دستگاه چاپ هلیوگراور چیست و چه کاربردی دارد؟ (جامع1402)

امروزه یکی از امور ضروری و لازم در هر شرکت و یا کسب و کاری چاپ عکس، نوشته و یا لوگو بر روی محصولات است و می‌توان گفت که اغلب شرکت‌ها از دستگاه چاپ استفاده می‌کنند. در واقع شرکت‌ها با کمک دستگاه چاپ هلیوگراور بر روی انواع محصولات خود متن‌های جذابی چاپ می‌کنند و البته لوگوی خود را نیز قرار می‌دهند.

لازم است بدانید که با وجود اینکه دستگاه‌های چاپ اغلب در شرکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند اما کارگاه‌های مختلفی نیز وجود دارند که استفاده‌های مختلفی از دستگاه چاپ دارند. امروزه دستگاه‌های چاپ بسیار متنوع و مختلفی وارد بازار شده‌اند که هر یک می‌توانند طرح‌های متفاوتی را به چاپ برسانند.

از جمله این دستگاه‌ها می‌توان به دستگاه چاپ هلیوگراور اشاره کرد که از جمله بهترین و معروف‌ترین دستگاه‌های چاپ در جهان است. در ادامه این مقاله قصد داریم برای شما توضیح دهیم که دستگاه چاپ هلیوگراور چیست و چه کاربردی دارد؟ پس اگر قصد خرید و یا استفاده از چاپ این نوع دستگاه را دارید، حتما پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

معرفی دستگاه چاپ هلیوگراور

در ابتدا قصد داریم شما را به طور دقیق‌تری با این دستگاه چاپ آشنا کنیم. برای معرفی دستگاه چاپ هلیوگراور لازم است این نکته را ذکر کرد که امروزه از بهترین و با کیفیت‌ترین دستگاه‌های چاپ در جهان به حساب می‌‌آید و کاربرد بسیار وسیعی دارد. همچنین به دلیل چاپ خاص و منحصر به فردی که دارد در اغلب شرکت‌ها به کار گرفته می‌شود.

در طی سال‌های اخیر این دستگاه بسیار پرفروش بوده است و توانسته است خریداران بسیار زیادی را به خود جذب کند. چاپ هلیوگراور دارای تفاوت‌های بسیار زیادی با دیگر انواع دستگاه‌های چاپ است و از نوع عملکرد خاصی نیز بهره می‌برد. در مورد نحوه چاپ این دستگاه نیز باید این نکته را ذکر کرد که تیغه‌های آن موجب عمیق‌تر شدن محل طراحی می‌شود.

سپس مرکب‌های مانده و یا به عبارتی مرکب اضافه توسط سیلندرهای دستگاه چاپ از محل مورد نظر پاک می‌شوند. در گام بعدی نیز رنگ در طرح چاپی انتخاب شده، وارد کار می‌شود. اکنون باید کمی صبر کرد تا دستگاه چاپ هلیوگراور طرح انتخاب را گودتر کند و چاپ را به اتمام برساند.

لازم است بدانید به دلیل طرز عملکردی که این نوع دستگاه دارد، به نام دستگاه چاپ گودی نیز معروف است. البته می‌توان این مورد را نیز ذکر کرد که این نوع دستگاه به کمک تراشیدن محل چاپ عملکرد اصلی خود را نشان می‌دهد و از آن‌جایی که دارای مزایای بسیار زیادی است، بسیاری از شرکت‌ها اقدام به استفاده از آن‌ها کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: چاپ افست چیست و چه ویژگی هایی دارد

دستگاه چاپ هلیوگراور چیست و چه کاربردی دارد؟

مزایای استفاده از دستگاه چاپ هلیوگراور

همان طور که به آن اشاره کردیم، استفاده از دستگاه چاپ هلیوگراور دارای مزایای بسیار زیادی است و کیفیت چاپ آن نیز به قدری مناسب است که بسیاری از افراد و یا شرکت‌ها این دستگاه را به دیگر دستگاه‌های چاپ ترجیح می‌دهند. از جمله
مزایای استفاده از دستگاه چاپ گودی می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • چاپ متنوع

از جمله مزایای دستگاه هلیوگراور می‌توان به چاپ متنوع اشاره کرد و یا به عبارتی بهتر برای چاپ و طراحی کردن انواع صفحات قابلیت استفاده دارد. به طور کلی می‌توان گفت که این نوع دستگاه چاپ تقریبا بر روی تمامی سطوح همانند فلزی و یا چوبی می‌تواند عمل چاپ را انجام دهد. اغلب شرکت‌ها نیز برای چاپ بر روی حلب مسی، ابزارهای آلومینیومی، تجهیزات چوبی و یا پارچه‌ای نیز از دستگاه چاپ گودی استفاده می‌کنند.

 • خشک شدن سریع

از دیگر مزایای دستگاه چاپ هلیوگراور، خشک شدن سریع طرح مورد نظر است. پس از اینکه طرح مورد نظر خود را بر روی قسمتی که تمایل دارید، چاپ کردید، تبخیر آغاز می‌شود. همچنین با اعمال شدن رنگ بر روی طرح، این دستگاه چاپ با کمک از حرارت‌های طبقه بندی شده به سرعت رنگ را خشک می‌کنند.

از نکات جالبی که در مورد این دستگاه باید بدانید این است که شما می‌توانید مدت زمان خشک کردن طرح چاپ را انتخاب کنید، چرا که این دستگاه چاپ دارای درجه بندی حرارتی است.

 • چاپ دقیق و منظم

از ویژگی و یا مزایای دیگر دستگاه هلیوگراور، چاپ دقیق و منظم آن است. در واقع این دستگاه به شکل بسیار دقیقی چاپ را به انجام می‌رساند و حتی کوچک‌ترین بی‌نظمی نیز در چاپ آن مشاهده نخواهید کرد. سیلندرهای این دستگاه چاپ در اصل موجب می‌شوند که هر نوع طرحی به خوبی چاپ شود.

 • قیمت مناسب

قیمت دستگاه چاپ هلیوگراور بسیار مناسب است و حتی می‌توان گفت که نسبت به دیگر دستگاه‌های چاپ قیمت پایین تری نیز دارد. همین امر نیز موجب شده است بسیاری از مشتریان جذب این نوع دستگاه شوند.

بیشتر بخوانید: انواع دستگاه لترپرس

کاربردهای چاپ هلیوگراور

به طور کلی می‌توان بیان کرد که از دستگاه چاپ هلیوگراور برای چاپ‌های رول و ورقی استفاده می‌کنند. هر کدام از این روش‌های نام برده شده دارای کاربردهای مختلفی است. برای مثال شکل رولی برای چاپ‌های دارای تیراژ بالا همانند مجلات و کاتالوگ استفاده می‌شود و چاپ ورقی همچنین برای چاپ‌هایی با تیراژ کم و یا محدود اما با کیفیت عالی همانند اوراق بهادار به کار گرفته می‌شود. در ادامه کاربردهای چاپ هلیوگراور را برای شما معرفی می‌کنیم.

کاربردهای چاپ گراور رول یا روتوگراور

از چاپ گراور رول که به روتوگراور نیز معروف است برای چاپ کردن محصولاتی که در ادامه معرفی می‌کنیم آن هم با کیفیت بالایی استفاده می‌شود:

 • انواع بسته بندی همانند بسته بندی‌های شیرینی و شکلات
 • مجلات
 • برچسب‌ها
 • کاتالوگ‌ها
 • بسته بندی‌های دیوارپوش و کفپوش
 • فیلم‌های لایه پلیمری
 • پوشش‌های زینتی همانند کاغذ دیواری
 • جعبه‌های مقوایی مانند کارتن‌های نگهداری مایعات و پاکت‌های سیگار

بیشتر بخوانید: انواع چاپ سیلک اسکرین

کاربردهای چاپ هلیوگراور ورقی

برای چاپ محصولات دارای تیراژ محدود، از چاپ هلیوگراور ورقی استفاده می‌کنند. از جمله کاربردهای چاپ هلیوگراور ورقی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اوراق بهادار
 • تمبر
 • اوراق سهام
 • اوراق تبلیغاتی

دستگاه چاپ هلیوگراور

مصرف مرکب دستگاه هلیوگراور چقدر است؟

از مهم‌ترین سوالاتی که در مورد دستگاه چاپ هلیوگراور برای بسیاری از افراد پیش می‌آید این است که مصرف مرکب دستگاه هلیوگراور چقدر است؟ لازم است بدانید که عمدتا دستگاه‌های چاپ دارای مصرف مرکب بسیار زیادی هستند. به طور کلی انواع دستگاه‌های چاپ طرح‌های اولیه را بسیار کمرنگ اعمال کرده و به همین دلیل نیز باید پس از آن یک یا دوبار دیگر نیز طرح چاپ شده، رنگ شود‌.

اما جالب است بدانید که دستگاه چاپ هلیوگراور بدین گونه عمل نمی‌کند و مصرف مرکب در آن نسبت به تمامی انواع دستگاه‌های چاپ کمتر است. در واقع این دستگاه همان بار اول طرح را بسیار پررنگ چاپ کرده و همین امر نیز موجب می‌شود نیازی به اعمال رنگ و چاپ دوباره وجود نداشته باشد. اما دقت کنید که نوع رنگ همچنین بر روی میزان مصرف آن توسط دستگاه چاپ هلیوگراور تاثیر دارد.

بیشتر بخوانید: بهترین چاپخانه های تهران

جمع بندی

امروزه دستگاه چاپ هلیوگراور به دلیل کاربردهای متنوع و همچنین عملکرد و کیفیت بالایی که دارد، مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است و در انواع شرکت‌ها و یا حتی کارگاه‌ها استفاده می‌شود. این دستگاه همچنین دارای مزایای مختلفی است که در این مقاله سعی کردیم علاوه بر معرفی مزایای آن، شما را با انواع کاربردهایی که می‌توان از این دستگاه چاپ داشت، آشنا کنیم.منبع

5/5 - (1 امتیاز)

نظر

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه