارت و توان فیزیکی لازم، انجام حرکات مورد نظر را بدون صندلی نیز امتحان کنند.

البته به این نکته بسیار مهم هم باید دقت و توجه کافی را داشته باشید که با وجود این که صندلی می‌ تواند در جنبه‌ های متفاوتی کمک بزرگی در انجام حرکات پیشرفته شما باشد، چگونگی استفاده از صندلی های یوگا باید زیر نظر آموزش های مربی انجام شود. زیرا استفاده نادرست از صندلی ورزشی یوگا، خود نیز می‌ تواند  برای افراد مشکل ساز باشد.

کاهش درد

یکی از مهم ترین نتایج تمرینات و حرکات ورزشی یوگا با صندلی، کاهش و بهبود درد می باشد. دلیل این مسئله این است که انجام حرکات ورزشی یوگا بدن را به تولید مسکن‌ های طبیعی همچون اندروفین ترغیب می‌ کند. به عنوان مثال شخصی که به دلیل مصدومیت دچار ناتوانی جسمی شده و در مرحله توان بخشی قرار دارد یا شخصی که دچار کمر درد می باشد، می توانند با انجام تمرینات و حرکات ورزشی یوگا با استفاده از صندلی در حالت نشسته در بیشتر مواقع کاهش درد را تجربه کنند.

جدای از ترشح مسکن‌ های طبیعی در بدن، انجام حرکات آرام و تمرین تنفس عمیق می‌ تواند به کم شدن درد بدن افراد بسیار کمک کند.

بیشتر بخوانید: تولیدی جوراب یوگا

حرکات ورزشی یوگا با صندلی

کاهش استرس

دقت و تمرکز بر روی حرکات و نفس کشیدن و توجه به این مسئله که چگونه بدن در انجام تمرینات و حرکت ‌های گوناگون از خود عکس العمل نشان می‌ دهد نوعی مدیتیشن حرکتی است که آرامش افراد را افزایش می‌ دهد و باعث شفافیت ذهنی آن ها می‌ شود. بنابراین انجام حرکات یوگا با استفاده از صندلی یوگا می تواند منجر به کاهش استرس و اضطراب و افزایش اعتماد به نفس افراد شود.

خواب راحت

انجام تمرینات و حرکات یوگا باعث بالا رفتن خود‌ آگاهی و تمرکز بر لحظه حال می‌ شود. به همین دلیل در کاهش استرس و درگیری های ذهنی نیز بسیار مؤثر است. کاهش این موارد به همراه تأثیرات فیزیکی مطلوب همچون کاهش فشار خون که نتیجه انجام تمرینات و حرکات یوگا با استفاده از صندلی است، تأثیر فوق‌ العاده ای در افزایش کیفیت خواب افراد دارد.

خرید صندلی یوگا

برای شروع انجام حرکات و تمرینات یوگا با استفاده از صندلی یوگا در وهله اول نیازمند یک صندلی مناسب و با کیفیت هستید و باید آن را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید. صندلی یوگایی که خصوصیات و ویژگی‌ های زیر را داشته باشد خریدی منطقی به شمار می‌ رود. این خصوصیات و ویژگی‌ ها عبارتند از:

 1. صندلی مورد نظر باید محکم باشد و توانایی تحمل فشارهای جانبی و عمودی را داشته باشد.
 2. شکل قرار گرفتن پایه‌ های صندلی باید به شکلی باشد که به هنگام قرارگیری بر روی سطح زمین استحکام خوبی داشته باشد.
 3. صندلی یوگا به جز میله‌ های عمودی که به عنوان تکیه گاه می‌ توان از آن ها استفاده کرد و حد الامکان نباید اجزای اضافی دیگری داشته باشد. هر چقدر که بتوان به شکل‌ های گوناگونی بر روی این صندلی ها قرار گرفت با استفاده از آن ها می‌ توان حرکات و تمرینات بیشتری را انجام داد. به همین خاطر صندلی‌ های یوگا پشتی هم ندارند.
 4. ارتفاع صندلی باید به شکلی باشد که به هنگامی که بر روی آن نشسته اید کف پاهای شما بر روی زمین قرار بگیرد و در عین حال سطح باسن شما کمی از زانو های شما بالاتر باشد. البته اگر در زمان نشستن کف پاهای شما کمی از سطح زمین فاصله دارد می‌ توانید از مت یوگا یا کوسن در زیر پاهای خود استفاده کنید. اما بهتر است به هنگام خرید صندلی را انتخاب کنید که ارتفاع مناسبی داشته باشد و دیگر نیازی به این وسایل نداشته باشید. اگر صندلی کوتاه باشد به باسن شما و اگر صندلی شما بلند باشد به ستون فقرات شما فشار بیش از حدی وارد می‌ شود.

بیشتر بخوانید: مت یوگا عمده | فروش عمده مت یوگا ایرانی و خارجی

خرید صندلی یوگا

سخن پایانی

اگر یوگا کار می کنید و یا قصد دارید تمرینات یوگا را شروع کنید باید بدانید که خرید صندلی یوگا از فروشگاه های معتبر و استفاده از آن باعث افزایش انعطاف پذیری و تقویت عضلات شما خواهد شد و به مرور زمان خواهید توانست حرکات سخت تر و دشوار تر یوگا را نیز انجام دهید.

همچنین انجام حرکات یوگا با صندلی باعث کاهش درد و استرس و خواب راحت تر شما نیز خواهد شد. قیمت صندلی های یوگا به نسبت کارایی آن ها بسیار مناسب است و استفاده از آن ها برای تمام رده های سنی مجاز می باشد.

در این مقاله سعی کردیم در خصوص صندلی یوگا و کاربرد ها و ویژگی های آن صحبت کنیم و همچنین تأثیرات مثبت استفاده از این صندلی بر بدن اشخاص را نیز بیان کنیم. امیدواریم که مطالب ذکر شده در این مقاله برای شما عزیزان سودمند بوده باشد و در نهایت از شما همراهان گرامی بسیار متشکریم که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید.

yogapedia

5/5 - (1 امتیاز)

نظر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه