چاپ حرارتی چیست و چه انواعی دارد + مزایا در سال2023

چاپ حرارتی چیست؟ چاپ روی پارچه و تیشرت کاری تخصصی بوده که نیازمند امکانات خاص و تخصص است. روش‌های مختلفی برای چاپ تصویر یا درج نوشته وجود دارد که هر کدام از آن‌‌ها به نوع و کاربرد این کار بستگی دارد. یکی از روش‌ها چاپ حرارتی می‌باشد که یک روش ایده آل و فوق العاده است و انواع لیبل‌ها، بارکد و رسید را با استفاده از گرما و حرارت چاپ می‌کند. چاپ حرارتی چیست؟ چاپی که قابلیت چاپ روی شیشه، سرامیک، ماگ و روی سطوح مختلف را دارد. در این روش چاپ، تصویر مورد نظر و دلخواه روی کاغذ مخصوص چاپ شده و با حرارت روی کاغذ، طرح و نقش روی پارچه و یا سطح مورد نظر منتقل می‌شود.

ویژگی‌های چاپ حرارتی چیست که بسیار اهمیت دارد و جزو بهترین روش‌ها محسوب می‌شود؟ از ویژگی‌های چاپ حرارتی می‌توان به مقاومت بالا در برابر فرسایش، مقاوم بودن در برابر شرایط آب و هوایی و تغییرات جوی، داشتن ماندگاری بالا، کیفیت بالای چاپ تصویر و گرافیک و چاپ عکس و متن با کیفیت بالا و… اشاره نمود.

مزایای چاپ حرارتی

اگر می‌خواهید بدانید مزایای چاپ حرارتی چیست؟ می‌توان به سرعت بالا، هزینه‌های تعمیر و نگهداری پایین، همه کاره بودن و کاهش هزینه‌ها اشاره کرد که در بخش‌های مختلفی از جمله امور دولتی، انبارداری، تدارکات، مراقبتی درمانی، مهمانداری، گردشگری، خرده فروشی و… استفاده می‌شود.

 • چاپگرهای حرارتی از چاپگرهای دیگر بسیار سریع‌تر عمل می‌کنند.
 • در پرینتر حرارتی از قطعات متحرک کمی استفاده شده، در نتیجه احتمال اینکه به تعمیر و نگهداری نیاز پیدا کند کاهش می‌یابد.
 • از چاپ حرارتی در سازمان‌های بهداشت و درمان، مکانیکی، فروشگاه‌های مواد غذایی و… استفاده می‌کنند، زیرا روشی دقیق، مقرون به صرفه و سریع است.
 • معمولا چاپگرهای حرارتی بدون جوهر کار می‌کنند و تصویر از طریق گرما به سطح منتقل شده و در نتیجه بابت جوهر یا ریبون هزینه‌ای نخواهید کرد و تنها به کاغذ حرارتی برای چاپ حرارتی نیاز است.
 • نیازی به جداسازی رنگ‌های دستگاه ندارد.

مزایای چاپ حرارتی

بیشتر بخوانید: انواع خدمات چاپ

انواع چاپ حرارتی

با توجه به این که در توضیحات پیشین به این موضوع پرداختیم که چاپ حرارتی چیست؟ اکنون به توضیح انواع چاپ حرارتی می‌پردازیم. انواع چاپ حرارتی که برای چاپ روی تیشرت، لباس، قاب موبایل، موس پد، لیبل حرارتی و… به کار می‌رود شامل:

چاپ حرارتی مستقیم: دستگاه چاپ حرارتی مستقیم بیشتر برای چاپ لیبل حرارتی استفاده می‌شود که به طور مستقیم با مواد شیمیایی که در برچسب‌ها وجود دارد واکنش نشان داده و تصویری تمیز و واضح را ایجاد می‌کند. استفاده از روش چاپ حرارتی مستقیم مزایایی به همراه دارد. قابلیت اطمینان بالا به دستگاه، دقت بالا، استفاده نکردن از کارتریج چون جوهر و مواد شیمیایی در لیبل تعبیه شده است، مقرون به صرفه بودن و داشتن سرعت چاپ بالا از مزایای آن است.

تاثیرپذیری لیبل چاپی نسبت به محیط‌هایی مثل گرما، حرارت، نور و… بالا بوده و قرار گرفتن در معرض موارد ذکر شده به مدت طولانی، باعث از دست دادن رنگ خود می‌شود که این یک ایراد اصلی این حالت از چاپ است.

چاپ حرارتی انتقالی: چاپ حرارتی انتقالی همانند چاپ حرارتی مساقیم می‌باشد و تنها فرق آن وجود جوهر و مواد شیمیایی چاپی در چاپگر می‌باشد که از طریق حرارت و گرما روی سطوح یا لیبل چاپ می‌شود. استفاده کردن از سطح سازگار و ریبون اهمیت زیادی دارد. در این روش تصویر چاپی، پایداری بیشتری نسبت به روش چاپ حرارتی مستقیم دارد. برای چاپ‌های رنگی و همچنین چاپ روی سطوح مختلف نیز باید از روش حرارتی انتقالی استفاده کرد.

چاپ حرارتی رومیزی: در چاپ حرارتی رومیزی از چاپگرهای رومیزی استفاده می‌شود که در فضای کوچک قرار می‌گیرن که یک گزینه مناسب برای چاپ بوده و استفاده از آن آسان است، باید نیاز به حداقل تعمیر و نگهداری آن باشد علاوه بر آن به صرفه بوده، قابل اعتماد است و فعالیت‌های چاپی سطح متوسط را انجام می‌دهد. این نوع بیشتر مورد استفاده فروشگاه‌ها، حمل و نقل، سازمان‌های بهداشتی و… می‌باشد.

انواع چاپ حرارتی

بیشتر بخوانید: چاپ سابلیمیشن چیست

کاربردهای چاپ حرارتی

در پاسخ به پرسش چاپ حرارتی چیست گفتیم که این چاپ یکی از روش‌ها است که با استفاده از حرارت و گرما انجام می‌شود. اکنون کاربردهای چاپ حرارتی را بیان می‌کنیم که بسیار متنوع بوده و به طور گسترده و دقیق شامل مواردی از جمله موارد زیر می‌باشد:

 • اداراتی مثل سازمان حمل و نقل
 • طراحی و چاپ روی انواع لباس، لیوان، تیشرت و…
 • چاپ فاکتور در رستوران‌ها
 • فروشگاه‌هایی مثل مواد غذایی، لباس آرایشی و بهداشتی و… برای چاپ قبوض
 • چاپ پوسترهای فروشگاه‌ها

هزینه چاپ حرارتی

چاپ کردن دارای روش‌های مختلفی است که استفاده از روش‌ چاپ حرارتی یکی از آن‌ها است و بسیار مورد توجه قرار گرفته و از روش‌های مناسب و مقرون به صرفه می‌باشد. چاپ حرارتی چیست؟ این چاپ به وسیله دستگاه‌هایی انجام می‌شود که بسیار پیشرفته هستند و تصاویری واضح را روی سطوح گوناگون چاپ می‌کنند و در نتیجه از کیفیت بالا برخوردارند. هزینه چاپ حرارتی به عوامل متعددی همانند نوع چاپ، سایز چاپ، کیفیت دستگاه و… بستگی دارد. دستگاه‌های چاپگر حرارتی که از کیفیت بالایی برخوردار هستند، تاثیر زیادی در وضوح تصویر دارند.

هزینه چاپ حرارتی

بیشتر بخوانید: خرید عمده وزنه شنی | عمده فروشی وزنه شنی

چاپ حرارتی و چاپ سابلیمیشن

در بخش‌های قبل مزایا، انواع و کاربردهای چاپ حرارتی چیست را توضیح دادیم. حال به تفاوت روش چاپ حرارتی و چاپ سابلیمیشن می‌پردازیم. این دو روش از لحاظ استفاده از گرما برای چاپ یکسان هستند اما در قسمت‌هایی تفاوت‌های اساسی با یکدیگر دارند.

هزینه راه اندازی چاپ حرارتی نسبت به  سابلیمیشن با یکدیگر متفاوت است و به هزینه پایین‌تری برای راه اندازی نیاز دارد.

ماندگاری چاپ سابلیمیشن نسبت به چاپ حرارتی بیشتر است زیرا در این روش جوهر به خورد پارچه رفته و با فرآیند تصعید روی پارچه چاپ شده و به همین دلیل دوام بیشتری دارد اما پارچه چاپ حرارتی که روی پارچه یک لایه اضافی را می‌توان حس کرد، با چندین بار شستشو کمرنگ شده و به حالت قبل درمی‌آید.

تفاوت دیگر دو روش حرارتی و سابلیمیشن در کاربردهای آن‌ها است. در چاپ سابلیمیشن باید از پارچه‌های پلی استر استفاده کرد چون به راحتی به الیاف پارچه نفوذ می‌کند. علاوه بر آن برای جلوه‌ی بیشتر لباس باید از پارچه و لباس‌های سفید یا رنگ روشن استفاده کرد، زیرا در لباس‌های تیره محو می‌شود. در چاپ حرارتی این نکات وجود ندارد. در انواع لباس‌ها با جنس و رنگ پارچه می‌توان استفاده کرد زیرا یک لایه اضافی روی لباس چاپ می‌شود و جلوه خود را دارد و از چاپ حرارتی تنها روی سطوحی که سخت هستند نمی‌توان استفاده کرد. منبع

5/5 - (1 امتیاز)

نظر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه