لباس مناسب ورزش چیست و چه ویژگی هایی دارد – بهترین لباس های ورزشی در 1403

لباس مناسب ورزش، نقشی کلیدی در بهبود عملکرد ورزشکاران دارد. با انتخاب لباس ورزشی مناسب، از مخاطرات احتمالی مصون خواهید ماند. از لباس زیر گرفته تا کفشی که به پا می‌کنید، تک به تک روی نحوه فعالیت بدنی شما تاثیرگذارند. بنابراین، باید مناسب‌ترین پوشاک را انتخاب کنید تا بتوانید به راحتی در هر شرایطی ورزش کنید.

لباس ورزشی خوب، شما را شیک و خوش‌پوش نشان خواهد داد. باید مدلی را تهیه کنید که کاملا مناسب اندام شما باشد. درست است که لباس جذب به شما حس خوبی می‌دهد، با این حال، ممکن است در انجام فعالیت‌های ورزشی با محدودیت روبرو شوید.

همچنین قبل از هر چیزی، باید نوع ورزش خود را مشخص کرده و سپس، اقدام به خرید لباس متناسب با آن کنید.

در این مقاله از اسپرت مال به شما می‌گوییم که لباس مناسب ورزش چیست و چه ویژگی هایی دارد. بعد از آن، بهترین لباس های ورزشی را معرفی خواهیم کرد.

ویژگی های لباس مناسب ورزش (معیارهای خرید)

اگر بخواهیم بیش از حد ریز شویم، معیارهای زیادی برای خرید لباس مناسب ورزش بدست می‌آید. با این حال، سعی می‌کنیم که ویژگی های کلیدی یک لباس ورزشی خوب را معرفی کنیم تا انتخابی راحت داشته باشید.

ویژگی های لباس مناسب ورزش

انتخاب لباس متناسب با نوع ورزش

انتخاب لباس متناسب با نوع ورزش، شما را قادر می‌سازد تا بهترین فعالیت‌های بدنی را انجام بدهید. مسلما اگر لباس تکواندو را برای ورزش بوکس تهیه کنید، جز تعریق و خستگی بیش از حد نتیجه‌ای نخواهد داشت.

در ورزش‌هایی مانند فوتبال و بدمینتون، نیاز به تحرک زیادی دارید. در این شرایط باید لباس‌هایی را بخرید که الاستیسیته و انعطاف‌پذیری بالایی داشته باشند. اگر می‌خواهید به انجام یوگا و پیلاتس بپردازید، تهیه لباس‌هایی که فرم بدن شما را نگه دارند، ضروری است.

دوچرخه سواران حرفه‌ای باید لباس‌های ورزشی تنگ و چسبان بپوشند. این لباس‌ها جدای این که راحت هستند، از آنها در برابر باد شدید محافظت می‌کند. به‌عبارت دیگر شبیه به بادگیرهای موتورسواری هستند؛ با ایت تفاوت که مناسب ورزش دوچرخه سواری تولید می‌شوند.

بیشتر بخوانید: انواع مسابقات تنیس و ویژگی های هر کدام

انتخاب جنس لباس ورزشی مناسب

شاید با کمی جستجو به این نتیجه رسیده باشید که لباس‌های نخی، سبک و خنک هستند. از آنجا که هنگام تعریق، قابلیت خروج عرق از آنها وجود ندارد، خیس و سنگین می‌شوند.

لباس ورزشی مناسب، باید سبک بوده و عرق بدن را دفع کند. هنگام دویدن و یا کراس فیت، باید لباسی بپوشید که از جنس پلی استر و نایلون باشد. هم ظاهر زیباتری خواهید داشت و هم عرق‌تان به سادگی دفع می‌شود.

پارچه به کار رفته در لباس ورزشی، باید اجازه تنفس را به پوست شما بدهد. علاوه بر پلی استر و نایلون، الیاف طبیعی مانند پنبه نیز به شما عملکرد مناسبی را خواهند داد. جدای مسئله تنفس، سطح دمای بدن را به خوبی یکسان نگه می‌دارند. این مورد از سرماخوردگی و دیگر مریضی‌ها، شما را دور نگه خواهد داشت.

انتخاب سایز مناسب لباس ورزش

هدف شما این است که در بالاترین سطح آمادگی بتوانید ورزش کنید. اگر لباسی که می‌پوشید بیش از حد تنگ باشد، نمی‌توانید خیلی از حرکات ورزشی را انجام دهید. انتخاب سایز مناسب لباس، شما را قادر می‌کند که به راحتی مشغول انجام فعالیت‌های ورزشی شوید.

لباس‌های تنگ، می‌توانند باعث عرق سوز شدن زیربغل و یا پاهای شما شوند.

مسلما دوست ندارید که حین یک رقابت حساس، به حریف خود ببازید! با این حال، در ورزش هایی مانند دوچرخه سواری و دویدن، دقیقا باید لباسی را تنگ برگزینید. پوشیدن لباس جذب کمک می‌کند که پدال دوچرخه به پاچه شلوارتان گیر نکند و شما را از چرخش باد در میان لباس‌تان دور نگه می‌دارد.

رنگ مناسب لباس ورزشی

رنگ مناسب لباس ورزشی، خود به چند فاکتور بستگی دارد. اولین آن، محیط است. اگر در فضای باز و زیر نور خورشید می‌خواهید ورزش کنید، لباس‌هایی با رنگ روشن که نور را بازتاب می‌دهند، بهترین انتخاب هستند.

هرکدام از رنگ‌ها فلسفه خود را دارند. افرادی که ورزش‌های رزمی و پرتحرک انجام می‌دهند، با انتخاب رنگ قرمز، شور و هیجان بیشتری را تجربه خواهند کرد. ممکن است هدف شما از ورزش، کسب آرامش و رها کردن افکارتان باشد. در ورزش هایی مانند پیلاتس و یوگا، بهتر است لباس‌هایی با رنگ خنثی را انتخاب کنید.

از این رنگ‌ها می‌توان به صورتی، کرم و یاسی اشاره کرد. ویژگی خنثی بودن رنگ لباس مناسب ورزش، آرامش را برای شما به ارمغان می‌آورد.

لباس ورزش مناسب هر فصل

لباس ورزش مناسب هر فصل

اگر در فضای باز ورزش می‌کنید یا ورزش‌های فصلی انجام می‌دهید، لباس‌های شما ممکن است با فصل تغییر کند. هنگام پوشیدن لباس مناسب ورزش در فضای باز، ویژگی های زیر را درنظر بگیرید:

لباس ورزشی مناسب تابستان

در طول ماه‌های گرم تابستان، پارچه لباس انتخابی باید به پوست شما اجازه تنفس بدهد. این امر کمک می‌کند تا عرق بین لباس ورزشی و بدن گیر نکند. لباس‌های ورزشی خنک و راحت، به شما اجازه حرکت آزادانه می‌دهند.

در زمستان، لباس مناسب ورزش چیست؟

مسلما برای محافظت از سرمای زمستان، باید لباس ورزشی گرم و مناسب بپوشید. با این حال، وقتی که ورزش می‌کنید، ضربان قلب و دمای بدن‌تان افزایش می‌یابد. بنابراین، لباس انتخابی شما باید لایه لایه باشد.

لایه‌ (تکه)‌هایی بپوشید که بتوانید آنها را بنا به نیاز، کم کنید. سعی کنید در پوشیدن لباس، چند درجه بالاتر از دمای محیط را درنظر بگیرید. این گونه، افزایش دمای بدن شما گرمای زیادتری را به شما تحمیل نمی‌کند.

اولین تکه لباسی که برای ورزش می‌پوشید، باید ضد عرق باشد. پس از آن یک بافت عایق، مناسب ترین راهکارر است. هنگام فعالیت بدنی در روزهای سرد سر، گوش و دست‌های خود را بپوشانید تا از سرما محافظت کنید.

شرایط جوی مرطوب و وزش باد

اگر می‌خواهید که ورزش شما خراب نشود، باید آمادگی روبرویی با بارندگی و یا وزش باد شدید را داشته باشید. یک ورزشکار مصمم با داشتن لباس مناسب، در میان بارش باران و طوفان نیز به ورزش می‌پردازد. با پوشیدن یک لایه بیرونی و یا بادگیر، می‌توانید از پوست خود در برابر عوامل محافظت کنید.

حتی اگر دمای هوا را نیز در نظر نگیریم، همچنان در طول تمرین عرق خواهیم کرد. لباس‌های مناسب ورزش‌های سنگین، عرق را از پوست دور می‌کنند و می‌توانید با آنها احساس راحتی کنید. در صورت ورزش در فضای باز، همواره آب و هوا را مدنظر قرار داده و لباس مناسب بپوشید.

بیشتر بخوانید: لوازم مورد نیاز تنیس چیست و چه انواعی دارد

ویژگی های فنی لباس ورزشی مناسب

با پیشرفت تکنولوژی، لباس های ورزشی نیز متنوع شده‌اند. بعضی از لباس های مناسب ورزش، هم در برابر عرق مقاوم بوده و هم سریع خشک می‌شوند. این دو ویژگی حین فعالیت‌های شدید، به کمک شما می‌آیند.

اگر می‌خواهید در فضای یک پارک به دویدن مشغول شوید و نگران موبایل و کلید خود هستید، نگران نباشید. شلوارک‌ها و لگ‌های مخصوص، جیب‌هایی مخصوص نگهداری وسایل‌تان دارند.

کشش پارچه و نوع دوخت از موارد دیگری هستند که می‌توانند روی انتخاب شما اثر بگذارند.

بهترین لباس های ورزشی

نحوه نگهداری و شستشوی لباس مناسب ورزش

در انتخاب لباس ورزشی، نحوه نگهداری و شستشوی آن به شدت مهم است. ممکن است هر روز به باشگاه مراجعه کنید. بنابراین، عاقلانه نیست که به تعداد روزهای هفته، لباس خریداری کنید.

لباس مناسب ورزش، باید قابلیت شستشوی آسان داشته باشد. همچنین پس از شستشو، کیفیت آن باید ثابت مانده و تغییر شکل ندهد. روی پوشاک ورزشی، راهنمای شستن آن مغمولا درج می‌شود. اگر این راهنما را رعایت کنید، مدت زیادی از کالای خود می‌توانید استفاده کنید.

بیشتر بدانید: ویژگی های بهترین فروشگاه برای خرید لوازم ورزشی

قیمت مناسب و کیفیت بالای لباس ورزشی

نه لباس ارزان به درد ورزش می‌خورد و نه با لباس خیلی گران قیمت، ورزشکار خواهید شد! بنابراین، باید بین کیفیت و قیمت تناسبی منطقی را برقرار کنید. مسلما هرچقدر کیفیت لباس مناسب ورزش بالا برود، قیمت آن نیز بالاتر می‌رود. با این وجود، ماندگاری و دوام طولانی آنها، این هزینه را توجیه می‌کند.

هنگام خرید پوشاک مناسب برای ورزش، بودجه خود را مشخص کنید. سپس کیفیت و عملکرد را با توجه به گزینه‌های در دسترس، مبنای تصمیم‌گیری قرار دهید.

تنفس پذیری لباس ورزش (تهویه مناسب)

اهمیت تهویه مناسب در تهیه لباس ورزشی بر کسی پوشیده نیست. پارچه‌های تنفس پذیر یا دارای توری و شبکه، از گزینه‌های لازم برای یک لباس ورزشی خوب هستند.

این مدل پوشاک، کمک می‌کنند تا عرق از بدن شما به سادگی دفع شود. ویژگی ذکر شده، باعث می‌شود که بدن شما حین انجام ورزش، خشک و خنک باقی بماند.

لباس ورزشی مناسب افراد شیک پوش

بعضی از افراد دوست دارند که حتی هنگام حرکات ورزشی نیز، جذاب و خوش استایل به‌نظر برسند. لباس‌های ورزشی زیادی مناسب این افراد ساخته شده و در فروشگاه‌ها وجود دارند. همچنین پوشاک جذب امروزی، باعث می‌شود تا افراد حس اعتماد به نفس بکنند.

شاید در میان کوهی از مشکلات باشید و حس و حال همه چیز از بین رفته باشد. داشتن یک لباس جذاب و تو دل برو، انگیزه کافی را برای ورزش به شما برمی‌گرداند. بعد از ورزش نیز، اعصاب شما به‌قدری راحت می‌شود که به جنگ مشکلات بروید.

تا اینجای کار، به این پرسش پاسخ دادیم که لباس مناسب ورزش چیست و چه ویژگی هایی دارد. در ادامه بهترین لباس های ورزشی را به شما همراهان اسپرت مال معرفی خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: مجله ورزشی مهر پارسیان-فروردین 1403-pdf-شماره 167

بهترین لباس های ورزشی (زنانه و مردانه)

برای هر قسمت از بدن از سر گرفته تا پاها، لباس های ورزشی متفاوتی طراحی شده‌اند. بی‌شک انتخاب از میان حجم انبوهی از محصولات، کاری سخت و به‌شدت زمانبر است. ما به لطف داشتن مربیان و متخصصان ورزشی در مجموعه اسپرت مال، بهترین گزینه‌های موجود را در اختیارتان می‌گذاریم.

شلوار ورزشی زنانه مناسب

پرفروش‌ترین شلوار ورزشی مناسب بانوان، تولید برند Fabletics است. این شلوار، لگی کمربلند است که در دسته Powerhold قرار می‌گیرد.

شلوار ورزشی زنانه مناسب

لگ کمربلند و جذب Fabletics برای انجام فعالیت‌های ورزشی مناسب است. پارچه جاذب رطوبت، آن را سبک و تنفس پذیر می‌کند. بنابراین در طول ماه‌های گرم سال به راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید. همچنین در زمستان و پایین، می‌توانید آنها را به‌عنوان یکی از لایه‌های لباس ورزشی به کار ببرید.

این لگ‌های ورزشی زنانه، دارای 88 درصد پلی استر و 12 درصد اسپندکس هستند. بنابراین، جوری روی بدن شما می‌نشینند و با آن حرکت می‌کنند که به هیچ وجه احساس تنگی و محدودیت نخواهید کرد.

جالب است بدانید که برند fabletics، یک جیب کمری نیز در این شلوار ورزشی زنانه طراحی کرده است. این جیب، مناسب قرار دادن کلید، کارت و گوشی موبایل شماست.

بهترین تیشرت ورزشی زنانه

تیشرت ورزشی زنانه Lululemon، مناسب ورزش روزمره است. آستین‌های کوتاه این تیشرت، حس راحتی را به ورزشکاران می‌دهد.

بهترین تیشرت ورزشی زنانه

تیشرت Lululemon برای دویدن، تمرین و تعریق طراحی شده است. این تیشرت آستین کوتاه به قدری خوش‌ساخت است که از آن می‌توانید در کل سال و حتی به عنوان لایه زیرین استفاده کنید. تاروپود این تیشرت با فناوری Silverescent (X-STATIC) تهویه‌ای مناسب را ارائه می‌دهد. در لابه‌لای الیاف این لباس مناسب ورزش، 99 درصد رشته نقره خالص به کار رفته است. بنابراین، از رشد و تکثیر باکتری‌های ایجادکننده بو جلوگیری می‌کند. با این تکنولوژی، در طول تمرینات خود همیشه سرحال و رفرش خواهید بود.

دوخت و برش کلاسیک تیشرت Lululemon، آن را تبدیل به بهترین گزینه برای انواع تایپ بدنی می‌سازد. همچنین آن را در 10 رنگ جذاب و متنوع می‌توانید خریداری کنید.

بیشتر بدانید: انواع تیشرت ورزشی

سوتین مناسب ورزش

سوتین ورزشی Fittin، یکی از پرفروش‌ترین لباس‌های زنانه مناسب انجام فعالیت‌های بدنی است.

سوتین مناسب ورزش

این نیم تنه زنانه را در ورزش‌های متعددی نظیر یوگا، پیلاتس، قایقرانی و بدنسازی می‌شود استفاده کرد. بند کشسان آن به‌قدری روی کمر خوب می‌نشیند که جابجا نشده و باعث ایجاد سایش بدن نمی‌شود.

محافظ سینه نیم تنه Fittin قابل جدا شدن است. همچنین، پارچه آن از ماندن رطوبت عرق در بدن جلوگیری می‌کند. بنابراین، بوی نامطبوع و حس ناخوشایند خیسی بدن از شما دور می‌ماند. بهترین سوتین فیتین مناسب ورزش از قیمت 9 دلار در سایت آمازون قابل خریداری است.

هودی مناسب فعالیت‌های بدنی

یکی از بهترین هودی های مناسب انجام فعالیت‌های بدنی، توسط برند مشهور Lululemon تولید می‌شود. این هودی زیپ دار، در سبک شهری است.

هودی مناسب فعالیت‌های بدنی

ممکن است به دنبال یک ژاکت برای پوشیدن بعد از تمرین باشید. شاید هم می‌خواهید آخرین لایه پوششی در ماه‌های سرد را به تن کنید. در هر حال، فرقی ندارد. هودی زیپی برند Lululemon تمام معیارهای مدنظر شما را برآورده خواهد کرد.

این هودی سبک، کشسان و تنفس پذیر است و با اولین پوشیدنش، دلبسته‌اش می‌شوید. زیپ مخفی و جیب‌های کاربردی این لباس ورزشی، آن را برای نگهداری اشیای با ارزش شما مناسب می‌کند؛ بدون آنکه حجیم به‌نظر برسید.

بهترین شورت ورزشی مردانه

آدیداس بهترین شورت ورزشی مردانه را طراحی کرده است. با این شورت از پیاده روی گرفته تا پرش و دویدن را به راحتی می‌توانید انجام دهید.

بهترین شورت ورزشی مردانه

بهترین گزینه مخصوص تحرک و فعالیت‌های بدنی مردانه، شلوارک انعطاف‌پذیر آدیداس است. این شوارک پارچه‌ای ضد آب دارد که بدن شما را از خیسی و مکان‌های مرطوب در امان نگه می‌دارد. شورت مناسب ورزش مردانه Adidas، برای راحتی ورزشکاران دو جیب در کناره‌ها دارد. همچنین کش دور کمر آن کمک می‌کند که به آسانی را به تن کنید. قیمت مناسب این شلوارک و تنوع آن در بیش از 20 رنگ، آن را تبدیل به گزینه‌ای جذاب برای خرید می‌کند.

بیشتر بدانید: انواع شورت ورزشی مردانه و زنانه

تیشرت ورزشی مناسب آقایان (بهترین گزینه)

بهترین تیشرت ورزشی مناسب آقایان را تنها می‌توان از کمپانی ریبوک انتظار داشت! این تیشرت مناسب ورزش، از سری Speedwick بوده و دارای آستین‌هایی کوتاه است.

تیشرت ورزشی مناسب آقایان (بهترین گزینه)

تیشرت ورزشی ریبوک، دامنه وسیعی از حرکات را برای مردان امکان پذیر می‌کند. پارچه به کار رفته در این محصول، با تکنولوژی بالای خود، عرق را از بدن شما دور می‌کند. دریچه‌هایی در بهترین تیشرت ورزشی مردانه ریبوک وجود دارد که آن را تنفس پذیرتر می‌سازد. همچنین دوخت صاف این کالا، از سایش آن جلوگیری می‌کند. در زمستان می‌توانید تنها این تیشرت را پوشیده و روی آن، فقط یک هودی به تن کنید.

جمع بندی لباس ورزشی مناسب و ویژگی های آن

در این مقاله از سایت اسپرت مال، تلاش کردیم تا لباس ورزشی مناسب با هر شخص و هر موقعیت را به شما همراهان عزیز معرفی کنیم. ویژگی های لباس مناسب ورزش، بسته به این که در فضای باز و یا باشگاه مشغول به تمرین باشید، متفاوت است.

در قسمت انتهایی مقاله نیز، بهترین لباس های ورزشی را که می‌توانید از فروشگاه‌های آنلاین و یا حضوری خریداری کنید را ارائه دادیم. مطالب این نوشته بر اساس بهره‌گیری از آخرین نظرات مربیان حوزه ورزش نگاشته شده است. خوشحال می‌شویم نظرات خود را با ما مطرح کنید.

منبع: everydayhealth

5/5 - (1 امتیاز)

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه